Reklama

Nauczyć się rozmawiać ze sobą

W dniach 8-10 października br. w Domu św. Antoniego w Drohiczynie odbyły się rekolekcje wspólnoty Domowego Kościoła Ruchu Światło-Życie, którego tematem był dialog małżeński zwany także obowiązkiem zasiadania.

Niedziela podlaska 51/2004

Uczestnicy - 18 małżeństw - przybyli do Drohiczyna z Bielska Podlaskiego, Siemiatycz, Węgrowa, Kamionny i Łochowa. Przyjechali, aby doskonalić dialog małżeński, który jest jednym ze środków służących poznawaniu i zbliżaniu się do Boga, stawaniu się z biegiem czasu bardziej świadomym i autentycznym chrześcijaninem, lepszym mężem czy żoną, a w konsekwencji lepszymi i szczęśliwszymi rodzinami.
Opiekę duchową nad uczestnikami sprawował ks. Romuald Kosk - moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie, który w mądry i ciepły sposób mówił o potrzebie pogłębiania życia chrześcijańskiego małżeństw i rodzin.
Agnieszka i Roman Łowiccy, para małżeńska z diecezji łowickiej prowadząca rekolekcje, przybliżali nam teorię obowiązku zasiadania. Mówili o tym, że jego głównym założeniem jest rozmowa małżonków w obecności Boga, o oczekiwaniach Bożych co do ich osób i ich małżeństwa oraz o tym, w jaki sposób te oczekiwania będą realizować. Obecność Boga i jej świadomość jest gwarancją, iż będzie się w tej rozmowie szukać prawdziwego dobra i szczęścia drugiej osoby, małżeństwa i rodziny. „Zobowiązania (w tym także dialog małżeński) są trudne, ale są jednocześnie łaską” - mówili prowadzący. Ważne jest wcześniejsze przygotowanie się do dialogu; przystąpienie do sakramentu pokuty, aby być w stanie łaski uświęcającej, obmyślenie planu tej rozmowy, modlitwa przed dialogiem, przeczytanie fragmentu Pisma św. czy fragmentu książki religijnej. Od małżeństw zależy to, jaki ten ich obowiązek zasiadania będzie. Czy będą potrafili włożyć w niego tyle serca i dobrej woli, aby był to czas spokojny, czas szczerości, budowania nowej jakości życia małżeńskiego i rodzinnego.
Uczestnicy rekolekcji, dzieląc się swoimi doświadczeniami, mówili o radościach i trudnościach związanych z dialogiem małżeńskim. Mówili o tym, jak spokojna i głęboka rozmowa uzdrawia ich małżeństwa, jest ich radością i pozwala na mądre planowanie i rozwiązywanie codziennych problemów.
Mówiono także o tym, jak trudno w codziennym zabieganiu znaleźć czas i chęci, aby taka rozmowa w każdym miesiącu się odbyła i ułatwiała wspólne życie tak różnych osobowości, jakimi są kobieta i mężczyzna. Jednak kiedy dialog małżeński będzie dla nas ważny, da się pokonać własne lenistwo i wszelkie inne przeszkody, aby to zobowiązanie zrealizować. Pokonać trzeba wiele, lecz nie ma prawdziwej miłości bez poświęcenia czy dbania o dobro naszych najbliższych.
Jak każde rekolekcje, również i te, stały się próbą wyciszenia i refleksji nad własnym życiem. Wyjeżdżaliśmy z Drohiczyna z przekonaniem, że i nasze małżeństwa, aby były zgodne, dobre, szczęśliwe i mogły być wzorem dla naszych dzieci i następnych pokoleń, wymagają pracy. Potrzeba rekolekcji, modlitwy, wypełniania zobowiązań, w tym i rozmów małżonków w obecności Boga, ponieważ szczęśliwe małżeństwo to dar i osiągnięcie.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Krajewski: koronawirus sprawia, że wszyscy opowiadamy się za życiem

2020-02-27 11:17

[ TEMATY ]

kard. Krajewski

koronawirus

Piotr Drzewiecki

Od kiedy mamy nieszczęsny wirus we Włoszech, oto coś się zmieniło. Zaczynamy pytać o każde życie. Stajemy się miłośnikami życia, przestaliśmy reprezentować kulturę śmierci - mówił kard. Konrad Krajewski w homilii podczas Mszy św. przy grobie św. Jana Pawła II. Papieski jałmużnik przypomniał, że Wielki Post jest czasem, kiedy każdy chrześcijanin jest zaproszony do zastanowienia się nad tym, czy w codzienności wybiera życie, czyli wierność Chrystusowi, ponad to, co proponuje świat.

W homilii podczas cotygodniowej porannej Mszy św. przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice Watykańskiej, kard. Konrad Krajewski zwrócił uwagę, że pojawienie się koronawirusa obudziło w społeczeństwie postawę bezwarunkowej troski o życie ludzkie.

"Nikt dziś nie mówi o tym, czy dzieci z Zespołem Downa mogą lub nie mogą żyć. Nikt dziś nie mówi, że starsi ludzie 'czekają' na eutanazję. Nie zbierają się procesje 'równości', które są przeciw równości i przeciw wolności. Nigdzie się nie mówi o aborcji. Wszyscy są za życiem. Szukamy szczepionek, szukamy, jak się ratować. Począwszy od mediów, wszyscy wybierają dzisiaj życie" – mówił hierarcha. Podkreślał, że w tym przypadku społeczeństwo gotowe jest podjąć radykalne kroki, aby ratować życie. "Ograniczamy swoją wolność: nie można wychodzić z miast, zawieszone są spotkania, na północy nie idzie się do pracy. I wszyscy na to pozwalają, by żyć".

Nawiązując do dzisiejszych czytań mszalnych, kard. Krajewski przypomniał, że Wielki Post jest dla chrześcijan czasem zbliżania się do Boga, jako dawcy i miłośnika życia, a także podejmowania i weryfikowania osobistych wyborów. "Wielki Post jest po to, bym zobaczył, czy wybieram życie, czy wybieram śmierć. Bóg daje nam taką wolność, ale nie zawsze potrafimy z tej wolności korzystać" - mówił. Zwrócił też uwagę, że częste przystępowanie do Sakramentu Pojednania służy temu, by uczyć się korzystania z własnej wolności w sposób, który się podoba Bogu. Okres wielkopostny nazwał "czasem przyglądania się sobie przed Bogiem" i podpowiedział, że w jego dobrym przeżyciu i uczeniu się wolności mogą pomóc trzy praktyki. Pierwszą są drobne uczynki miłosierdzia, nastawione na drugiego człowieka. Drugą - osobista modlitwa.

"Modlitwa, czyli stawianie się w centrum świata, bo tam gdzie Bóg i ja, tam jest centrum świata (...). Może takie małe postanowienie: kiedy będę przechodził w ciągu dnia koło jakiegokolwiek kościoła, wejdę na chwilę by być w centrum świata, bo tam jest największy skarb jaki mamy: Jezus Eucharystyczny. Jeśli przejdę koło pięciu kościołów, to uczynię przed nimi znak krzyża i wejdę. Modlitwa, to przeglądanie się w Bogu. Więc wejdę i go zapytam: Jezu, czy ja Ci się podobam? Czy to, co mówię i robię podoba się Tobie? Jezu, zajmij się mną, bo nie radzę sobie ze swą wolnością" - mówił kardynał.

Jako trzecią praktykę wymienił post, rozumiany jako "odjęcie sobie tego, co mi się należy, aby zobaczyć rzeczy najważniejsze" i podzielenie się zaoszczędzonymi dobrami z bliźnimi.

Cotygodniową Mszę św. przy grobie św. Jana Pawła II koncelebrowało ok. 60 kapłanów. Wzięli w niej udział także Polacy mieszkający w Wiecznym Mieście oraz polscy turyści i pielgrzymi.

CZYTAJ DALEJ

Papież przekazał bułgarskiej Cerkwi cenne relikwie

2020-02-27 20:39

[ TEMATY ]

relikwie

cerkiew

Bułgaria

papież Franciszek

Vatican Media

Papieska pielgrzymka do Bułgarii

Franciszek przekazał relikwie św. Klemensa, papieża i męczennika, oraz św. Potyta, męczennika patriarsze Prawosławnego Kościoła Bułgarii.

„To wielkie błogosławieństwo dla naszego Kościoła, a zarazem duchowy pomost między Kościołem Bułgarii i Kościołem Rzymu”
– stwierdził patriarcha Neofit, przyjmując relikwie z rąk nuncjusza apostolskiego w Bułgarii. Relikwie świętych będą przechowywane w starożytnej Cerkwi Mądrości Bożej, która powstała jeszcze w czasach niepodzielonego Kościoła.

Zgodnie z tradycją obydwaj święci są mocno związani ze starożytną Sardicą, która dziś nosi nazwę Sofia. Św. Klemens uważany jest za pierwszego biskupa tego miasta, a św. Potyt za pierwszego sofijskiego męczennika. Należy do grona 10 najważniejszych świętych tego miasta, a jego imię związane jest z wieloma cudownymi uzdrowieniami.

CZYTAJ DALEJ
Projekt Niedzieli na Wielki Post
#ODKUPIENI

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję