Reklama

Aktualności

Franciszek: społeczeństwo musi opierać się o pracę i ją promować

O konieczności budowania życia społecznego w oparciu o pracę, jej promowania, a także o ścisłym powiązaniu pracy z ochroną środowiska naturalnego mówił dziś papież spotykając się z uczestnikami kongresu Włoskiej Federacji Nauczycieli Pracy.

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Ojciec Święty przypomniał, że praca znajduje się w centrum powołania, jakie człowiek otrzymał od Boga. Ma on kontynuować dzieło stwórcze Boga, panując nad innymi stworzeniami, zgodnie z nimi współistniejąc i szanując je. Jednocześnie Franciszek wyraził zaniepokojenie Kościoła z powodu obecnego stanu ludzkości i stworzenia. Niosą one w sobie głębokie naznaczenie grzechem, wyrażające się wrogością, egoizmem, ślepym uprzywilejowywaniem siebie.

„Ileż osób nadal pozostaje wykluczonych z postępu gospodarczego. Iluż naszych braci cierpi, ponieważ są przytłoczeni przemocą i wojnami lub degradacją środowiska naturalnego. Jakże wielu jest uciskanych przez usunięcie na margines i cierpi z powodu braku pozytywnych perspektyw na przyszłość, a więc nadziei!” – powiedział papież.

Reklama

Ojciec Święty zaznaczył, że w obliczu tych negatywnych zjawisk nie można pozostać biernymi. Jednocześnie podkreślił, że nie można ograniczać się jedynie do działań w sferze materialnej.

„Nie można być szczęśliwym bez możliwości wnoszenia wkładu, niezależnie czy będzie on mały czy też duży - w budowę wspólnego dobra. Każda osoba może wnieść swój wkład – wręcz musi go dać! - aby nie stać się biernym lub nie czuć się wyalienowaną z życia społecznego” – stwierdził Franciszek.

Papież zaznaczył, że społeczeństwo musi opierać się na pracy i musi ją promować. Wskazał także na ścisłą relację pracy z troską o środowisko naturalne człowieka.

Reklama

Ojciec Święty podkreślił, że odnowa pracy w sensie etycznym oznacza także odnowę całego społeczeństwa, usuwając oszustwa i kłamstwa, które zatruwają rynek, współżycie społeczne i życie ludzi, zwłaszcza najsłabszych. Wskazał na potrzebę „paliwa duchowego” - które, w przeciwieństwie do paliw kopalnych się nie wyczerpuje, a przeciwnie pomnaża wraz z używaniem – a więc chodzi o miłość bliźniego.

Franciszek zaznaczył, że podręcznik takiego działania znajdujemy w ewangelicznych Błogosławieństwach. Ukazują nam one, że świętość to nie tylko duch, ale także nogi, aby pójść do braci i ręce, aby podzielić się z nimi. Uczą nas one nie wystrzegać się lub pozostawiać na łasce fal imigrantów. Prowadzą nas do wstrzemięźliwego stylu życia, troski o rozwój wszystkich, do pochylenia się ze współczuciem nad słabymi. Nie można się łudzić, że bogatego stołu nielicznych, może automatycznie spaść dobrobyt dla wszystkich – przestrzegł papież.

2018-06-15 13:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Lombardi: papież odpowiada na najgłębsze pragnienia człowieka, stąd jego popularność

[ TEMATY ]

papież

Franciszek

Semilla Luz / Foter.com / CC BY

Słowa i gesty papieża Franciszka znajdują tak dobry odbiór, ponieważ ludzie pragną miłości, przebaczenia, szczerości i bliskości. Franciszek na to pragnienie odpowiada – uważa ks. Federico Lombardi SI. Podsumowując kończący się rok, dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej podkreślił potrzebę zaszczepienia papieskiej postawy w całym Kościele.

„Należy się spodziewać i mieć nadzieję, że ten wielki impuls odnowy i skutecznego głoszenia głównego przesłania chrześcijańskiego rozszerzy się na cały Kościół. Na razie ogranicza się to do Rzymu i jest skoncentrowane na osobie samego papieża. Choć wiemy oczywiście, że w wielu krajach świata ludzie powracają do spowiedzi, do udziału w liturgii. A zatem rozchodzi się ta fala doświadczenia miłości Boga za pośrednictwem Kościoła. Trzeba to jeszcze rozwijać. Musi się to stać stylem głoszenia w całym Kościele. Papież Franciszek daje nam wzór relacji duszpasterskich, który musi się stać czymś normalnym w całym Kościele, we wszystkich jego częściach” – powiedział ks. Lombardi.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Cieszyn: Potrójny złoty jubileusz trzech elżbietanek

2021-09-19 14:42

[ TEMATY ]

jubileusz

siostry

elżbietanki

Cieszyn

diecezja.bielsko.pl

Potrójny złoty jubileusz trzech elżbietanek

Potrójny złoty jubileusz trzech elżbietanek

Trzy elżbietanki – s. Barbara Jaworska, s. Wiktoria Kasperek i s. Dominika Piotrowska – ponowiły swoją profesję złożoną przed pięćdziesięciu laty. W parafii św. Elżbiety w Cieszynie siostry odnowiły 18 września swe śluby w obecności wspólnoty zakonnej, kapłanów, najbliższej rodziny i zaproszonych gości.

Mszy św. przewodniczył wikariusz generalny diecezji bielsko-żywieckiej ks. dr Marek Studenski, który zauważył w kazaniu, że jubilatki przeżyły w Zgromadzeniu 1/8 jego 400-letniego istnienia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję