Reklama

Nie tylko wdzięczność

Ks. Andrzej Draguła
Edycja zielonogórsko-gorzowska 40/2001

Polska jest krajem na wskroś "papieskim". Jan Paweł II jest w Polsce powszechnie kochany, owacyjnie przyjmowany, szanowany nawet przez niewierzących, choć trzeba przyznać, iż tutaj zdarzają się niestety niechlubne wyjątki. Pozostaje jednak pytanie, czy Papież jest znany? Czy znane jest jego nauczanie? Mówiąc krótko: kochamy go, ale czy słuchamy?

Aby budować tradycję upowszechniania myśli i nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II przez konkretny czyn, Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia" organizuje Dzień Papieski. Cel tego dnia jest więc dwojaki: chodzi o propagowanie papieskiego nauczania oraz o konkretną na nie odpowiedź. W tym roku refleksja nad papieskimi słowami koncentrować się ma wokół hasła "Papież przełomów". Chodzi tutaj jednak nie tylko o kolejną - choć konieczną - modlitwę wdzięczności za przeprowadzenie Kościoła przez przełom tysiącleci. Chodzi o to, by przyjrzeć się, jak Papież odpowiada na kulturowe, cywilizacyjne, a także i polityczne przełomy, których jesteśmy świadkami. Świat zmienia się na naszych oczach w zawrotnym wręcz tempie, ale Jan Paweł II wcale nie zostaje za tym światem w tyle. Krytycznie go ocenia i proroczo wskazuje nam, co trzeba zrobić, by ludzie wyszli z tych przełomów silniejsi, lepsi, bardziej kochający Boga i bliźnich.

Jedną z największych trosk Ojca Świętego Jana Pawła II jest pomoc wszystkim tym, którzy jej potrzebują, by żyć godnie i w pełni po ludzku. Takich ludzi jest wielu także i w Polsce. Są starcy bez dachu nad głową, jest młodzież bez życiowych perspektyw. Za tydzień, w kolejnym wydaniu Aspektów, zaproponujemy Wam przyjrzenie się papieskiej trosce o życie człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci. Będziemy też szukali odpowiedzi na pytanie, jakim echem to papieskie zatroskanie odbija się w naszej diecezji.

Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia", która jest inicjatorem Dnia Papieskiego, zaproponowała, by w tym szczególnym dniu - jako odpowiedź na papieskie wezwanie do pomocy - zorganizować powszechną zbiórkę na fundusz edukacyjny dla zdolnych absolwentów gimnazjów, którzy z powodów materialnych sami na mają szans na dalszą naukę. Bezrobocie, patologie, ubóstwo - wszystko to nie sprzyja karierze współczesnych "Janków Muzykantów". Ofiary podczas zbiórki na ten cel będą zbierane wyłącznie do puszek opieczętowanych przez kancelarię parafialną, zaś woluntariusze, którzy będą kwestować, zostaną zaopatrzeni w identyfikatory.

Wielu zapewne uważa, że biedne społeczeństwo nie stać na wspomaganie jeszcze biedniejszych. To prawda, ale nie z ewangelicznego punktu widzenia. Większą wartość ma bowiem pomoc nie z tego, co zbywa, ale z tego, czego sami potrzebujemy. Także i na tym polega wierność papieskiemu przesłaniu. A czy warto je przypominać, skoro o naszym Papieżu mówi i pisze się przecież tak wiele? Nie tylko warto, ale i trzeba. Smutno o tym mówić, ale parlamentarne wybory Polaków świadczą o tym, że znamy je niewiele.

Reklama

Toruń: w piątek rozpoczyna się Song of Songs Festival

2019-07-17 16:05

tk / Toruń (KAI)

Adam Strug, Natalia Niemen, Gospel Rain, Darek Majelonek Hyperhemon – to niektórzy spośród wykonawców, jacy pojawia się na tegorocznym Song of Songs Festival. Jeden z największych festiwali muzyki chrześcijańskiej w Europie odbędzie się w dniach 19-20 lipca na Scenie Plenerowej Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki w Toruniu.

Jakub Szymczuk

Idea i cel organizowania tej cyklicznej imprezy wynika z przekonania, że w niespokojnej Europie można i trzeba szukać obszarów, w których młodzi ludzie znajdą wspólną płaszczyznę z innymi, podobnie czującymi i myślącymi – zaznaczają organizatorzy.

Ich zdaniem najlepszą formą takiego kontaktu jest muzyka, w szczególności ta inspirowana chrześcijańską tradycją i prawdą płynącą z Ewangelii. „Jest ona jednocześnie drogą do pokonywania uprzedzeń, wrogości i obojętności wobec innych ludzi, czy innych wyznań religijnych” – czytamy na stronie internetowej Festiwalu. Dlatego, zgodnie z formułą towarzyszącą Festiwalowi od początku, także i tym razem zaprezentują się chrześcijańscy muzycy różnych wyznań.

W programie dwanaście koncertów, które zagrają znakomite gwiazdy Polskiej sceny muzycznej.

W trakcie Festiwalu prowadzona będzie zbiórka pod hasłem: „Budujemy i utrzymujemy Most do Nieba – pierwsze hospicjum dla dzieci na Litwie”. To element ogólnopolskiej akcji fundacji Fundacja Aniołów Miłosierdzia.

Song of Songs Festival to międzynarodowy festiwal muzyki chrześcijańskiej, którego pierwsza edycja odbyła się w 1998 r. (z przerwą w latach 2011-16).

Festiwal jest jedną największych w Europie Środkowo-Wschodniej prezentacją czołówki polskich artystów wykonujących współczesną, profesjonalną muzykę chrześcijańską.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Raport ONZ wskazuje na ciągły wzrost liczby głodujących na świecie

2019-07-17 19:37

(KAI/VaticanNews) / Rzym

Najnowszy raport ONZ na temat bezpieczeństwa żywnościowego wskazuje, że 820 mln ludzi na całym świecie cierpi z powodu niedożywienia. Podkreślono, że choć wspólnota międzynarodowa stawia sobie ambitne cele, zakładając, że do roku 2030 plaga głodu całkowicie zniknie, to jednak statystyki pokazują, że tendencja jest wręcz odwrotna. Od trzech lat ludzi niedożywionych stale przybywa.

billycm/pixabay.com

Ofiarą głodu najczęściej padają dzieci. Co siódme rodzi się ze zbyt niską wagą. Wśród dzieci do 5. roku życia niemal 150 mln cierpi na chroniczne niedożywienie, a 50 mln – na ostry stan niedożywienia. Stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy Organizacji Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) ks. Fernando Chica Arellano podkreśla, że dane te wskazują na poważne zaniedbania wspólnoty międzynarodowej. Liczby te, a przede wszystkim ludzie, którzy kryją się za nimi, muszą nas skłonić do działania – dodał kapłan.

"Ten raport mówi nam, że ludzkość nie spełniła swych obowiązków względem naszych najuboższych braci. Głód nadal rośnie. W tym kontekście widzimy, jak trudnym wyzwaniem jest realizacja jednego z celów zrównoważonego rozwoju, który zakłada likwidację głodu do 2030 r. Trzeba robić w tym celu dużo więcej" – stwierdził w rozmowie z Radiem Watykańskim ks. Arellano. Zwrócił uwagę na bardzo niepokojące dane: 513 mln głodnych w Azji, 256 mln w Afryce, 42 mln w Ameryce Łacińskiej.

"Ale raport pokazuje nie tylko okrucieństwo głodu. Wskazuje też inny aspekt problemu: otyłość. Otyłych jest 13 proc. dorosłych, 672 mln osób. A zatem problemem jest nie tylko niedożywienie, ale również złe odżywianie. Wspólnota międzynarodowa musi robić więcej. Brak jednak woli politycznej, aby zlikwidować przyczyny głodu, które zależą od człowieka: konflikty, kryzys gospodarczy i zmiany klimatyczne. To są trzy główne czynniki, które powodują tę klęskę" – oświadczył stały obserwator watykański przy FAO.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem