Reklama

Wieści z parafii św. Ireneusza

Niedziela częstochowska 6/2005

Archiwum wspólnoty

Ojciec Święty pobłogosławił inicjatywie powstania parafii personalnej, na której czele stoi ks. Andrzej Przybylski

Dawno już nie publikowaliśmy wieści z pierwszej w Polsce i w diecezji personalnej parafii akademickiej. Ta tworząca się ciągle wspólnota ma już za sobą wiele ważnych i integrujących wydarzeń. Po poświęceniu placu i ustawieniu kopii krzyża Światowych Dni Młodzieży, studenci otrzymali kolejne dary. Przeor Jasnej Góry przekazał wspólnocie kopię Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej i świecę apelową. Ośrodek posiada więc już trzy ważne znaki nawiązujące do symboliki VI Światowego Dnia Młodzieży w Częstochowie: krzyż, ikonę Maryi i świecę. Ważnym dniem dla wspólnoty było błogosławieństwo Ojca Świętego Jana Pawła II. 12 grudnia 2004 r. proboszcz parafii akademickiej św. Ireneusza BM ks. Andrzej Przybylski został przyjęty przez Ojca Świętego i otrzymał od niego błogosławieństwo na trud budowy i formowanie wspólnoty. Jan Paweł II z dużym zainteresowaniem przyjął informację o utworzeniu parafii akademickiej w Częstochowie. Pochwalił pomysł i życzył wielu sukcesów.
W ośrodku cały czas trwają prace remontowe. Przypomnijmy, że dom poddawany jest kapitalnemu remontowi. Trzeba bowiem zaadaptować dom rodzinny na miejsce, w którym ma powstać kaplica i mają się odbywać spotkania dla studentów. Wymieniane są okna i instalacje. Prace nie przebiegają szybko, ze względu na ograniczone możliwości finansowe. Parafia studencka nie może bowiem liczyć na pomoc finansową ze strony studentów, stąd zwraca się z tą prośbą do wielu ludzi dobrej woli. Dużej pomocy wspólnocie udziela Redakcja Niedzieli, która m.in. przeznaczyła na remont domu otrzymaną podczas obchodów Dnia Papieskiego nagrodę „Totus”.
Przed nami jeszcze bardzo wiele wydatków i pracy. Wszyscy jednak mają pewność, że inwestycja ta jest konieczna, bo trzeba przecież przyjść z pomocą młodym ludziom, którzy za parę lat będą stanowić elitę naszego regionu. Ośrodek po prostu musi powstać, aby uratować od śmierci duchowej i fali laicyzacji jak największą część młodzieży akademickiej. W samych akademikach mieszka bowiem ponad 2 tys. młodych ludzi, i choćby ze względu na nich warto podjąć trud wznoszenia ośrodka, aby paradoksalnie nie stracili oni wiary, studiując w cieniu Jasnej Góry.

Nasz adres:
Personalna Parafia Akademicka pw. św. Ireneusza BM,
ul. Kilińskiego 132, 42-200 Częstochowa, www.emaus.czest.pl
Konto bankowe: Citi Bank Handlowy w Warszawie S. A.,
Oddział w Częstochowie,
nr konta: PLN 95103015820000000854026003
EUR 23103015820000000854026038
USD 73103015820000000854026011

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Grota z Lourdes – miejsce modlitwy w Ogrodach Watykańskich

2020-05-29 20:38

[ TEMATY ]

Watykan

papież Franciszek

Grota z Lourdes

źródło: vaticannews.va

Grota z Lourdes w Ogrodach Watykańskich

Franciszek postanowił zakończyć maryjny miesiąc maj modlitwą różańcową w Ogrodach Watykańskiech, w Grocie z Lourdes - będzie ona transmitowana na cały świat począwszy od godz. 17.30. Modlitwie towarzyszy hasło zaczerpnięte z Dziejów Apostolskich:„Gorliwi i jednomyślni na modlitwie, razem z Maryją” (Dz 1, 14).

W sercu Ogrodów Watykańskich znajduje się replika Groty Massabielle, miejsca, w którym Matka Boża ukazała się św. Bernadetcie Soubirus w 1858 r.

Historia tego miejsca związana jest z papieżem Leonem XIII, który bardzo lubił Ogrody Watykańskie i spędzał w nich wiele czasu. Kazał nawet urządzić sobie apartament na szczycie Wzgórza Watykańskiego, w starej wieży obronnej, która dziś nosi jego imię. Bp Schoepfer, biskup diecezji Tarbes, do której należała miejscowość Lourdes, postanowił podarować papieżowi replikę Groty – Leon XIII pobłogosławił reprodukcję na początku prac, 1 czerwca 1902 r. Grotę wzniesiono opartą o średniowieczny mur obronny z czasów Leona IV (IX w.). 28 marca 1905 r. watykańska Grota Masabielle została uroczyście zainaugurowana przez następnego papieża, Piusa X (papież ten kazał zmienić nazwę diecezji Tarbes na Tarbes-Lourdes).

W następnych latach na Grocie wzniesiono kopię bazyliki a po jej bokach półkoliste schody prowadzące z tarasu na plac przed Grotą. Neogotycka wieża nie pasowała do barokowego otoczenia i kontrastowała z kopułą Michała Anioła, dlatego w 1933 r., gdy wieża zaczęła pękać, Pius XI kazał ją rozebrać.

Dziś zachowała się najważniejsza część monumentalnego komplesu, czyli Grota objawiewień z figurą Madonny.

Wnętrze Groty i sąsiadujący z nią mur pokrywa dywan zielonego bluszczu, a nad nią znajdują się dwa mozaikowe medaliony przedstawiające Leona XIII i biskupa Schoepfera. Gdy w setna rocznicę objawień (1958 r.), sankturarium w Lourdes zostało przebudowane, ówczesny biskup, Théas, postanowił podarować papieżowi stary ołtarz – został on umieszczony w centrum Groty w 1960 r.

Wszyscy papieże modlili się i odprawiali ceremonie religijne w Grocie z Lourdes. Szczególnie lubił to miejsce Jan Paweł II, który zaczął tu odprawiać nabożeństwa majowe oraz Msze św. dla pielgrzymów z Polski, którzy w ten sposób mieli również okazję zwiedzać Ogrody Watykańskie.

CZYTAJ DALEJ

USA/ Rakieta Falcon 9 wynosi na orbitę kapsułę z dwoma amerykańskimi astronautami

2020-05-30 21:41

[ TEMATY ]

USA

rakieta

start

PAP

Z Przylądka Canaveral na Florydzie wystartowała w sobotę rakieta Falcon 9. Wynosi na orbitę kapsułę Dragon z dwoma amerykańskimi astronautami. To pierwszy lot załogowy na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) z terytorium USA od prawie 10 lat.

Tym razem planów startu nie pokrzyżowała pogoda. W środę, mimo zaawansowanej procedury, z powodu niesprzyjających warunków atmosferycznych przełożono start na sobotę.

Dragon z astronautami Robertem Behnkenem i Douglasem Hurleyem na pokładzie ma dotrzeć na ISS po około 24 godzinach. (PAP)

mobr/ ap/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję