Reklama

Modlitwa ekumeniczna w legnickiej katedrze

W ramach Światowego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w legnickiej katedrze 23 stycznia br. miała miejsce modlitwa ekumeniczna z udziałem przedstawicieli Kościołów Siostrzanych. Przewodniczył jej biskup legnicki Tadeusz Rybak.

Niedziela legnicka 7/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na wstępie ks. kan. Andrzej Jarosiewicz przedstawił tematykę tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, która brzmi: „Jezus Chrystus jedynym fundamentem Kościoła”, oraz uczestników uroczystości. Obok Biskupa Legnickiego obecni byli m.in. ks. inf. Władysław Bochnak - wikariusz generalny, ks. dr Leopold Rzodkiewicz - rektor legnickiego Wyższego Seminarium Duchownego wraz z gronem profesorów i przełożonych, a także księża proboszczowie legnickich parafii. Wśród przybyłych gości obecni byli ks. Mirosław Drapała z Kościoła greckokatolickiego, pastor Jan Zajączkowski (emeryt) i pastor Cezary Królewicz z Kościoła ewangelicko-augsburskiego oraz ks. Lubomir Worchacz z Kościoła prawosławnego. Wśród uczestników uroczystości, obok wiernych z wymienionych legnickich Kościołów Siostrzanych, obecni byli także klerycy.
W czasie Mszy św., w homilii biskup legnicki Tadeusz Rybak mówił: „Radość spotkania, wspólnej modlitwy, która wyraża nasze dążenie do jedności, jest dziś w naszych sercach. Płynie ona nie tylko stąd, że jako ludzie chcemy obdarzać się życzliwością, ale ze zrozumienia, jakie przynosi nam wiara, że wśród nas jest Jezus Chrystus, któremu zawierzyliśmy, który jest Jedynym Zbawicielem i Światłością świata. Światłość - którą jest Jezus Chrystus - jest potrzebna także ludziom dzisiaj, bo zauważamy, że ludzie zamykają się na Nią. Niektórzy chcą usunąć chrześcijaństwo z życia. Przeznacza się wiele środków finansowych na to, aby Europa była bez chrześcijaństwa, bez tej Światłości, którą jest Chrystus”. Tutaj Ksiądz Biskup powołał się na wykład wygłoszony na Uniwersytecie Lubelskim przez obecnego w ostatnim czasie w Polsce prof. Rocco Buttiglionego, którego kandydatura na członka komisji została odrzucona przez Unię Europejską ze względu na jego chrześcijańskie poglądy. „Nieraz możemy spotkać się z niechęcią do chrześcijaństwa tam, gdzie chodzi o przykazania Boże, model rodziny, o stosunek do życia człowieka - mówił Biskup Legnicki. - Chce się w ten sposób odciągnąć ludzi od chrześcijaństwa i wprowadzać nową moralność - laicką. Dążymy do Chrystusa. Historyczne układy spowodowały, że chrześcijanie się podzielili, ale ciągle czujemy potrzebę jedności między nami. Jedności, która nie jest tylko skutkiem wysiłku człowieka, ale jest owocem działania Ducha Świętego. O ten dar Ducha Świętego modlimy się szczególnie w tym tygodniu, ale Kościół wznosi tę modlitwę nieustannie. Obok modlitwy podejmowane są rozmaite inicjatywy, zwłaszcza niesienia pomocy ludziom, które przynoszą dobre owoce, bo są wynikiem współpracy między chrześcijanami różnych wyznań. Dziś, modląc się o jedność, prosimy, by w tym dążeniu do jedności, nie zabrakło nam nadziei i konsekwencji. Niech wspiera nas w tym dążeniu także Maryja - Matka Jedności”.
O dar jedności prosili także w swoich modlitwach przedstawiciele Kościołów Siostrzanych. Ks. Mirosław Drapała z Kościoła greckokatolickiego nawiązał także do aktualnych wydarzeń wolnościowych na Ukrainie. Mówił: „Dzisiaj również w naszych modlitwach prosimy Boga, aby pokój i sprawiedliwość, które przyszły na Ukrainę, były trwałe”.
„Z wdzięcznością przyjąłem po raz kolejny zaproszenie do udziału w modlitwie o Jedność Chrześcijan” - mówił ks. Cezary Królewicz z Kościoła ewangelicko-augsburskiego. Nawiązując do tegorocznego tematu Tygodnia Modlitw, mówił: „Jak można dziś budować nową społeczność ekumeniczną? Na dobrym fundamencie!… My jesteśmy budowlą Bożą. Dla tej budowli został założony fundament, którym jest Jezus Chrystus. To znaczy, że ta budowla opiera się na społeczności z Chrystusem… Wybrać Chrystusa za fundament, to znaczy budować na odpuszczeniu grzechów, na pojednaniu z Bogiem i bliźnimi. Budować na fundamencie, którym jest Jezus Chrystus, to znaczy uczyć się od Niego, brać z Niego przykład i to nie tylko w służeniu, ale i w ofierze. On oddał życie Swoje. W centrum chrześcijańskiej religii stoi ofiara, jaką złożył Jezus Chrystus. Budować na fundamencie, którym jest Jezus Chrystus, znaczy także przebaczać, być gotowym do służby i ofiary. Tego chcę życzyć Wam i sobie w imieniu parafii ewangelicko-augsburskiej w Legnicy, jako jej proboszcz, w imieniu diecezji, na terenie której pełnię swoją służbę - diecezji wrocławskiej, w imieniu naszej Rady Parafialnej. Niech Jedyny Pan - Jezus Chrystus pozostanie w naszych sercach”.
Ks. Lubomir Worchacz z Kościoła prawosławnego mówił: „Święta gregoriańskie i juliańskie Bożego Narodzenia, Święto Trzech Króli i Święto Jordanu, Teofanii, Objawienia Bożego, to czas w którym uświadamiamy sobie potrzebę wzajemnej miłości. Ze swej bezgranicznej miłości Bóg posyła Syna Swego na ziemię, aby przekazać człowiekowi przykazanie miłości. Czas Bożego Narodzenia mija, ale dzisiejsze nabożeństwo przypomina nam, co przekazuje Chrystus każdemu z nas. W imieniu parafii prawosławnej im. Zmartwychwstania Pańskiego w Legnicy i własnym, dziękuję za zaproszenie do tegorocznej modlitwy o Jedność Chrześcijan. Pragnę, aby to dzisiejsze nabożeństwo uświadomiło nam potrzebę wzajemnego poznania, potrzebę wzajemnej miłości, bo chrześcijaństwo jest religią miłości… Im bardziej chrześcijanie różnych wyznań będą siebie poznawać, szanować, miłować, tym bardziej Pan nasz Jezus Chrystus - jedyny fundament Kościoła będzie bliżej nas na każdy dzień. Tego wszystkim życzę.”
Spotkanie modlitewne zakończyło pasterskie błogosławieństwo udzielone przez Biskupa Legnickiego, który dziękując wszystkim za udział we wspólnej modlitwie, życzył, aby Pan Bóg wspierał w dalszym ciągu dążenie do jedności, a także by podjęte już życzliwe kontakty, były kontynuowane.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wy jesteście przyjaciółmi moimi

2024-04-26 13:42

Niedziela Ogólnopolska 18/2024, str. 22

[ TEMATY ]

homilia

o. Waldemar Pastusiak

Adobe Stock

Trwamy wciąż w radości paschalnej powoli zbliżając się do uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Chcemy otworzyć nasze serca na Jego działanie. Zarówno teksty z Dziejów Apostolskich, jak i cuda czynione przez posługę Apostołów budują nas świadectwem pierwszych chrześcijan. W pochylaniu się nad tajemnicą wiary ważnym, a właściwie najważniejszym wyznacznikiem naszej relacji z Bogiem jest nic innego jak tylko miłość. Ona nadaje żywotność i autentyczność naszej wierze. O niej także przypominają dzisiejsze czytania. Miłość nie tylko odnosi się do naszej relacji z Bogiem, ale promieniuje także na drugiego człowieka. Wśród wielu czynników, którymi próbujemy „mierzyć” czyjąś wiarę, czy chrześcijaństwo, miłość pozostaje jedynym „wskaźnikiem”. Brak miłości do drugiego człowieka oznacza brak znajomości przez nas Boga. Trudne to nasze chrześcijaństwo, kiedy musimy kochać bliźniego swego. „Musimy” determinuje nas tak długo, jak długo pozostajemy w niedojrzałej miłości do Boga. Może pamiętamy słowa wypowiedziane przez kard. Stefana Wyszyńskiego o komunistach: „Nie zmuszą mnie niczym do tego, bym ich nienawidził”. To nic innego jak niezwykła relacja z Bogiem, która pozwala zupełnie inaczej spojrzeć na drugiego człowieka. W miłości, zarówno tej ludzkiej, jak i tej Bożej, obowiązują zasady; tymi danymi od Boga są, oczywiście, przykazania. Pytanie: czy kochasz Boga?, jest takim samym pytaniem jak to: czy przestrzegasz Bożych przykazań? Jeśli je zachowujesz – trwasz w miłości Boga. W parze z miłością „idzie” radość. Radość, która promieniuje z naszej twarzy, wyraża obecność Boga. Kiedy spotykamy człowieka radosnego, mamy nadzieję, że jego wnętrze jest pełne życzliwości i dobroci. I gdy zapytalibyśmy go, czy radość, uśmiech i miłość to jest chrześcijaństwo, to w odpowiedzi usłyszelibyśmy: tak. Pełna życzliwości miłość w codziennej relacji z ludźmi jest uobecnianiem samego Boga. Ostatecznym dopełnieniem Dekalogu jest nasza wzajemna miłość. Wiemy o tym, bo kiedy przygotowywaliśmy się do I Komunii św., uczyliśmy się przykazania miłości. Może nawet katecheta powiedział, że choćbyśmy o wszystkim zapomnieli, zawsze ma pozostać miłość – ta do Boga i ta do drugiego człowieka. Przypomniał o tym również św. Paweł Apostoł w Liście do Koryntian: „Trwają te trzy: wiara, nadzieja i miłość, z nich zaś największa jest miłość”(por. 13, 13).

CZYTAJ DALEJ

Bp Andrzej Przybylski: my zrodziliśmy się z Boga, który jest Miłością

2024-05-03 19:56

[ TEMATY ]

rozważania

bp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent: dziękuję strażakom za służbę ludziom i Rzeczypospolitej

2024-05-04 15:06

[ TEMATY ]

prezydent

Karol Porwich/Niedziela

Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda podziękował w sobotę strażakom za służbę ludziom i Rzeczypospolitej. Podczas centralnych obchodów Dnia Strażaka przypomniał, że tylko w 2023 r. strażacy podjęli pół miliona interwencji, podczas których udzielali wszechstronnej pomocy.

Prezydent wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wzięli w sobotę udział w Centralnych Obchodach Dnia Strażaka, które odbyły się na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. W uroczystości uczestniczyli również m.in. marszałek Sejmu Szymon Hołownia oraz szef MSWiA Marcin Kierwiński.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję