Reklama

Wydarzyło się...


Edycja częstochowska 8/2005

Ewa Nocoń
Abp Stanisław Nowak odmawia modlitwę z obrzędu poświęcenia

Pamięć o Kapelanie „Solidarności”

Działacze częstochowskiej „Solidarności” i „Civitas Christiana” oraz wierni parafii Krzepice spotkali się na wspólnej modlitwie za śp. ks. Zenona Raczyńskiego - pierwszego kapelana „Solidarności”. Mszy św., sprawowanej w 9. rocznicę jego śmierci, przewodniczył ks. Ryszard Umański - obecny kapelan „Solidarności”. Nawiązując do fragmentu Ewangelii o 8 Błogosławieństwach, ks. Umański podkreślił obowiązek służby Ojczyźnie i nieustannego budowania królestwa Bożego na ziemi.
Po Mszy św. złożono na grobie ks. Zenona wiązanki kwiatów. Następnie, podczas spotkania w salce parafialnej wspominano jego zasługi w budzeniu świadomości społeczeństwa w nowej rzeczywistości, po upadku systemu komunistycznego. Wysunięto wniosek o przygotowanie sesji, poświęconej pierwszemu Kapelanowi rodzącej się w latach 80. „Solidarnosci” i skierowanie do władz miasta prośby o nadanie imienia ks. Zenona Raczyńskiego jednej z ulic częstochowskiej dzielnicy Raków. W spotkaniu wzięli udział m.in.: prezydent miasta Częstochowy Tadeusz Wrona, przewodniczący Zarządu Regionu „Solidarności” Mirosław Kowolik, przewodniczący Komisji Zakładowej „Solidarności” Częstochowskich Hutników Marek Wójcik, Czesław Janiszewski z częstochowskiego oddziału „Civitas Christiana” oraz proboszcz parafii w Krzepicach ks. prał. Marian Gąsiorowski.

Jubileusz SRRW

28 stycznia br., z racji 10-lecia istnienia Stowarzyszenia Rodziców Rodzin Wielodzietnych, odbyło się uroczyste spotkanie w Klubie „Civitas Christiana” w Częstochowie. Uczestniczył w nim prezydent Tadeusz Wrona, który podziękował członkom Stowarzyszenia za dotychczasową działalność, za pomoc rodzinom wielodzietnym i ubogim oraz przekazał kalendarze, wydane z okazji 350. rocznicy obrony Jasnej Góry. Na spotkanie przybyli także: Czesław Janiszewski - przewodniczący Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” i Komisji Zdrowia Rady Miejskiej, mecenas Aleksandra Przedpełska - radca prawny SRRW oraz Adam Banaszkiewicz - wiceprzewodniczący Rady Miasta. W czasie spotkania listy gratulacyjne na ręce Zarządu Stowarzyszenia Rodziców Rodzin Wielodzietnych złożyli: Adela Kasztelan - w imieniu PCK, Bożena Szecówka - w imieniu Wydziału Zdrowia, Artur Kępiński - w imieniu Związku Stowarzyszeń „Częstochowski Bank Żywności”. Na zakończenie uroczystość Prezes SRRW podziękowała sponsorom, darczyńcom i zasłużonym działaczom za okazaną pomoc i życzliwość. Natomiast Mieczysław Malik (współzałożyciel Stowarzyszenia) przypomniał historię SRRW.

Kaplica w Domu Archidiecezjalnym

3 lutego abp Stanisław Nowak dokonał poświęcenia kaplicy pw. bł. Ludwika Rocha Gietyngiera i bł. Maksymiliana Binkiewicza w Domu Archidiecezjalnym przy ul. Ogrodowej w Częstochowie. Podczas homilii Ksiądz Arcybiskup dziękował wszystkim budowniczym Domu, błogosławiąc im za łaskę obecności Chrystusa pod postaciami chleba i wina w Najświętszym Sakramencie w tym miejscu. „W Bogu żyjemy, poruszamy się, jesteśmy - powtórzył za św. Pawłem Arcypasterz. - Wiemy, ze Bóg jest wszędzie, jednak w szczególny sposób jest obecny pod dwiema postaciami. Jezus jest Chlebem, który przyjmujemy, i za który powinniśmy dziękować”. Podczas uroczystości obecni byli: ks. inf. Marian Mikołajczyk, ks. prał. Stanisław Gębka, ks. prał. Jarosław Sroka, ks. prał. Zdzisław Wójcik, ks. dyr. Andrzej Kuliberda, ks. Grzegorz Ułamek i ks. Zbigniew Heluszka. Metropolita Częstochowski pobłogosławił także ołtarz, dokonał poświęcenia tabernakulum i uroczystego wprowadzenia Najświętszego Sakramentu oraz erygował drogę krzyżową autorstwa Tadeusza Goliszka. Po Eucharystii ogłoszono, że 7 stycznia będzie tu sprawowana Doba Eucharystyczna.

Reklama

Wystawa polskich pejzażystów

4 lutego w Miejskiej Galerii Sztuki odbył się wernisaż wystawy pt. Pejzaż malarzy polskich w zbiorach Lwowskiej Galerii Sztuki. Obszerna ekspozycja zawiera prace wielu znakomitych autorów, wśród nich: Bernarda Bellotto zwanego Canaletto, Jana Cybisa, Juliana Fałata, Józefa Kamockiego, Ferdynanda Ruszczyca, Henryka Siemiradzkiego, Jana Stanisławskiego. Prawdziwą rzadkością jest pejzaż z okolic Konstantynopola, namalowany przez Jana Matejkę oraz obraz pisarza Józefa Kraszewskiego. Zbiory z Ukrainy zostały sprowadzone do Częstochowy dzięki pośrednictwu Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie. Wystawa będzie czynna do 27 lutego br.

Poświęcenie siedziby administracji Muzeum

7 lutego abp Stanisław Nowak poświęcił „odwach” przy częstochowskim Ratuszu. Nowy budynek będzie siedzibą administracji Muzeum. W uroczystości wzięli udział: ks. inf. Ireneusz Skubiś - redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego Niedziela, ks. Witold Pękalski, ks. kan. Janusz Wojtyla, przedstawiciele Władz Urzędu Wojewódzkiego i Władze Urzędu Miasta Częstochowy z prezydentem Tadeuszem Wroną.

Święty od zadań trudnych

2019-09-17 14:31

Oprac. ks. Mariusz Frukacz
Niedziela Ogólnopolska 38/2019, str. 20-21

Biuro prasowe OFMCap – krka

Ojciec Pio często powtarzał, że „modlitwa jest najlepszą bronią, jaką mamy, kluczem, który otwiera Serce Boga”.

Wciąż zadziwia świat. Jest świętym niezwykłym i jak się okazuje, bardzo skutecznym. Kiedy człowiekowi dotkniętemu cierpieniem wydaje się, że sytuacja jest beznadziejna, to Ojciec Pio – święty od zadań trudnych – interweniuje. O cudach za jego wstawiennictwem napisano już wiele. Ci, którzy ich doświadczyli, dzielą się nimi także na łamach „Głosu Ojca Pio” – czasopisma bliskiego Grupom Modlitwy Ojca Pio.

Młode małżeństwo

„Nasze życie wywróciło się do góry nogami” – wspomina Sylwia Kłysz, która podróżowała po Ameryce ze swoim narzeczonym, gdy okazało się, że mężczyzna ma nowotwór. „Podczas jednej z niedzielnych Mszy św. Piotr zasłabł, więc wyszliśmy na zewnątrz. Wówczas podeszła do nas pewna starsza pani. To od niej po raz pierwszy usłyszałam o Ojcu Pio. Powiedziała nam, abyśmy się do niego modlili, i tak zrobiliśmy. Codziennie wspólnie odmawialiśmy Nowennę do Najświętszego Serca Pana Jezusa zalecaną przez Ojca Pio. Piotr czuł się coraz lepiej, operacja się udała, naświetlania odniosły skutek. Niestety, rok później pojawił się drugi, zupełnie inny nowotwór. (...) Podczas długiego, uciążliwego leczenia zawierzyliśmy wszystko Bogu i prosiliśmy Ojca Pio o wstawiennictwo. Do naszej modlitwy przyłączyły się mama Piotra i moja siostra”. Modlitwy zostały wysłuchane. „(...) Wróciliśmy do Polski, wzięliśmy ślub. Ojciec Pio jest patronem naszego małżeństwa” – napisała Sylwia.

Przypadek Urszuli

Urszula Bremer nie należała do praktykujących katolików. Księdza znała z odwiedzin po kolędzie, do kościoła chodziła okazjonalnie. Jej ojciec był niepraktykujący, a mama studiowała Pismo Święte ze świadkami Jehowy. „Wychowywana byłam w oparciu o ich wiarę. Tylko u dziadka w Torzymiu na starym radiu stał obrazek z Ojcem Pio. Nie miałam pojęcia, kim była ta postać trzymająca biały krążek w podniesionych dłoniach, osłoniętych rękawiczkami bez palców. Przypuszczałam, że to ktoś ważny, gdyż inaczej wizerunek nie stałby na tak eksponowanym miejscu. Dopiero od babci się dowiedziałam, kim był ów kapłan, chociaż wtedy niewiele z tego zrozumiałam” – wspomina Urszula. Życie jej nie oszczędzało. Wcześnie owdowiała, została sama z trójką dzieci. „Stale szukałam sensu życia, błądziłam. Najmłodszy syn jeszcze nie umiał chodzić, a na dodatek zachorował na zapalenie opon mózgowych. Tego samego roku, w Wigilię, umarł mój ojciec. W niedługim czasie zmarły też dwie kuzynki, a po nich dwaj wujkowie i ciocia. Pogrzeby następowały jeden po drugim, a ja zaczęłam przejawiać pierwsze oznaki depresji. Pewnego razu sąsiadka mojej mamy przyniosła do przeczytania książeczkę. Na okładce dostrzegłam znajome zdjęcie sprzed lat – człowieka z uniesionymi dłońmi w wytartych rękawiczkach. Lektura miała pomóc mojej mamie powrócić do Kościoła, jednak ja pochwyciłam ową książeczkę, jakby to był skarb, na który tyle lat czekałam. W drodze powrotnej do domu czytałam ją z zapałem” – kontynuuje. Jej życie zdawało się uspokajać, zamieszkała z matką, która pomagała w opiece nad dziećmi. „Spokojne, harmonijne życie skończyło się niecałe pięć miesięcy później. Mama odbierała mojego syna ze szkoły. Kiedy przechodzili przez ulicę na zielonym świetle, zza zakrętu wyjechała ciężarówka. Mama zachowała przytomność umysłu i zdążyła odepchnąć dziecko, sama jednak zginęła pod kołami samochodu. (...)Dziesięć miesięcy po wypadku syn został ponownie potrącony przez samochód. Tego, co przechodziłam, nie da się opisać” – opowiada. Wtedy przypomniała sobie o książeczce. „Miałam ją przez cały ten czas. Zaczęłam czytać – jednym tchem, jakby od tego zależało moje życie, każdą linijkę po kilka razy. Nagle poczułam przedziwny, cudowny zapach, jakiego nie znałam, wprost anielski. Nie wiadomo, skąd pochodził. W domu poza mną i synem nie było nikogo. Zaczęłam się rozglądać, szukając źródła tej woni, gdy w końcu dotarło do mnie: to on, Ojciec Pio! Nie zostawił mnie samej. Wskazał mi drogę” – podkreśla.

Grupy Modlitwy

Szczególnym fenomenem są wciąż powstające w Polsce Grupy Modlitwy Ojca Pio. Pierwsze takie grupy powstały we Włoszech z inicjatywy samego Ojca Pio i w odpowiedzi na wezwanie Piusa XII do modlitwy. Z czasem zaczęto je zakładać także za granicą – w Polsce pierwsza powstała w Krakowie, w 1983 r., potem w Chełmie Lubelskim i Wrocławiu. Powstawaniu kolejnych grup sprzyjał rosnący kult Ojca Pio, zwłaszcza po jego beatyfikacji w 1999 r. i kanonizacji w 2002. W Polsce szczególnym miejscem kultu świętego z San Giovanni Rotondo są sanktuaria, m.in. na Przeprośnej Górce w Siedlcu k. Częstochowy i w Terliczce.

Z Maryją i Ojcem Pio czyścimy czyściec

Pod takim hasłem odbędzie się w jasnogórskim sanktuarium w nocy z 28 na 29 września br. czuwanie modlitewne Grup Modlitwy Ojca Pio.

Sam Ojciec Pio często zachęcał do żarliwej modlitwy za tych, którzy cierpią męki czyśćcowe: „Polecajmy tej drogiej Matce święte dusze w czyśćcu. Któż z nas nie ma tam swoich bliskich i kto wie, jak wielu z nich cierpi tam może – a nawet z pewnością – także przez nas... Prośmy Mamę, aby przyszła im z pomocą, łagodząc ich cierpienia i chłodząc dręczący ich płomień” – przypomina słowa świętego stygmatyka br. Mateusz Magiera, kapucyn.

Wszystkie świadectwa pochodzą z „Głosu Ojca Pio”

CZYTAJ DALEJ

Reklama

I Pallotyńskie Forum Ewangelizacyjne: Odpowiedzialni. Nowa Huta+

2019-09-23 20:08

Św. Wincenty Pallotti odkrył, że w dziele ewangelizacji potrzebne są współpraca i współdziałanie różnych grup w Kościele: kapłanów, osób konsekrowanych i świeckich. Był przekonany, że współdziałanie wszystkich ochrzczonych, a więc wszystkich odpowiedzialnych za Kościół, może przyspieszyć jego rozwój i przyczynić się do odniesienia sukcesu w dziele ewangelizacji.

Pallotti FM

Pallotti zrozumiał, że każdy chrześcijanin, w łączności z Jezusem, ma obowiązek podejmowania zadań na rzecz Kościoła i świata. Sami biskupi i księża nie mogą dźwigać całej odpowiedzialności za ewangelizację. Pallottiemu zależało, aby wszyscy poczuli się odpowiedzialni za „ożywianie wiary, rozpalanie miłości i jednoczenie wysiłków”. Dlatego też pallotyńska Parafia w Krakowie pw. Matki Bożej Pocieszenia oraz Radio Pallotti.FM wychodząc na potrzeby dzisiejszego świata, organizuje spotkanie: Pallotyńskie Forum Ewangelizacyjne dla młodych duchem ODPOWIEDZIALNI. NOWA HUTA+

PLAN SPOTKANIA

8.30-12.00 ewangelizacja dla seniorów i nie tylko

8.30 kawa

9.00 Rozpoczęcie spotkania

9.30 1 konferencja: bp Janusz Mastalski – Być Apostołem w dzisiejszym świecie.

10.00 przerwa

10.30 2 konferencja: Wincenty Podobiński – św. Michał Archanioł, Patron Kościoła.

11.00 3 konferencja: Jan Budziaszek – Jezus dał nam do pomocy swoją Matkę.

12.00 Anioł Pański, przerwa

12.00-14.00 impreza towarzysząca, warsztaty.

14.00-21.30 ewangelizacja dla młodych duchem

14.00 Rozpoczęcie 2 części spotkania

14.15 4 konferencja: Michał Bukowski PAX – Jestem odpowiedzialny za Kościół!

15.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia – Marysia Krawczyk

15.15 przerwa

16.00 5 konferencja: ks. Mikołaj Konarski – Jak ma wyglądać odpowiedzialność ludzi wierzących za kształt wiary i miłości w świecie?

17.30 przerwa

18.00 6 konferencja: ks. Krzysztof Kralka SAC – Co Duch Święty mówi do Kościoła?

19.15 Msza Święta: Przewodniczenie i Homilia ks. Zenon Hanas SAC

20.00 Koncert ewangelizacyjny GSUS PROJECT

Modlitwa uwielbienia i wstawiennicza

Stoiska: Radio Pallotti.FM, Salvatti.pl, Pallotyńskie Centrum Młodzieży, Pallotyński Sekretariat Misyjny, Zjednoczenie Apostolstwa Katolickiego.

Zgłoszenia przyjmujemy do 11 października 2019 r w następujące sposoby:

1) ELEKTRONICZNIE: (w celu zgłoszenia swojego udziału w rekolekcjach proszę wypełnić zamieszczony na stronie www.pallotti.fm)

2) TELEFONICZNIE: dzwoniąc pod nr telefonu: 12 680 39 00 w godzinach 8.00-13.00

3) OSOBIŚCIE: Parafia Matki Bożej Pocieszenia, ul. Bulwarowa 15a, Kraków (po każdej Mszy Świętej oraz w czasie trwania kancelarii parafialnej: od poniedziałku do piątku 16.00-17.30 oraz sobota 19.00-19.30)

W czasie całego wydarzenia będą miały miejsce targi pallotyńskie, możliwość zakupu kawy, herbaty, napojów oraz przekąsek.

12 października (sobota) 2019, Hala Wanda Kraków (ul. Odmogile 1B)

Organizatorzy: Parafia Matki Bożej Pocieszenia, Radio Pallotti.FM

Patronat honorowy: Metropolita Krakowski abp Marek Jędraszewski

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem