Reklama

Niedziela młodych diecezji legnickiej

Wciąż trzeba szukać nowych ludzi

Marek Staroń - Zastępca Sekretarza Zarządu KSM Diecezji Legnickiej
Edycja legnicka 8/2005

28 stycznia w legnickim seminarium bp Stefan Regmunt spotkał się z nowo wybranym Zarządem Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Legnickiej oraz diecezjalnym asystentem KSM ks. Sławomirem Augustynowiczem. Rozmawiano o planach działania Zarządu na kolejną, dwuletnią kadencję. Ksiądz Biskup wskazał na potrzebę promocji Stowarzyszenia wśród młodych ludzi, by lepiej mogli poznać przyświecające mu cele i włączyli się w jego działania. Dobrym pomysłem byłoby stworzenie wolontariatu. Zarząd Diecezjalny przedstawił Księdzu Biskupowi obecny stan Oddziałów KSM - u w diecezji legnickiej, a także ogólną ich sytuację. Wspomniano o tym, że w jego szeregach znajdują się gimnazjaliści, licealiści, a także studenci. W trakcie spotkania Ksiądz Biskup wręczył prezes Małgorzacie Waszkiewicz podpisany przez bp. Tadeusza Rybaka Dekret, dzięki któremu będzie mogła pełnić swą funkcję. Ksiądz Biskup Stefan złożył też Prezes życzenia błogosławieństwa Bożego i wielu sił w pracy. Zebrani doszli do wniosku, że należy rozpocząć częstsze, wspólne spotkania, a także wzmocnić KSM na płaszczyźnie formacji. W tym roku posłużą temu materiały przygotowujące na Światowe Dni Młodzieży w Kolonii oraz encyklika Ojca Świętego o Eucharystii. Spotkanie zakończono modlitwą i błogosławieństwem Księdza Biskupa. Mamy nadzieję, że owoce tych rozmów będą już niedługo zauważalne w działaniach Zarządu Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, ale także jego Oddziałach na terenie całej diecezji.

Reklama

Rzecznik Episkopatu: ambona miejscem głoszenia Ewangelii

2019-08-23 17:36

BPKEP / Warszawa (KAI)

Zgodnie z prawem kościelnym ambona jest miejscem głoszenia Ewangelii i przekazywania nauczania Kościoła katolickiego. Wykorzystywanie jej do innych celów jest nadużyciem – przypomina rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

BP KEP
Ks. Paweł Rytel-Andrianik

„Zarówno Msza święta, jak i nabożeństwa oraz liturgie, to czas modlitwy. Świątynie są miejscami spotkania człowieka z Bogiem, bez żadnych wyjątków i taka jest ich rola. Kościelne ambony są przeznaczone do głoszenia Ewangelii, pocieszania strapionych, napominania, przypominania prawd wiary i magisterium Kościoła katolickiego” – zaznacza rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

Ks. Paweł Rytel-Andrianik dodaje, że przypadki, w których ambony są wykorzystywane do innych celów są sprzeczne z prawem Kościoła katolickiego i nie powinny mieć miejsca. „Świątynia nie jest odmianą Areopagu, gdzie każdy może przyjść i wygłaszać swoje poglądy. W kościele człowiek otrzymuje sakramenty, doświadcza bliskości Boga, słyszy ewangeliczne prawdy. Wszelkie inne formy działalności, które wykraczają poza prawo kościelne są nadużyciami” – zaznacza rzecznik Episkopatu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Archiwum kard. Newmana w internecie

2019-08-24 08:03

vaticannews / Birmingham (KAI)

W związku z zapowiedzianą na październik kanonizacją kard. Johna Henry’ego Newmana wzrasta zainteresowanie jego postacią i twórczością. Ten XIX-wieczny myśliciel i konwertyta pozostawił po sobie ogromną spuściznę. Na wielkie newmanowskie archiwum składają się tysiące listów, zapisków i fotografii. Do niedawna było ono pilnie strzeżone w założonym przez Newmana oratorium w Birmingham. Teraz trwają jednak intensywne prace nad jego digitalizacją.

Emmeline Deane - National Portrait Gallery
Bł. John Henry Newman

Zajmuje się tym w Stanach Zjednoczonych amerykański Krajowy Instytut Studiów nad Newmanem (National Institute for Newman Studies – NINS). Zeskanowanych zostało niemal ćwierć miliona kartek, które teraz stopniowo udostępniane są w internecie. Do końca przyszłego roku będzie już można korzystać z większości zasobów.

Nowoczesne oprogramowanie pozwala na pracę z rękopisami w wysokiej rozdzielczości, zestawianie ich i porównywanie z różnymi wydaniami książkowymi. Dzięki rejestrom z oksfordzkiej biblioteki, można się też dowiedzieć, do jakich książek zaglądał Newman w różnych okresach swego życia. Archiwum zawiera też wielotysięczną kolekcję listów skierowanych do Newmana, jak również najobszerniejszy na świecie zbiór książek, artykułów i innych publikacji na jego temat.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem