Reklama

Kaznodzieja, poeta i kucharz: trzej w jednym

Niecodzienna uroczystość połączyła trzech franciszkanów mieszkających w jednym klasztorze w Sanoku. Jubileusz złożenia profesji wieczystej obchodzili: o. Franciszek Patryjak OFMConv, o. Tadeusz Jacek OFMConv i br. Cyryl Dudek OFMConv.

Niedziela przemyska 8/2005

Br. Cyryl Dudek obchodził 50. rocznicę złożenia ślubów wieczystych, a o. Franciszek Patryjak i o. Tadeusz Jacek - 25. Jubilaci otrzymali życzenia od o. Zbigniewa Makucha OFMConv z Jasła, asystenta regionalnego zakonu. Doczekania w zdrowiu kolejnych rocznic życzyli także przybyli z Kalwarii Pacławskiej nowicjusze, bracia z innych klasztorów na Podkarpaciu oraz wierni.
Dzień ten był również świętem dla miejscowej wspólnoty Franciszkańskiego Zakonu Świeckich. Ośmioro braci i sióstr przeżywało rocznice wstąpienia do zakonu: dwie osoby 30., a sześć osób 10.
O. Franciszek Patryjak (ur. w 1944 r.) był katechetą w kilku klasztorach w Polsce, m.in. w Legnicy, Horyńcu i Krakowie. Przez 7 lat pracował na Ukrainie, w strefie bezpośredniego zagrożenia skażeniem radioaktywnym po wybuchu w elektrowni atomowej w Czarnobylu w 1986 r. Od trzech lat mieszka w Sanoku. Jego pasją jest pisarstwo i poezja, w 2004 r. wydał tomik swoich wierszy.
O. Tadeusz Jacek (ur. w 1956 r.) jest misjonarzem ludowym i kaznodzieją. Pracował jako katecheta i duszpasterz w: Sanoku, Jaśle, Legnicy, Przemyślu, Lwówku Śląskim, Krakowie i Kalwarii Pacławskiej. Od jesieni 2004 r. mieszka po raz drugi w Sanoku. Jego dewizą życiową jest myśl papieża Jana XXIII: „Przeznaczeniem moim jest służyć Bogu i ludziom”.
Br. Cyryl Dudek (ur. w 1927 r.) pracował w wielu klasztorach, m.in.: w Krośnie, Jaśle, Legnicy, Krakowie, Lubomierzu, Radomsku, z czego najdłużej, bo aż 15 lat, w Przemyślu, pełniąc obowiązki kucharza i zakrystiana. Od 10 lat mieszka w Sanoku. W 2003 r. otrzymał dyplom uznania za działalność społeczną w Polskim Stowarzyszeniu Diabetyków.
Uroczystość jubileuszowa odbyła się 2 lutego, w Dzień Życia Konsekrowanego w klasztorze Franciszkanów w Sanoku.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek na Jasnej Górze

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

Franciszek w Polsce

28.07

instagram.com/franciscus

Zdjęcie archiwalne

Zdjęcie archiwalne

"Niech Matka zaszczepi pragnienie wyjścia ponad krzywdy i rany przeszłości i stworzenia komunii ze wszystkimi" - powiedział papież Franciszek w kazaniu w czasie Eucharystii, odprawionej dziś na Jasnej Górze. Podkreślał, że Bóg, który zbawia człowieka jest "mały, bliski i konkretny". W sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej, u szczytu Jasnej Góry papież przewodniczył Eucharystii dziękczynnej za 1050 lat chrześcijaństwa w Polsce z udziałem setek tysięcy wiernych.

Franciszek zmieniając plany i wybierając jako środek transportu samochód a nie śmigłowiec dojechał z Krakowa na Jasną Górę o godz. 9.30. tam powitali go arcybiskup częstochowski Wacław Depo, przewodniczący KEP, abp Stanisław Gądecki i przedstawiciele władz lokalnych. Ojciec Święty przejechał między sektorami i pozdrawiał wiernych. Pielgrzymi entuzjastycznie wołali: „Witaj Ojcze Święty” i machali flagami watykańskimi i polskimi.

CZYTAJ DALEJ

Państwowa Komisja ds. Pedofilii zaprezentowała Pierwszy Raport

2021-07-27 20:28

[ TEMATY ]

raport

pedofilia

Adobe.Stock.pl

Zgodnie ze swoim obowiązkiem, Państwowa Komisja ds. wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15 opublikowała Raport. Najważniejszymi częściami Raportu są wyniki zrealizowanego przez Państwową Komisję badania zjawiska wykorzystania seksualnego małoletniego w Polsce w latach 2017–2020 oraz relacja ze zgłoszeń, jakimi zajmowała się Komisja, a także rekomendacje dla organów państwa, organizacji i innych podmiotów.

Zgłoszenia

CZYTAJ DALEJ

Kancelaria Prezydenta: wręczono ordery i odznaczenia państwowe zasłużonym w służbie państwu i społeczeństwu

2021-07-28 17:57

[ TEMATY ]

prezydent

odznaczenia

PAP

53 Polaków zostało wyróżnionych odznaczeniami państwowymi, przyznawanymi przez prezydenta RP podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim. Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia otrzymali Danuta i Witold Danielewiczowie, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski - biblista ks. prof. Waldemar Chrostowski.

"W Pałacu Prezydenckim odbyła się w środę uroczystość, podczas której Minister Andrzej Dera w imieniu Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej wręczył ordery i odznaczenia państwowe przyznane osobom zasłużonym w służbie państwu i społeczeństwu" - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję