Reklama

Puls tygodnia

Ku pamięci spóźnialskich

Ks. Dariusz Gronowski
Edycja zielonogórsko-gorzowska 8/2005

Obchodzimy dziś już drugą niedzielę Wielkiego Postu. W tym roku czas ten nadszedł tak szybko (Środa Popielcowa 9 lutego to naprawdę rzadkość), że nie wszyscy na dobre zorientowali się, że to już. Skoro zaś ktoś nie zauważył upływu czasu, z dużym prawdopodobieństwem ciągle żyje tak, jakby wszystko było nadal „zwyczajne”, w sensie wskazanym nam przez bieg czasu w liturgii Kościoła.
Jeśli spojrzeć na sprawę z perspektywy wielu lat, jak dotychczas Wielki Post wydaje się dość silnie bronić swojej uprzywilejowanej pozycji w świadomości wiernych. Jednak codzienne zaganianie i postępująca sekularyzacja na tyle skutecznie usuwają w cień religijny wymiar naszego życia, że nawet gdy o Wielkim Poście dobrze wiemy, ta wiedza okazuje się nie być wystarczająco silna, by przebić się przez skorupę ospałości czy lenistwa i zaowocować czynami pokuty. A zaniedbanie pokuty w czasie Wielkiego Postu to zaniedbanie przygotowania do Wielkanocy - święta zmartwychwstania Pana, odebranie sobie znacznej części wielkanocnej radości, a swojej wierze - pokarmu niezbędnego do życia i rozwoju.
Nie bez powodu jeden z wielkopostnych hymnów brewiarzowych mówi: „Natchniony zwyczaj nas uczy, byśmy w zbawiennym okresie czterdziestu dni umartwienia szczerą czynili pokutę. Do tego Prawo przynagla i napomnienia proroków, a nade wszystko sam Chrystus, Król i Stworzyciel wszechświata. Ten czas przeżyjmy w skupieniu, krótsze niech będą rozmowy, skromniejsze nasze posiłki, więcej czuwania nad sobą”. Cała liturgia Kościoła z mocą wzywa do nawrócenia i do podjęcia dzieł pokutnych.
Jeśli więc do tej pory ktoś się o to nie zatroszczył, nie jest jeszcze za późno, by - według dobrej chrześcijańskiej tradycji - powziąć wielkopostne postanowienia. Nie jest roztropne brać na siebie wiele postanowień. Lepiej skupić się na jednym, ale dobrze je przemyśleć i wiernie wypełnić. Można podejść do tego od strony „negatywnej”, tzn. odmówić sobie czegoś, innymi słowy „pościć” od czegoś: alkoholu, papierosów, słodyczy, telewizji, muzyki rozrywkowej itp. Lepiej jednak potraktować swe postanowienie od strony „pozytywnej”, tzn. uczynić coś dodatkowego, przymusić się do rozwoju jakiejś cnoty, zwłaszcza takiej, którą ostatnio być może się zaniedbywało. Można postanowić sobie przeznaczenie dodatkowego czasu na modlitwę, systematyczne dawanie jałmużny na konkretny cel, odpowiednio zaplanowany codzienny dobry czyn czy codzienny uśmiech do nielubianej sąsiadki.
Nade wszystko jednak Wielki Post winien stać się okresem nawrócenia, spojrzenia na siebie i swe życie w odnowiony sposób w świetle Chrystusowego wezwania do przemiany. Utopią byłoby oczekiwanie od każdego gruntownej przemiany życia co roku w Wielkim Poście, jednak jakaś korekta w postępowaniu, jakaś poprawa w życiu duchowym nie tylko nie jest przesadą, ale wręcz należy ją traktować jako chrześcijański obowiązek.
Nawróćcie się! Już najwyższy czas!

Trwają uroczystości pogrzebowe śp. prof. Jana Szyszki

2019-10-16 07:13

W środę 16 października, o godz. 11:00 rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe prof. Jana Szyszko, byłego ministra środowiska i wieloletniego posła. W wydarzeniu zaplanowano udział najwyższych rangą urzędników państwowych.

Krzysztof Sitkowski/KPRP
MK

Ceremonia rozpoczęła się o godz. 11.00 Mszą św. w Parafii Rzymskokatolickiej Najświętszego Serca Pana Jezusa (Warszawa - Stara Miłosna, ul. Borkowska 1). Następnie zaplanowany jest przemarsz konduktu żałobnego na Cmentarz Rzymskokatolicki (ul. Gościniec 2, Warszawa - Stara Miłosna) gdzie odbędzie się ceremonia pogrzebowa. Prosimy o przybycie na uroczystości pogrzebowe do godz. 10.30.


Krzysztof Sitkowki/KPPR
MK

MK
MK
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Bp Dec: świętość jest dla wszystkich

2019-10-17 08:50

ako / Targoszyn (KAI)

- Świętość jest dla wszystkich. Nie tylko dla osób duchownych, także dla świeckich, małżonków - mówił bp Ignacy Dec, przypominając życiorys św. Jadwigi Śląskiej. Ordynariusz świdnicki przewodniczył Mszy św. odpustowej w kościele pw. św. Jadwigi Śląskiej w Targoszynie w parafii Rogoźnica. W homilii zwrócił uwagę, że św. Jadwiga Śląska jest patronką dnia wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.

Ks. Daniel Marcinkiewicz

W homilii bp Dec przypomniał życiorys patronki Śląska. - Wraz z jej wspomnieniem wracamy do dwunastego wieku. Przybyła do Wrocławia w trzynastym roku życia z Bawarii, by poślubić księcia śląskiego Henryka Brodatego. Urodziła w małżeństwie kilkoro dzieci. Jedni mówią, że pięcioro, inni, że siedmioro, dokładnie nie wiemy, bo wśród historyków zdania są podzielone. Oprócz jednego dziecka pochowała wszystkie. Możemy sobie wyobrazić, co przeżywa matka uczestnicząca w pogrzebie swojego dziecka... - mówił.

Podkreślił, że św. Jadwiga była człowiekiem modlitwy, codziennie uczestniczyła we Mszy św., starała się pełnić wolę Bożą i służyć ludziom.

Ordynariusz diecezji świdnickiej przypomniał też, że posługa papieska Jana Pawła II związana była ze św. Jadwigą Śląską przez to, że został wybrany na biskupa Rzymu właśnie 16 października.- Św. Jadwiga, patronka dnia wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża, to apostołka pokoju, miłosierdzia i pełnienia woli Bożej. Bądźmy jej naśladowcami - zachęcał biskup.

Podczas Eucharystii bp Dec poświecił nowy dzwon ufundowany z okazji 15-lecia diecezji świdnickiej i 50-lecia kapłaństwa Pierwszego Biskupa Świdnickiego oraz poświecił nową kropielnicę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem