Reklama

Kościół

Ludzie Kościoła i kultury zmarli w minionym roku

Kościół katolicki 2 listopada obchodzi Dzień Zaduszny. Tego dnia wspomina się wiernych zmarłych. Przy tej okazji przypominamy sylwetki osób związanych z Kościołem oraz przedstawicieli polskiego świata kultury i nauki zmarłych w ciągu minionych dwunastu miesięcy (licząc od 2 listopada 2017 r.). W tym czasie odeszli m.in. prof. Jerzy Kłoczowski, abp Szczepan Wesoły i Brat Moris Maurin.

[ TEMATY ]

zmarli

kyasarin/pixabay.com

Rok 2017:

18 listopada – ks. Andrzej Szpak SDB - wieloletni duszpasterz hipisów, narkomanów, młodzieży ulicy. Twórca i długoletni duszpasterz pielgrzymki "Młodzieży Różnych Dróg" na Jasną Górę. Miał 73 lata.

2 grudnia – prof. Jerzy Kłoczowski, jeden z najwybitniejszych mediewistów europejskich, historyk chrześcijaństwa w Polsce i historii Europy Środkowo-Wschodniej, erudyta, świadek historii i wielki autorytet,odznaczony najwyższym polskim odznaczeniem - Orderem Orła Białego. Miał 93 lata.

Reklama

17 grudnia – Leszek Aleksander Moczulski, poeta, autor tekstów do piosenek Grechuty, Skaldów czy Turnaua, autor tekstu oratorium „Nieszpory Ludźmierskie”. Miał 79 lat.

25 grudnia – Stanisław Kędziora, biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej, odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski Miał 83 lata.

Rok 2018:

Reklama

16 stycznia – o. Eugeniusz Juretzko OMI, urodzony w Radzionkowie na Śląsku, pierwszy biskup diecezji Yokadouma w Kamerunie. Wybudował około 60 szkół podstawowych i jedną średnią, 16 przychodni i szpital. Miał 79 lat.

3 maja – dr inż. Antoni Zięba, znany działacz pro-life, wiceprezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia, publicysta i wykładowca akademicki. Miał 69 lat.

12 maja – Urszula Radziszewska, działaczka społeczna, filantrop, twórczyni i prezeska reaktywowanego w 1990 r. Towarzystwa Dobroczynności w Kielcach, zaangażowana szczególnie w pomoc niepełnosprawnym. Miała 80 lat.

15 maja – Brat Moris Maurin - francuski zakonnik, członek zgromadzenia Małych Braci Jezusa, były przełożony polskiej wspólnoty. W naszym kraju mieszkał od blisko 30 lat. Miał 89 lat.

26 maja – ks. Antoni Sołtysik, pierwszy asystent generalny KSM i opiekun Grup Apostolskich RAM, postulator procesu beatyfikacyjnego Hanny Chrzanowskiej. Miał 85 lat.

7 czerwca – Barbara Wachowicz-Napiórkowska, pisarka, autorka biografii wielkich Polaków. Laureatka Nagrody „Totus” za propagowanie kultury chrześcijańskiej, patriotyzmu i pięknej polszczyzny, postaw honoru i prawości wśród młodego pokolenia. Miała 81 lat.

22 lipca – ks. ks. Janusz Daszuta, pastor i członek Rady Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego RP, wybitny działacz ekumeniczny, laureat Nagrody im. ks. Romana Indrzejczyka ustanowionej przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów. Miał 61 lat.

30 lipca – o. Hieronim Fokciński SJ, wieloletni pracownik Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, przez prawie 50 lat był rektorem Papieskiego Instytutem Studiów Kościelnych. Miał 81 lat.

28 sierpnia – abp Szczepan Wesoły, wieloletni duszpasterz polskiej emigracji i uczestnik Soboru Watykańskiego II, odznaczony najwyższym polskim odznaczeniem - Orderem Orła Białego. Miał 91 lat.

30 sierpnia – o. prof. Józef Glinka SVD, misjonarz i wybitny antropolog, profesor katolickiego uniwersytetu w Dżakarcie. Od 1965 pracował w Indonezji, gdzie zmarł. Miał 86 lat.

2 września – ks. kan. Leopold Zielasko, długoletni proboszcz parafii św. Klemensa w Ustroniu, znany ze swego społecznego zaangażowania – pomagał represjonowanym, ofiarom Czarnobyla. Był najstarszym księdzem diecezji bielsko-żywieckiej. Miał 95 lat (w tym 67 przeżył jako kapłan).

9 października – ks. Edward Szymanek SChr – biblista, były przełożony generalny Towarzystwa Chrystusowego. Miał 85 lat.

20 października – ks. prof. Bogusław Nadolski SChr, Wybitny liturgista, były przełożony generalny Towarzystwa Chrystusowego. Był autorem wielu artykułów i 70 książek, w tym czterotomowego podręcznika „Liturgika” oraz „Leksykonu liturgii” i „Leksykonu symboli liturgicznych”. Miał 85 lat.

2018-10-31 08:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież modli się za bezimiennych zmarłych z powodu pandemii

Za zmarłych z powodu pandemii modlił się Papież na Mszy w kaplicy Domu św. Marty. W homilii mówił o potrzebie świadectwa i modlitwy, bo tylko dzięki nim Ojciec może przyciągnąć ludzi do Syna.

Prośmy za zmarłych bezimiennie, złożonych we wspólnych grobach

„Módlmy się dziś za zmarłych, za tych, którzy zmarli z powodu pandemii – prosił Ojciec Święty; - i także szczególnie za tych zmarłych – powiedzmy – bezimiennie: widzieliśmy fotografie zbiorowych grobów. Tak wielu...“

W homilii Franciszek nawiązał do historii etiopskiego urzędnika, który po pobycie w Jerozolimie wracał do domu, po wyjaśnieniu mu Pisma mówiącego o Jezusie uwierzył i otrzymał chrzest od Filipa (Dz 8, 26-40). Papież podkreślił, że niepokój, który nosił w sercu, a który pozwolił mu odnaleźć Pana, pochodził od Boga. To On przygotował jego serce na przyjęcie Zbawiciela.

Bez świadectwa nie da się głosić Jezusa

„To, że nikt nie może znać Jezusa, jeżeli go nie pociągnie Ojciec, odnosi się także do naszego apostolatu, do naszej misji apostolskiej jako chrześcijan. Myślę także o misjach. «Co będziesz robił na misjach?». «Będę nawracał ludzi.» «Ale nie, zatrzymaj się, twoim zadaniem nie jest nawracanie kogokolwiek. To Ojciec przyciągnie ich serca, aby poznały Jezusa». Być na misjach to dawać świadectwo własnej wierze; bez świadectwa nic nie zrobisz – podkreślił Ojciec Święty. - Praca na misjach – i wielu misjonarzy jest wspaniałych! – nie oznacza tworzenia wielkich struktur, rzeczy... i na tym koniec. Nie: za strukturami musi iść świadectwo. Możesz zbudować wielki szpital, szkołę na wysokim poziomie, dobrze rozwiniętą, ale jeżeli w jakimś dziele nie ma chrześcijańskiego świadectwa, to twoja praca nie będzie tam pracą świadka, prawdziwym głoszeniem Jezusa: będzie stowarzyszeniem dobroczynnym, bardzo dobrym, ale niczym więcej.“

Franciszek przestrzegł, aby nie zapominać, że to Ojciec przyciąga ludzi do Jezusa poprzez nasze świadectwo, a nie przez przekonywanie innych. Aby podołać temu zadaniu potrzebna jest modlitwa, która otwiera serce Boga.

Świadectwo i modlitwa są nierozłączne

„Świadectwo i modlitwa idą w parze. Bez świadectwa i bez modlitwy nie można głosić Ewangelii. To będzie piękne umoralniające przemówienie, zrobi się wiele dobrych rzeczy. Ale Ojciec nie będzie miał możliwości przyciągnąć ludzi do Jezusa. A to stanowi centrum: to jest centrum naszego apostolatu, aby Ojciec mógł przyciągnąć ludzi do Jezusa – zaznaczył Papież. - Nasze świadectwo otwiera drzwi ludziom, a nasza modlitwa otwiera drzwi do serca Ojca, aby przyciągnął ludzi. Świadectwo i modlitwa. I to dotyczy nie tylko misji, ale także naszej pracy jako chrześcijan. Czy naprawdę swoim życiem daję chrześcijańskie świadectwo? Modlę się, aby Ojciec przyciągał ludzi do Jezusa?“

CZYTAJ DALEJ

Jacek Kurski ponownie powołany do Zarządu TVP

2020-06-01 19:47

[ TEMATY ]

TVP

Jacek Kurski

Youtube.com

Rada Mediów Narodowych ponownie powołała Jacka Kurskiego do Zarządu TVP. Według informacji medialnych będzie on nadzorował Telewizyjną Agencję Informacyjną oraz TVP Sport.

Rada Mediów Narodowych przyjęła w niedzielę trzy uchwały. Jedną określającą, że Zarząd TVP jest trzyosobowy, drugą uchylającą powołanie 22 maja Jacka Kurskiego na członka Zarządu TVP oraz trzecią ponownie powołującą go do Zarządu spółki.

Powodem takiego działania były wątpliwości co do pierwszej procedury powołania Kurskiego do Zarządu TVP. RMN uchwałą z 22 maja zmieniła liczbę członków Zarządu TVP z trzech na czterech, a według statutu spółki Zarząd TVP liczy od jednej do trzech osób.

W piątek rezygnację z funkcji członka Zarządu Telewizji Polskiej złożyła Marzena Paczuska.

Według informacji portalu Wirtualnemedia.pl Kurski ma w zarządzie nadzorować Telewizyjną Agencję Informacyjną i TVP Sport.

Jacek Kurski był prezesem Zarządu Spółki Telewizja Polska S.A. od 8 stycznia 2016 r. do początku marca tego roku, kiedy z funkcji prezesa TVP odwołała go RMN.

Na miejsce Kurskiego Rada Nadzorcza TVP S.A. delegowała Macieja Łopińskiego jako pełniącego obowiązki prezesa Zarządu. Kurski został wtedy doradcą Zarządu TVP. (PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

ksi/ mhr/

CZYTAJ DALEJ

Oświadczenie Kanclerza Kurii Diecezji Radomskiej ws. publikacji w "Rzeczpospolitej"

2020-06-02 14:40

[ TEMATY ]

nadużycia seksualne

nadużycia

Wyrażam szczery żal wobec zdarzeń, które mogły mieć miejsce i krzywdy osób, które ich doświadczyły. Ufam, że ustali je i wyjaśni postępowanie prokuratorskie i sąd kościelny - napisał w przesłanym KAI oświadczeniu kanclerz kurii diecezji radomskiej ks. Edward Poniewierski. Odniósł się w ten sposób do opisanej przez "Rzeczpospolitą" sprawy ks. Stanisława S. W prokuraturze od ub. roku toczy się śledztwo w sprawie molestowania seksualnego, którego kapłan - legenda radomskiej Solidarności - miał się dopuszczać w latach 80. Duchownego mają obciążać zeznania dziewięciu osób.

Poniżej tekst oświadczenia:

Oświadczenie

Zapoznałem się z artykułem na temat Diecezji Radomskiej zamieszczonym w „Rzeczpospolitej” i potwierdzam, że przekazałem autorowi wszelką wiedzę, jaką dysponuję w opisanej sprawie. Wyrażam też szczery żal wobec zdarzeń, które mogły mieć miejsce i krzywdy osób, które ich doświadczyły. Ufam, że ustali je i wyjaśni postępowanie prokuratorskie i sąd kościelny.

Mając jednak wzgląd na oba te postępowania dobrze jest powstrzymać się od wszelkich komentarzy na ten temat mogących mieć wpływ na obiektywny przebieg tych postępowań, podjętych już wcześniej przez Księdza Biskupa.

Radom, 2 czerwca 2020 r.

Ks. Edward Poniewierski

Kanclerz Kurii Diecezji Radomskiej

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję