Reklama

Muzeum Archidiecezjalne Sztuki Religijnej

25 lat w Lublinie

Niedziela lubelska 32/2000

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Latem roku 2000 - dokładnie 26 sierpnia - mija 25 lat od utworzenia w Lublinie Muzeum Archidiecezjalnego Sztuki Religijnej, dokumentującego i zabezpieczającego kulturowe bogactwa Kościoła na Ziemi Lubelskiej.

Kościół w Polsce - od samego początku swego istnienia - z należytą troską przechowywał, zabezpieczał i konserwował arcydzieła sztuki sakralnej. W ciągu minionego tysiąclecia chrześcijaństwa wzniesiono wiele kościołów, klasztorów i budowli sakralnych wraz z ich kunsztownym wyposażeniem w rzeźby, malarstwo, rzemiosło artystyczne i księgi liturgiczne. Wspaniałe dzieła architektury stworzyły niepowtarzalny pejzaż kulturowy naszego kraju, diecezji i Lublina, tworząc klimat i wyraz duchowych wartości, w jakim żył naród polski. Niestety, liczne wojny, grabieże i rabunek dzieł sztuki zobowiązują nas, aby ocalałe zabytki sztuki kościelnej, będące wyrazem najwznioślejszych działań ducha ludzkiego, zachować dla przyszłych pokoleń jako świadectwo naszej wiary i kultury duchowej Polaków. Ochrona zabytkowych świątyń oraz gromadzenie i eksponowanie dzieł sztuki w kościołach, skarbcach i muzeach, będzie stale wskazywać i przypominać jednoczącej się Europie przełomu tysiącleci o naszym trwaniu u korzeni chrześcijańskiej cywilizacji miłości. Sztuka sakralna ze swej istoty dąży do wyrażenia nieskończonego piękna Boga i przejawia się w dziełach dawnych - zabytkach, jak i w dziełach współczesnych twórców.

Geneza Muzeum Diecezjalnego w Lublinie

Konferencja Episkopatu Polski postanowiła, aby każda diecezja posiadała własne muzeum kościelne. Podstawę prawną istnienia takiego muzeum stanowią: Kodeks Prawa Kanonicznego, Konstytucja o Liturgii Soboru Watykańskiego II oraz Normy Postępowania w Sprawach Sztuki Kościelnej, uchwalone przez Konferencję Episkopatu Polski 25 stycznia 1973 roku. W świetle powyższych wskazań muzeum diecezjalne w Lublinie oficjalnie zostało powołane dekretem bp. Bolesława Pylaka w dniu 26 sierpnia 1975 roku.

Muzeum Archidiecezjalne Sztuki Religijnej w Lublinie mimo Jubileuszu 25 - lecia działalności konserwatorsko - ekspozycyjnej swoimi początkami sięga okresu międzywojennego, gdy pierwszym dyrektorem tej instytucji był ks. Michał Niechaj, a pierwsze zbiory gromadzono w pomieszczeniach Seminarium Duchownego w Lublinie. Wybuch II wojny światowej zatrzymał na długie lata działalność i rozwój tej tak potrzebnej instytucji diecezjalnej. Konieczność pilnego ratowania zniszczonych podczas wojny kościołów sprawiła, że bp Stefan Wyszyński (1946-48 ) skierował do księży proboszczów rozporządzenie na uroczystość św. Szczepana w 1947 roku, w którym zalecił opracowanie planu prac gospodarczo- renowacyjnych. Powołał także w tym celu Poradnię Artystyczną przy Kurii Biskupiej w Lublinie, do której należało opiniowanie i udzielanie pozwoleń na prace remontowo-konserwatorskie. Biskup Wyszyński zobowiązał wszystkich księży, by wszystkie ruchome przedmioty zabytkowe wycofane z kultu religijnego zostały uporządkowane i zabezpieczone do czasu dalszych decyzji władzy diecezjalnej. Na sierpniowej Konferencji Księży Dziekanów w 1948 roku bp Stefan Wyszyński powołał Biskupi Komitet Odbudowy Kościołów Diecezji Lubelskiej. Świadczyło to o wielkiej trosce pasterza o stan materialny świątyń, ich wyposażenia i o wrażliwości na piękno, które wywiera wielki wpływ na duchową formację człowieka.

Na początku lat siedemdziesiątych z inicjatywy ks. Andrzeja Pikulskiego zorganizowano skromną wystawę w pomieszczeniach Katedry Lubelskiej w 1974 roku. Następnie muzeum otrzymało kilka pomieszczeń przy obecnym Domu Rekolekcyjnym przy ul. Podwale 15 w Lublinie. W latach 1975 - 1978 muzeum wykonało prace remontowo - adaptacyjne w Wieży Trynitarskiej. Ostatni etap prac dotyczył przygotowań do otwarcia muzeum w Wieży Trynitarskiej (dawna furta - dzwonnica jezuicka z 1582 roku). Prace związane z umieszczeniem ekspozycji wykonali studenci Sekcji historii Sztuki KUL pod kierownictwem ks. prof. Władysława Smolenia. Kurier Lubelski zamieścił 17 czerwca 1978 roku następującą wiadomość: "Po latach oczekiwań mieszkańcy Lublina oraz rzesze turystów odwiedzających nasze miasto doczekali się wreszcie ładnego punktu widokowego. W połowie lata udostępniono do zwiedzania zabytkową Wieżę Trynitarską obok Katedry, wraz ze wstępem na jej górny taras, skąd rozpościera się rozległy widok na cały Lublin, aż hen za Kalinowszczyznę. W środku wieży czynne jest natomiast muzeum". W latach osiemdziesiątych kierownictwo w muzeum sprawował ks. dr Ryszard Lis, od 1992 roku dyrektorem Muzeum Archidiecezjalnego był ks. kan. Eugeniusz Kościółko - malarz - hobbysta, miejscem sekretariatu i pracowni konserwatorskiej stały się pomieszczenia przy kościele św. Józefa na LSM-ie w Lublinie.

Specyfika Muzeum Archidiecezjalnego w Lublinie polega na trosce i profilaktyce zmierzającej do zabezpieczenia najcenniejszych obiektów kultowych na terenie archidiecezji lubelskiej w ich naturalnym środowisku. W magazynach i na ekspozycjach muzeum gromadzi zbiory w działach: malarstwo, rzeźba i rzemiosło artystyczne. Istotnym działem muzeum jest Pracownia Konserwacji Dzieł Sztuki. Od 1978 roku kierownikiem pracowni konserwatorskiej jest mgr Krzysztof Kawiak - absolwent konserwacji malarstwa i rzeźby krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Uroczystości Jubileuszowe 25-lecia Muzeum Archidiecezjalnego

W Jubileuszowym Roku 2000 abp Józef Życiński, zatroskany o losy i dalszy rozwój tej kulturalno oświatowej placówki w Archidiecezji Lubelskiej podjął kilka cennych inicjatyw mających na celu reorganizację Muzeum Archidiecezjalnego Sztuki Religijnej w Lublinie. W trosce o należyte zabezpieczenie dóbr kultury znajdujących się w posiadaniu muzeum oraz na terenie archidiecezji lubelskiej, w kościołach, kaplicach i na cmentarzach Ksiądz Arcybiskup powołał Archidiecezjalną Komisję Artystyczną, Archidiecezjalną Komisję Rewizyjną ds. Muzeum Archidiecezjalnego, Radę Muzealno - Konserwatorską oraz nowego dyrektora muzeum ks. Wojciecha Szlachetkę - absolwenta historii sztuki KUL oraz studenta Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jednocześnie Arcypasterz aktywnie uczestniczy w wydarzeniach muzealnych w Lublinie i w archidiecezji: 2 kwietnia przewodniczył uroczystościom w Archikatedrze Lubelskiej, otwierając Eucharystią jubileuszowy sezon wystawowy oraz wernisaż malarstwa H. Paraszczuka ,,Ikony ustami malowane" w Wieży Trynitarskiej. Pod koniec kwietnia dokonał uroczystego otwarcia Muzeum Parafialnego przy kościele św. Anny w Lubartowie. Pewnym zwieńczeniem wydarzeń religijno - kulturalnych będzie Międzynarodowy Kongres ,, Sacrum i kultura", organizowany w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w dniach 15 - 17 września z inicjatywy Wielkiego Kanclerza KUL ks. abp. prof. Józefa Życińskiego. Kongres na KUL będzie miał także pewne odniesienia i inspiracje duszpasterskie w naszej archidiecezji oraz w placówkach muzealnych Lublina i archidiecezji.

26 sierpnia 2000 r. o godz. 19.00 w Archikatedrze Lubelskiej będzie sprawowana Msza św. dziękczynna z okazji 25-lecia Muzeum Archidiecezjalnego w intencji pracowników, konserwatorów, artystów, przyjaciół i sponsorów naszego muzeum. Natomiast o godz. 20.00 w Wieży Trynitarskiej odbędzie się spotkanie okolicznościowe z możliwością obejrzenia wystawy "Tatry polskie" i nocnym wyjściem na taras widokowy. Muzeum czynne jest codziennie w godz. 10.00 - 17.00. Serdecznie zapraszamy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2000-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kolegium Kardynalskie wzywa do modlitwy o pokój

2025-05-06 15:19

[ TEMATY ]

wezwanie

modlitwa o pokój

kolegium kardynalskie

PAP/EPA

Kardynałowie w Bazylice św. Piotra

Kardynałowie w Bazylice św. Piotra

Do modlitwy o „sprawiedliwy i trwały pokój” wezwali członkowie Kolegium Kardynalskiego w komunikacie, opublikowanym na zakończenie ostatniej 12. kongregacji generalnej, poprzedzającej rozpoczynające się jutro konklawe.

Publikujemy treść komunikatu, przekazanego za pośrednictwem Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej:
CZYTAJ DALEJ

Medycy uczcili pamięć zamordowanego lekarza Tomasza Soleckiego

2025-05-06 20:31

[ TEMATY ]

pamięć

lekarz

PAP/Art Service

We wtorek w południe medycy w całej Polsce uczcili pamięć zamordowanego ortopedy Tomasza Soleckiego i wyrazili sprzeciw wobec agresji. Przed Uniwersyteckim Szpitalem w Krakowie, gdzie pracował lekarz, setki pracowników zgromadziło się na minutę ciszy; zawyły syreny karetek.

Pracownicy ochrony zdrowia obchodzą we wtorek ogólnopolski dzień żałoby oraz protestu przeciw nienawiści. W południe medycy wielu placówek medycznych w Polsce wyszli przed swoje miejsca pracy, aby uczcić pamięć zamordowanego w ub. tygodniu Tomasza Soleckiego, ortopedy ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
CZYTAJ DALEJ

Watykan: Rozpoczął się obrzęd inauguracji konklawe

2025-05-07 16:35

[ TEMATY ]

konklawe

Vatican Media

W Pałacu Apostolskim rozpoczęła się w środę po południu uroczysta procesja 133 kardynałów elektorów do Kaplicy Sykstyńskiej, gdzie odbędzie się konklawe. Po wejściu do kaplicy kardynałowie składają przysięgę na dochowanie tajemnicy wyboru papieża.

Po krótkiej modlitwie kardynałowie wyruszyli w procesji z Kaplicy Paulińskiej Pałacu Apostolskiego; wszyscy w stroju nazywanym chórowym. Składa się z czerwonej sutanny z czerwonym mucetem, czyli pelerynką, czerwonego pasa z jedwabnymi frędzlami, czerwonej piuski i biretu.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję