Reklama

Serwis Duszpasterstwa Młodych

VIII Forum Młodych Archidiecezji Częstochowskiej.

Jak co roku, z okazji uroczystości Chrystusa Króla, w niedzielę 25 listopada br., odbędzie się ogólnodiecezjalna pielgrzymka młodych do archikatedry. O godz. 10.00 Mszę św. z udziałem młodzieży odprawi abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski. Zjazd grup pielgrzymkowych do archikatedry częstochowskiej poprzedzi VIII już Forum Młodych Archidiecezji Częstochowskiej, które odbędzie się w dniach 23-25 listopada br. w Domu Rekolekcyjnym "Święta Puszcza" w Olsztynie. Tematem tego spotkania będą słowa: "Wy jesteście solą ziemi", nawiązujące do Orędzia Jana Pawła II z okazji XVII ŚDM. W Forum mogą wziąć udział czteroosobowe delegacje młodych z każdej parafii archidiecezji. Informacji udziela Wydział Duszpasterstwa Młodych Kurii Metropolitalnej, Częstochowa, Aleja Najświętszej Maryi Panny 54, tel. 324-10-44, e-mail: KSM@czestochowa.opoka.org.pl

Uroczyste zebranie KZA.

17 października br. odbyło się uroczyste zebranie członków Katolickiego Związku Akademickiego, jedynego stowarzyszenia studentów-katolików w częstochowskim środowisku akademickim. Zebraniu przewodniczył prezes związku Marcin Skóra, student budownictwa Politechniki Częstochowskiej. Specjalnym gościem spotkania był ks. prałat dr Marian Duda, pierwszy duszpasterz stowarzyszenia i inicjator jego powstania. Ks. Duda przypomniał wielki zryw młodzieży studenckiej w okresie przełomu społeczno-politycznego w Polsce. Opowiadał o entuzjazmie młodych katolików, którzy pragnęli być widoczni i aktywni w środowisku studenckim. KZA organizuje wiele ciekawych akcji dla studentów. W najbliższym czasie związek przygotowuje się do przygotowania programu kulturalnego z okazji Jesieni Studentów.

Zakończenie tworzenia grup do Toronto.

31 października br. praktycznie minął już termin zgłaszania osób na wyjazd do Toronto na XVII Światowy Dzień Młodzieży. 20 października br. odbyło się spotkanie organizacyjne, na którym zostały przypomniane zasady wyjazdu do Kanady. Podkreślano religijny charakter spotkania młodych i konieczność duchowego przygotowania się do pielgrzymki. Z uwagi na dużą liczbę zgłaszających się osób niepełnoletnich organizatorzy musieli zrezygnować z przyjęcia ich do oficjalnej grupy pielgrzymów z archidiecezji częstochowskiej, gdyż nie byli w stanie każdej osobie niepełnoletniej zapewnić indywidualnej opieki w czasie wyjazdu. Również do grupy pielgrzymów nie zostały przyjęte osoby, które dotąd nie były zaangażowane w żadne wspólnoty kościelne. W sumie do Kanady z archidiecezji częstochowskiej wyjedzie delegacja 50 młodych ludzi, głównie licealistów i studentów.

Reklama

Przygotowania do "Stajenki’ 2002".

Rozpoczęły się przygotowania do kolejnej edycji Archidiecezjalnego Konkursu Kolęd "Stajenka 2002".

Nowością będą dwie kategorie zmagań konkursowych. Dzieci będą kolędować w kościele Podwyższenia Krzyża w Częstochowie, natomiast młodzi będę się popisywać swoimi muzycznymi talentami w kaplicy św. Józefa na Jasnej Górze. Jeśli zrealizują się plany organizatorów, przyszłoroczna "Stajenka" odbędzie sie w dniach 11-13 stycznia i 18-20 stycznia 2002 roku.

Wieści z kawiarenki katolickiej

. Działająca już od blisko roku katolicka kawiarenka "Emaus" ( aleja Wolności 4) staje się powoli znanym w mieście miejscem spotkań młodzieży. Oprócz stałych propozycji kulinarnych, w kawiarence odbywają się również ciekawe spotkania. W każdy poniedziałek swoje spotkania mają alkoholicy, którzy zdecydowali się rozpocząć drogę pełnej abstynencji. 27 października br. odbyła się kolejna prezentacja górskich wypraw Jacka Telera. 10 listopada o godz. 18.00 studenci częstochowscy zapraszają wszystkich młodych do kawiarenki "Emaus" na spektakl plastyczno-poetycki pt. Zeszliśmy na Dziady. Spektakl ma być mieszaniną mickiewiczowskiej klasyki z poezją współczesną.

Spotkanie formacyjno-szkoleniowe KSM w Olsztynie.

W dniach 9-11 listopada br. odbędzie się w Domu Rekolekcyjnym w Olsztynie spotkanie szkoleniowo-formacyjne Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Przeznaczone jest ono głównie dla animatorów parafialnych Stowarzyszenia, choć mogą wziąć w nim udział młodzi, którzy są zainteresowani działalnością KSM. Całość poprowadzi ks. Marek Bator, diecezjalny asystent Stowarzyszenia.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pierwszy w historii kina film o Najświętszym Sercu Jezusowym

2020-02-04 14:46

[ TEMATY ]

film

Materiał prasowy

Wielkim orędownikiem kultu Najświętszego Serca Pana Jezusa był św. Jan Paweł II, który mówił, że „Bóg objawia swą miłość w Sercu Chrystusa”.

W 1999 roku w Warszawie powiedział:

„Pragnę przekazać słowa aprobaty i zachęty tym, którzy w Kościele z jakiegokolwiek tytułu praktykują, pogłębiają i krzewią kult Serca Chrystusa, posługując się językiem i formami dostosowanymi do naszych czasów, tak aby móc go przekazać następnym pokoleniom w tym samym duchu, jaki zawsze go ożywiał”.

Film trafia do kin w szczególnym okresie. W tym roku przypada 100. rocznica kanonizacji św. Małgorzaty Marii Alacoque oraz 100. rocznica zawierzenia losów naszej ojczyzny Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Miało to miejsce 27 lipca 1920 roku na Jasnej Górze w czasie, gdy bolszewicy stali u bram Warszawy.

W związku z tym aktem oddania papież Benedykt XV przysłał list, w którym napisał: „Nic stosowniejszego nie mogliście podjąć celem naprawienia zła naszych czasów, jak ulegając zachętom papieskim ojczyznę Waszą poświęcić Najświętszemu Sercu Jezusowemu i Jego kult święty w narodzie rozszerzać coraz więcej i więcej”. Wcześniej, bo w 1899 roku papież Leon XIII poświęcił Najświętszemu Sercu całą ludzkość.

Niech ten film będzie odpowiedzią na apel św. Jana Pawła II i darem dla Niego

w przededniu 100. rocznicy urodzin papieża Polaka.

Opis filmu

Znana pisarka Lupe Valdes poszukuje inspiracji do książki i natrafia na tajemniczą historię sprzed lat. Wyrusza do Francji, miejsca tajemniczych objawień, gdzie w szklanej trumnie spoczywa nietknięte przez czas ciało wizjonerki, św. Małgorzaty Alacoque. 300 lat temu Jezus objawił jej swoje... Serce i przekazał 12 obietnic dla ludzi, którzy będą Je czcić.

Pisarka ulega fascynacji tą historią i podejmuje prywatne śledztwo. W jego trakcie spotyka świętych, papieży, ale i spiskowców, odkrywa cuda, a także zbrodnie. Wraz z bohaterką widz poznaje źródła i historię czci Najświętszego Serca Jezusa – kultu, który jak nic innego naznaczył ostatnie trzy wieki historii Kościoła. Przebywa drogę od małej francuskiej miejscowości, w której zapłonęła iskra kultu, przez Watykan, gdzie papież poświęca całą ludzkość i świat Najświętszemu Sercu, po Łagiewniki, gdzie Jezus objawił, jak wielką miłością przepełnione jest Jego Serce.

Dociera wreszcie do miejsc cudów eucharystycznych. To tam na Hostii zmaterializowały się cząstki Najświętszego Serca.

Intrygujący film fabularno-dokumentalny odkrywa przed widzem sedno kultu, bez którego zrozumienie istoty wiary w Chrystusa staje się niemożliwe.

CZYTAJ DALEJ

Nocna przygoda

2020-02-17 15:18

[ TEMATY ]

dzieci

Dolina Miłosierdzia

Paweł Depta

Co robi się w nocy w parafii? Okazuje się, że można bardzo ciekawie spędzić czas wśród rówieśników. Członkowie Fundacji ufam Tobie w piątek 14 lutego już po raz kolejny zorganizowali w częstochowskiej Dolinie Miłosierdzia tzw. noc w parafii. Tym razem towarzyszyło jej hasło: „Nocna przygoda”.

Uczestnicy spotkania, czyli przede wszystkim uczniowie kl.4-6, tuż po godz. 20, zaopatrzeni w czołówki na głowie i mapy w ręku wyruszyli na poszukiwanie skarbu. Okazało się, że z pozoru niełatwe zadanie dało się zrealizować tylko dzięki pełnej współpracy poszczególnych osób. A nagroda była cenna, gdyż na mecie czekały tort i pizza. Jednak to jeszcze nie był koniec atrakcji. Wszyscy wzmocnieni fizycznie mieli sporo sił, by prawie bez końca oglądać filmy i rozmawiać z koleżankami i kolegami. Ostatecznie jedni dopiero zasypiali, a inni już się budzili. No ale cóż, w sobotni poranek, tuż po godz. 8 przyszli rodzice i trzeba było pójść do domów.

Jednak mimo smutku, że czas tak szybko minął, wszyscy z nadzieją czekają na kolejną „nockę w parafii”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję