Reklama

Serwis Duszpasterstwa Młodych

Oprac. A. P.
Edycja częstochowska 44/2001

VIII Forum Młodych Archidiecezji Częstochowskiej.

Jak co roku, z okazji uroczystości Chrystusa Króla, w niedzielę 25 listopada br., odbędzie się ogólnodiecezjalna pielgrzymka młodych do archikatedry. O godz. 10.00 Mszę św. z udziałem młodzieży odprawi abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski. Zjazd grup pielgrzymkowych do archikatedry częstochowskiej poprzedzi VIII już Forum Młodych Archidiecezji Częstochowskiej, które odbędzie się w dniach 23-25 listopada br. w Domu Rekolekcyjnym "Święta Puszcza" w Olsztynie. Tematem tego spotkania będą słowa: "Wy jesteście solą ziemi", nawiązujące do Orędzia Jana Pawła II z okazji XVII ŚDM. W Forum mogą wziąć udział czteroosobowe delegacje młodych z każdej parafii archidiecezji. Informacji udziela Wydział Duszpasterstwa Młodych Kurii Metropolitalnej, Częstochowa, Aleja Najświętszej Maryi Panny 54, tel. 324-10-44, e-mail: KSM@czestochowa.opoka.org.pl

Uroczyste zebranie KZA.

17 października br. odbyło się uroczyste zebranie członków Katolickiego Związku Akademickiego, jedynego stowarzyszenia studentów-katolików w częstochowskim środowisku akademickim. Zebraniu przewodniczył prezes związku Marcin Skóra, student budownictwa Politechniki Częstochowskiej. Specjalnym gościem spotkania był ks. prałat dr Marian Duda, pierwszy duszpasterz stowarzyszenia i inicjator jego powstania. Ks. Duda przypomniał wielki zryw młodzieży studenckiej w okresie przełomu społeczno-politycznego w Polsce. Opowiadał o entuzjazmie młodych katolików, którzy pragnęli być widoczni i aktywni w środowisku studenckim. KZA organizuje wiele ciekawych akcji dla studentów. W najbliższym czasie związek przygotowuje się do przygotowania programu kulturalnego z okazji Jesieni Studentów.

Zakończenie tworzenia grup do Toronto.

31 października br. praktycznie minął już termin zgłaszania osób na wyjazd do Toronto na XVII Światowy Dzień Młodzieży. 20 października br. odbyło się spotkanie organizacyjne, na którym zostały przypomniane zasady wyjazdu do Kanady. Podkreślano religijny charakter spotkania młodych i konieczność duchowego przygotowania się do pielgrzymki. Z uwagi na dużą liczbę zgłaszających się osób niepełnoletnich organizatorzy musieli zrezygnować z przyjęcia ich do oficjalnej grupy pielgrzymów z archidiecezji częstochowskiej, gdyż nie byli w stanie każdej osobie niepełnoletniej zapewnić indywidualnej opieki w czasie wyjazdu. Również do grupy pielgrzymów nie zostały przyjęte osoby, które dotąd nie były zaangażowane w żadne wspólnoty kościelne. W sumie do Kanady z archidiecezji częstochowskiej wyjedzie delegacja 50 młodych ludzi, głównie licealistów i studentów.

Reklama

Przygotowania do "Stajenki’ 2002".

Rozpoczęły się przygotowania do kolejnej edycji Archidiecezjalnego Konkursu Kolęd "Stajenka 2002".

Nowością będą dwie kategorie zmagań konkursowych. Dzieci będą kolędować w kościele Podwyższenia Krzyża w Częstochowie, natomiast młodzi będę się popisywać swoimi muzycznymi talentami w kaplicy św. Józefa na Jasnej Górze. Jeśli zrealizują się plany organizatorów, przyszłoroczna "Stajenka" odbędzie sie w dniach 11-13 stycznia i 18-20 stycznia 2002 roku.

Wieści z kawiarenki katolickiej

. Działająca już od blisko roku katolicka kawiarenka "Emaus" ( aleja Wolności 4) staje się powoli znanym w mieście miejscem spotkań młodzieży. Oprócz stałych propozycji kulinarnych, w kawiarence odbywają się również ciekawe spotkania. W każdy poniedziałek swoje spotkania mają alkoholicy, którzy zdecydowali się rozpocząć drogę pełnej abstynencji. 27 października br. odbyła się kolejna prezentacja górskich wypraw Jacka Telera. 10 listopada o godz. 18.00 studenci częstochowscy zapraszają wszystkich młodych do kawiarenki "Emaus" na spektakl plastyczno-poetycki pt. Zeszliśmy na Dziady. Spektakl ma być mieszaniną mickiewiczowskiej klasyki z poezją współczesną.

Spotkanie formacyjno-szkoleniowe KSM w Olsztynie.

W dniach 9-11 listopada br. odbędzie się w Domu Rekolekcyjnym w Olsztynie spotkanie szkoleniowo-formacyjne Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Przeznaczone jest ono głównie dla animatorów parafialnych Stowarzyszenia, choć mogą wziąć w nim udział młodzi, którzy są zainteresowani działalnością KSM. Całość poprowadzi ks. Marek Bator, diecezjalny asystent Stowarzyszenia.

Reklama

Lech Dokowicz podczas spotkania „Polska pod Krzyżem”: Polacy, nawróćcie się, póki jest czas!

2019-09-14 14:43

ks. an / Włocławek (KAI)

"Polacy, nawróćcie się, póki jest czas!” – zaapelował dziś Lech Dokowicz, jeden z organizatorów odbywającego się we Włocławku spotkania ewangelizacyjnego „Polska pod Krzyżem”. Wygłosił on konferencję pt. „Odrzucenie Krzyża i walka duchowa w współczesnym świecie”.

Archiwum Lecha Dokowicza
Żyjemy w czasach, w których większość ludzi rodzi się dla piekła, a nie dla nieba – mówi Lech Dokowicz

Dokowicz przytoczył świadectwo swojego życia wspominając, że przez 20 lat pędził los emigranta. „Przebywałem w Stanach Zjednoczonych w środowisku filmowców. Poddany byłem inicjacji satanistycznej, zły duch dawał mi obietnice, co mogę zyskać, jeśli opowiem się za nim. Ale moja matka modliła się 17 lat o moje nawrócenie i w jeden dzień przeżyłem nawrócenie, przyjęła mnie wspólnota Kościoła katolickiego, poczułem moc modlitwy, bo modlili się za mnie nieznani ludzie” – rozpoczął swoją konferencję Dokowicz.

Wskazywał, że nie ma ważniejszego pytania niż to, gdzie trafimy po śmierci: do życia wiecznego czy do wiecznego potępienia. Opowiadając o pracy nad poszczególnymi filmami, mówił o wezwaniu, jakie Bóg stawia wobec człowieka. „Nakręciłem pierwszy film o prześladowaniu chrześcijan w krajach muzułmańskich. Jaką łaską jest, że każdego dnia możemy pójść do kościoła, każdego dnia możemy poprosić kapłana o spowiedź, każdego dnia karmić się Ciałem Pańskim. Wielu z nas tego nie docenia, bo ta ziemia utkana jest krzyżami, kapliczkami, świątyniami” – mówił współorganizator wydarzenia.

Lech Dokowicz nawiązał też do kryzysu, jaki przeżywa Kościół w związku z czynami pedofilskimi, jakich dopuścili się niektórzy duchowni. „Trzeba to wypalić, ale trzeba też zrozumieć, ze zły duch chce oddzielić ludzi od kapłanów, to jest wojna przeciw kapłanom, bo jak ludzie odwrócą się od kapłanów, to nie ma sakramentów. Dlatego musimy otoczyć modlitwą kapłanów, stanąć przy nich. To jest zadanie dla nas świeckich” – apelował Dokowicz.

Organizator "Polski pod Krzyżem" mówił też o ochronie życia. „Pojechaliśmy do Holandii i chcieliśmy rozmawiać z lekarzami, którzy zabijają ludzi starszych. Naszym celem był tzw. ojciec chrzestny eutanazji. Pracował na oddziale noworodków, jak rodziło się chore dziecko, sam podejmował decyzję o jego życiu lub śmierci. Okazało się, że w domu tego człowieka odbywały się satanistyczne rytuały, cały dom pełen był satanistycznych obrazów. On do końca nie zrozumiał, kim jesteśmy, wypowiedział zdania, dzięki którym wielu zrozumiało czym jest eutanazja. To jest ciemność, to jest coś, co sprawia, że w momencie odchodzenia ze świata, gdy człowiek mógłby odjąć decyzję o powrocie do Boga, nie daje się na to szansy” – wyjaśniał prelegent.

Jako receptę na walkę ze złem Dokowicz podał modlitwę. „Dlaczego się nie modlisz, dlaczego modlitwa nie jest na pierwszym miejscu?” - pytał prelegent wskazując, że obrońcy życia w Ameryce całą dobę modlą się. "Po 10 latach pracy przed klinikami w USA, w stanie Nowy Jork zamknięto połowę klinik aborcyjnych i uratowano życie wieczne wielu osób - wskazywał.

„Co mówi nam Pan Bóg? Nasze działania muszą wypływać z doświadczenia modlitwy, z kolan, musimy pełnić Jego wolę, a nie realizować swoją” – mówił Dokowicz. „Wielu myśli o grzechach przeciwko życiu. Zabijanie nienarodzonych jest w oczach Boga tak potworne, że woła o pomstę do nieba, a to znaczy, że nie będzie pokoju w żadnym narodzie, dopóki będą trwały takie czyny. Jeśli znajdą się ludzie, którzy zniosą te przepisy o aborcji, Bóg pobłogosławi tak, że będziemy płakać ze szczęścia. Ustanawiający prawa aborcyjne mają krew na rękach i stoją nad przepaścią piekła” – podkreślił prelegent.

„Po 1989 r. wielu Polaków porzuciło życie duchowe, przestali modlić się z dziećmi przy ich łóżeczkach, wybrali materializm. Jeżeli dzieci nie są tak wychowywane, nie ma przekazu wiary w domach, żeby ochronić ich przed pokusami, to dzieje się to, co widzimy. Ludzie zaczęli traktować grzech jako zabawę, przyjemność, nic groźnego. Potrzeba więc nawrócenia. Polacy, nawróćcie się, póki jest czas!” – apelował Dokowicz. Zachęcał do zawierzenia się Maryi i stanięcia pod krzyżem. „Będziemy patrzeć w stronę krzyża Pana przez pryzmat życia, by zanieść to, co trudne, ale też i prosić, żeby móc zmartwychwstać”.

Organizator spotkania podziękował Panu Bogu za to, że po „wielkiej pokucie” i „różańcu do granic”, pomimo trudności doszło do spotkania we Włocławku. Za decyzję wsparcia i organizacji wydarzenia podziękował też biskupowi włocławskiemu Wiesławowi Meringowi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Pancerniackie więzi

2019-09-18 02:50

Waldemar Kotula

Tegoroczne Święto 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej (11 LDKPanc) tradycyjnie zgromadziło różne generacje żołnierzy spod znaku husarskiego skrzydła. Zgodnie z wieloletnią tradycją spotkali się oni w przeddzień Święta Dywizji na Zebraniu Walnym Federacji Organizacji Polskich Pancerniaków ( FOPP) w żagańskiej Sali Tradycji Czarnej Dywizji.

st chor.sztab Rafał Mniedło, Tadeusz Horożaniecki
Uroczystości na Skwerze Czołgisty

Spotkanie członków i sympatyków FOPP miało w tym roku wyjątkowy wymiar. Zbiegło się one z obchodami 100-lecia polskiej broni pancernej. Patronat nad szczególnym spotkaniem miłośników polskiej broni pancernej objęła Marszałek Lubuska Elżbieta Polak. Honorowymi uczestnikami jubileuszowego spotkania byli kombatanci 1 Polskiej Dywizji Pancernej: kpt. Edmund Semrau (l.94) i por Alojzy Jedamski (l.94) oraz kombatant 1 Korpusu Pancernego Wojska Polskiego (1 KPanc WP) płk. Eugeniusz Praczuk (l.92). Czarną Dywizję reprezentowali dowódca dywizji gen.dyw. Stanisław Czosnek, jego zastępca gen. bryg. dr Dariusz Parylak wraz z dowódcami oddziałów dywizji. Przybyli również krewni żołnierzy 1.PDPanc, Cecylia, Tadeusz Parchanowiczowie z Francji i Zdzisława, Tadeusz Marciszewscy z Torunia oraz członkowie i sympatycy FOPP z Leszna, Chełma, Koronowa, Warszawy, Żar, Żagania, Oławy i holenderskiej Bredy.

Zobacz zdjęcia: Zebranie Walne Federacji Organizacji Polskich Pancerniaków ( FOPP) w żagańskiej Sali Tradycji Czarnej Dywizji.

Zebraniu przewodniczył prezes FOPP gen.bryg. w st.spocz. Zbigniew Szura. Wspominano naszych kombatantów, którzy w minionym roku odeszli na wieczna wartę. Dokonano także przeglądu dokonań i zrealizowanych projektów w latach 2018-2019. Były to głownie przedsięwzięcia upamiętniające historię i dzieje Czarnej Dywizji i jej poprzedników z 1.PDPanc i 1.KPanc WP w kraju i poza granicami we Francji, Belgii, Holandii oraz Niemczech. Wszystkie one skutecznie umacniały żołnierskie więzi pokoleniowe i były realizacją zobowiązań środowisk Czarnej Dywizji wobec weteranów i ich rodzin. Przedstawiono również działania Centrum Tradycji Polskich Wojsk Pancernych, z którego dorobkiem w mijającym roku zapoznał się Prezydent R. P. i zwierzchnik Sił Zbrojnych R.P. Andrzej Duda. Zasoby Sali Czarnej Dywizji były wykorzystywane także do wystaw czasowych m.in. w Bielsku – Białej, Warszawie, Gdańsku i w Królestwie Belgii oraz do szeregu wydawnictw w kraju i poza granicami. Przyjęto także plan działań na przyszły rok, obok podkreślenia znaczenia zbliżających się ważkich rocznic na szlakach tradycji istotna rolę planuje nadać się obchodom 75-lecia powstania 11 LDKPanc i przypomnieniu dziejów polskiej broni pancernej w Żaganiu w latach 1945-2020. Z dużą wdzięcznością przyjęto ofertę Dominika Parchanowicza przekazania kolejnych depozytów do ekspozycji ilustrującej losy jego ojca Antoniego, żołnierza kompanii saperów 1 PDPanc.

Uczestnicy zebrania FOPP wzięli udział uroczystościach liturgicznych i świeckich dedykowanych żołnierzom Czarnej Dywizji i ich rodzinom z Mszą św. w żagańskim Kościele Garnizonowym oraz na Skwerze Czołgisty przed pomnikami gen. St. Maczka i Czołgistów 1 KPanc WP.

Dzień wspomnień zakończyła uroczysta kolacja z okazji 100-lecia polskiej broni pancernej zorganizowana w żarskiej restauracji „Janków”. W jej trakcie kombatanci uhonorowani zostali okolicznościowymi upominkami, a burmistrz Żar Danuta Madej został uhonorowana z szczególne zasługi we wspieraniu dzielności stowarzyszeń zrzeszonych w FOPP odznaką pamiątkową FOPP – „Tulipanem gen. Stanisław Maczek”

Następnego dnia tuż przed uroczysta zbiórką z okazji święta Czarnej Dywizji, kombatanci wraz z sympatykami polskie broni pancernej gościli w żarskim ratuszu, gdzie pani burmistrz Danuta Madej z przewodniczącym Rady Miasta Marianem Popławski przedstawili historię i współczesność stolicy Dolnych Łużyc. Po prezentacji w Ratuszu goście święta dywizji osobiście poznawali uroki i ofertę miasta, które nie zapomina o swojej wojskowej przeszłości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem