Reklama

Diecezjalne i wojewódzkie dożynki w Dobromierzu

Święto plonów

Ks. Piotr Nowosielski
Edycja legnicka 44/2001

W bieżącym roku Dobromierz był miejscem diecezjalnych i zarazem III wojewódzkich dożynek. Odbyły się one w drugą niedzielę września. Na tę wspólną modlitwę dziękczynienia za tegoroczne plony przybyło 70 delegacji z wiejskich parafii województwa dolnośląskiego. Uroczystościom przewodniczył biskup legnicki Tadeusz Rybak, a wzięli w niej udział także przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych, parlamentarzyści, delegacje organizacji i kół zrzeszających rolników.

Dobromierz został wybrany nieprzypadkowo. Tutejsza parafia wraz z należącymi do niej okolicznymi wioskami zasłynęła w ubiegłym roku z zebrania i wysłania rolnikom Podlasia 40 wagonów paszy i zboża. Tutejsi mieszkańcy pod przewodnictwem swego proboszcza, ks. Jana Gargasewicza, uczynili to w odpowiedzi na ubiegłoroczny apel Biskupa Legnickiego o pomoc dla rolników dotkniętych skutkami powodzi. Dzisiejsi gospodarze uroczystości, mieszkańcy gminy Dobromierz, próbują znaleźć najwłaściwszy model gospodarowania. Obecnie postawiono tu na rozwój agroturystyki, a obok tradycyjnych upraw planuje się założyć także... winnice.

Podczas sprawowanej Eucharystii w wygłoszonej homilii Ksiądz Biskup przypomniał, że naród polski jest od wieków związany z Chrystusem i Kościołem katolickim i przenika go chrześcijańska kultura. "Jej znakiem - mówił Ksiądz Biskup - są świątynie otoczone troską wiernych, znakiem jej są zwyczaje i obyczaje widoczne zwłaszcza w życiu i trudzie rolnika, znakiem są obrazy święte zawieszone w domach, a także krzyże stawiane przy drogach. Wśród nich i ten wspaniały krzyż granitowy wzniesiony na górze nad Dobromierzem przez mieszkańców tej parafii. Do wymownych znaków naszej chrześcijańskiej i polskiej kultury i naszej tożsamości należy także dzisiejsza diecezjalna i wojewódzka uroczystość dziękczynienia za plony obchodzona po wczorajszym święcie Matki Bożej Siewnej. Jest piękną cechą polskich rolników, że każdego roku, czy urodzaj jest duży czy mały, czy warunki pracy na roli są znośne czy trudne, rolnicy stają na końcu żniw przed Bogiem, aby dziękować Mu za plony. Przeżywana przez nas dzisiaj uroczystość dziękczynienia za plony jest wyrazem wiary, jaką w sercu posiadał poprzez wieki mądry polski rolnik. Ta wiara rodziła się z przyjęcia głoszonego przez Kościół Słowa Bożego, do którego zrozumienia pomaga rolnikowi odkrywana mądrość Boża zawarta w przyrodzie. Rolnik wie, jak potrzebny jest wysiłek człowieka i ulepszanie sposobów uprawiania ziemi, ale potrafi w roślinach i żyjących istotach dostrzec mądrość ich Stwórcy i Bożego Rolnika, który daje zbożu wzrost i urodzaje" .

W swojej wypowiedzi Ksiądz Biskup zwrócił także uwagę, że mimo częstych trudności rolnicy potrafią patrzyć w przyszłość z nadzieją. "Ta nadzieja wyrasta z zaufania do Bożej Opatrzności, która mimo błędów i fałszywych kroków podejmowanych przez ludzi, potrafi prowadzić człowieka i naród, który Bogu zaufał, do zwycięstwa dobra" - mówił bp Rybak.

Poruszył także problem młodzieży wiejskiej, apelując o jak najlepsze jej wykształcenie i przygotowania do pracy w nowoczesnym rolnictwie, a tym samym, by młodzież ta nie uległa różnym zagrożeniom. " Są ludzie, - mówił Ksiądz Biskup - którzy lekceważą wartości chrześcijańskie, a przez to uderzają w rodzinę, w moralność narodu, w młode pokolenie. Korzystają z nowoczesnych środków przekazu, z metod opracowanych przez doświadczonych psychologów. Korzystają z tego, że młodzież chce się zabawić, więc importują formy zabawy, które są rozsadnikiem demoralizacji, narkotyków i alkoholu... Trzeba, żebyśmy, opierając się na Bożej prawdzie i ludzkiej mądrości, pomagali polskiej młodzieży, młodzieży związanej z polską ziemią i kulturą rolników kochać Ojczyznę - Matkę naszą, kochać polską wieś, byśmy pomagali kształtować ich sumienia, odpowiedzialność za życie, za drugiego człowieka, za Kościół, za ziemię, za Polskę". Pasterz Kościoła legnickiego na nowo stanął w obronie świętości dnia, jakim jest niedziela.

"Prosimy dziś Pana Boga, żeby nie zabrakło ludziom chleba, by nie zabrakło miejsc pracy, żeby nie zabrakło mądrych ludzi szanujących Boga i człowieka, mądrych i odpowiedzialnych rodziców, duszpasterzy, nauczycieli i wychowawców. Boża Opatrzność dała nam na obecne czasy wielu wspaniałych ludzi, którzy niosą nam światło Boże i jak prorocy przypominają o godności człowieka, godności Polaka i wskazują drogi postępowania. Wsłuchujmy się w głos Ojca Świętego, wielkiego Prymasa Stefana Wyszyńskiego, w głosy prawdziwych patriotów i w głosy mądrych polityków" - apelował Biskup Legnicki.

Po Eucharystii Biskup Legnicki dokonał poświęcenia ponad siedemdziesięciu przywiezionych przez delegacje dożynkowych wieńców. Obok wieńców tradycyjnych znalazły się także wieńce przedstawiające Ojca Świętego, monstrancje, kaplice kryjące w sobie obrazy Matki Bożej, inne przedstawiały gospodarstwa rolne, koszącego pole rolnika, wiatrak i in. Uformowany korowód z wieńców wyglądał więc bardzo imponująco.

II część uroczystości odbyła się na dobromierskim rynku, gdzie miały miejsce oficjalne wystąpienia, ceremoniał dożynkowy i wręczenie nagród delegacjom z wieńcami. Całości dopełniły występy artystyczne zespołów folklorystycznych i folkowych, kabarety i kapele. Ponadto nie zabrakło gier i zabaw dla dzieci, było też wesołe miasteczko, konkursy, wystawy, prezentacje okolicznościowe, a także punkt doradztwa rolniczego.

Gratulując organizatorom przygotowania tej uroczystości, życzymy, by miejsce to pozostało na długo w pamięci wszystkich uczestników.

Reklama

Porto: po śmierci zakonnicy biskup krytykuje wymiar sprawiedliwości i feministki

2019-09-19 20:29

mz (KAI/JS/P) / Porto

Biskup diecezji Porto Manuel Linda skrytykował portugalską klasę polityczną za stworzenie źle funkcjonującego wymiaru sprawiedliwości w Portugalii. Krytyka ze strony hierarchy ma związek z zamordowaniem 8 września siostry Antonii Pinho. Zakonnica zginęła w miejscowości São João da Madeira podczas próby gwałtu ze strony uzależnionego od narkotyków kryminalisty.

Adam Bujak/Biały Kruk

Siostra Antonia opiekowała matką agresora. Portugalski biskup nazwał zabójcę popularnej w diecezji Porto 61-letniej zakonnicy “prawdziwym potworem”, zaznaczając, że agresor pozostawał na wolności z powodu źle funkcjonującego wymiaru sprawiedliwości. - W tym przypadku zawiódł on w dotkliwy sposób. Żadna instytucja, twierdząca, że stoi na straży praw człowieka, też nie zareagowała w przypadku morderstwa siostry Antonii – napisał w komunikacie bp Manuel Linda, przypominając, że 44-letni morderca wielokrotnie był oskarżany o gwałty.

Hierarcha skrytykował też działanie systemu więziennictwa w Portugalii. Stwierdził, że jest on nieskuteczny i nie resocjalizuje osadzonych. Wyraził wątpliwość czy zakłady karne są w “Portugalii ośrodkami poprawiania ludzi, czy raczej szkołami nauki wysublimowanej przestępczości”.

Biskup Linda skrytykował też organizacje feministyczne, które “nie zabrały głosu” po bestialskim mordzie na zakonnicy. Stwierdził, że zrobiły to prawdopodobnie w związku z tym, że siostra Antonia była osobą konsekrowaną.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Częstochowa: Sunningwell International Polska wydzierżawił hutę

2019-09-20 16:02

www.hutaczestochowa.pl

19 września Sunningwell International Polska wydzierżawił ISD Hutę Częstochowa. Przejmuje wszystkich jej pracowników i w ciągu miesiąca ma wznowić produkcję.

www.hutaczestochowa.pl

Notarialną umowę dzierżawy częstochowskiej huty popisali syndyk ISD Huty Częstochowa Sp. z o. o. w upadłości i spółka Sunningwell International Polska. Okres dzierżawy obejmuje 12 miesięcy i ma poprzedzać sprzedaż huty.

Najpilniejszym zadaniem jest wznowienie produkcji w hucie, która faktycznie nie pracuje od maja. Przed tygodniem przedstawiciel Sunningwell International Polska podczas spotkania z załogą zapowiadał, że jest już gotowy harmonogram związanych z tym działań. W najbliższych dniach do pracy powinni wrócić hutnicy przebywający na tzw. postojowym, żeby uczestniczyć w przygotowaniach do rozruchu. Trzeba też kupić złom i niezbędne surowce oraz dokonać przeglądu urządzeń i instalacji. Stalownia ma wznowić produkcję do 10 października, a po kilku dniach ruszy także walcownia blach grubych.

Dzierżawca przejmuje całą załogę ISD Huty Częstochowa zgodnie z art. 231 Kodeksu pracy, czyli z zachowaniem dotychczasowych warunków zatrudnienia. Zostały już o tym poinformowane hutnicze organizacje związkowe. Każdy z pracowników otrzyma dokument z informacjami dotyczącymi przejścia do nowego pracodawcy.

W dniu podpisania umowy dzierżawy ISD Huta Częstochowa zatrudniała 1185 pracowników.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, wynagrodzenia za okres od 1 sierpnia do 3 września zostaną wypłacone hutnikom m.in. z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Stosowny wniosek z huty wraz z pełną dokumentacją trafił do Funduszu i obecnie jest przez niego weryfikowany. Trwają również intensywne działania, aby załoga huty jak najszybciej otrzymała resztę wynagrodzeń za ten okres. Jak informują przedstawiciele związków zawodowych, na temat trybu wypłaty będą rozmawiać podczas umówionego na poniedziałek spotkania z syndykiem. Natomiast wynagrodzenia za okres od 4 do 19 września, gdy pracodawcą był syndyk, są już naliczane i zostaną wypłacone hutnikom do końca września.

W poniedziałek 23 września do huty mają przyjechać przedstawiciele kierownictwa Sunningwell International Polska. Poinformują oficjalnie o szczegółach swoich planów wobec przedsiębiorstwa i najbliższych działaniach.

Sunningwell International Polska to firma z siedzibą w Warszawie, która specjalizuje się w finansowaniu transakcji handlowych oraz zapewnieniu polskim przedsiębiorcom wsparcia kapitałowego dla ich rozwoju, a także udziału w międzynarodowym obrocie gospodarczym, szczególnie dla firm z branży surowców naturalnych, chemicznej oraz maszyn i urządzeń.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem