Reklama

Świat

Wyjątkowe konklawe

[ TEMATY ]

konklawe

ARTUR STELMASIAK

Konklawe zbierze się przed 20 marca. Najprawdopodobniej około 15 marca zostaną otwarte drzwi Kaplicy Sykstyńskiej. Najważniejszą nowością będzie fakt, iż kardynałowie będą wybierali następcę Benedykta XVI za życia papieża, przybywającego w niewielkiej odległości od Watykanu. Jak zaznaczył wczoraj rzecznik Stolicy Apostolskiej, ks. Federico Lombardi SJ zasady wyboru zawarte są w konstytucji apostolskiej Jana Pawła II, „Universi Dominici Gregis” z 1996 r. Przewiduje ona, że od chwili, gdy Stolica Apostolska będzie zgodnie z prawem wakująca (28 lutego godz. 20) - obecni Kardynałowie elektorzy powinni poczekać piętnaście pełnych dni na nieobecnych Kardynałów: Jeżeli będą jednak poważne motywy Kolegium Kardynałów ma jednak prawo odłożenia, wyboru na kilka dalszych dni. Ale po upływie maksymalnie dwudziestu dni od rozpoczęcia wakatu Stolicy Apostolskiej wszyscy obecni kardynałowie elektorzy są zobowiązani przystąpić do wyboru. Jak zaznaczył wczoraj ks. Lombardi, terminy te mogą ulec skróceniu, gdyż nie będzie pogrzebu papieża, ani też dziewięciu dni w których odprawiane są za niego Msze św.

Z chwilą rozpoczęcia „sede vacante” tracą swoje funkcje wszyscy szefowie dykasterii, zaś władzę w Kościele przejmuje Kolegium Kardynalskie. Przygotowaniami do konklawe kieruje kardynał- kamerlig (kard. Tarcisio Bertone), zaś pracą watykańskiego sekretariatu, substytut, abp Giovanni Anglo Becciu.

Reklama

W dniu wyznaczonym na rozpoczęcie konklawe wszyscy kardynałowie zgromadzą się w bazylice watykańskiej, gdzie dziekan Kolegium Kardynalskiego (kard. Angelo Sodano) będzie przewodniczył Mszy św. Pro eligendo Romano Pontifice.

Po południu kardynałowie elektorzy udadzą się w procesji z kaplicy św. Pawła (cappella Paolina) do kaplicy Sykstyńskiej, gdzie dokonywany będzie wybór papieża. Wymaga on większości 2/3 głosów. Gdyby po wielu głosowaniach nie wyłoniono żadnego, możliwy jest wybór między dwoma kandydatami, ale zawsze większością 2/3 głosów.

Po dokonanym kanonicznie wyborze ostatni z Kardynałów Diakonów przywołuje do auli wyborczej Sekretarza Kolegium Kardynałów i Mistrza Papieskich Ceremonii Liturgicznych; następnie Kardynał Dziekan lub pierwszy z Kardynałów w porządku starszeństwa w imieniu całego Kolegium wyborców prosi elekta o wyrażenie zgody następującymi słowami: Czy przyjmujesz twój kanoniczny wybór na Biskupa Rzymskiego? Po otrzymaniu zgody pyta go: Jakie imię przyjmujesz? Wtedy Mistrz Papieskich Ceremonii Liturgicznych, pełniąc funkcję notariusza i mając za świadków dwóch Ceremoniarzy, którzy zostaną w tej chwili przywołani, redaguje dokument dotyczący przyjęcia wyboru przez nowego Papieża i obranego przez niego imienia. Konstytucja „Universi Dominici Gregis” przewiduje, że jeśli t elekt nie posiada sakry biskupiej, winien zaraz otrzymać święcenia biskupie.

2013-02-12 12:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Matka kard. Schönborna: boimy się, że zostanie papieżem

[ TEMATY ]

kardynał

konsekracja

konklawe

kardynałowie

Katarzyna Artymiak

Kard. Schönborn

Kard. Schönborn

Matka austriackiego kardynała Christopha Schönborna ma nadzieję, że jej syn nie zostanie papieżem. 92-letnia Eleonore Schönborn powiedziała dziennikowi „Kleine Zeitung”, że „cała rodzina boi się, że Christoph zostanie papieżem”. Przypomniała pożegnalne przemówienie Benedykta XVI, który mówił, że papież należy cały do Kościoła. Dlatego wyniesienie jej syna na tron Piotrowy oznaczałoby, że nie zobaczy go więcej, gdyż nie ma już siły, by pojechać do Rzymu.

CZYTAJ DALEJ

Podczas Igrzysk Olimpijskich transmisje Mszy św. na antenie TVP2

2021-07-23 19:43

[ TEMATY ]

Msza św.

TVP

transmisja

Bożena Sztajner/Niedziela

Podczas trwania Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020, od soboty, 24 lipca do niedzieli, 8 sierpnia, wszystkie Msze św. transmitowane do tej pory w TVP1, będą emitowane w TVP2. Zmiana dotyczy również programu „Między Ziemią a Niebem”, który też będzie można oglądać w Dwójce - przekazała TVP w przekazanym KAI komunikacie.

Godziny transmisji Mszy oraz programu religijnego Jedynki nie ulegną zmianie. Dzięki przeniesieniu programów do TVP2 widzowie będą mogli uczestniczyć w cotygodniowych transmisjach mszy świętych o tych samych porach.

CZYTAJ DALEJ

Na Święto Policji – rowerem z Lubelszczyzny na Jasną Górę

2021-07-24 09:39

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

policja

Jasna Góra News

Pielgrzymka Policjantów z Lubelszczyzny na Jasną Górę

Pielgrzymka Policjantów z Lubelszczyzny na Jasną Górę

Za wszystkich przedstawicieli służb mundurowych wspierających budowanie ładu i bezpieczeństwa w Ojczyźnie i za poległych na służbie w obchodzone dziś Święto Policji modlili się na Jasnej Górze uczestnicy 8. Rowerowej Pielgrzymki Policjantów Lubelszczyzny.

Przy pamiątkowej tablicy złożono hołd funkcjonariuszom Policji Państwowej II Rzeczypospolitej zamordowanym na Kresach Wschodnich przez Sowietów po 17 września 1939 r. Dokładnie 102 lata temu, 24 lipca 1919 r. Sejm powołał Policje Państwową.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję