Reklama

Wyższe Metropolitalne Seminarium Duchowne

Wychowawczyni powołań kapłańskich

Marcin Jarosz, Marcin Grzesiak
Edycja lubelska 13/2005

W dniach 4-5 marca w Metropolitalnym Seminarium Duchownym odbyła się uroczystość nawiedzenia przez Kopię Ikony Jasnogórskiej. W imieniu wspólnoty seminaryjnej Matkę Bożą przywitał rektor WMSD, ks. prał. Tadeusz Kądziołka.

Godzina 16.45. Atmosferze skupienia, towarzyszącej rekolekcjom, które poprzedzały nawiedzenie Matki Bożej, towarzyszy radosne zniecierpliwienie. Wszyscy są przejęci, bo i wydarzenie wyjątkowe. Zbliża się godzina 17.00. Uroczysta procesja wychodzi z kościoła seminaryjnego. Samochód-kaplica wjeżdża na plac kościelny. Za chwilę nastąpi uroczyste przyjęcie Obrazu, którego dokona Ksiądz Rektor. Po ucałowaniu Ikony następuje przekazanie Księgi Ewangelii z rąk ks. prał. Tadeusza Pajurka, rektora kościoła św. Judy Tadeusza w Lublinie. Po wejściu do świątyni i odczytaniu słów Ewangelii ma miejsce powitanie Maryi przez przedstawicieli społeczności seminaryjnej; rozpoczyna je Ksiądz Rektor. W imieniu Sióstr Służek Najświętszej Maryi Panny, posługujących w seminarium, głos zabiera Siostra Przełożona, wyrażając wdzięczność Matce za swe przybycie do tych, które oddane są Jej imieniu. Słowa wdzięczności wyrażają też alumni, w imieniu których przemawia Dziekan seminaryjny.
Rozpoczyna się uroczysta Msza św., której przewodniczy bp Mieczysław Cisło. W homilii Ksiądz Biskup wskazuje na wyjątkowy charakter tego spotkania, w tak wyjątkowym miejscu dla każdego kapłana, z Matką - wychowawczynią powołań kapłańskich. Zwraca też uwagę na historyczny fakt wędrówki Maryi w cudownym wizerunku przez Lublin do Jasnej Góry. Swoją bliskość z Matką wyrażają alumni obrządku greckokatolickiego, którzy wykonują Akatyst - modlitwę rozważającą najważniejsze wydarzenia z życia Najświętszej Maryi Panny. Po Akatyście ma miejsce uroczysty Apel Jasnogórski.
O północy rozpoczyna się uroczysta pasterka maryjna. Przewodniczy jej bp Jan Śrutwa, były prorektor WMSD w Lublinie. We Mszy św. biorą udział księża pracujący obecnie w seminarium oraz byli prefekci, ojcowie duchowni, dyrektorzy administracyjni i rektorzy. Bp Śrutwa odwołuje się do wyjątkowości czasu, w którym kopia Cudownego Obrazu mogła wreszcie zawitać do „seminaryjnego domu”, podczas kiedy diecezja przeżywa 200-lecie powstania. W słowie skierowanym do alumnów nie brakuje osobistej refleksji Księdza Biskupa z okresu jego pracy w seminarium. Po zakończonej celebracji rozpoczynają się godziny czuwania poszczególnych roczników alumnów. O godz. 8.00 wszyscy śpiewają Godzinki ku czci Najświętszej Maryi Panny.
Drugi dzień nawiedzenia przynosi dodatkową radość. Alumni roku III i IV przyjmują przed obliczem Matki posługę akolitatu z rąk bp. Artura Mizińskiego. Ostatnie godziny pobytu Maryi w domu seminaryjnym wypełnia żywa i bogata modlitwa poszczególnych grup modlitewnych (grupa Siloe, grupa modlitewna o. Pio, Słudzy Kościoła, Legion Maryi oraz grupa Koła Misyjnego). Wstawiennictwu Matki polecane są nie tylko prywatne intencje, lecz także sprawy bliskie Ojcu Świętemu i całemu Kościołowi. Nieubłaganie przychodzi chwila zakończenia nawiedzenia. Uroczyste nieszpory kończą się pożegnaniem Matki i odśpiewaniem Te Deum. Wychowawcy wraz z alumnami, niosąc Obraz ulicami Lublina, przenoszą go do Domu Księży Emerytów.

Reklama

Muniek Staszczyk trafił do szpitala

2019-07-18 14:41

Muniek Staszczyk, pochodzący z Częstochowy lider zespołu T.Love podczas krótkiego pobytu w Londynie z powodu nagłej choroby trafił do miejscowego szpitala, gdzie jest poddawany leczeniu.

- Jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo - podał na FB Paweł Walicki z ART2 Music Management.

"Jednak z uwagi na stan zdrowia artysty jesteśmy zmuszeni do odwołania najbliższych koncertów" - dodał Walicki.

Zobacz także:
Przeczytaj także: Muniek Staszczyk: czuję, że Bóg mnie kocha
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Europa Christi na Wigrach

2019-07-20 21:21

Ks. Adam Łosiewski / Wigry

20 lipca 2019 r. w Pokamedulskim Klasztorze w Wigrach odbyła się kolejna ogólnopolska Konferencja w ramach Programu „Niepodległa” i Ruchu „Europa Christi” z udziałem przedstawicieli Akcji Katolickiej Diecezji Ełckiej.

Patronat honorowy objęli: bp Jerzy Mazur, biskup ełcki, Jarosław Zieliński - sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Artur Kosicki, marszałek województwa podlaskiego.

Konferencja zatytułowana „Wigry – śladami historii” wpisuje się w obchody 20-lecia pobytu w diecezji ełckiej i obchodzonego rok temu 350-lecia ufundowania przez króla Jana II Kazimierza Eremu Wyspy Wigierskiej.

Konferencja odbyła się w Dużej Galerii Domu Królewskiego. Uczestników powitał ks. kan. dr J. Nogowski – proboszcz wigierskiej parafii i prezes Fundacji Wigry PRO. Po nim zabrał głos minister J. Zieliński, który naświetlił aktualny kontekst społeczno-historyczny tego wydarzenia.

Podczas konferencji licznie zgromadzeni słuchacze z Akcji Katolickiej, przedstawiciele parafii oraz wypoczywający w klasztorze duchowni i świeccy wysłuchali sześciu referatów.

Pierwszy wystąpił dr Jarosław Schabieński (IPN) zaprezentował referat „Żołnierze Wyklęci - historia Powstania Sejneńskiego”, w którym na podstawie archiwalnych dokumentów przybliżył fakty dotyczące odzyskania niepodległości przez Suwalszczyznę w 1919 r., a także ukazał bohaterstwo Żołnierzy Wyklętych w walce na tym terenie z nowym okupantem po II wojnie światowej.

Następnym mówcą był ks. inf. dr Ireneusz Skubiś, pomysłodawca i moderator Ruchu Europa Christi. W referacie pt. „Idea Ruchu Europa Christi i Karta Praw Rodziny” nakreślił główne założenia tej inicjatywy, a także zwrócił uwagę na aktualność Karty Praw Rodziny promulgowanej przez Stolicę Apostolską.

Ks. dr hab. Mirosław Sitarz, prof. KUL, przeanalizował obowiązujące po Soborze Watykańskim II zasady relacji Kościół - państwo, jakimi są: zasada pluralizmu społecznego; zasada autonomii, niezależności, wolności i współpracy. Zasady te zostały wpisane do Konstytucji RP i Konkordatu Polskiego i były przedmiotem analizy i wystąpienia Ks. prof. dr hab. Józefa Krukowskiego (PAN), który jako ekspert Episkopatu Polski uczestniczył w negocjacjach zarówno przy uchwalaniu Konstytucji RP jak i Konkordatu zawartego między Polską a Stolicą Apostolską.

Przedmiotem wystąpienia Ks. prof. dr hab. Tadeusza Borutko (UPJPII) była „Wizja zjednoczonej Europy w nauczaniu Jana Pawła II”. Prelegent, analizując nauczanie papieskie dotyczące Europy, wskazał jego aktualność.

Jako ostatni wystąpił dr Henryk Siodmok, który – jako menadżer i ekonomista - wskazał na geopolityczne uwarunkowania Polski i związane z tym nadzieje i zagrożenia.

Część naukową zakończyła bardzo ożywiona i interesująca dyskusja.

Mszy koncelebrowanej przez licznie zgromadzonych kapłanów przewodniczył ks. J. Nogowski, a homilię wygłosił ks. inf. Skubiś, w której podsumował wigierską konferencję „Europa Christi”, a także wskazał aktualne zadania stojące przed Kościołem w Polsce i w Europie.

Po Mszy św. Parafialny Oddział Akcji Katolickiej wraz z Fundacją Wigry PRO zaprosili uczestników konferencji do tawerny w ogrodach klasztornych na dania regionalne oraz – dzięki życzliwości Jednostki Wojskowej z Suwałk – na wojskową grochówkę.

Spotkanie zakończyło się rejsem statkiem TRYTON, którym 20 lat temu pływał św. Jan Paweł II.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem