Reklama

Buławy Kasztelańskie wręczone

Piotr Lorenc
Edycja sosnowiecka 13/2005

Buławę Kasztelańską otrzymał od władz powiatu będzińskiego bp Adam Śmigielski SDB. Odbierając nagrodę, Pasterz Kościoła sosnowieckiego zażartował, że nie znaczy to wcale, iż w jednym ręku będzie skupiona władza świecka i duchowna. „Tylko wówczas, gdy władza kościelna i świecka są suwerenne, możliwa jest prawdziwa współpraca dla dobra wspólnego ojczyzny” - podkreślił. Buława Kasztelańska jest przyznawana osobom szczególnie zasłużonym dla rozwoju i promocji powiatu będzińskiego.

Oprócz Buławy Kasztelańskiej Bożena Respondek, starosta powiatu będzińskiego, wręczyła nagrody dla zasłużonych działaczy kultury tzw. Kasztelanki. W tym roku nagrody zostały wręczone już po raz 5. Uroczystości odbyły się 7 marca w Teatrze Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie. „Kasztelanki” są nagrodą starosty będzińskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury. Otrzymują je twórcy kultury szczególnie aktywni i znani społeczności lokalnej oraz ci, dzięki, którym powiat jest promowany w Polsce i poza jej granicami. W tym roku wyróżnienie otrzymali: Bolesław Ciepiela, Maria Rabsztyn, Orkiestra Dęta ze Sławkowa, Zespół Śpiewaczy „Brzękowianie” i Zespół wokalno-muzyczny „Orfeusz” z Czeladzi.
Maria Rabsztyn jest kierownikiem Artystycznego Zespołu Pieśni i Tańca „Bobrowczanie”. Bolesław Ciepiela - pisarz z gminy Psary - stara się utrwalać dzieje i dorobek ziemi zagłębiowskiej. Aktywnie działa w wielu organizacjach i stowarzyszeniach. Napisał ponad 25 książek na temat historii i tradycji powiatu będzińskiego. Orkiestra Dęta ze Sławkowa ma prawie 100-letnią historię. W 2004 r. zdobyła I miejsce podczas Przeglądu Strażackich Orkiestr Dętych Powiatu Będzińskiego. Zespół wokalno-muzyczny „Orfeusz” z Czeladzi to kolejny laureat „Kasztelanki”. Zespół działa od 20 lat przy Polskim Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Panie spotykają się co tydzień i przez kilka godzin pracują nad repertuarem. Często też dają koncerty. Zespół Śpiewaczy „Brzękowianie” z Psar to najmłodszy z nagrodzonych podmiotów. Działa dopiero od 1999 r., ale w ciągu kilkuletniej historii zdobył wiele cennych nagród w regionie śląskim.
Wręczając statuetki „Kasztelanek”, Bożena Respondek gratulowała artystom wyróżnienia i dziękowała za trud włożony w działania sławiące powiat będziński. Jednocześnie wyraziła nadzieję, że nagroda zmobilizuje artystów do jeszcze lepszych starań, z pożytkiem dla siebie i powiatu.
Na koniec gali organizatorzy przygotowali niespodziankę - wystąpił Ryszard Rynkowski. Artysta przyznał, że tego typu nagrody są mu szczególnie bliskie, bo zna problemy powiatu „odpodszewki”, po 30 latach mieszkania w Warszawie wyprowadził się bowiem poza miasto.

Reklama

Marta i Maria w nas

2019-07-16 11:47

O. Krzysztof Osuch SJ
Niedziela Ogólnopolska 29/2019, str. 31

Graziako
„Jezus w domu Marty i Marii” – Otto Lessing (XIX wiek)

Wszystko, co Jezus mówi, czyni i kim jest – jest na wagę złota. Maria dobrze o tym wie, dlatego siada u stóp Mistrza i rozkoszuje się smakiem „najlepszej cząstki”. Jest szczęśliwa, a ponadto zasługuje sobie na wiekopomną pochwałę Jezusa. Marta chce usłużyć Gościowi inaczej. Od razu zabiera się za przygotowanie posiłku. Niestety, jej gest czynnej miłości okazuje się wybrakowany. Wzbierają w niej negatywne uczucia i osądy. Dała im upust, wypowiadając swe rozżalenie: „Panie, czy Ci to obojętne, że moja siostra zostawiła mnie samą przy usługiwaniu? Powiedz jej, żeby mi pomogła”. Oto, rzec można, „pokrzywdzona” i lepiej wiedząca ujawnia pretensje wobec nie tylko swej siostry, ale i Mistrza.

Jezus, pełen miłości i wdzięczności wobec Marty, nie może jej nie ostrzec: „Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba mało albo tylko jednego. Maria obrała najlepszą cząstkę, której nie będzie pozbawiona”. Powiedziane jasno, zdecydowanie i delikatnie. Miliony wierzących będą przez wieki, dziś także, wnikać w znaczenie tych słów Jezusa, Oblubieńca dusz. W każdym z nas są wrażliwość i pragnienia Marii... Ale pełno też w nas Marty. My wszyscy – tak wprawni w uwijaniu się „około rozmaitych posług”, a tak powolni, by usiąść „u nóg Pana” – powinniśmy zrewidować nasze priorytety.

Czy my – poddawani dyktatowi antropocentrycznej cywilizacji i bezkrytycznie zafascynowani jej produktami – mamy jeszcze szczere przekonanie, że Jezus i oblubieńcza wzajemność, do której niezmiennie nas zaprasza, to skarb nieoceniony, jedyny? On naprawdę zasługuje (my też), byśmy codziennie rezerwowali czas na spotkania z Nim. Łagodnie i zdecydowanie przenośmy uwagę z absorbujących zmartwień i niepokojów oraz z ulotnych fascynacji i często zbędnych zaangażowań – na Pana Jezusa. Tylko „u nóg Pana”, kontemplując na modlitwie Osobę Jezusa, poznajemy i smakujemy życie prawdziwe, spełniające. Naprawdę „potrzeba (...) tylko jednego”. Jak w Eucharystii, w której Boskie Osoby obdarowują nas „najlepszą cząstką”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Nowa Sól: Rekolekcje z o. Johnem Bashoborą

2019-07-21 10:26

Kamil Krasowski

W Nowej Soli trwają trzydniowe (19-21 lipca) rekolekcje z o. Johnem Bashoborą. Hasłem rekolekcji są słowa z Psalmu 32: "Pouczę cię i wskażę drogę, którą pójdziesz. Umocnię moje spojrzenie na tobie"(Ps 32,8). Kaznodzieja z Ugandy gości w Nowej Soli po raz czwarty.

Karolina Krasowska
O. John Bashobora prowadzi rekolekcje w Nowej Soli po raz czwarty

Organizatorami rekolekcji są parafia pw. św. Antoniego w Nowej Soli oraz Alina i Marek Sobczak. - Są to czwarte rekolekcje z o. Johnem, z kapłanem, który jest prorokiem danym nam od Boga na ten czas. Idziemy z nim w jednym duchu, widzimy w tym prowadzenie Boże. Jest to bardzo pokorny kapłan, oddany Panu Bogu i naprawdę jesteśmy zachwyceni jego świadectwem, bo uczy nas pokornego kroczenia za Jezusem w posłuszeństwie Kościołowi - powiedziała Alina Sobczak.

Zobacz zdjęcia: Rekolekcje z o. Johnem Bashoborą w Nowej Soli

Rekolekcje z charyzmatykiem w Hali Sportowej Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego "Elektryk" w Nowej Soli przeżywa 600 osób.

O tym, co powiedział o. John Bashobora w wydaniu drukowanym.


CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem