Reklama

Propozycja kulturalna

Widmo śmierci

Sławomir Wilański
Edycja warszawska (st.) 13/2005

Warszawska Opera Kameralna kontynuuje rozpoczęty 3 maja 2004 r. Sezon Muzyczny Zjednoczonej Europy - Oda do Europy. Ostatnie wydarzenia i koncerty będą miały miejsce jeszcze przez niecałe dwa miesiące i zakończą się 3 maja br. W trakcie tego niezwykłego festiwalu mogliśmy poznawać dzieła muzyczne, stworzone w trakcie wieków w krajach europejskich, tworzących dzisiejszą Unię. W ten sposób podczas przeglądu organizatorzy ukazali muzykę europejską w całej różnorodności historycznej, estetycznej i treściowej.
Po prezentacjach dzieł poszczególnych krajów przyszła kolej na operę kompozytora żydowskiego Victora Ullmana Cesarz Atlantydy. Ullman napisał to dzieło w szczególnie tragicznych okolicznościach. Po rozpoczęciu II wojny światowej już jako uznany krytyk muzyczny i kompozytor w 1942 r. w transporcie z Pragi trafił do obozu w Terezinie, stworzonego przez Niemców do celów propagandowych, w celu przekonania świata o humanitarnym traktowaniu Żydów. Tam Ullman napisał Cesarza Atlantydy, ale zanim doszło do premiery w 1944 r. został wywieziony do Auschwitz. Przedstawienie w WOK zostało zrealizowane na podstawie ocalonej partytury. Jest to polska premiera tego utworu.
Bohaterem opery jest dyktatorski monarcha, który postanawia wydać wojnę całemu światu. Akcja i muzyka dzieła przesycone są atmosferą narastającego widma śmierci. W tym skromnym i kameralnym dziele możemy odnaleźć mnóstwo wpływów muzycznych z tradycji muzyki niemieckiej, głównie ekspresjonizmu z okresu lat międzywojennych. Niezwykła opera Ullmana uzupełnia w ciekawy sposób różnorodność tradycji muzyki europejskiej.

Reklama

Muniek Staszczyk trafił do szpitala

2019-07-18 14:41

Muniek Staszczyk, pochodzący z Częstochowy lider zespołu T.Love podczas krótkiego pobytu w Londynie z powodu nagłej choroby trafił do miejscowego szpitala, gdzie jest poddawany leczeniu.

- Jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo - podał na FB Paweł Walicki z ART2 Music Management.

"Jednak z uwagi na stan zdrowia artysty jesteśmy zmuszeni do odwołania najbliższych koncertów" - dodał Walicki.

Zobacz także:
Przeczytaj także: Muniek Staszczyk: czuję, że Bóg mnie kocha
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Ks. Grzegorz Wiśniewski krajowym moderatorem Eucharystycznego Ruchu Młodych w Polsce

2019-07-18 18:00

ks.sk / Katowice (KAI)

W liście skierowanym do metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski informuje, że ks. Grzegorz Wiśniewski został nominowany na narodowego dyrektora Eucharystycznego Ruchu Młodych.

ermpolska.pl

- Ufam, że ks. Wiśniewski podejmie powierzoną sobie funkcję z zasłuchaniem w Słowo Boże, dynamizmem apostolskim i śląską pracowitością – pisze abp Gądecki.

Eucharystyczny Ruch Młodych jest częścią Papieskiej Światowej Sieci Modlitwy (Apostolstwa Modlitwy). Opiera się na duchowości czerpiącej z kultu Najświętszego Serca Pana Jezusa.

– Głębokie życie duchowe wzorowane na Sercu Jezusa, głębokie doświadczenie Eucharystii oraz adoracji oraz służba misji Kościoła to istota Eucharystycznego Ruchu Młodych – napisał do ks. Wiśniewskiego ks. Frederic Fornos SJ, międzynarodowy dyrektor Papieskiej Światowej Sieci Modlitwy oraz ERM.

Eucharystyczny Ruch Młodych jest młodzieżową gałęzią Apostolstwa Modlitwy. Został odnowiony dekadę temu, aby duchowe skarby Kościoła trafiały do jak największej ilości osób, zwłaszcza młodych. Aktualnie Ruch jest obecny w 56 krajach na świecie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem