Reklama

Niedziela Częstochowska

Przez sztukę do Boga

Tak jak podczas ŚDM w Panamie trwa Festiwal Młodych, którego celem jest zjednoczenie młodych ludzi z całego świata przez dzielenie się z innymi ich talentami artystycznymi, tak i w kościele akademickim podczas ŚDM przez kulturę i sztukę otwierano się na Boga.

[ TEMATY ]

Częstochowa

Droga Krzyżowa

ŚDM w Panamie

Magdalena Pijewska/Niedziela

W pierwszy dzień Koncertem Kolęd Rodzina Pospieszalskich przeniosła uczestników w bożonarodzeniowy nastrój, dostarczając niesamowitych artystycznych wrażeń. W drugi dzień 25 stycznia mocnych duchowych przeżyć doświadczyli uczestnicy niecodziennego nabożeństwa Drogi Krzyżowej. 16 stacji Drogi Krzyżowej z rozważaniami w formie krótkich scen przedstawili studenci, przedstawiciele Wspólnoty 25+ i Wspólnoty Rodzin Emaus. Całość koordynowała i przygotowała Marta Łaskawska. – Rozważania oparła na „Słowie Pouczenia” Alicji Lenczewskiej, mistyczki ze Szczecina. Przesłaniem była myśl, że każdy z nas czasem jest po stronie krzyżujących Pana Jezusa, a czasem stoimy po stronie tych, którzy współcierpią lub okazują miłosierdzie innym. Kolejna prawda, która wypływa z rozważań, to fakt, że Pan Jezus jest zawsze blisko nas, niezależnie od tego, jak postępujemy. A nasze dobro wypływa jedynie z łaski, z której korzystamy na tyle, no ile się na nią otwieramy. Droga Krzyżowa w formie pantomimy miała ogromny ładunek emocjonalny, jej uczestnicy, wśród których był także bp Andrzej Przybylski, nie kryli wzruszenia.

Po Drodze Krzyżowej ksiądz biskup pogratulował i podziękował grupie, która „uosobiła” Mękę Pana Jezusa. – Dziękuję wam, że przypomnieliście nam wszystkim istotę naszej wiary. Właśnie to przekazują nam także Światowe Dni Młodzieży. Pierwszy dzień to entuzjazm, radość, to wszystko, co cechuje młodość, a następnie jest dzień, gdy Ojciec Święty przewodniczy Drodze Krzyżowej, która przypomina, że Jezus zszedł do człowieka i jest z nim w każdym – trudnym, grzesznym, bolesnym – momencie życia. On – Bóg może przemienić nasze życie.

Nabożeństwo Drogi Krzyżowej poprzedziła Eucharystia celebrowana przez duszpasterzy akademickich ks. Rafała Grzesiaka i ks. Norberta Tomczyka oraz ks. Tomasza Chalusiaka, który przybył tu z młodzieżą z parafii św. Rafała Kalinowskiego. Homilia, wygłoszona przez ks. Norbert Tomczyk w Święto Nawrócenia św. Pawła, nawiązywała do tego, co spotkało Szawła. Dziś nazwalibyśmy ten stan kryzysem – lubimy używać tego słowa. Kiedy Szaweł traci wzrok, to jest to szansa na przemianę. Pan Bóg łamie Szawła w najlepszy dla niego sposób. Przemiana Szawła polega na zaufaniu Bogu i pójściu za Jego słowem. Zaczerpnijmy do swojego życia duchowego historię Szawła – zachęcał ks. Norbert. - Bo Bóg nas uzdalnia i obdarza talentami, aby służyć Bogu i ludziom.

(Szersza relacja ze Światowych Dni Młodzieży obchodzonych w duszpasterstwie akademickim, ukaże się w „Niedzieli” 5/2019)

2019-01-25 23:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Siostry honoratki i KSM zapraszają na wielkopostne Drogi Krzyżowe

Już od jutra - 17 lutego ruszają cotygodniowe Drogi Krzyżowe, na które zapraszają siostry honoratki i Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Częstochowskiej.

Jak możemy przeczytać na stronie internetowej KSM-u:

CZYTAJ DALEJ

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

[ TEMATY ]

spowiedź

Adobe Stock

Dlaczego właściwie warto się spowiadać? Bo tego nauczyli mnie rodzice? Bo tak wypada? Nic z tych rzeczy. Oto 5 prawdziwych powodów dla których warto klęknąć do kratek konfesjonału!

1. Uporządkowanie życia

CZYTAJ DALEJ

Tatry/ Z powodu zagrożenia lawinowego zamknięte szklaki turystyczne

2023-02-03 07:26

[ TEMATY ]

Tatry

Monika Książek

Popularne szlaki turystyczne do Morskiego Oka oraz do Doliny Pięciu Stawów Polskich przez Dolinę Roztoki zostały zamknięte z powodu wysokiego, czwartego stopnia zagrożenia lawinowego. Do odwołania zamknięte są również parkingi przed tymi szlakami – ogłosił Tatrzański Park Narodowy.

Z uwagi na niebezpieczeństwo samoistnego schodzenia lawin, TPN od piątku do odwołania wstrzymuje także sprzedaży biletów wstępu na tatrzańskie szlaki. Władze parku odradzają wszelki turystycznych wyjść w góry.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję