Reklama

W całym kraju świętowano "Panamę w Polsce"

2019-01-27 19:34

maj, dg / Warszawa (KAI)

Magdalena Pijewska/Niedziela

W całej Polsce odbywały się spotkania dla młodych, chcących łączyć się z uczestnikami Światowych Dni Młodzieży w Panamie. Młodzież wspólnie oglądała transmisje ze spotkań z papieżem, brała udział w konferencjach, koncertach czy zabawach tanecznych.

Bielsko-Biała

26 stycznia wieczorem w bielskiej LUCE Arenie rozpoczęło się 24 godzinne czuwanie dla młodych, którzy skończyli już 18 lat. W ramach wspólnego świętowania odbyły się: koncert ewangelizacyjny, modlitwa, telemost z Panamą (czuwanie młodych z papieżem oraz Msza św. posłania), konferencje, rolkoteka i zumba.

Konferencja „Buty na nogach i pusta kanapa”, integracja „Smaki Ameryki”, Msza św. i wspólna modlitwa – to niektóre z punktów bogatego programu spotkania w Cygańskim Lesie w Bielsku Białej, zorganizowanego przez salwatorianów z parafii NMP Królowej Świata wraz z młodzieżą duszpasterstwa salwatoriańskiego “Bagno”.

Reklama

Bydgoszcz

Mszą i wejściem na specjalny pokład samolotu rozpoczęło się trzydniowe spotkanie pod nazwą „Piaski Pan a my!”. Dla młodych mieszkańców diecezji bydgoskiej, którzy nie mogli wyjechać z grupą pielgrzymów do Ameryki Środkowej, centralnym miejscem wspólnego przeżywania Światowych Dni Młodzieży stało się Sanktuarium Zawierzenia na bydgoskich Piaskach. Ciekawym momentem było spotkanie „Polećmy do Panamy”. Do współpracy zostały zaproszone osoby zajmujące się na co dzień pracą na lotnisku. Była fachowa odprawa, poczekalnia. W trakcie trwania lotu pasażerowie mogli lepiej się poznać, a po wylądowaniu zgłębić wiedzę na temat kultury oraz pięknych miejsc w Panamie. Potem był czas na uwielbienie. Transmitowano wydarzenia z udziałem Papieża Franciszka z Panamy, miały miejsce m.in. Msze św., koncert uwielbienia, noc konfesjonałów, nocna adoracja Najświętszego Sakramentu, nie zabrakło czasu na wspólną integrację.

Ciężkowice

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży z diecezji tarnowskiej zorganizowało 25 stycznia „Panamę w Ciężkowicach”. Spotkanie w Sanktuarium Pana Jezusa Miłosiernego rozpoczęło się o godz. 15 Koronką do Bożego Miłosierdzia oraz Mszą św. Następnie uczestnicy jest połączyli się z Panamą i z tarnowskimi pielgrzymami, którzy udali się na ŚDM. Spotkanie zakończyły Jasełka Bożonarodzeniowe w wykonaniu młodzieży z KSM Ciężkowice.

Częstochowa

Już 21 stycznia w archidiecezji częstochowskiej ruszyła „Panama z klasą”. To cykl spotkań poświęconych ŚDM w Panamie, odbywających się w szkołach w ramach katechezy. Spotkania prowadził bp Andrzej Przybylski.

Oprócz tego młodzi spotykali się w Częstochowie, w kościele akademickim pw. św. Ireneusza, w ramach lokalnych obchodów ŚDM. Zainaugurowała je 24 stycznia Eucharystia pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo, po której odbyło się wspólne kolędowanie z Rodziną Pospieszalskich. W piątek miała miejsce Droga Krzyżowa, podczas której odgrywano sceny w formie pantomimy, a w sobotę młodzi wysłuchali świadectw oraz słów papieża Franciszka z Panamy. Spotkanie zakończył Apel Jasnogórski i adoracja Najświętszego Sakramentu.

Ełk

„Nasza Panama” – to hasło 4 dniowych rekolekcji zorganizowanych przez Duszpasterstwo Młodzieży Diecezji Ełckiej. Dla uczestników przewidziano jest modlitwę, dzielenie, świadectwa oraz spotkanie z biskupem ełckim. Młodzi przez dwa razy nocowali będą u ełckich rodzin, a raz wspólnie w szkole.

Oprócz tych rekolekcji, w sobotę 26 stycznia w odbyło się spotkanie „Panama w Ełku”, podczas którego młodzi z całej diecezji wzięli udział we Mszy celebrowanej przez ordynariusza, bp. Jerzego Mazura, wysłuchali świadectw i prelekcji, a także oglądali wydarzenia z papieżem Franciszkiem w Panamie. Podobne spotkania odbyły się m.in. w Piszu, Augustowie, Suwałkach, Sejnach, Gołdapi, Mikołajkach i Węgorzewie.

Garbów

27 stycznia w Domu Sióstr Salezjanek w Garbowie odbyło się panamskie spotkanie dla młodych z diecezji lubelskiej. W programie była Liturgia Godzin, telemost z Panamą oraz Msza św. Uczestnicy mieli możliwość skorzystania z sakramentu pokuty oraz odbycia indywidualnej rozmowy z księdzem lub siostrą zakonną.

Gdynia

Koncerty, świadectwa i uwielbienie, min. uwielbienie tańcem przez WorshipStyle znalazły się w programie wydarzenia „Gdynia PANAma” organizowanego we franciszkańskim kościele pw. św. Antoniego przez Ruch Światło-Życie Archidiecezji Gdańskiej, Duszpasterstwo Młodzieży Archidiecezji Gdańskiej oraz gdyńskich franciszkanów.

Spotkanie w łączności z ŚDM w Panamie zakończyła wieczorna Eucharystia i adoracja Najświętszego Sakramentu prowadzona przez wspólnotę Radości Paschalnej.

Gliwice

W Arenie Gliwice zorganizowany został Śląski Bal Panamski. Pomysłodawcą i głównym organizatorem było Duszpasterstwo Młodzieży Diecezji Gliwickiej. Była wspólna modlitwa, ale i zabawa taneczna. W wydarzeniu uczestniczyło około 500 z całej diecezji gliwickiej.26 stycznia po Mszy św. o godz. 18 w kościele św. Michała Archanioła w Gliwicach uczestnicy przeszli w radosnym, barwnym korowodzie panamskim do Areny Gliwice, gdzie odbył się bal prowadzony przez znanego wodzireja, Pawła Jagodzińskiego. Zgromadzoną młodzież przywitali biskup Jan Kopiec, wicemarszałek Województwa Śląskiego Izabela Domagała, prezydent Gliwic Zygmunt Franckiewicz oraz Attache Ambasady Panamy w Polsce Lariana Diaz Menendez. Bal rozpoczął się od tradycyjnego tańca Poloneza, do którego dała się zaprosić pani konsul oraz pani marszałek. Bezalkoholowa zabawa taneczna trwała do białego rana.

Ignaców

Spotkanie z podróżnikiem Markiem Łasiszem „Panama – kraj kontrastów” , dwa wieczory integracyjne z muzyką i tańcem, koncert jazzowy, spotkanie z Szymonem Hołownią oraz konferencje, Eucharystia i modlitwa w łączności z ŚDM w Panamie odbyły się podczas „Panamy 2019 w Ignacowie”. Spotkanie organizowane zostało przez parafię św. Antoniego z Padwy a zgromadziło młodzież z diecezji warszawsko-praskiej.

Jastrzębie Zdrój

Hala Widowiskowo-Sportowa w Jastrzębiu-Zdroju gościła 26 i 27 stycznia uczestników „Panamy na Śląsku” – młodych z archidiecezji katowickiej. Całonocne spotkanie rozpoczęło się o godz. 20 Mszą św., której przewodniczył abp Wiktor Skworc. Dla uczestników koncert zagrał zespół niemaGotu, rapowaną konferencję przeprowadził ks. Jakub Bartczak, a uwielbienie poprowadził zespół ON1, który tworzą wokaliści i zespoły: Mateo, Owca, Gabi Gąsior, Tu Band.

Kalisz

Stowarzyszenie „Tratwa” na Rzecz Ewangelizacji Młodzieży zorganizowało „Panamę w Kaliszu”, w której w dniach 25–27 stycznia uczestniczyło ponad 100 młodych osób. Młodzież łączyła się duchowo z papieżem Franciszkiem i młodymi z całego świata obecnymi w Panamie poprzez transmisje telewizyjne, uczestnictwo we wspólnej modlitwie, katechezach oraz spotkaniach z ciekawymi ludźmi. W sobotę Mszę dla uczestników spotkania odprawił bp Łukasz Buzun, który w homilii zachęcał młodych, aby umieli rozeznawać swoją życiową sytuację.

Kielce

“Panama w Kielcach” odbyła się 26 stycznia, dzień przed zakończeniem Światowych Dni Młodzieży, na terenie Targów Kielce S.A. W dużej hali odbył się koncert z uwielbieniem, który poprowadził zespół „TO ON”. Na scenie pojawili się raperzy z Krakowa „Muode Koty” i Michał Rassak. Świadectwem podzieliła się Patrycja Hurlak. W innej hali odbywały się tematyczne spotkania panelowe z księżmi i grupą ewangelizacyjną z Łodzi. Wydzielona była przestrzeń do spowiedzi, były też stoiska wspólnot.

Przesłaniem wydarzenia są słowa Jezusa „Idźcie i głoście”. Spotkanie w Targach Kielce jest wydarzeniem jednorazowym. Celem jest zachęcenie młodzieży do podjęcia drogi ewangelizacyjnej, która rozpocznie się adresowaną do nich propozycją udziału w Kursach Liderów. W hali Targów Kielce całe wydarzenie poprowadziła Łódzka Szkoła Nowej Ewangelizacji.

Kraków

„24h z Panamą” to wydarzenie, które odbyło się w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie. W spotkaniu, które rozpoczęło się w sobotę 26 stycznia, wzięło udział ok. 500 osób, dla których przygotowano konferencje, animacje, Wieczór Uwielbienia poprowadzony przez Zespół Uwielbienia oraz transmisje z Panamy.

Niedziela rozpoczęła się nietypową pobudką – energetyzującą zumbą, po której uczestnicy zjedli wspólnie śniadanie i mieli spotkania warsztatowe w grupach. Centralnym punktem była popołudniowa Eucharystia celebrowana przez kard. Stanisława Dziwisza. Kazanie wygłosił bp Damian Muskus. Spotkanie zakończyła transmisja z Panamy oraz wieczór taneczny z wodzirejami. Wśród zaproszonych gości będą m.in. Monika i Marcin Gomułkowie oraz przyjaciele Helenki Kmieć z Wolontariatu Misyjnego Salvator.

Licheń

W dniach 24 do 27 stycznia odbywały się specjalne rekolekcje „Panama w Licheniu”, zorganizowane przez Ruch Rodzin Nazaretańskich. W programie były m.in. Msza św., adoracja, konferencje, koncert TAU oraz warsztaty muzyczne, bibliodramy i warsztaty modlitewne.

W sobotę 26 stycznia w bazylice licheńskiej odbyło się też otwarte spotkanie mlodziezy diecezji włocławskiej „Panama w Licheniu” – z zawiązaniem wspólnoty, Mszą św. i adoracją Najświętszego Sakramentu.

Łąck

Transmisja Eucharystii z papieżem Franciszkiem z Panamy, Eucharystia z bp. Piotrem Liberą i homilią o. Tomasza Nowaka OP, a także katecheza o więzi z Chrystusem, znalazły się w programie Diecezjalnego Dnia Młodych „Połączeni z Panamą”. Zorganizowano je 26 stycznia w Łącku koło Płocka, z udziałem ponad 400 młodych ludzi. Modlitwie animowanej przez wspólnotę „Mocni w Duchu” z Łodzi towarzyszyły relikwie św. Stanisława Kostki, patrona młodzieży, rodem z diecezji płockiej.

Łódź

Panama dla młodych z Łodzi i okolic odbyła się w parafii św. Ap. Piotra i Pawła, gdzie 25 stycznia wieczorem celebrowano Mszę św., drogę krzyżową, miała też miejsce adoracja z możliwością spowiedzi. Następnego dnia odbyły się spotkania w grupach i konferencja oraz szereg spotkań integracyjnych, m.in. gry i zabawy, warsztaty tematyczne, film oraz wspólne wyjście na kręgle, trampoliny, bilard czy laser game.

2 lutego odbędzie się druga część spotkania, z udziałem młodych, którzy po powrocie z Panamy podzielą się swoimi świadectwami. Następnie zaplanowana jest wspólna zabawa – ,,Panama Disco”.

Radom

„Panama w Katoliku” to hasło spotkania zorganizowanego 25 stycznia przez Katolickie Liceum Ogólnokształcące św. Filipa Neri w Radomiu. W programie była wspólna zabawa, taniec i śpiew, a także adoracja, nabożeństwo Drogi Krzyżowej w łączności z Panamą oraz Msza Posłania.

Rawa Mazowiecka

Młodzież z diecezji łowickiej wzięła udział w spotkaniu w łączności z ŚDM w Panamie w Miejskim Domu Kultury w Rawie Mazowieckiej. Wystąpił Regau/RapBrothers, ks. Kamila Goca wygłosił konferencję, wystawiono też spektakl przygotowany przez młodzież. Druga część spotkania odbyła się w kościele parafialnym pw. Niepokalanego Poczęcia NMP, gdzie audiowizualne przesłanie do młodych skierował bp Andrzej Dziuba. Następnie Mszy św. przewodniczył bp Wojciech Osial. Po Eucharystii odbył się koncert zespołu Full Power Spirit oraz występ Olgi Szomańskiej. Spotkanie zorganizował ks. Bogumił Karp, proboszcz parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Rawie Mazowieckiej.

Stalowa Wola

Diecezjalne czuwanie młodych w łączności z papieżem Franciszkiem i uczestnikami Światowych Dniach Młodzieży w Panamie odbyło się 26 stycznia w kościele pw. Opatrzności Bożej w Stalowej Woli. Wspólne czuwanie młodzieży z diecezji sandomierskiej rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Nitkiewicza. Po Mszy św. odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu, podczas której młodzi wraz z duchownymi prowadzili rozważania i modlitwę. Na zakończenie czuwania ordynariusz udzielił błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem i wszyscy odśpiewali Apel Jasnogórski.

Tarnów

Fiesta Panamska - wspólne oglądanie relacji z Panamy i impreza taneczna w klimatach latynosko-lednickich. Tak na Tratwie w Tarnowie młodzi łączyli się z uczestnikami ŚDM. Spotkanie rozpoczęło się w sobotę (26 stycznia) o 20.00 Mszą św. w intencji Papieża Franciszka i pielgrzymów w Panamie. Nie zabrakło również degustacji panamskich potraw, modlitwy różańcowej, modlitwy o dobrego męża i dobrą żonę, modlitwy uwielbienia i dziękczynienia za ŚDM.

Czuwania modlitewne w łączności z Panamą odbyły się w wielu parafiach diecezji tarnowskiej.

Warszawa

„Panama w Warszawie” zgromadziła w Świątyni Opatrzności Bożej młodzież z obu warszawskich diecezji. Przyjechali także ich rówieśnicy z innych regionów Polski. Spotkanie zorganizowane przez Wspólnotę Emmanuel prowadzi raper Michał PAX Bukowski. Z młodymi jest już abp Grzegorz Ryś, który wygłosi do młodych katechezę „Jak słuchać Boga?”

Młodzi nauczyli się hymnu ŚDM 2019 a przedstawiciele ambasady Panamy w Polsce opowiedzieli o tamtejszej kulturze, życiu codziennym oraz Kościele w Panamie.

Z entuzjazmem młodzi obejrzeli pozdrowienia z Panamy przekazane przez młodzież z archidiecezji warszawskiej, która przebywa teraz w Panamie. Obejrzeli też relacje z wydarzeń centralnych Światowych Dni Młodzieży w Panamie. Spotkanie zakończy się Mszą celebrowaną przez kard. Kazimierza Nycza i radosnym uwielbieniem.

Wieliczka

W sobotę wieczorem w Wielickiej Mediatece odbyło się duchowe czuwanie i koncert, który miał wspomóc przeżycie Światowych Dni Młodzieży odbywających się w Panamie. W specjalnej strefie „Wieliczka-Panama” wieczorne wydarzenie rozpoczął występ porywającej muzyki etnicznej w wykonaniu zespołu Vechi Acum. Po nim natomiast z koncertem uwielbieniowym wystąpił o. Łukasz Buksa OFM, znany franciszkański muzyk i rekolekcjonista. W niedzielę po południu z kolei odbyło się Spotkanie Młodych, które poprowadził o. Mariusz Tabor OFM a wystąpił zespół PDF.

Wyszków

Młodzi z diecezji łomżyskiej przeżywała spotkanie w łączności z ŚDM w Panamie w niedzielę 27 stycznia w Sanktuarium św. Idziego w Wyszkowie. Zgromadzonym towarzyszyły kopie znaków ŚDM: Krzyż i Ikona Matki Bożej Salus Populi Romani, te same, które pielgrzymowały po diecezji łomżyńskiej w ramach duchowego przygotowania do ŚDM w Krakowie. W programie była wspólna modlitwa, konferencja ks. Jerzego Molewskiego oraz Msza św. inaugurująca powstanie Ruchu Czystych Serc w Sanktuarium św. Idziego w Wyszkowie.

Tagi:
ŚDM w Panamie

Moje Światowe Dni Młodzieży

2019-05-08 08:13

Ania Wodyńska z parafii Winna-Poświętna
Edycja podlaska 19/2019, str. 6

Światowe Dni Młodzieży to moja inspiracja, radość i głoszenie Ewangelii. W 2016 r. jako stypendystka Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia pomagałam przy organizacji tego wielkiego wydarzenia

Archiwum autora
Polska grupa w drodze na szczyt wulkanu w Gwatemali

Jako młodzi Polacy i katolicy służyliśmy pomocą biskupom i księżom z całego świata. To niezapomniane wydarzenie mocno utkwiło w moim sercu. Szczególnie zapamiętałam słowa papieża Franciszka, aby zejść z kanapy, założyć parę solidnych butów i podjąć ryzyko pójścia za Jezusem. To właśnie tam zrodził się pomysł, aby jechać na kolejne spotkanie młodych w Panamie.

Kierunek Gwatemala

Prawie na rok przed wydarzeniami razem z koleżanką Kornelią wyrobiłyśmy wizę do USA, kupiłyśmy bilety. Wykupiłyśmy także ubezpieczenie, bo jak mówi przysłowie „strzeżonego Pan Bóg strzeże”. Dodatkowo zaszczepiłam się przeciw żółtej febrze. W końcu nadszedł czas, gdy spakowałam letnie ubrania i wyleciałam w daleką podróż. Na lotnisku w Gwatemali czekała rodzina, u której nocowałam. Przywitała mnie bardzo ciepło, pokazała ważne miejsca w Gwatemali.

Po dwóch dniach opuściłam gościnny dom, ponieważ pielgrzymi zostali podzieleni na grupy. Każda z grup poznawała odmienną kulturę regionu, ale też pomagała miejscowej ludności. Zostałam ulokowana w Gwatemala City, w szkole prowadzonej przez jezuitów. Ze względu na fakt, iż edukacja w Gwatemali jest płatna, najbiedniejszych nie stać na naukę dzieci. Ten problem powoduje, że w Gwatemali występuje największy analfabetyzm w Ameryce Łacińskiej. Mieliśmy też możliwość zobaczenia najbiedniejszej części Gwatemali. Przewodnik, o. Pako oprowadzał nas wręcz bezszelestnie po tych rejonach. Zachwyciło mnie jego porównanie: „z bronią jest tutaj jak z Duchem Świętym, nie widać Go, ale jest wszędzie”. Niezapomniany był też udział w wycieczce na szczyt wulkanu, zwłaszcza że czuliśmy, że „on żyje swoim rytmem”. Ziemia na wulkanie była bardzo ciepła, więc wybuch możliwy był w każdym czasie. Zwieńczeniem wyprawy na szczyt wulkanu była Msza św.

Spotkanie z Papieżem

Po tygodniu doświadczeń wszyscy zjechaliśmy do Panama City. Także tu nocowałam u rodziny, która bardzo się o mnie troszczyła. Przygotowała m.in. powitalny pakiet pielgrzyma, w którym był nawet, bardzo tam przydatny, krem z filtrem.

W porównaniu z Gwatemalą w Panamie było gorąco i wilgotno. Codziennie rano w trzech kościołach odbywały się polskie konferencje. Po nich można było się udać do Parku Omar, gdzie była możliwość spowiedzi oraz adoracji Najświętszego Sakramentu. Bardzo przemawiającą historię przekazał nam kaznodzieja. Uniwersytet, na którym mieliśmy spotkania, odwiedził niespodziewanie papież Franciszek. W trakcie zwiedzania wszedł na chwilę do kaplicy, aby się pomodlić. Z tego powodu została zatrzymana Msza św. Papieżowi było smutno, bo nie on, ale Pan Jezus powinien być w centrum wydarzeń.

Początkowe spotkania z Papieżem odbywały się w centrum Panamy w Parku Cinta Costera. Czuwanie nocne i Msza św. kończąca ŚDM odbyły się w Campo San Juan Pablo II. Najbardziej w pamięci utkwiły mi słowa Ojca Świętego: „Prawdziwym upadkiem jest taki, w którym nie pozwalamy, aby ktoś nam pomógł się podnieść”. Brałam też udział w pieszej pielgrzymce do sanktuarium w Portobelo, gdzie znajduje się figura Czarnego Chrystusa. Jest to ważne sanktuarium w Panamie, można je porównać do naszego skarbu narodowego – Jasnej Góry.

Tylko dziś jest twoje

Światowe Dni Młodzieży były czasem modlitwy, zadumy, a także czasem radości i spotkań z ludźmi. Cieszę się, że spełniło się moje pragnienie i mogłam być na Światowych Dniach Młodzieży. Zadziwiająca jest różnorodność świata, ludzi, ale też ich marzeń. Zakończę słowami osoby mi bardzo bliskiej – Jana Pawła II: „Wczoraj do ciebie nie należy. Jutro niepewne... Tylko dziś jest twoje”. Korzystajmy z tego życia, a nie bądźmy biernymi uczestnikami, bo kolejny dzień już na pewno będzie inny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Na Jasnej Górze „Hołd z kwiatów” na wzór rzymski

2019-12-08 11:44

it / Jasna Góra (KAI)

Dziś na Jasnej Górze „Hołd z kwiatów”. Uroczystość stanowi nawiązanie do rzymskiego zwyczaju tzw. omaggio floreale (hołdu z kwiatów), który sięga 1938 r., kiedy to papież Pius XI polecił Papieskiej Akademii Niepokalanej przygotować 8 grudnia na placu Hiszpańskim w Rzymie uroczysty akt oddania czci Maryi Niepokalanej. Odtąd każdego roku Ojciec Święty składa Maryi wieniec z kwiatów. W częstochowskim sanktuarium kwiaty składa nie tylko arcybiskup, ale i pielgrzymi.

Krzysztof Świertok
Zobacz zdjęcia: „Hołd z kwiatów” na Jasnej Górze

Na Jasnej Górze hołd Maryi składany jest pod figurą Niepokalanej na placu przed szczytem. Figura stoi pośrodku placu, gdzie do 1917 r. znajdował się pomnik cara Aleksandra II. W stanie wojennym pod tą figurą układany był krzyż z kwiatów i zniczy na znak jedności Polaków, pamięci o aresztowanych i prześladowanych, z prośbą o wyzwolenie z komunistycznej niewoli. Pod rzeźbą Niepokalanej przez cały rok trwa modlitwa pielgrzymów, którzy wchodzą na Jasną Górę od strony Alei NMP. W sezonie pielgrzymek pieszych pątnicy składają Maryi tysiące kwiatów.

Tegoroczne uroczystości „Hołdu z kwiatów” upływają nie tylko w łączności z papieżem Franciszkiem, ale i z kościołem Ducha Świętego w Warszawie, skąd wyrusza Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę i gdzie rozpoczęła się modlitwa w obronie życia, Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego. Świątynia od dziś stanie się Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Życia.

Jak powiedział przeor Jasnej Góry, o. Marian Waligóra „w hołdzie z kwiatów będziemy dziękować za Maryję, która jest Matką Życia, i która zaprasza nas do tego, byśmy byli świadkami życia”.

8 grudnia to na Jasnej Górze od 10 lat dzień łączności Wzgórza Jasnogórskiego ze Wzgórzem Watykańskim. - W jakimś sensie ten nasz hołd jest przedłużeniem tego papieskiego w Rzymie. Stamtąd zaczerpnęliśmy wzór, ale tu na Jasnej Górze nie tylko ks. Arcybiskup składa białe róże, lecz czynią to wszyscy, to jest taki jasnogórski zwyczaj, który ma szczególną wymowę - wyjaśnia o. Przeor. Podkreśla, że „w tym symbolicznym kwiecie każdy z nas składa swoje życie Niepokalanej”. - Chcemy wspierać też papieża w jego zmaganiach, w trudnych dla Kościoła czasach, naszą solidarną, wspólną modlitwą - zapewnia o. Waligóra.

Uroczystości jasnogórskie rozpocznie o godz. 16.15 Akatyst w Kaplicy Matki Bożej, po czym w procesji światła pielgrzymi i wierni arch. częstochowskiej przejdą na plac jasnogórski pod figurę Niepokalanej.

Tam ok. godz. 17.15 dokonany zostanie akt zawierzenia Kościoła, Ojczyzny i świata. Po czym na wzór rzymski, główny celebrans w koszu drabiny strażackiej zostanie wyniesiony w górę i złoży u stóp figury Maryi Niepokalanej wiązankę białych róż.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Bp Mastalski o związkach niesakramentalnych: nie znaczy, że gorsi

2019-12-09 21:33

BPAK / Kraków (KAI)

Nawet jeśli nie żyjemy w związku sakramentalnym, to nie znaczy, że jesteśmy gorsi, że nie jesteśmy przyjaciółmi Jezusa. To nie oznacza, że jesteśmy zwolnieni z podążania za Nim – mówił bp Janusz Mastalski podczas adwentowego dnia skupienia Duszpasterstwa Niesakramentalnych Związków Małżeńskich w archidiecezji krakowskiej.

Joanna Adamik

Spotkanie adwentowe odbyło się 7 grudnia w kościele pw. Miłosierdzia Bożego na Wzgórzach Krzesławickich. Rozpoczęło się Mszą św., której przewodniczył bp Janusz Mastalski. W homilii wyjaśnił, iż zawarte w Ewangelii polecenie Jezusa „Idźcie i głoście” jest skierowane do każdego z nas. – Nawet jeśli jesteśmy ludźmi, którzy nie mają do końca łączności z Jezusem, ponieważ nie mogą przystępować do komunii św., nawet jeśli gdzieś te nasze drogi się poplątały, często nie z własnej winy, to na pewno nadal możemy być świadkami i pokazywać, ze Bóg, Kościół jest dla mnie ważny – powiedział biskup i zaznaczył, że powyższe słowa Jezusa są wskazaniem, jak być świadkiem.

Jak tłumaczył, słowo „idźcie” zawiera w sobie trzy konkretne elementy: kierunek, cel oraz wysiłek. – To, że nie przystąpię do komunii św., lecz do komunii duchowej, nie oznacza, że nie idę za Jezusem. To nie oznacza, że On nie jest dla mnie ważny. Znać kierunek, to znaczy iść za Jezusem, a nie obok albo przed Nim. Znać kierunek, to likwidować wszystko, co przysłania Jezusa – wymieniał. – Dzielenie się doświadczeniem wiary, głoszenie Ewangelii jest poleceniem, które Pan daje całemu Kościołowi, także tobie. Jest to nakaz, który nie wynika jednak z woli panowania czy władzy, ale z miłości, z faktu, że Jezus pierwszy przyszedł do nas i dał nam całego siebie. Jezus nie traktuje nas jako niewolników, lecz ludzi wolnych, przyjaciół, braci. Nawet jeśli nie żyjemy w związku sakramentalnym, to nie znaczy że jesteśmy gorsi, że nie jesteśmy przyjaciółmi Jezusa. To nie oznacza, że jesteśmy zwolnieni z podążania za Nim – podkreślił bp Mastalski.

Następnie wskazał, że do celu, jakim jest zbawienie, świadectwo i realizacja powołania prowadzi angażowanie się w duszpasterstwo, a poprzez to coraz większe przybliżanie się do Boga i drugiego człowieka, a także pokazywanie Go innym, gdyż „Pan poszukuje wszystkich, pragnie, aby wszyscy poczuli ciepło Jego miłosierdzia i Jego miłości”.

Decyzja o wyruszeniu w konkretnym kierunku i do określonego celu wiąże się także z wysiłkiem. Bycie dobrym mężem, dobrą żoną, dobrym rodzicem, to zgoda na ofiarę. – To zgoda na to, aby walczyć, kiedy już nie mam siły. Jak ważne jest to, żebyście poprzez swoją miłość ciągle zapraszali Jezusa do swojej rodziny i do swojego domu. I mówili: „Panie, może nie mogę przyjąć komunii, ale mogę się modlić, przekraczać siebie, bo Cię kocham, bo jestem zdecydowany na ofiarę” – mówił biskup. Na koniec przytoczył wypowiedź papieża Franciszka, która zawiera zapewnienie Jezusa, iż On „nigdy nikogo nie zostawia samym, zawsze nam towarzyszy”.

Po komunii św. została odczytana modlitwa komunii duchowej, zaś później nastąpiło indywidulane błogosławieństwo. Po Eucharystii wszyscy zebrani udali się do salki na konferencję dotyczącą małżeństwa. Bp Mastalski podzielił się dziewięcioma zasadami, które odgrywają ważną rolę w małżeństwie, związku i rodzinie.

Jedną z nich jest zasada przebaczenia. Zakłada ona dawanie drugiej szansy, ale również świadomość doznanych krzywd. Przebaczenie wymaga dojrzałości, która umożliwia pokonanie siebie i zachowanie dystansu, by móc powiedzieć „Wybaczam, ale im częściej będzie się to zdarzało, tym trudniej będzie ci przebaczyć”. – Nie ma normalnego związku bez zasady przebaczenia. To jest wpisane w naszą wiarę, bo przecież Bóg jest przebaczający, miłosierny, a nie taki, który chodzi i się mści. Może właśnie w Adwencie warto zastanowić się nad tym, czego jeszcze nie przebaczyłem albo komu nie przebaczyłem – zachęcał biskup.

– Ale to, że trudno przebaczyć nie oznacza, że łatwo powiedzieć „przepraszam”. I tutaj jest kolejna kwestia, ponieważ „przepraszam” oznacza: pomyliłem się albo zrobiłem coś z premedytacją, albo nie wiedziałem, że to tak wyjdzie. Ale zawsze będzie to przekaz „Tak, skrzywdziłem cię”. Dlatego nie jest łatwo powiedzieć „przepraszam”, szczególnie kiedy ma się dogmat o nieomylności i generalnie zawsze ma się rację. Jaki jest piękny człowiek, kiedy potrafi powiedzieć „przepraszam”. To słowo ma weryfikować moje postępowanie. Nie chodzi o takie „dla świętego spokoju”; to „przepraszam” nic nie da, nie o takie nam chodzi – podkreślił bp Mastalski.

Duszpasterstwo Niesakramentalnych Związków Małżeńskich zostało założone przez ks. dr. Jana Abrahamowicza w 2000 r. przy kościele św. Krzyża w Krakowie. Od 2010 r. działa ono w parafii Miłosierdzia Bożego. Jego celem jest towarzyszenie osobom, które żyją w niesakramentalnych związkach małżeńskich, w dorastaniu do dojrzałej wiary i w szukaniu dróg do Jezusa. – Przyznam się, że początkową trudnością, na jaką uskarżali się przychodzący na spotkania, było to, że czuli się odrzucani przez Kościół. A tymczasem słyszą tutaj, że są w Kościele, więcej - jako ochrzczeni mają określone obowiązki i możliwości. Owszem, nie mogą korzystać ze wszystkich sakramentów, ale klucz do problemu leży w ich rękach. Można tak pokierować swoim życiem, żeby to, co dziś niemożliwe, w końcu stało się możliwe – wyjaśniał ks. Abrahamowicz. – Niektórzy z duszpasterstwa mogą już przyjmować komunię św. sakramentalną; spełnili wszystkie warunki, które są konieczne i uznali Chrystusa za wartość najważniejszą – dodał duszpasterz. Spotkania odbywają się w trzeci piątek miesiąca o godz. 18. Na formację składają się również wyjazdy, które umożliwiają wspólne przeżywanie wiary i doświadczenie wspólnoty.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem