W ogłoszonym przez Jana Pawła II Roku Eucharystii temat rekolekcji szkolnych w parafii Matki Bożej Jasnogórskiej w Łodzi dobrano do zadań i potrzeb młodego Kościoła. Brzmiał on: W Eucharystii głosimy Ewangelię nadziei.
Prowadzący rekolekcje o. Artur Kiliszek C P zaangażował do współpracy dzieci, katechetów, duszpasterzy i rodziców. Przez trzy dni „zespół teatralny” przedstawiał w ramach kazania dla swojej grupy wiekowej inscenizacje z życia klasy: negatywne przyjęcie nowej koleżanki, dylemat wyboru - dobre oceny czy zwycięstwo w zawodach sportowych, wypadek wychowawczyni.
Trafnie uchwycone scenki posłużyły do omówienia struktury Eucharystii i wyjaśnienia jej istoty w życiu chrześcijanina. Czynności liturgiczne podczas Mszy św. były przedstawione w sposób prosty i zrozumiały dla odbiorców. Ogromną pomocą były tablice dydaktyczne. W centrum uwagi znajdowała się plansza przedstawiająca drzewo z ukrytymi symbolami Eucharystii. W kolejne dni dzieci odkrywały jej owoce: uprzejmość, opanowanie, dobroć, łagodność, radość, cierpliwość, pokój, miłość, wierność (por. Gal 5, 22-23).
Graficzne przedstawienie przypowieści o krzewie winnym dało dzieciom możliwość zauważenia korzyści, jakie wypływają z naszego zjednoczenia z Chrystusem Eucharystycznym.
Uczniowie chętnie włączali się do czytania Słowa Bożego, psalmów, modlitwy wiernych oraz śpiewania piosenek religijnych.
Po porannych naukach uczniowie z poszczególnych szkół zwiedzali muzeum misyjne, oglądali interesujące filmy lub spędzali wolny czas pod opieką katechetów w Centrum Młodzieżowym „Kana”.
Podczas popołudniowych spotkań młodzi ludzie mieli możliwość uczestniczenia w nabożeństwie adoracyjnym z Koronką do Miłosierdzia Bożego, Drodze Krzyżowej i w nabożeństwie różańcowym, związanym z tajemnicami światła. Ponadto rekolekcjonista w ciekawy sposób opowiedział historię życia św. Faustyny i Dzieci fatimskich.
Każdego dnia uczniowie mieli do wypełnienia zadanie apostolskie: otrzymywali kartki z przypomnieniem haseł i zadań apostolskich, które wklejali do zeszytu z religii. W ten sposób katecheci mieli możliwość sprawdzenia obecności na rekolekcjach.
Dopełnieniem założonych celów rekolekcyjnych było zorganizowanie szkolnego konkursu pt.: Rekolekcje 2005 w następujących kategoriach: praca plastyczna - plakat rekolekcyjny, praca literacka - opisanie wrażeń rekolekcyjnych i wymyślenie najlepszego tytułu do serialu rekolekcyjnego.
Przez dwa tygodnie dzieci miały możliwość przemyślenia treści i przedstawienia wrażeń w wybranej przez siebie formie. Wszystkie prace były nagrodzone przez katechetów ocenami z religii, natomiast wyróżnione miejsca będą nagrodzone dyplomem oraz upominkiem. Zorganizowano także wystawę prac plastycznych w kościele parafialnym Matki Bożej Jasnogórskiej.
Współpraca proboszcza parafii ks. kan. Grzegorza Jędraszka, ks. Tomasza Owczarka oraz zespołu katechetycznego z rekolekcjonistą zaowocowała większą liczbą dzieci i młodzieży na niedzielnej Eucharystii i podczas Triduum Paschalnego.
Pomóż w rozwoju naszego portalu