Polska po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. znalazła się w gronie suwerennych państw europejskich i jako podmiot prawa międzynarodowego mogła swobodnie zawierać międzynarodowe umowy. W 1925 r. zawarła konkordat, który był przywróceniem normalnych odniesień ze Stolicą Apostolską, utraconych w wyniku zaborów.
W 80. rocznicę tego wydarzenia Wyższe Seminarium Duchowne w Łowiczu pod patronatem bp. Andrzeja F. Dziuby organizuje dnia 10 maja br. sympozjum naukowe pt: Od nuncjatury Achillesa Rattiego do konkordatu Piusa XI. Sympozjum rozpocznie się o godz. 10.30 w auli WSD. Referaty będą dotyczyły historii stosunków dyplomatycznych Polski i Stolicy Apostolskiej od 1918 r., a także zawarcia samego konkordatu, porównania konkordatów z 1925 i 1993 r. oraz pobytu Achillesa Rattiego w miejscach należących dzisiaj do diecezji łowickiej. Swój udział w sympozjum jako prelegenci zapowiedzieli znakomici znawcy prawa i historii: abp Józef Kowalczyk - Nuncjusz Apostolski, ks. prof. dr hab. Stanisław Wilk - rektor KUL, ks. prof. dr hab. Wojciech Góralski - z UKSW, którzy postarają się przybliżyć słuchaczom wydarzenia z okresu międzywojennego i współczesnej historii wzajemnych odniesień pomiędzy Stolicą Apostolską i Polską.
Ukoronowaniem obchodów rocznicy zawarcia pierwszego konkordatu przez Polskę po wiekowej niewoli będzie Msza św. w katedrze łowickiej o godz. 18.00, której będzie przewodniczył Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk.
Łowicz, niegdyś rezydencja prymasów Polski i świadek wielkiej polityki, zaprasza wszystkich zainteresowanych na spotkanie z historią w Seminarium Duchownym oraz na wspólną modlitwę w bazylice katedralnej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu