Reklama

Abdykacja

Wierni w całym kraju dziękują za pontyfikat Benedykta XVI

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Bożena Sztajner/Niedziela

Udziałem w wieczornych Mszach św., modlitwą i adoracją, wspomnieniem wizyty Benedykta XVI w Polsce oraz uroczystym biciem dzwonów w wielu świątyniach wierni w całym kraju dziękować będą 28 lutego i w dniach następnych za pontyfikat ustępującego papieża.

W archikatedrze warszawskiej św. Jan Chrzciciela Msza św. dziękczynna za pontyfikat Benedykta XVI rozpocznie się godz. 19.00. Podczas Eucharystii - której przewodniczyć będzie biskup pomocniczy warszawski Tadeusz Pikus, on także wygłosi homilię - wierni będą się modlić również w intencji beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego.

Reklama

„W związku z wydarzeniami w Watykanie cały tegoroczny czas Wielkiego Postu będzie okresem bardzo ważnym w Kościele i dla Kościoła. Dlatego serdecznie proszę, aby także we wszystkich parafiach Archidiecezji Warszawskiej, we wszystkich wspólnotach zakonnych i rodzinach rozpoczęły się modlitwy w tych intencjach” – napisał w specjalnym komunikacie kard. Kazimierz Nycz.

„Modlitwa ta niech trwa od dziś aż do dnia wyboru nowego papieża” – zachęca metropolita warszawski, prosząc o modlitwę podczas Mszy świętych w niedziele i w tygodniu, a także podczas nabożeństw Wielkiego Postu. Zachęca też, by w parafiach wprowadzić w tym czasie adoracje Najświętszego Sakramentu w powyższych intencjach.

W diecezji warszawsko-praskiej Msza św. dziękczynna za pontyfikat Benedykta XVI rozpocznie się o godz. 20.00.

Reklama

„Chcemy podziękować Panu Bogu za wszelkie łaski, których udzielił Kościołowi przez osiem lat tego pontyfikatu. Będziemy też prosić Ducha Świętego o światłość dla kardynałów elektorów, tak bardzo potrzebną w zbliżającym się konklawe” – informuje biskup warszawsko-praski abp Henryk Hoser. „Będziemy sprawować Eucharystię dokładnie w godzinie zakończenia posługi Piotrowej” – dodaje hierarcha.

W dniu zakończenia pontyfikatu papieża Benedykta XVI w katedrze gnieźnieńskiej sprawowana będzie Msza św. dziękczynna pod przewodnictwem prymasa Polski abp. Józefa Kowalczyka. O godz. 20.00, w chwili rozpoczęcia sede vacante Stolicy Apostolskiej, zabrzmi dzwon św. Wojciech.

Specjalny list zapraszający do udziału w Eucharystii, która rozpocznie się o godz. 18.00, wystosował do mieszkańców Gniezna i archidiecezji gnieźnieńskiej abp Józef Kowalczyk. Jak zaznaczył: „decyzja papieża Benedykta XVI o zakończeniu przez niego posługi Piotrowej oraz zbliżające się konklawe, są czasem szczególnej modlitwy katolików na całym świecie”.

Specjalne Msze św. i nabożeństwa dziękczynne za pontyfikat Benedykta XVI sprawowane będą także w innych parafiach archidiecezji gnieźnieńskiej.

W Przemyślu dziękczynnej Eucharystii za pontyfikat Benedykta XVI będzie przewodniczył w katedrze o godz. 18.00 abp Józef Michalik. Metropolita przemyski zalecił w czasie sede vacante we wszystkich wspólnotach wytrwałą modlitwę o wybór nowego papieża. „We wszystkich kościołach przynajmniej raz winna być sprawowana Msza św. o wybór papieża” – napisał do wiernych abp Michalik. Z kolei w niedzielę 3 marca we wszystkich kościołach przed błogosławieństwem będzie odmawiana litania do św. Józefa, patrona Kościoła, o dar mądrości dla kolegium kardynałów na czas konklawe.

Przewodniczący Episkopatu Polski przypomina też, że do czasu wyboru nowego biskupa Rzymu w modlitwie eucharystycznej nie wymienia się imienia papieża, opuszczając ten fragment modlitwy wstawienniczej za Kościół.

O godz. 12.00 w tarnowskiej katedrze, pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża, zostanie dziś odprawiona uroczysta Msza św. dziękczynna za pontyfikat. Biskup Jeż zachęca, aby w tym dniu Msze św. dziękczynne odprawić także w parafiach.

„W archidiecezji katowickiej podziękujemy za posługę Benedykta XVI Eucharystią, sprawowaną w dniu oficjalnego zakończenia pontyfikatu, tj. w czwartek 28 lutego, w katedrze i we wszystkich kościołach parafialnych” – napisał metropolita katowicki abp Wiktor Skworc w komunikacie odczytanym we wszystkich parafiach archidiecezji. Msza św. dziękczynna za pontyfikat w katedrze rozpocznie się o godz. 18.00.

Na uroczystą Mszę dziękczynną zaprasza dziś także do katedry oliwskiej w Gdańsku metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. Eucharystia rozpocznie się o godz. 18.00. - Będzie to takie symboliczne rozstanie: poprzez odegranie hymnu Watykanu i hymnu niemieckiego, gdyż Benedykt XVI był synem narodu niemieckiego. A potem Msza św., modlitwa i o godzinie 20.00 zabrzmią wszystkie dzwony w całej archidiecezji – zapowiada abp Głódź, zapraszając do udziału wszystkich wiernych, w tym siostry zakonne, samorządowców, szkoły i uczelnie, ruchy oraz stowarzyszenia kościelne, przedstawicieli służb mundurowych: Policji, Marynarki Wojennej, Straży Pożarnej oraz środowisk stoczniowców i portowców.

Specjalne propozycje adoracji i modlitw, które są sprawowane podczas nabożeństw dziękczynnych za pontyfikat Benedykta XVI przygotowała Komisja Liturgiczna Archidiecezji Krakowskiej. 28 lutego o godz. 20 we wszystkich kościołach archidiecezji krakowskiej zabrzmią dzwony. Ze wzgórza wawelskiego zabrzmi też Dzwon Zygmunta, który bije podczas największych uroczystości kościelnych i państwowych oraz w najważniejszych dla narodu chwilach.

Tego dnia papieżowi podziękują też krakowscy studenci. Uroczysta akademicka Msza św. zostanie odprawiona w kościele św. Anny w Krakowie. Przewodniczyć jej będzie i wygłosi homilię bp Grzegorz Ryś. Msza św. rozpocznie się o godz. 19.30.

Punktualnie o godz. 20.00 w Sanktuarium Matki Bożej w Licheniu rozlegnie się dźwięk wszystkich dzwonów. Będzie wśród nich górowało brzmienie „Maryi Bogurodzicy”, największego dzwonu w Polsce. W ten sposób za pontyfikat ustępującego papieża będą chcieli podziękować księża marianie, opiekujący się licheńskim sanktuarium.

Uroczystą Mszą św. podziękują 28 lutego za pontyfikat papieża Benedykta XVI mieszkańcy archidiecezji łódzkiej. Liturgii o godz. 20.00 będzie przewodniczyć abp Marek Jędraszewski. „Z wiarą i zaufaniem przyjmujemy decyzję Benedykta XVI, która skłania nas do wdzięczności za czas Jego papieskiej posługi” - napisał metropolita łódzki do wiernych.

W godzinie zakończenia pontyfikatu papieża, w kościołach diecezji płockiej zabrzmią dzwony. Poprzez ten symboliczny akt diecezja „chce podziękować Ojcu Świętemu Benedyktowi XVI za jego posługę na Stolicy Piotrowej i 'światły pontyfikat'”. Dźwięk dzwonów ma „pobudzić serca do serdecznej modlitwy” za Benedykta XVI i Kościół – poinformował KAI ks. prał. dr Mirosław Milewski, wikariusz generalny kurii płockiej.

„Gorąco proszę o modlitwę za Benedykta XVI” – zaapelował do wiernych archidiecezji poznańskiej abp Stanisław Gądecki. Jednocześnie zaprosił wszystkich wiernych archidiecezji poznańskiej na wspólne dziękczynienie za pontyfikat Benedykta XVI, które odbędzie się w najbliższą niedzielę 3 marca o godz. 10.00 w katedrze poznańskiej.

3 marca za pontyfikat Benedykta XVI dziękować będą także franciszkanie z sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. Niedzielnym uroczystościom przewodniczyć będzie minister prowincjalny bernardynów – o. Jarosław Kania OFM.

Kalwaryjscy bernardyni w szczególności chcą dziękować Bogu za pielgrzymkę Benedykta XVI do sanktuarium kalwaryjskiego, za kanonizację św. Szymona z Lipnicy – współbrata z zakonu, za beatyfikację pielgrzyma kalwaryjskiego, Jana Pawła II, i za „przykład pięknego życia, który zostawił”.

Również 3 marca za pontyfikat Benedykta XVI podziękują wierni diecezji gliwickiej. Z kolei 28 lutego w każdym kościele diecezji gliwickiej ma zostać odprawiona Msza św. lub nabożeństwo dziękczynne za pontyfikat Ojca Świętego z modlitwą do Ducha Świętego o wybór godnego następcy na Stolicy Piotrowej.

Wczoraj, 27 lutego za pontyfikat papieża Ratzingera dziękowali już wierni m.in. w Białymstoku i Częstochowie.

„Głową Kościoła jest Jezus Chrystus. Papież nie jest jego władcą, lecz pozostaje w jego służbie, a służąc Kościołowi trwa nieustannie przy Jezusie Chrystusie” - mówił metropolita białostocki abp Edward Ozorowski podczas uroczystej Mszy św. w archikatedrze, odprawianej w intencji Benedykta XVI oraz całego Kościoła, a także kolegium kardynalskiego, które wkrótce wybierze nowego następcę świętego Piotra. Również dzisiaj, zgodnie z zarządzeniem metropolity białostockiego we wszystkich świątyniach archidiecezji, będą trwały modlitwy za papieża.

W kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze Mszy św. dziękczynnej za pontyfikat przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Mszę koncelebrowało blisko stu kapłanów archidiecezji. Obecne były osoby życia konsekrowanego, przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń katolickich, władz samorządowych, parlamentu RP oraz duża rzesza wiernych.

Dzisiaj, 28 lutego mija ostatni dzień pontyfikatu Benedykta XVI. O godz. 20.00 rozpocznie się w Stolicy Apostolskiej okres „sede vacante” - „przy nieobsadzonej stolicy”. Rezygnację z urzędu papież ogłosił 11 lutego. Po zakończeniu posługi Następcy Piotra Benedykt XVI będzie tytułowany „Jego Świątobliwość Benedykt XVI” i nazywany „papieżem emerytowanym” lub „emerytowanym Papieżem Rzymskim”.

2013-02-28 11:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Apartamenty papieskie zostały zapieczętowane

[ TEMATY ]

papież

Benedykt XVI

abdykacja

MARGITA KOTAS

Wczoraj o godz. 20.00 kamerling Kościoła, kard. Tarcisio Bertone zamknął drzwi apartamentów papieskich w Pałacu Apostolskim w Watykanie i nałożył na nie pieczęcie. Odbyło się to w chwili, gdy rozpoczął się okres sede vacante po rezygnacji Benedykta XVI.
Oprócz pracowników Kamery Apostolskiej, obecny był - jako gość - substytut Sekretariatu Stanu (czyli zastępca sekretarza stanu ds. ogólnych) abp Angelo Becciu.

CZYTAJ DALEJ

Szef MSWiA: będę rekomendował rządowi przedłużenie stanu wyjątkowego na granicy polsko-białoruskiej

2021-09-27 12:48

[ TEMATY ]

Białoruś

PAP/Radek Pietruszka

KONFERENCJA PRASOWA

KONFERENCJA PRASOWA

Sytuacja na granicy białorusko-polskiej jest niezwykle napięta; dochodzi do masowych prób łamania integralności granicy - powiedział szef MSWiA Mariusz Kamiński. Jak poinformował, od sierpnia tego roku doszło do 9,4 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy.

W poniedziałek w siedzibie Komendy Głównej Straży Granicznej w Warszawie zorganizowano wspólną konferencję prasową ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego, szefa resortu obrony narodowej Mariusza Błaszczaka oraz komendanta głównego Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasza Pragi w sprawie sytuacji na granicy z Białorusią. Podczas konferencji dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Narodowego KPRM Stanisław Żaryn pokazał prezentację dotyczącą osób zatrzymanych przez polskie służby.

CZYTAJ DALEJ

Różaniec naszych nadziei

2021-09-28 04:54

Karol Porwich/Niedziela

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję