W żadnym z kościołów naszego miasta nie ma figury świętego czczonego w Afryce. I oto po raz pierwszy w historii taka figura stanęła w kaplicy Ojców Franciszkanów w Zielonej Górze.
Parafia pw. św. Franciszka z Asyżu przyjęła opiekę nad misją franciszkańską w Kakooge w Ugandzie. Nie tylko wspiera ją modlitwami i materialnie, ale także z okazji świąt Bożego Narodzenia podarowała katolikom z Ugandy figurę św. Franciszka z Asyżu. Ugandyjczycy odwdzięczyli się wiernym z parafii franciszkańskiej, przysyłając figurę św. Kizito. Jest to najmłodszy, bo zaledwie czternastoletni, z 22 męczenników, którzy oddali życie za wiarę w 1886 r. Byli dworzanami króla Mwanga, który pozbawił ich życia w sposób okrutny, po wyrafinowanych torturach.
W związku z otrzymaniem i poświęceniem figury św. Kizito parafia przeżywała 17 kwietnia niedzielę misyjną. Na wszystkich Mszach św. głosił słowo Boże i opowiadał o parafii w Kakooge i innych misjach franciszkańskich o. Piotr Kyć.
W czasie nabożeństwa misyjnego czytane były słowa Chrystusa: „Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, chrzcząc je w imię Ojca, Syna i Ducha Świętego, ucząc je zachowywać, co wam przykazałem”. Nabożeństwo prowadzili o. Piotr Micał i o. Piotr Kyć. W homilii o. Kyć nawiązał do słów, które Pan Jezus wypowiedział do Apostołów, że otrzymają moc Ducha Świętego, aby byli Jego świadkami. Te słowa dotyczą nas wszystkich. My także otrzymaliśmy Ducha Świętego i mamy być świadkami Chrystusa w swoich środowiskach. On jest z nami zawsze obecny i przyrzekł, że będzie do końca świata. O. Kyć opowiedział także o parafii misyjnej w Kakooge. Mówiąc o historii katolicyzmu w Ugandzie, wspomniał polskie dzieci przywiezione tam przez Anglików z ZSRR po II wojnie światowej. Zdumiewały one katolików ugandyjskich swą wiarą. Nie było im trudno chodzić do kościoła po kilkanaście kilometrów! Pamiątką po nich jest zrujnowany kościół, do którego uczęszczały. Obecnie jest odbudowywany i mają go przejąć Ojcowie Franciszkanie.
Po homilii odczytano życiorys św. Kizito, po czym Ojcowie poświęcili jego figurę. Po odmówieniu dziesiątki Różańca w intencji misji o. Micał zachęcił obecnych do objęcia patronatu modlitewnego nad wybranym misjonarzem.
Od niedzieli 17 kwietnia do 3 maja w kaplicy franciszkańskiej wszyscy mogą oglądać wystawę 58 zdjęć z misji ugandyjskiej. Większość jest autorstwa misjonarza o. Stanisława Strojeckiego.
Pomóż w rozwoju naszego portalu