Reklama

Polska

Katedra polowa: modlitwa w 74. rocznicę zakończenia II wojny światowej oraz w intencji żołnierzy gen. Stanisława Maczka

Mszą św. w katedrze polowej Wojska Polskiego uczczono dziś żołnierzy 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka, a także 74. rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie. Mszy św. w intencji żołnierzy biorących udział w tym największym konflikcie w dziejach świata przewodniczył biskup polowy Józef Guzdek. Eucharystia była także okazją do modlitwy w intencji mjr. Mariana Słowińskiego, jednego z ostatnich żyjących żołnierzy gen. Maczka, w setną rocznicę jego urodzin.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przed rozpoczęciem Mszy św. gen. Jarosław Mika, dowódca generalny RSZ wraz z delegacją złożyli wiązanki kwiatów w kaplicy katyńskiej.

W homilii bp Józef Guzdek przypomniał, że we wrześniu 1939 roku Polska została zaatakowana przez armię hitlerowskich Niemiec i sowieckiej Rosji. Nawiązując do odczytanej Ewangelii o „Dobrym Pasterzu” (J 10,11-16) powiedział, że jedni żołnierze byli „najemnikami” niemieckiego narodowego socjalizmu, zaś drudzy sowieckiego komunizmu. Przymioty „dobrego pasterza” można przypisać polskim żołnierzom, którzy stanęli w obronie ojczyzny i jej mieszkańców za cenę przelanej krwi i utraconego życia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W dalszej części homilii biskup polowy podkreślił, że zgłębiając historię II wojny światowej, walczących żołnierzy można podzielić na najemników zła i sługi pokoju. W tamtym czasie powstały dwie księgi: hańby i chwały. – Jest księga hańby, w której zapisane są imiona żołnierzy spod znaku swastyki i czerwonej gwiazdy, którzy nieśli śmierć i zniszczenie. Istnieje także księga chwały, w której zapisane zostały imiona żołnierzy polskich i koalicji antyhitlerowskiej, którzy na wzór dobrego pasterza tocząc bój o wolność Europy oddawali swoje życie – powiedział.

Biskup polowy zachęcił w 74 rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie, do refleksji i modlitwy w intencji pokoju na świecie. – Starajmy się żyć tak, aby nasze imiona zostały zapisane w księdze chwały. Nigdy nie bądźmy najemnikami zła, ale służmy sprawie pokoju i pojednania. Pokój jest wartością najwyższą, o którą warto walczyć i warto jej służyć – powiedział.

Eucharystię koncelebrowali ks. Sławomir Klim, duszpasterz Polaków w Bredzie – jednym z miast, które wyzwolili żołnierze 1 Dywizji Pancernej oraz ks. kpt. Marcin Janocha, sekretarz biskupa polowego.

We Mszy św. uczestniczył gen. broni Jarosław Mika, dowódca generalny Rodzajów Sił Zbrojnych, Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, sędzia Bogusław Nizieński, kawaler Orderu Orła Białego i przewodniczący Rady do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, a także przedstawiciele miast wyzwolonych przez żołnierzy gen. Maczka oraz ambasad i attachatów wojskowych, m.in. Belgii Holandii i Kanady.

Reklama

List do uczestników Mszy św. skierował Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, który napisał, że „losy pancerniaków z 1 Dywizji, zarówno podczas II wojny światowej jak i po niej, są odbiciem trudnej historii Polski. Wierność ideałom, honor, wola walki o wolną Polskę i Europę – to przymioty o których wszyscy powinniśmy pamiętać”. Szef MON podkreślił, że „pielęgnowanie tradycji związanych z 1 Dywizją Pancerną, dbanie o miejsca pamięci, a szczególnie wspieranie i spotykanie się z weteranami, to nasz wspólny obowiązek”.

Minister Jan Józef Kasprzyk podziękował mjr. Słowińskiemu, że swoim życiem daje świadectwo o czasach II wojny światowej. Marian Słowiński będąc dowódca czołgu brał udział w walkach z Niemcami w Normandii, na linii Chambois-Falaise (Montormel), wyzwalaniu Belgii i Holandii (Breda) oraz walkach na terenie Niemiec (Wilhelmshaven). – Jest Pan przykładem tego, że dla Polaków nie ma rzeczy niemożliwych, bo każde zadanie, jakie stawiane było przed Panem, przed żołnierzami 1 Polskiej Dywizji Pancernej realizowane było perfekcyjnie i wspaniale. Jest Pan też przykładem tego, że Polacy nigdy nie upadają na duchu, że nie klękają przed wrogiem, bo nawet klęska roku 1939 pokazała, że w ciągukilku miesięcy odbudowana została polska armia, walcząca na wszystkich frontach II wojny światowej – podkreślił minister Kasprzyk. W jubileuszowym darze przekazał mjr. Słowińskiemu replikę szabli kawaleryjskiej.

Biskup polowy odznaczył mjr. Słowińskiego medalem „W służbie Bogu i Ojczyźnie” ustanowionym w związku z obchodami setnej rocznicy ustanowienia Biskupstwa Polowego w Polsce. Natomiast ks. Sławomirowi Klinowi, który opiekuje się polskim cmentarzem wojennym w Bredzie, przekazał pamiątkowy medal jubileuszowy.

Reklama

Po Mszy św. w sali konferencyjnej Ordynariatu Polowego odbyło się spotkanie pokoleń.

***

1 Dywizja Pancerna dowodzona przez gen. Stanisława Maczka, została sformowana rozkazem gen. Władysława Sikorskiego w Szkocji 25 lutego 1942 r. Dywizja liczyła prawie 16 tys. żołnierzy. W lipcu 1944 r. została przerzucona do Normandii w ramach operacji „Overlord”, gdzie walczyła w składzie 1. Armii Kanadyjskiej do końca wojny. Wzięła udział m.in. w bitwie pod Falaise. Do niewoli Polacy wzięli prawie 6 tys. Niemców, niszcząc 70 czołgów, 500 samochodów i ponad 100 dział.

Żołnierze gen. Maczka wyzwolili także m.in. Bredę (bez strat wśród cywilów) i obóz „Oberlangen”, gdzie uwięzione były biorące udział w Powstaniu Warszawskim polskie dziewczęta. Były one pierwszymi w historii wojen kobietami jeńcami.

Ostatnim punktem szlaku bojowego 1 Dywizji Pancernej był udany atak na niemiecką bazę morską w Wilhelmshaven.

Za swoją wspaniałą postawę żołnierze i ich dowódca gen. Stanisław Maczek zostali publicznie odznaczeni przez gen. De Gaulle’a podczas defilady pod Łukiem Triumfalnym w Paryżu.

W czerwcu 1947 r. dywizja została przerzucona do Anglii, gdzie nastąpiła jej demobilizacja i rozbrojenie.

Po wojnie gen. Stanisław Maczek pozostał na emigracji w Edynburgu w Wielkiej Brytanii. 26 września 1946 r. Tymczasowy Rząd Jedności Narodowej pozbawił Maczka obywatelstwa polskiego i stopnia generała. W 1971 roku Rada Ministrów PRL, na czele której stał premier Jaroszewicz, uchyliła decyzję TRJN, ale uchwała w tej sprawie nie została opublikowana. Dopiero 15 marca 1989 r. rząd PRL premiera Mieczysława Rakowskiego uchylił uchwałę, a 26 lutego 1989 r. dostarczono generałowi prywatny list od premiera Rakowskiego z przeprosinami za odebranie obywatelstwa.

Reklama

Pozbawiony świadczeń przysługujących żołnierzom alianckim gen. Maczek rozpoczął pracę jako sprzedawca, a następnie barman w restauracji hoteli prowadzonych wówczas przez polskich emigrantów: „Dorchester” i „Learmonth” w Edynburgu.

Na wniosek ponad 40 000 mieszkańców Bredy generałowi przyznano honorowe obywatelstwo Holandii. Od rządu holenderskiego miał też otrzymać emeryturę. 11 listopada 1990 r. został awansowany przez Prezydenta RP na uchodźstwie do stopnia generała broni. Zmarł 11 grudnia 1994 r. w wieku 102 lat w Edynburgu. Został pochowany na cmentarzu żołnierzy polskich w Bredzie.

kos/Warszawa

2019-05-08 21:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli ocalić siebie i swoją tożsamość

2024-05-05 18:59

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Karol Porwich/Niedziela

Abp Marek Jędraszewski

Abp Marek Jędraszewski

I dawne, i niezbyt odległe, i współczesne pokolenia, jeśli chcą ocalić siebie i swoją tożsamość, muszą nieustannie zwracać się do Chrystusa, który jest naszą skałą, kamieniem węgielnym, na którym budujemy wszystko - mówił abp Marek Jędraszewski w czasie wizytacji kanonicznej w parafii św. Sebastiana w Skomielnej Białej.

W czasie pierwszej Mszy św. proboszcz ks. Ryszard Pawluś przedstawił historię parafii w Skomielnej Białej. Sięga ona przełomu XV i XVI w. Pierwsza kaplica pod wezwaniem św. Sebastiana i św. Floriana powstała w 1550 r., a w XVIII w. przebudowano ją na kościół. Drewnianą budowlę wojska niemieckie spaliły w 1939 r. a już dwa lata później poświęcono tymczasowy barokowy kościół, a proboszczem został ks. Władysław Bodzek, który w 1966 r. został oficjalnie potwierdzony, gdy kard. Karol Wojtyła ustanowił w Skomielnej Białej parafię. Nowy kościół oddano do użytku w 1971 r., a konsekrowano w 1985 r. - Postawa wiary łączy się z zatroskaniem o kościół widzialny - mówił ksiądz proboszcz, podsumowując zarówno duchowy, jak i materialny wymiar życia wspólnoty parafialnej w Skomielnej Białej. Witając abp. Marka Jędraszewskiego, przekazał mu ciupagę.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski: gdy czynisz znak krzyża, głosisz miłość Boga

2024-05-05 16:06

[ TEMATY ]

abp Wojciech Polak

flickr.com/episkopatnews

Abp Wojciech Polak

Abp Wojciech Polak

„Gdy z wiarą patrzysz na krzyż, gdy czynisz znak krzyża na sobie, gdy znakiem krzyża błogosławisz drugich, głosisz miłość Boga potężniejszą niż grzech, potężniejszą niż śmierć. Miłość, która zwycięża obojętność i nienawiść, która niesie przebaczenie i pojednanie, która przygarnia i jednoczy” - mówił w niedzielę w Pakości Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Metropolita gnieźnieński przewodniczył uroczystościom odpustowym na Kalwarii Pakoskiej, w Archidiecezjalnym Sanktuarium Męki Pańskiej, z okazji święta znalezienia Krzyża świętego. W homilii przypomniał, że właśnie na Krzyżu, w męce, śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa, najpełniej objawiła się miłość Boga. „To miłość, która rodzi życie” - podkreślił, przypominając, że znakiem tej miłości każdy chrześcijanin został naznaczony w dniu swojego chrztu świętego. „I choć znaku tego nie widać na naszych czołach, to powinien być w naszym sercu”.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Tadeo z Filipin: na pielgrzymce łagiewnickiej zobaczyłem nadzieję Kościoła

2024-05-05 14:58

[ TEMATY ]

Łagiewniki

Jezus Miłosierny

Małgorzata Pabis

Potrzeba miłosierdzia, aby wszelka niesprawiedliwość na świecie znalazła kres w blasku prawdy…

Potrzeba miłosierdzia, aby wszelka niesprawiedliwość na świecie znalazła kres w blasku prawdy…

„Na pielgrzymce do sanktuarium Bożego Miłosierdzia zobaczyłem młodych ludzi, rodziny z dziećmi, nadzieję Kościoła” - mówi ks. Tadeo Timada, filipiński duchowny ze Zgromadzenia Synów Miłości, który uczestniczył po raz pierwszy w bielsko-żywieckiej pielgrzymce do sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Przeszła ona po raz 12. z Bielska-Białej do krakowskich Łagiewnik w dniach od 30 kwietnia do 3 maja br. Wzięło w niej udział ponad 1200 osób.

W połowie lat 90. ubiegłego wieku, kiedy to papież Jan Paweł II odwiedził Filipiny, przyszły kapłan obiecał sobie, że przyjedzie do Polski. Dziś ks. Tadeo pracuje jako przełożony we wspólnocie zgromadzenia zakonnego kanosjanów w Padwie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję