W 1985 r. w Będzinie, a dokładniej na nowym osiedlu Zamkowym najważniejszym wydarzeniem było powstanie nowej parafii. Jak się później okazało, zaczęła jej patronować św. Jadwiga Śląska. „Szukaliśmy odpowiedniego Patrona, kompatybilnego - wtedy rzadko słyszeć można było to słowo - z miastem, niedalekim zamkiem, ze średniowieczną historią. - wspomina ks. Mieczysław Miarka, wtedy kapłan z 10-letnim stażem kapłańskim. - Na początku myśleliśmy o błogosławionej wtedy Jadwidze Królowej. Została przypomniana przez Ojca Świętego i beatyfikowana po kilkuset latach od śmierci. Okazało się jednak, że tę patronkę «zarezerwowała» sobie nowa wspólnota w Dąbrowie Górniczej. My też znaleźliśmy Jadwigę, z zamkiem, choć już nie królową, ale za to księżną”.
Bóg zapłać
Reklama
„Na papierze” parafia istniała już w 1985 r., był proboszcz, byli ludzie. Większość niedawno wprowadziła się do długo oczekiwanych mieszkań. Ale wszystko co najistotniejsze, było dopiero przed nimi. „Osiedle już istniało - wspomina ks. Miarka - budująca je firma Jasielskie Przedsiębiorstwo Budowlane odsprzedała nam baraki, które musieliśmy rozebrać i przenieść na plac parafialny. W 1986 r. powstała z nich kaplica, salki katechetyczne i mieszkania dla księży. Wcześniej Msze św. sprawowaliśmy u państwa Manterysów, a katecheza odbywała się u państwa Senderów, a później Manterysów”. Dziekan ks. Miarka często podkreśla w rozmowie wdzięczność dla swoich parafian. „Bez nich parafia pozostałaby «na papierze» - mówi z mocnym przekonaniem. - Zresztą każda świątynia i ta wybudowana i ta utrzymywana jest owocem ludzkiej ofiarności. Kościół budowaliśmy od «a do z» systemem gospodarczym. Ludzie ofiarowali pieniądze, za które kupowaliśmy materiały, wynajmowaliśmy maszyny i koniecznych fachowców. Natomiast co tylko się dało, robiliśmy własnymi siłami - wspomina Ksiądz Proboszcz. - Czasem przychodziło na budowę tak wielu parafian, że kłopotem była logistyka pracy. Najwięcej za jednym razem pracowało 100 osób”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
14 lat pracy
Prace przy kościele rozpoczęto 4 września 1986 r., a świątynię poświęcono 16 października 2000 r. Wszystkie ważne wydarzenia w historii parafii, a szczególnie w historii budowy były obchodzone 16 października. To odpust parafialny, ale i wyjątkowy dzień dla Kościoła w Polsce, dzień wyboru Ojca Świętego Jana Pawła II. Przy budowie istotnie pomagał proboszcz parafii Świętej Trójcy - ks. kan. Kazimierz Szwarlik. Powód był prosty. Parafia św. Jadwigi została wydzielona z parafii Świętej Trójcy. Wśród księży mówi się takich sytuacjach, że była to parafia matka.
Czy wszyscy włączali się w dzieło? „Nie, cudu nie było - odpowiada ks. Miarka. - Byli tacy, którzy nie przejmowali się zupełnie budową kościoła. Ale wolałbym mówić o tych, którzy wylewali pot, aby świątynia powstała. Niektórzy fundowali, szczególnie przy wystraju wnętrza świątyni, pewne elementy wyposażenia liturgicznego, np. konfesjonały, witraże czy ławki. Także rodzice dzieci przystępujących do I Komunii św. każdego roku ubogacali świątynię. Raz był to ołtarz, innym razem witraż lub żyrandol. Ostatnio kościołowi przybył ozdobny relikwiarz z relikwiami św. Jadwigi”.
Jubileusz Proboszcza
Reklama
„Przyszedłem tu, mając osiem lat kapłaństwa - sięga w przeszłość ks. Miarka. - Na pewno na początku budowy nie zdawałem sobie sprawy, jakie czekają nas trudności i problemy, ale najważniejsze, że z Bożą pomocą daliśmy radę. Bałem się bardzo, aby nikomu nic się nie stało na budowie i, dzięki Bogu, uniknęliśmy wypadków. Nawet przy najtrudniejszych z punktu widzenia technicznego prac, jakimi było wylewanie górnych belek kościoła i stropów”. Rozmowa prowadzi do jednego wniosku. Ksiądz Proboszcz jest dumny ze świątyni i z ludzi. Zresztą nie ma się czemu dziwić.
Kościół św. Jadwigi w liczbach:
2 - chóry
17 m - wysokość w najwyższym punkcie
36 m - długość
28 m - szerokość
450 - wygodnych miejsc siedzących
1000 osób - ostrożny szacunek pojemności świątyni
Daty ważne dla parafii:
16 października 1986 r. - poświęcenie placu pod budowę świątyni
16 października 1992 r. - pierwsza Msza św. odprawio na w świątyni
16 października 2000 r. - poświęcenie kościoła