Red. Lidia Dudkiewicz: - W tym aforyzmie Horacego występują trzy elementy: głupota, walka ze złem i efekty niefortunnej dezaprobaty walki ze złem. Każdy z tych elementów godzien jest pogłębionej refleksji.
Br. Stanisław Rybicki FSC: - Często cytowane zdanie „Zło dobrem zwyciężaj” (Rz 12, 21), zawarte w Liście do Rzymian, rozsławione przez ks. Jerzego Popiełuszkę w jego wychowawczym kaznodziejstwie, możemy dostosować do naszego tematu: zło - a więc głupotę, trzeba rugować rozsądnie, aby ta walka była owocna. Każde mądre pokonanie siebie, każde rozważne i metodyczne zwycięstwo nad egoizmem - to zdecydowane triumfy dobra nad złem, to wyraźne umniejszanie się zła na świecie. Wśród słuchaczy Boskiego Nauczyciela byli tacy, którzy niewzruszenie trwali przy Chrystusie, dzięki temu nawet największe zawieruchy życiowe nie były w stanie wyrządzić im moralnej szkody. Tacy są podobni do ludzi mądrych, którzy wznoszą swą budowlę na fundamentach głęboko zapuszczonych w twardą skałę. Ale byli i są również tacy, którzy budują na piasku. Nic nie pozostanie z takiej budowli, gdy przyjdzie wichura i ulewa.
- W swym nauczaniu adresowanym do członków wspólnoty w Koryncie Paweł Apostoł upomina ich, by nie szukali mądrości tego świata, przejawiającej się w chorobliwym niekiedy filozofowaniu.
- Apostoł stwierdza, że Bóg głupstwem uczynił mądrość „tego świata” (por. 1 Kor 1, 20). Aby nie popaść w gorsze zło, trzeba wyzbyć się przeświadczenia o swej mądrości. Niechaj człowiek działający zgodnie z sumieniem świadomie i dobrowolnie zrezygnuje z mądrości tego świata, by zdobyć mądrość prawdziwą, która znaczy coś w oczach Boga. On wie, że pozornie najgenialniejsze pomysły mędrców tego świata są puste, jeśli się je snuje bez współudziału mądrości nadprzyrodzonej. „Gdy głupcy strzegą się zdrożności, popadają w gorsze zło”. Oto geneza grzechu pierworodnego i każdego postępowania przeciw głosowi sumienia. Wąż-kusiciel jest wrogiem Boga, uosobieniem zła, jest też istotą rozumną skłonna do deprawacji, do buntu przeciwko Stworzycielowi. Dzieje grzechu od samego początku aż po współczesność - to zbrodnie Kainowe, to zniszczenie Sodomy, to wojny. Oto konsekwencje postępowania, „jak gdyby Boga nie było”.
Na szczęście - „gdzie wzmógł się grzech, tam jeszcze obficiej rozlała się łaska, aby jak grzech zaznaczył swoje królowanie śmiercią, tak łaska przejawiła swe królowanie... przez Jezusa Chrystusa” (Rz 5, 20-21).
- Dziękuję za rozmowę.
Pomóż w rozwoju naszego portalu