Reklama

Z patronem spraw trudnych

28 października br., w dzień odpustu ku czci św. Judy Tadeusza, bp Kazimierz Górny, w obecności 30 kapłanów i licznie zgromadzonych wiernych, konsekrował ołtarz i kościół.

Uroczystość ta zbiegła się z jubileuszem 25-lecia istnienia parafii.

Pierwszym, który pomyślał o nowym ośrodku duszpasterskim na budującym się osiedlu Kmity był ówczesny bp Jgnacy Tokarczuk. Jego myśl podjął proboszcz parafii Chrystusa Króla w Rzeszowie - ks. Józef Sondej, a potem wydelegowany do tego zadania został ks. Stanisław Tomkowicz.

W latach 70. ubiegłego stulecia panował w Polsce ustrój komunistyczny. Bóg, religia, Kościół były mocno atakowane przez rządzących. W Rzeszowie powstawały nowe osiedla, ale bez prawnej możliwości budowy kościołów. Na tymczasowe miejsce sprawowania kultu bp Tadeusz Błaszkiewicz poświęcił budynek gospodarczy 5 września 1976 r.

Dla nas, którzy w 1977 i 1978 r. wprowadzaliśmy się do nowych mieszkań, szczęśliwie się stało, że na osiedlu czekał na nas kapłan w małej kaplicy z ołtarzem i tabernakulum. Jednak zgromadzenia modlących się, wszelkie remonty i adaptacja pomieszczeń były według ówczesnych władz nielegalne. Nastąpiła siłowa interwencja urzędu bezpieczeństwa i milicji. Mimo zakazów dobudowano do kaplicy sale katechetyczne, zakrystię i zadaszenie.

Przez kilka lat staraliśmy się o przydzielenie działki i pozwolenie na budowę kościoła. Dopiero w 1982 r. władze przydzieliły działkę, a w 1984 r. otrzymaliśmy pozwolenie na budowę i zaraz też rozpoczęto pracę.

Cały zespół architektoniczny: kościół dwupoziomowy, plebanię, dom zakonny i przedszkole zaprojektował Andrzej Piątek, obliczenia konstrukcyjne opracował Marian Dwornikowski, a kierownikiem budowy był Józef Śnieżek.

Wielki kapitał w postaci modlitwy ulokowany w Sercu Bożym, został uruchomiony. Bóg go pobłogosławił i stokrotnie pomnożył. W centrum osiedla wyrósł najpiękniejszy dom - świątynia Pańska.

W 1990 r. pożegnaliśmy tymczasową kaplicę. Z Jezusem Eucharystycznym przeszliśmy do dolnego kościoła, który poświęcił abp Ignacy Tokarczuk. W 1991r. bp Edward Białogłowski poświęcił 3 dzwony i dzwonnicę, a w 1992 r., w pierwszym roku istnienia diecezji rzeszowskiej, Biskup Rzeszowski poświęcił kościół główny.

Po kilku latach pracy przy wystroju kościoła nadszedł czas konsekracji - piękna i wzruszająca liturgia. Mury świątyni i wierni zostali zroszeni wodą święconą, ołtarz i 4 miejsca na ścianach ze znakiem krzyża (zacheuszki) zostały namaszczone olejem Krzyżma świętego, świątynia napełniła się dymem i wonią kadzidła. Ksiądz Biskup w słowie Bożym wezwał nas do życia w świętości na miarę potrzeb naszych czasów. Młodzież zobowiązała się, że podejmie dalszą troskę o kościół i będzie napełniać go modlitwą.

Jubileusz 25-lecia parafii jest też szczególnym jubileuszem naszego proboszcza, prał. Stanisława Tomkowicza. Czcigodnemu Księdzu z okazji 25-lecia pracy duszpasterskiej, budowniczemu kościoła i parafii, wyrażamy wdzięczność za ojcowskie serce i postawę dobrego pasterza.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Anita Włodarczyk: Wierzę w Boga, kocham Go, jestem Mu oddana

2021-08-04 17:58

PAP

Anita Włodarczyk po raz trzeci z rzędu zdobyła olimpijskie złoto w rzucie młotem. Po odebraniu najcenniejszego krążka powiedziała, że jest ambitna i jeśli zdrowie pozwoli, to za trzy lata wystartuje też w Paryżu. W przeszłości Włodarczyk przyznawała, że po każdym sezonie pojawia się na Jasnej Górze, by – jak mówiła – przed Obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej podziękować Panu Bogu i Jego Matce.

Anita Włodarczyk przechodzi do historii światowego sportu. W Japonii wywalczyła złoto i trzeci raz z rzędu została mistrzynią olimpijską.

CZYTAJ DALEJ

15 lat temu abp Wacław Depo został biskupem - dołącz do modlitwy za jego dalszą posługę!

2021-08-05 10:36

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Karol Porwich/Niedziela

5 sierpnia 2006 r. papież Benedykt XVI mianował Ks. prał. Wacława Depo biskupem diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Dziś, w 15 rocznicę tego radosnego wydarzenia, ogarnijmy modlitwą Księdza Arcybiskupa.

Modlitwa za abp Wacława Depo

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzymi idą, aby dziękować [Wideo]

2021-08-05 19:08

ks. Łukasz Romańczuk

Pielgrzymka to także okazja do dziękczynienia. Dlatego też zapytaliśmy pątników, za co dziękują?

Więcej tutaj

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję