Reklama

„Nie pozwólmy, aby zaginęła pamięć o Ojcu Świętym”

Niedziela w Chicago 45/2005

Data 16 października 1978 r. jest dla Polaków bardzo ważnym i pamiętnym dniem. 27 lat temu krakowski metropolita, kardynał Karol Wojtyła został papieżem, głową Kościoła katolickiego. Po raz pierwszy od 455 lat godność tę objął kardynał niepochodzący z Włoch.
W tym roku dzień ten obchodzony był w wielu miejscach. Również w Chicago wierni pamiętali o 27. rocznicy wyboru Polaka na Papieża. Gmina 91 Związku Narodowego Polskiego (ZNP) i jej zarząd w osobach: Stanisława Rawicka - prezes, Stanisława Futyma i Jarosław Maculewicz - wiceprezesi, sekretarka finansowa - Camille Kopielski i Maria Roszek - sekretarka protokułowa, również chciała upamiętnić ten szczególny dzień. Gmina 91. Związku Narodowego Polskiego to jedna z kilku jednostkek strukturalnych wchodzących w skład Okręgu XIII Związku Narodowego Polskiego, obejmującego swoją działalnością północną część metropolii chicagowskiej.
15 października w głównej siedzibie naszej polonijnej organizacji odbyła się uroczystość stanowiąca jakby druga część papieskich obchodów. Pierwsza miała miejsce 18 maja, w dzień urodzin Jana Pawła II, kiedy to także z inicjatywy Gminy 91. ZNP posadzone zostało drzewko na terenie związkowej posesji w Memorial Garden. Wtedy to na drzewku powieszona została specjalna plakietka, wykonana przez znanego artystę Stefana Niedorezo z napisem: „A Żywym zostaniesz na zawsze pośród nas. 5-18-2005. Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II członkowie ZNP i cała Polonia”.
W sobotę plakietka ta została na stałe umieszczona na kamieniu upamiętniającym Pontyfikat Jana Pawła II, który dostarczony został dzięki wysiłkom Włodka Bochenka i kolegów należących do PACBA, organizacji skupiającej polonijnych kontraktorów.
Związkowa uroczystość rozpoczęła się od Mszy św., którą odprawił, tak jak i poprzednią, a później poświęcił kamień ks. Tadeusz Dzieszko proboszcz z parafii św. Konstancji.
„Pamięć ludzka nie zawsze sięga daleko wstecz i wspomina wszystko co dobre, które miało miejsce kiedyś. Nie chciałbym, aby pamięć o naszym wielkim Papieżu Polaku tak szybko zaginęła. Jako Polacy nie powinniśmy na to pozwolić. Jego Pontyfikat tak wiele nas uczy, tym bardziej jeśli chodzi o nas Polaków. To pierwszy w historii Polak, który podniósł nas na takie wyżyny świetności. Warto podtrzymywać o Nim pamięć” - mówił ks. Dzieszko podczas Mszy św. Wszystkim przybyłym tego dnia do głównej siedziby Związku Narodowego Polskiego, ks. Dzieszko zrobił dużą niespodziankę. Po odprawionej Mszy św. rozdał pamiątkowe znaczki z Janem Pawłem II, pamiętające czasy Jego pierwszej pielgrzymki do Polski.
Na spotkaniu obecny był też prezes Polsko-Amerykańskiego Stowarzyszenia Młodzieży Bogdan Węgrzynek, inicjator Białego Marszu w Chicago wraz z innymi członkami tej organizacji, którzy zadeklarowali nieustanną pamięć o naszym wspaniałym Rodaku, jak również dalszą współpracę z ZNP.
Sobotnia uroczystość Gminy 91 miała specjalną, artystyczną oprawę. Michał Kienko zaśpiewał swój utwór pod tytułem Nadziei Znak ze słowami Berdolaka. Można było też podziwiać obraz Leszka Bajena Nie bójcie się, przedstawiający Ojca Świętego w oknie swojego apartamentu, a na zakończenie Alicja Szymankiewicz zaprezentowała fragmenty Tryptyku Rzymskiego Jana Pawła II, wiersz Beaty Mamok Janowi Pawłowi II i fragmenty papieskich homilii.
Członkowie Gminy 91 ZNP zadbali również o inną, ważną też stronę naszej egzystencji. Na sam już koniec został podany smaczny obiad. Szkoda tylko, że na taką szczególną uroczystość pojawiła się skromna liczba ludzi, ale jak powiedział ks. Dzieszko rozdając pamiątkowe znaczki: „Ci co nie przyszli niech żałują”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Teraz inaczej patrzę na życie - bp Janiak o swojej chorobie nowotworowej na łamach "Niedzieli"

[ TEMATY ]

Niedziela

choroba

Bożena Sztajner/Niedziela

Z perspektywy bliskości śmierci inaczej patrzy się na życie – uważa bp Edward Janiak. O swojej chorobie nowotworowej, walce z nią i dojrzewaniu, biskup kaliski mówi w osobistym wywiadzie, jaki ukazał się na łamach najnowszej „Niedzieli” z datą 22 lutego.

- To był mój pierwszy pobyt w szpitalu w roli ciężko chorego człowieka. Do tej pory nie wiedziałem, co to słabość – i nagle takie doświadczenie kruchości życia... Można mówić piękne kazania, konferencje o sensie cierpienia, ale gdy sami stajemy wobec możliwej bliskiej śmierci, to dopiero wtedy widać tak naprawdę, jaką drogę przebyliśmy do tej pory, jaka jest nasza wiara – zauważa bp Janiak.

CZYTAJ DALEJ

Polka pracująca przy odbudowie katedry Notre Dame: efekt tego co już zrobiliśmy cieszy

2021-09-24 07:18

[ TEMATY ]

katedra Notre‑Dame

Adobe Stock

Katedra Notre Dame

Katedra Notre Dame

Nasza praca ma głęboki sens, ponieważ obcujemy z oryginalnymi materiałami i odbudowujemy dzieło o najpiękniejszych proporcjach konstruowane dla Boga, co widać w każdym szczególe katedry. Polscy konserwatorzy zabytków wyróżniają się we Francji wiedzą z zakresu chemii i historii sztuki – mówi PAP Felicja Lamprecht, restauratorka zabytków pracująca przy odbudowie katedry Notre Dame.

„Nad rekonstrukcją XIX-wiecznych malowideł ściennych w kaplicy Św. Ferdynanda w katedrze Notre Dame w Paryżu pracujemy od września 2020 r. i można powiedzieć, że efekt naszej pracy cieszy. Kaplica została skończona i wygląda przecudnie. Jest jasna i rozświetlona” – mówi Lamprecht.

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie branży sakralnej po raz 22. w Targach Kielce!

2021-09-24 13:32

[ TEMATY ]

książka

targi

Kielce

SacroExpo

T.D.

Stoisko na czas pandemii, czyli jak zadbać o czystość

Stoisko na czas pandemii, czyli jak zadbać o czystość

Ofiaromaty, bezdotykowe kropielnice i szeroki wachlarz stuł i ornatów od najlepszych polskich producentów. To wszystko czekać będzie na gości XXII Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO. Od 27 do 29 września hale Targów Kielce wypełni wszystko to, co niezbędne w życiu kościoła.

Hale wystawiennicze Targów Kielce na trzy dni zamieniają się w miejsce spotkania

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję