Reklama

Dzień Papieski w diecezji łowickiej

Orędzie Prawdy w Łowiczu

Patrząc z perspektywy 5 lat na programy obchodów Dnia Papieskiego w Łowiczu, trzeba przyznać, że ilość nowych propozycji co roku pozytywnie zaskakuje. Tak było i tym razem. Bieg Papieski i konkurs recytatorski poezji religijnej - jako stałe punkty programowe - uzupełniły w tym roku m.in. wystawa fotograficzna z pożegnania Jana Pawła II przez łowiczan, konkurs literacki dedykowany Ojcu Świętemu, okolicznościowe występy, a przede wszystkim katechezy dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Niedziela łowicka 45/2005

Tegoroczne obchody miały szczególne znaczenie, gdyż odbywały się pół roku po śmierci Jana Pawła II. W większości propozycji programowych nadal wyczuwało się smutek z powodu nieobecności Ojca Świętego wśród nas. Szczególnie wzruszający był finał obchodów, w niedzielny wieczór, podczas występów młodzieży z parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy, której proboszczem jest ks. Wiesław Frelek - od kilku lat koordynujący obchody Dnia Papieskiego w diecezji łowickiej. Młodzież przedstawiła montaż poetycko-muzyczny z wykorzystaniem słów Jana Pawła II, kierowanych m.in. do młodzieży na Westerplatte w czerwcu 1987 r.
„Mam głębokie przekonanie, że w drodze do Boga towarzyszy nam Orędownik Prawdy Jan Paweł II, dziś już z wyżyn nieba. Nie idziemy zatem sami, mimo że pożegnaliśmy go, że zakończył swoje ziemskie pielgrzymowanie. Bo jeśli spojrzeć na Ojca Świętego w Prawdzie, to on nadal jest, nadal naucza i oczekuje owoców swojego nauczania” - mówił przed pomnikiem Papieża ordynariusz diecezji łowickiej bp Andrzej Dziuba, nawiązując do hasła towarzyszącego tegorocznym obchodom Dnia Papieskiego: „Jan Paweł II - Orędownik Prawdy”.
Zanim jednak łowiczanie zgromadzili się w niedzielny wieczór na podsumowaniu obchodów, mieli całą gamę propozycji. W konkursie recytatorskim poezji religijnej, który w sobotę odbywał się w sali widowiskowej parafii na Korabce, uczesticzyło 97 gimnazjalistów z diecezji łowickiej. Każdy z nich przedstawił dwa wiersze. W większości decydowano się na poezję Karola Wojtyły. Jury przyznało 4 główne nagrody i 6 wyróżnień. Zwyciężyła Ewa Krajewska z Gimnazjum w Łęczycy. II miejsce zajęła Anna Kalińska z Gimnazjum w Głownie, III - Joanna Żebrowska z Gimnazjum nr 2 w Rawie Maz., a IV - Agata Dębczyńska z Gimnazjum nr 1 w Kutnie.
Zanim uczestnicy konkursu poznali wyniki, wzięli udział w otwarciu wystawy fotograficznej w kościele Chrystusa Dobrego Pasterza w Łowiczu, pt. Ostatnie pożegnanie Papieża przez mieszkańców Łowicza. W tym konkursie przyznano cztery wyróżnienia. Organizatorzy wystawy byli nieco zawiedzeni małą ilością prac, które wpłynęły na konkurs, ale tłumaczyli to faktem, że czas choroby i śmierci Jana Pawła II nie był dobrym okresem do robienia zdjęć.
Większym powodzeniem cieszył się natomiast konkurs, rozpisany przez Warsztaty Literackie przy ŁOK, na wiersz o Janie Pawle II. Wpłynęło niemal 100 wierszy, napisanych przez autorów z całej Polski. Rozstrzygnięciu wyników towarzyszyła promocja tomiku poetyckiego Tobie, Ojcze, w którym zawarto nagrodzone wiersze oraz utwory pozostałych uczestników (o tym wydarzeniu napiszemy w jednym z najbliższych numerów Niedzieli).
Chłodna niedziela nie wpłynęła znacząco na ilość uczestników Biegu Papieskiego, do którego stanęło ok. 200 biegaczy, w większości dzieci i młodzież. Popularność biegu bierze się stąd, iż jest przeprowadzany od kilku lat, a jego trasa pokrywa się z drogą, jaką przebył Jan Paweł II, będąc w Łowiczu w 1999 r. Na uczestników biegu na mecie czekały cukierki. Wcześniej władze miejskie, na czele z burmistrzem R. Budzałkiem i ks. Frelkiem - uczestnikami biegu, złożyli wieniec pod pomnikiem Papieża.
W samo południe, w bazylice katedralnej odbyła się Msza św. w intencji szybkiej beatyfikacji i kanonizacji Jana Pawła II. Homilię wygłosił biskup senior Alojzy Orszulik. Jego kazanie było tym cenniejsze, że jako świadek wyboru kard. Wojtyły na papieża przywoływał okoliczności tego wyboru. Znakiem obecności Jana Pawła II podczas Mszy św. był fotel, na którym Papież zasiadał, uczestnicząc w Eucharystii na łowickich Bratkowicach 14 czerwca 1999 r.
Obchody Dnia Papieskiego uświetnił występ zespołu dziecięcego z Sadkowic, który śpiewał ulubione pieśni Jana Pawła II, w tym oczywiście Barkę.
Zwieńczeniem obchodów było wieczorne spotkanie przy pomniku Jana Pawła II na Starym Rynku. Mimo przenikliwego zimna zebrało się tam ok. 300 osób. Miejsce przed pomnikiem z każdą minutą zapełniało się zapalonymi zniczami. Wyczuwalne było skupienie i atmosfera modlitwy. „Żyjmy nadzieją spotkania się na VI Dniu Papieskim. To już niedługo, bo za rok” - zażartował na koniec bp Dziuba. Wymownym znakiem kończącym dwudniowe obchody w Łowiczu były dzwony bazyliki katedralnej, które rozbrzmiały o godz. 21.37 - godzinie śmierci Jana Pawła II.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory

2021-09-18 20:07

Adobe.Stock

– Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory. Nie można inaczej. Trzeba mieć w sobie męstwo i trzeba mieć w sobie pokorę w takim poczuciu, że zstępujemy w kapłaństwo. Noście to w sobie – mówił abp Grzegorz Ryś do wyświęcanych dziś absolwentów seminarium 35+.

W uroczystość św. Stanisława Kostki liturgii katedralnej o godz. 9:00 przewodniczył abp Grzegorz Ryś, który do łódzkiego prezbiterium włączył czterech diakonów seminarium 35+. Kandydatami do święceń byli: dn Szymon Brot z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Łodzi, dn Roman Jaguś z parafii pw. św. Pawła Apostoła w Zduńskiej Woli (diecezja włocławska), dn Zbigniew Kądziołka z parafii pw. Matki Bożej Królowej w Jabłonicy (diecezja rzeszowska) oraz dn Łukasz Kołodziej z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Piotrkowie Trybunalskim.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Dziękczynienie za beatyfikację

2021-09-18 20:54

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Kalwaria Rokitniańska

beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

Katarzyna Krawcewicz

Pod hasłem „Wszystko postawiłem na Maryję” odbyło się 18 września nabożeństwo Kalwarii Rokitniańskiej. W jego trakcie dziękowano za beatyfikację kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Wspólna modlitwa rozpoczęła się Godziną Miłosierdzia w Bazylice Rokitniańskiej. Po Mszy świętej pątnicy przewiezieni zostali do pierwszej stacji „Wieczernik” i rozpoczęło się nabożeństwo Kalwarii Rokitniańskiej. Rozważania poprowadził ks. Damian Drop, diecezjalny duszpasterz powołań. Na zakończenie pątnicy odśpiewali Apel Maryjny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję