Reklama

Podwójna uroczystość w Zespole Szkół w Rudce

W świetle wszelkich problemów, z jakimi musi borykać się polski system edukacyjny, każda namiastka pozytywnego zjawiska w tym środowisku urasta do miana sukcesu. Szczególnie szkoły w małych miejscowościach muszą ze zdwojonym zaangażowaniem udowadniać, że nie są wcale gorsze od placówek miejskich.
Zespół Szkół w Rudce powstał w wyniku połączenia szkoły podstawowej i gimnazjum. Ponad stu uczniów dojeżdża z okolicznych miejscowości. To dla nich w dniu swojego święta nauczyciele sprawili nie lada niespodziankę. Oddali do użytku nową świetlicę.

Dzień Nauczyciela 2005 r. zostanie w szczególny sposób udokumentowany w szkolnej kronice Zespołu Szkół w Rudce. Stało się to za sprawą inwestycji, jaką wykonali nauczyciele, Rada Rodziców i gminne władze samorządowe na poczet swoich uczniów.
„Dzisiejszy dzień nie byłby tak uroczysty, gdyby nie zaangażowanie wielu przyjaznych nam ludzi - powiedziała Danuta Kresso, dyrektor placówki. - Potwierdziły się znane maksymy: Chcieć, to móc oraz: W jedności siła. Zanim jednak doszło do zakończenia przedsięwzięcia, wiele osób zaangażowało się, poświęcając swój czas, często kosztem rodziny i inwestując własne pieniądze”.

Pedagog szkolny widzi więcej

Reklama

W 2004 r. na stanowisku pedagoga została zatrudniona w rudzkiej szkole Krystyna Kuczyńska. Nie uszły jej uwagi warunki, w jakich uczniowie kończący zajęcia spędzają czas wolny. Brak odpowiedniego pomieszczenia, w którym czekając na autobus, można spędzić czas, odrabiając np. lekcje, zobligował ją do podjęcia odpowiednich działań. Udała się więc do Pani Dyrektor z propozycją, aby w pomieszczeniu, gdzie kiedyś była harcówka zorganizować świetlicę z prawdziwego zdarzenia. Lokal znajdował się w przedwojennej części budynku szkolnego. Ze wstępnych wyliczeń remont adaptacyjny miał wynieść ok. 3,5 tys. zł.
„Bardzo spodobał mi się pomysł p. Kuczyńskiej. W naszej szkole jest ponad stu dojeżdżających uczniów. Po skończonych lekcjach te dzieci nie bardzo miały się gdzie podziać. Istniejąca świetlica mogła pomieścić tylko kilkanaście osób. W ubiegłym roku uzyskaliśmy akceptację naszego pomysłu przez Radę Rodziców oraz zapewnienie o pomocy ze strony władz gminnych. Z takim zabezpieczeniem przystąpiliśmy do realizacji naszego zamierzenia” - powiedziała Danuta Kresso.

Realia rzeczywistości

„W wyniku postępujących prac zaplanowane koszty okazały się zbyt małe. Z pomocą przyszli nam ludzie dobrego serca, którzy w różnej formie wsparli naszą inwestycję, a są to: firma z Małkini produkująca wełnę mineralną, która przekazała ponad 230 m2 tego surowca; państwo Burzyńscy z Bielska Podlaskiego, którzy podarowali 60 m2 paneli sufitowych, oraz sklepy z materiałami budowlanymi Unibud i Glazur, które także okazały nam swoją pomoc. Urząd Gminy, Nadleśnictwo w Rudce oraz Bank Spółdzielczy w Brańsku udzieliły nam również znaczącego wsparcia, a ponadto było też wiele osób prywatnych wspierających nas w różny sposób - powiedziała Krystyna Kuczyńska. - To dzięki nim oraz pracownikom gminy i rodziców, którzy włączyli się w pozyskiwanie środków, organizując festyny, loterie i bezpośrednie zbiórki, inwestycja sfinalizowana została kwotą 16 tys. zł i może w dniu dzisiejszym cieszyć wszystkich przyjaciół naszej szkoły” - dodała.

Nowy lokal i jego przeznaczenie

W nowym pomieszczeniu o powierzchni 60 m2 prowadzone będą zajęcia opiekuńczo-wychowawcze, integracyjne i wiele innych, np. dyskoteki szkolne. Ponadto nauczyciele i rodzice będą pewni i spokojni, że ich dzieci wolny czas po lekcjach spędzają w godziwych warunkach. W rozmowach z kadrą pedagogiczną dowiedziałem się, że marzy się im to, aby nowa świetlica miała w przyszłości znaczenie środowiskowe integrujące mieszkańców.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

MZ i Główny Inspektor Sanitarny ostrzegają przed fałszywymi SMS-ami

2021-09-23 20:39

[ TEMATY ]

sms

cyberatak

Adobe Stock

Inspekcja sanitarna nigdy nie wysyłała, ani nie wysyła wiadomości z przekierowaniem do stron – poinformowało w czwartek na Twitterze Ministerstwo Zdrowia, odnosząc się do ostrzeżeń Głównego Inspektora Sanitarnego przed fałszywymi SMS-ami.

"Główny Inspektor Sanitarny ostrzega przed cyberatakiem. Przestępcy wysyłają fałszywe SMS-y od nadawcy +Kwarantanna+, zawierające informację o nałożeniu na odbiorcę wiadomości rzekomej kwarantanny. Wiadomość zawiera także link prowadzący rzekomo do strony informacyjnej, którego kliknięcie może być niebezpieczne dla urządzenia odbiorcy. Prosimy o nieklikanie w załączony link i usunięcie wiadomości z telefonu" – poinformował PAP w komunikacie rzecznik prasowy GIS Szymon Cienki.

CZYTAJ DALEJ

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

2021-09-22 15:06

[ TEMATY ]

Matka Boża

profanacja

Uczestnik demonstracji publicznie znieważył przedmiot czci religijnej poprzez przedstawienie go w sposób posiadający wyraźne konotacje seksualne. Mężczyzna miał na sobie koszulkę z obustronnym nadrukiem przedstawiającym obraz Matki Boskiej Częstochowskiej z bananem umieszczonym w ustach. Dodatkowo, wizerunek zestawiony był z logotypem ruchu LGBT.

Prawnicy Ordo Iuris reprezentują w tym postępowaniu oskarżycieli posiłkowych – byłą radną Annę Kołakowską oraz pedagoga i muzyka dr. Andrzeja Kołakowskiego. Zdaniem Instytutu, ocena wspomnianych czynów jest jednoznaczna - podlegają one odpowiedzialności karnej. W świetle orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, wolność słowa wiąże się z odpowiedzialnością, także z poszanowaniem wolności wyznania. Z uwagi na pojawiających się naśladowców, kolejne akty profanacji czy inne przejawy dyskryminacji oraz szydzenia z katolików, podjęcie adekwatnej reakcji karnej jest niezbędne.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Już jutro rozpocznie się Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin

2021-09-24 11:48

[ TEMATY ]

Jasna Góra

rodzina

małżeństwo

Adobe.Stock

Pod hasłem: „Pójdźcie do Józefa” na Jasnej Górze odbędzie się w dniach 25-26 września 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin. Stanowić będzie centralne w Polsce obchody Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris Laetitia. Będzie okazją do podkreślenia niezastąpionej roli rodziny oraz znaczenia więzi wspólnotowych między rodzinami.

Pielgrzymka rozpocznie się Mszą św. w Kaplicy Matki Bożej w sobotę, 25 września o 15.30 Celebrować ją ma bp Wiesław Śmigiel, przewodniczący Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję