Reklama

Cud Jana Pawła II

„Społeczność chrześcijańska w Niedzieliskach dojrzała do tego, ażeby być prawdziwą parafią Kościoła Chrystusowego…” - mówił podczas homilii kard. Karol Wojtyła, który przybył do mieszkańców tej części miasta 21 maja 1967 r. Wiele lat upłynęło od tamtego czasu… W przeddzień zakończenia Roku Eucharystii, 22 października, wspólnota św. Jana Kantego w Jaworznie-Niedzieliskach przeżywała długo oczekiwany historyczny moment konsekracji parafialnej świątyni. Uroczystość poprzedziły misje święte, które ojcowie redemptoryści zaczęli głosić w Dzień Papieski, 16 października. „Uroczystość konsekracji obchodziliśmy w roku śmierci naszego umiłowanego Ojca Świętego. Wydaje się, że parafia i kościół jakby czekały od lat 50. na te dziejowe wydarzenia, aby odbywały się one właśnie w tak wyjątkowych okolicznościach. Dla mnie i wielu moich parafian to wszystko, co tutaj się zrodziło i powstało, to kolejny cud Jana Pawła II” - mówi proboszcz wspólnoty w Jaworznie ks. kan. Władysław Strojek.

Niedziela sosnowiecka 45/2005

Pragnienie Boga

Uroczystego aktu konsekracji świątyni dokonał bp Adam Śmigielski SDB, który od samego początku wpisany jest w historię tej budowy i w jej najważniejsze wydarzenia. Na uroczystość przybyli kapłani, władze miasta, osoby związane w różnoraki sposób z tworzeniem i budową kościoła, a także wierni parafianie, dzięki którym w tym kościele wielbiony będzie Bóg.
„Spoglądam wstecz i z trudem dociera do mojej świadomości, że minęło już 15 lat, od momentu kiedy po raz pierwszy stanąłem na tym miejscu jako nowy proboszcz. Jakże różni się ten plac teraz od tego zapamiętanego. Wówczas jego widok przytłaczał. Przytłaczał pozornym spokojem wysokich traw i dwóch sterczących kopców z cegły rozbiórkowej i kamienia” - mówił podczas uroczystości konsekracji Proboszcz parafii.
Były one jak dwa symbole niespełnionych pragnień ludzi wierzących, którzy pragnęli mieć tutaj dom Boży, dlatego już w roku1947 gromadzili się na niedzielnych Mszach św., które odprawiane były w budynku starej szkoły. 10 lat później zawiązał się komitet budowy kościoła w Niedzieliskach. Wtedy też rozpoczęto odprawiać Eucharystię przy kamiennym krzyżu przy ul. Szczakowskiej. 19 maja 1957 r. poświęcono plac pod budowę kościoła, a 23 marca 1958 r. kaplicę, w której codziennie odprawiana była Msza św. Władze zakazały jednak odprawiania nabożeństw w tej kaplicy, a wybudowany obiekt nakazały rozebrać. 17 lutego 1961r. wierni znowu gromadzili się na Mszach św. Przełomowy był rok 1967. kiedy tę część Jaworzna odwiedził kard. Wojtyła i swoimi słowami jakby zmobilizował wiernych do zawiązania parafii. 19 grudnia 1985 r. kard. Franciszek Macharski erygował parafię pw. św. Jana Kantego w Jaworznie-Niedzieliskach. 5 lat potem błogosławił temu ludowi na czas budowy oraz dokonał poświęcenia placu pod nowy kościół przy ul. Wiejskiej. W roku 1991 parafia otrzymała zgodę na budowę nowej świątyni, a następnie przystąpiono do pierwszych prac - wykopów pod fundamenty. 19 maja 1994 r. bp Adam Śmigielski podpisał akt erekcyjny, a w mury powstającego kościoła wmurował kamień węgielny. W roku 1997 wierni przeżyli pierwszą Pasterkę w nowym kościele. 29 czerwca 1998 r. kościół poświęcono, a rok później poświęcony został cmentarz parafialny. Zaznaczało się duże zaangażowanie parafian w powstający dom Boga, a wszystkim towarzyszyły słowa piastowskiego księcia Jerzego II: „Inni budowali dla nas, my dla potomności, wszystkim nam Chrystus drogę do nieba wymości”.

Nowoczesność i przeszłość

Proboszcz ks. Władysław Strojek wspomina sytuację sprzed 15 lat: „Wówczas większość parafian stanowiły młode małżeństwa z dziećmi. Właściwie w każdym bloku mogłoby powstać przedszkole”. Duszpasterstwo wspaniale się rozwijało, młody Kościół tętnił śpiewem, życiem, to zachwycało. Wówczas powstało wiele organizacji dziecięcych i młodzieżowych. W kościele bardzo wielu ministrantów i lektorów, istnieje schola dziecięca, oaza dzieci Bożych, podwórkowe kółko różańcowe. Na uwagę zasługuje duszpasterska rada parafialna: „Jej pomoc, rada, praca i poświęcenie mają ogromne znaczenie dla całej wspólnoty” - podkreśla ks. Władysław.
Wnętrze świątyni jest niezwykle oryginalne. Uwagę zwraca piękne prezbiterium i ołtarz główny z Panem Jezusem w chwale, Matką Najświętszą i patronem parafii św. Janem Kantym. Wiele tu elementów rzeźbiarskich, jak choćby stacje drogi krzyżowej. W parafii uszanowana została też przeszłość poprzez kapliczki drogi krzyżowej, które pochodzą z czasów, kiedy parafinie gromadzili się na nabożeństwach jeszcze w baraku, a teraz tworzą zewnętrzną drogę krzyżową na placu kościelnym. „To wyjątkowe kapliczki, omodlone, sięgające do korzeni tej wspólnoty. Nie można było o nich zapomnieć, dlatego odpowiednio dostosowane do całości kompozycji znalazły swoje miejsce” - podkreśla ks. Władysław.
Do najbliższych planów należy wybudowanie na placu kościelnym groty paschalno-maryjnej, przy której gromadzić się będą wierni tej wspólnoty.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

USA: Proboszcz parafii odwiedzonej przez pierwszą damę RP: to wyróżnienie

2021-09-24 19:09

[ TEMATY ]

parafia

wizyta

Agata Kornhauser‑Duda

Nowy Jork

PAP

Agata Kornhauser-Duda podczas wizyty w USA

Agata Kornhauser-Duda podczas wizyty w USA

Agata Kornhauser-Duda złożyła wizytę w polskiej parafii p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika na nowojorskim Manhattanie. Proboszcz 150-letniej parafii o. Karol Jarząbek w rozmowie z PAP nazwał wizytę pierwszej damy "wyróżnieniem".

W czasie czwartkowej wizyty w najstarszej rzymskokatolickiej polskiej parafii w archidiecezji Nowy Jork pierwsza dama RP przekazała parafii polską flagę wraz z listem gratulacyjnym od prezydenta Andrzeja Dudy.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: zwycięstwo przyjdzie, jak długo w polskich dłoniach będzie różaniec

2021-09-25 16:20

[ TEMATY ]

różaniec

abp Marek Jędraszewski

diecezja.pl

Abp Marek Jędraszewski przewodniczył Mszy św. w czasie XII Pielgrzymki Żywego Różańca do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. W homilii, nawiązując do słów kard. Augusta Hlonda: „Jeśli przyjdzie zwycięstwo, to przyjdzie przez Maryję”, metropolita krakowski stwierdził: „Przyjdzie, jak długo w polskich dłoniach będzie ciągle jeszcze święty różaniec”.

– Przez modlitwę różańcową nasze dłonie i serca łączą się z naszym Zbawicielem i Odkupicielem i Jego Matką. Łączą się także z naszymi najbliższymi – członkami naszych rodzin i wspólnot parafialnych, łączą się z naszą ojczyzną i z całym światem – tak wielkie znaczenie ma modlitwa różańcowa, która sprawia, że czujemy się cząstką Kościoła powszechnego, z wszystkimi jego problemami i nieszczęściami, a także ze wszystkimi jego nadziejami – mówił abp Jędraszewski, który w homilii zwrócił uwagę, jak różaniec łączył św. Siostrę Faustynę z Panem Jezusem, Matką Bożą, a także z Polską i wszystkimi, którzy swój los złączyli z Chrystusem ukrzyżowanym i zmartwychwstałym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję