Reklama

Powrót do źródeł

Sympozjum w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 6 rozpoczęło obchody 70-lecia parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy w Sosnowcu-Ostrowach Górniczych. Nieprzypadkowo wybrano szkołę, gdyż ponad 80 lat temu właśnie w miejscowej szkole narodziła się myśl, by wybudować kościół. Jednak główne uroczystości odbyły się 16 października w kościele parafialnym. Dziękczynnej Eucharystii przewodniczył bp Adam Śmigielski SDB. Wspólnie z nim modlili się poprzedni proboszczowie ks. Piotr Łysikowski i ks. Jerzy Kuchciński - budowniczy świątyni oraz obecny proboszcz ks. Stanisław Litwa.

Jubileusz był nie tylko okazją do przypomnienia historii parafii, co świetnie uczynił podczas sympozjum Witold Kuc, w ale także sposobnością do upiększenia kościoła. Z racji jubileuszu odnowiona została kaplica i obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Parafianie ufundowali również krzyż procesyjny, świecznik i wiele innych sprzętów niezbędnych w codziennym funkcjonowaniu parafii.
Niemce, bo tak niegdyś nazywały się Ostrowy, należały do parafii w Gołonogu, później do parafii w Strzemieszycach, a nawet do parafii w Maczkach. Jednak mieszkańcy nie byli zadowoleni z faktu przynależności do odległych parafii. Już w latach 20. XX w. powstał zamysł budowy kościoła, ale nie udało się go zrealizować. W połowie lat 30. nadarzyła się kolejna okazja. W pobliżu uruchomiono nowe szyby kopalniane. W związku z tym zawiązał się komitet obywatelski na rzecz organizacji parafii. Zespół ten przeprowadził wstępne rozmowy z przedstawicielami Kurii Diecezjalnej w Częstochowie, z ks. prał. Rogójskim - proboszczem parafii w Strzemieszycach oraz z dyrekcją kopalni. 28 października 1935 r. bp Teodor Kubina utworzył nową placówkę duszpasterską w kolonii Niemce. Pierwszym duszpasterzem mianował ks. Jana Brodzińskiego. Powstała ekspozytura, więc trzeba było postarać się o kaplicę. Jedynym nadającym się obiektem był budynek Kina „Zagłoba”, który najpierw wydzierżawiono, a następnie kupiono. Dalsze plany rozwoju ekspozytury przekreślił wybuch II wojny światowej. Ks. Brodziński został aresztowany 21 maja 1940 r. podczas udzielania I Komunii św. Hitlerowcy najpierw wywieźli go do obozu w Sosnowcu, później do Dachau, następnie do kamieniołomów w Gusen i znów do Dachau. Ks. Brodzińskiemu udało się przeżyć wojnę, ale do Ostrów już nie wrócił. Na kolejne 3 lata placówkę duszpasterską objął ks. Stanisław Kowalski. Kolejnym administratorem został ks. Aleksander Konopka. Za jego kadencji ekspozytura uzyskała rangę parafii. Stało się to na mocy dekretu bp. Zdzisława Golińskiego 4 marca 1957 r. Nowa parafia otrzymała tytuł Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy. Ks. Konopka przyczynił się w znacznym stopniu do ubogacenia wnętrza kaplicy, bo o budowie nowej świątyni nie było mowy, z racji „wojujących” rządów komunistycznych. Dzięki staraniom ks. Konopki przebudowano ołtarz w kaplicy i zakupiono obraz Patronki parafii, który został poświecony 17 kwietnia 1949 r. Kolejnym proboszczem był ks. Franciszek Piwowarski - żołnierz kampanii wrześniowej. Ks. Piwowarski przeprowadził generalny remont kaplicy, a także zakupił plac pod budowę kościoła i plebanii. Tą ostatnią zresztą wybudował na przełomie lat 60/70. Od 1981 r. parafią zarządzał ks. Piotr Łysikowski. Najważniejszą sprawą nowego proboszcza było rozpoczęcie budowy kościoła. Najpierw powstały plany, które jednak wymagały dokupienia terenu. Pod koniec 1985 r. parafia miała plany i odpowiedni plac, jednak budową kościoła zajął się kolejny proboszcz ks. Jerzy Kuchciński. Poświęcenia nowego kościoła, wzniesionego po ponad 10 latach budowy, dokonał w Roku Wielkiego Jubileuszu Chrześcijaństwa bp Adam Śmigielski SDB. W 2002 r. kolejnym proboszczem został mianowany ks. Stanisław Litwa, który kontynuuje prace duszpasterskie i budowlane swoich poprzedników.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzym: biskupi zawierzyli przyszłość Europy wstawiennictwu św. Jana Pawła II

2021-09-23 19:43

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Watykan

Europa

biskupi

Monika Książek

Biskupi biorący udział w jubileuszowym Zebraniu Plenarnym Rady Konferencji Biskupich Europy, zawierzyli przyszłość Starego Kontynentu wstawiennictwu św. Jana Pawła II, modląc się przy jego grobie.

Uczestnicy Zebrania Plenarnego CCEE, rozpoczynającego się w Rzymie z okazji 50. rocznicy powstania Rady Konferencji Biskupich Europy, udali się do grobu św.Jana Pawła II w Bazylice Watykańskiej po zakończeniu Mszy św. pod przewodnictwem papieża Franciszka, którą otworzyli czterodniowe obrady. Po odnowieniu wyznania wiary przy grobie św. Piotra, zebrali się w Kaplicy św. Sebastiana, gdzie odmówili modlitwę zawierzenia Europy, ułożoną przez św. Jana Pawła II i zawartą w jego adhortacji apostolskiej "Ecclesia in Europa". Modlitwę tę, w której Jan Paweł II zawierzał Europę opiece Maryi, odmówili przy grobie św. Jana Pawła II, gdzie umieszczono ikonę Maryi Matki Europy, przygotowaną przez siostry zakonne z Nazaretu z okazji sesji plenarnej CCEE, która odbyła się w 2015 r. w Ziemi Świętej.

CZYTAJ DALEJ

Ojciec Pio pozostaje naszym towarzyszem w cierpieniu - o. Cantalamessa o mocy orędownictwa świętego z Petrelciny

2021-09-23 12:03

[ TEMATY ]

O. Pio

Graziako

Moje pierwsze prawdziwe spotkanie z ojcem Pio miało miejsce wiele lat po jego śmierci, gdy byłem w San Giovanni Rotondo przy okazji rekolekcji dla duchownych. Nie poznałem go za życia, a po jego śmierci jako teolog nie czułem też potrzeby bliższego zapoznania się z jego myślą.

Podczas tamtego pobytu przeczytałem przypadkiem świadectwo, które ojciec Pio złożył swojemu spowiednikowi kilka dni po tym, jak otrzymał stygmaty. Znajduje się ono na chórze w starym kościele – tam, gdzie wszystko zaszło. Ojciec Pio kończył swoją relację słowami psalmu:

CZYTAJ DALEJ

Poznań: modlitwa za żołnierzy z okazji Święta Wojsk Lądowych

2021-09-24 11:57

[ TEMATY ]

wojsko

Poznań

bp Józef Guzdek

żołnierze

ordynariat.wp.mil.pl

„Dziś trzeba powtórzyć nawoływanie do stawania w obronie honoru i dobrego imienia polskiego żołnierza, który z narażeniem zdrowia i życia strzeże granic ojczystego domu i służy sprawie pokoju tutaj i poza jego granicami” – mówił abp gen. Józef Guzdek z okazji Święta Wojsk Lądowych w poznańskiej katedrze.

Uroczystą Mszę św. pod przewodnictwem administratora apostolskiego Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego koncelebrował bp Szymon Stułkowski, poznański biskup pomocniczy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję