Reklama

Zasłużeni kapłani

Śp. ks. prał. Bronisław Porzych (1938-2005)

Niedziela toruńska 45/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pierwsze dni listopada skłaniają nas do zadumy nad życiem, śmiercią i naszym przemijaniem. W tych dniach wspominamy szczególnie bliskie nam osoby. Do takich osób należał zmarły 10 lat temu proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Polski w Toruniu - ks. prał. Bronisław Porzych.
Urodził się 12 września 1938 r. w parafii Osielsk, powiat bydgoski. Do szkoły podstawowej uczęszczał w Osielsku, a następnie do Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy. Jednak po śmierci ojca w 1952 r., ze względu na trudne warunki materialne musiał na dwa lata przerwać dalszą naukę. Podjął wówczas pracę w Zakładach Graficznych w Bydgoszczy, a następnie w laboratorium chemicznym Prezydium WRN w tym mieście. Po wznowieniu nauki w liceum dla pracujących nie został dopuszczony do matury, ponieważ znana była jego decyzja o wstąpieniu do Seminarium Duchownego. I choć w tej sprawie odwoływał się do Kuratorium w Toruniu i do ministerstwa oświaty, zabiegi te zakończyły się niepowodzeniem. Należy pamiętać, że były to trudne lata 50., które odcisnęły się bolesnymi śladami na niejednym polskim życiorysie. Również ks. Porzych, nie widząc szans przyjęcia do Seminarium w Pelplinie, gdzie wymagano świadectwa dojrzałości, za warunkową zgodą Prymasa Polski kard. S. Wyszyńskiego, wstąpił w 1958 r. do Metropolitarnego Seminarium w Warszawie. Nie uzyskawszy jednak matury w liceum korespondencyjnym w roku szkolnym 1958/59, został zmuszony do przerwania studiów seminaryjnych i za radą moderatorów Seminarium zamieszkał w konwikcie Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, gdzie pełnił funkcję sacelana. Ostatecznie udało mu się zdać maturę w I Liceum Korespondencyjnym w Warszawie w 1960 r. i wówczas postanowił zostać alumnem seminarium w swojej macierzystej diecezji w Pelplinie. Po ukończeniu studiów seminaryjnych 2 czerwca 1968 r. przyjął święcenia kapłańskie w katedrze pelplińskiej z rąk biskupa chełmińskiego Kazimierza Józefa Kowalskiego. W opinii moderatorów był człowiekiem ugodowym, wytrwałym, samodzielnym, posiadał zdolności organizacyjne.
Jako neoprezbiter przez 3 lata pracował jako wikariusz w parafii pw. św. Rocha w Osieku, a następnie, również przez 3 lata, jako wikariusz w parafii pw. św. Katarzyny w Golubiu. W 1973 r. został wikariuszem parafii Chrystusa Króla w Toruniu. W tym czasie (w latach 1977-80), kontynuował zaocznie naukę w Studium Teologiczno-Pastoralnym we Włocławku, gdzie w 1980 r. uzyskał tytuł magistra w zakresie homiletyki.
7 stycznia 1982 r. został proboszczem nowo utworzonej parafii Matki Bożej Królowej Polski, powstałej z części parafii Chrystusa Króla i św. Jakuba Apostoła. Początkowo funkcję kościoła parafialnego pełniła tymczasowa kaplica.
Ks. Porzych szybko przystąpił do wznoszenia nowego kościoła. Kamień węgielny został wmurowany w kwietniu 1986 r. Pierwsza Msza św. w nowym kościele została odprawiona 16 grudnia 1993 r. Jan Paweł II docenił zasługi ks. Porzycha przy budowie kościoła oraz zaangażowanie w pracę dla dobra diecezji i 26 czerwca 1987 r. mianował go swoim kapelanem honorowym.
W tym miejscu należy dodać, że ks. Porzych zajmował się w tym czasie nie tylko organizowaniem nowej parafii i budową kościoła, ale od 1982 r. był także duszpasterzem akademickim, a od 1985 r. duszpasterzem ludzi pracy. Po nowym podziale terytorialnym Kościoła w Polsce należał do grona osób, które tworzyły od podstaw Kurię Biskupią w Toruniu. Biskup toruński Andrzej Suski w 1992 r. ustanowił go diecezjalnym ekonomem. Tę funkcję pełnił do końca życia. W tym samym roku został kanonikiem gremialnym Kapituły Katedralnej Toruńskiej, a następnie prałatem. W 1994 r. Biskup Toruński powołał go na członka Komisji ds. Zarządu Majątkiem Seminaryjnym. Był także członkiem Kolegium Konsultorów i Rady Kapłańskiej Diecezji Toruńskiej.
Uwieńczeniem wszystkich prac inwestycyjnych oraz pracy duszpasterskiej ks. Porzycha była konsekracja nowej świątyni, której dokonał bp Suski 28 maja 1995 r.
Ks. Bronisław Porzych zmarł 9 października 1995 r. w szpitalu przy ul. Batorego w Toruniu. Jego grób znajduje się na małym cmentarzu przy kościele parafialnym, którego był budowniczym.
Rozmawiając z osobami znającymi ks. Porzycha, można usłyszeć, że był człowiekiem bardzo życzliwym, otwartym na ludzkie problemy. Szczególnie można było to zaobserwować, gdy jako wikariusz parafii Chrystusa Króla w Toruniu, podczas posługi w szpitalu, pochylał się nad chorymi. Niejednokrotnie słowem, gestem czy uśmiechem potrafił wyrazić zrozumienie dla ludzkiego cierpienia. Pracujący wówczas w szpitalu lekarze i pielęgniarki niezwykle ciepło wspominają ks. Porzycha.
Ks. Bronisław Porzych był także otwarty na problemy kleryków. Wielu z nich wspomina, że często wspierał ich duchowo, ale także materialnie.
Inną cechą ks. Porzycha były wyjątkowe zdolności organizacyjne. Dostrzegli je już moderatorzy w Seminarium Duchownym, a ujawniły się one szczególnie, gdy przyszło mu pogodzić pracę w Kurii diecezjalnej z funkcją budowniczego kościoła oraz częstymi wyjazdami za granicę, zwłaszcza do USA, gdzie wśród rodziny i tamtejszej Polonii zbierał ofiary na budujący się nowy kościół w Toruniu.
Wspominając ks. Porzycha w 10. rocznicę jego śmierci, myślimy o Kapłanie zawsze otwartym na drugiego człowieka, zaangażowanym w budowę nowego kościoła i zatroskanym o sprawy nowo powstałej diecezji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2005-12-31 00:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Wojciech, Biskup, Męczennik - Patron Polski

Niedziela podlaska 16/2002

Obok Matki Bożej Królowej Polski i św. Stanisława, św. Wojciech jest patronem Polski oraz patronem archidiecezji gnieźnieńskiej, gdańskiej i warmińskiej; diecezji elbląskiej i koszalińsko-kołobrzeskiej. Jego wizerunek widnieje również w herbach miast. W Gnieźnie, co roku, w uroczystość św. Wojciecha zbiera się cały Episkopat Polski.

Urodził się ok. 956 r. w czeskich Libicach. Ojciec jego, Sławnik, był głową możnego rodu, panującego wówczas w Niemczech. Matka św. Wojciecha, Strzyżewska, pochodziła z nie mniej znakomitej rodziny. Wojciech był przedostatnim z siedmiu synów. Ks. Piotr Skarga w Żywotach Świętych tak opisuje małego Wojciecha: "Będąc niemowlęciem gdy zachorował, żałość niemałą rodzicom uczynił, którzy pragnąc zdrowia jego, P. Bogu go poślubili, woląc raczej żywym go między sługami kościelnymi widząc, niż na śmierć jego patrzeć. Gdy zanieśli na pół umarłego do ołtarza Przeczystej Matki Bożej, prosząc, aby ona na służbę Synowi Swemu nowego a maluczkiego sługę zaleciła, a zdrowie mu do tego zjednała, wnet dzieciątko ozdrowiało". Był to zwyczaj upraszania u Pana Boga zdrowia dla dziecka, z zobowiązaniem oddania go na służbę Bożą.

Św. Wojciech kształcił się w Magdeburgu pod opieką tamtejszego arcybiskupa Adalbertusa. Ku jego czci przyjął w czasie bierzmowania imię Adalbertus i pod nim znany jest w średniowiecznej literaturze łacińskiej oraz na Zachodzie. Z Magdeburga jako dwudziestopięcioletni subdiakon wrócił do Czech, przyjął pozostałe święcenia, 3 czerwca 983 r. otrzymał pastorał, a pod koniec tego miesiąca został konsekrowany na drugiego biskupa Pragi.

Wbrew przyjętemu zwyczajowi nie objął diecezji w paradzie, ale boso. Skromne dobra biskupie dzielił na utrzymanie budynków i sprzętu kościelnego, na ubogich i więźniów, których sam odwiedzał. Szczególnie dużo uwagi poświęcił sprawie wykupu niewolników - chrześcijan. Po kilku latach, rozdał wszystko, co posiadał i udał się do Rzymu. Za radą papieża Jana XV wstąpił do klasztoru benedyktynów. Tu zaznał spokoju wewnętrznego, oddając się żarliwej modlitwie.

Przychylając się do prośby papieża, wiosną 992 r. wrócił do Pragi i zajął się sprawami kościelnymi w Czechach. Ale stosunki wewnętrzne się zaostrzyły, a zatarg z księciem Bolesławem II zmusił go do powtórnego opuszczenia kraju. Znowu wrócił do Włoch, gdzie zaczął snuć plany działalności misyjnej. Jego celem misyjnym była Polska. Tu podsunięto mu myśl o pogańskich Prusach, nękających granice Bolesława Chrobrego.

W porozumieniu z Księciem popłynął łodzią do Gdańska, stamtąd zaś morzem w kierunku ujścia Pregoły. Towarzyszem tej podróży był prezbiter Benedykt Bogusz i brat Radzim Gaudent. Od początku spotkał się z wrogością, a kiedy mimo to próbował rozpocząć pracę misyjną, został zabity przez pogańskiego kapłana. Zabito go strzałami z łuku, odcięto mu głowę i wbito na żerdź. Cudem uratowali się jego dwaj towarzysze, którzy zdali w Gnieźnie relację o męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Bolesław Chrobry wykupił jego ciało i pochował z należytymi honorami. Zginął w wieku 40 lat.

Św. Wojciech jest współpatronem Polski, której wedle legendy miał także dać jej pierwszy hymn Bogurodzica Dziewica. Po dziś dzień śpiewa się go uroczyście w katedrze gnieźnieńskiej. W 999 r. papież Sylwester II wpisał go w poczet świętych. Staraniem Bolesława Chrobrego, papież utworzył w Gnieźnie metropolię, której patronem został św. Wojciech. Około 1127 r. powstały słynne "drzwi gnieźnieńskie", na których zostało utrwalonych rzeźbą w spiżu 18 scen z życia św. Wojciecha. W 1928 r. na prośbę ówczesnego Prymasa Polski - Augusta Kardynała Hlonda, relikwie z Rzymu przeniesiono do skarbca katedry gnieźnieńskiej. W 1980 r. diecezja warmińska otrzymała, ufundowany przez ówczesnego biskupa warmińskiego Józefa Glempa, relikwiarz św. Wojciecha.

W diecezji drohiczyńskiej jest także kościół pod wezwaniem św. Wojciecha w Skibniewie (dekanat sterdyński), gdzie proboszczem jest obecnie ks. Franciszek Szulak. 4 kwietnia 1997 r. do tej parafii sprowadzono z Gniezna relikwie św. Wojciecha. 20 kwietnia tegoż roku odbyły się w parafii diecezjalne obchody tysiąclecia śmierci św. Wojciecha.

CZYTAJ DALEJ

Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu: apel o zapewnienie prawnej ochrony życia

2024-04-22 18:09

[ TEMATY ]

życie

Adobe.Stock

Apelujemy do parlamentarzystów RP o uwzględnienie takich zapisów prawnych, które zgodnie z obowiązującą Konstytucją RP zapewnią „każdemu człowiekowi prawną ochronę życia, a matkom spodziewającym się dziecka najwyższej jakości opiekę medyczną” - czytamy w przyjętej dziś przez aklamację uchwale Senatu Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.

W związku z toczącą się na forum Parlamentu Rzeczypospolitej Polskiej dyskusją w sprawie projektów prawnych, dotyczących zmiany warunków ochrony życia dzieci nienarodzonych oraz zdrowia ich matek członkowie Senatu PWT zwrócili się do ludzi dobrej woli „o wsparcie inicjatyw, które odwołując się do właściwie odczytanej natury ludzkiej oraz ponadczasowej instytucji prawa naturalnego, zagwarantują pełną ochronę życia każdego człowieka od jego poczęcia aż do naturalnej śmierci”. Zwrócili przy tym uwagę „na konieczność poszanowania godności osobowej dzieci nienarodzonych, a także kobiet w ciąży znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej”.

CZYTAJ DALEJ

Wierność i miłość braterska dają moc wspólnocie

2024-04-23 13:00

Marzena Cyfert

Rejonowe spotkanie presynodalne w katedrze wrocławskiej

Rejonowe spotkanie presynodalne w katedrze wrocławskiej

Ostatnie rejonowe spotkanie presynodalne dla rejonów Wrocław-Katedra i Wrocław-Sępolno odbyło się w katedrze wrocławskiej. Katechezę na temat Listu do Kościoła w Filadelfii wygłosił ks. Adam Łuźniak.

Na początku nakreślił kontekst rozważanego listu. Niewielkie, lecz bogate miasteczko Filadelfia zbudowane zostało na przełęczy, która stanowiła bramę do głębi półwyspu. Było również bramą i punktem odniesienia dla hellenizacji znajdujących się dalej terenów. Mieszkańcy Filadelfii mieli więc poczucie, że są bramą i mają misję wobec tych, którzy mieszkają dalej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję