Reklama

Stawiamy na radość

Od 1 października br. w miejsce dotychczasowego Radia Plus Lublin, decyzją abp. Józefa Życińskiego, została powołana nowa, samodzielna rozgłośnia pod nazwą „Radio eR”.
O nowej rozgłośni z dyrektorem ks. dr. Markiem Pytko rozmawia Urszula Buglewicz.

Niedziela lubelska 46/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Urszula Buglewicz: - Z dniem 1 października br. na falach 87,9 fm, czyli w miejscu Radia Plus Lublin, pojawiło się zupełnie nowe radio.

Ks. dr Marek Pytko: - Owszem, nowe radio, nowa formuła, nowa koncepcja i nowe pomysły - to nowe radio archidiecezji lubelskiej, czyli Radio eR. Wyszliśmy z sieci Plusa, bo nie wszystkim słuchaczom odpowiadała formuła muzyki „łagodne przeboje”, ponadto zależy nam na tym, by była poszerzona sprawa misyjności i lokalności. To są podstawowe filary, które nadają sens pomysłowi na nowe radio.

- W czym przejawia się misyjność nowej rozgłośni?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

- Bezpośrednio łączy się z nazwą „Radio eR”, czyli radość, szczególnie radość ewangeliczna. Stawiamy na radosne przesłanie i na duchową reaktywację - to jest istota misyjności tego radia. Chcemy wydobyć z życia chrześcijańskiego ten element, który stanowi o pełni życia. Chrystus przychodzi, aby dać ludziom pełnię życia, a pełne to nie smutne, ale radosne, także w perspektywie pokonywania różnych problemów, w tym krzyża i śmierci. Misyjność sprowadza się do podkreślenia radości i nadziei w życiu chrześcijańskim na co dzień. Nikt inny, jak sam Jezus Chrystus głosił Dobrą Nowinę o Królestwie Bożym, więźniom wyzwolenie, a smutnym radość. Mówił także o tym, że błogosławieni są ci, którzy się smucą, albowiem oni będą pocieszeni. Radość jest zatem celem naszego życia. Poza tym nasze „r” to religia, rozmowa, rodzina, ratunek, rozum, rozwaga... A „e” to po pierwsze Ewangelia, a także ekumenizm, edukacja, etyka, ekologia, entuzjazm, Europa...

- W jaki sposób na antenie podkreślona będzie lokalność?

- Jeśli chodzi o lokalność, to w przypadku sieci w dużej mierze zostaje zepchnięta na margines, np. w Plusie nadawane były przede wszystkim programy ogólnopolskie, a my powracamy do starych, dobrych tradycji z czasów Katolickiego Radia Lublin, poszerzając je. Chcemy mówić o sprawach lokalnych, o sprawach społecznych i problemach Lubelszczyzny, a przede wszystkim chcemy nawiązywać do życia religijnego archidiecezji i do tego, co się dzieje w każdej parafii. Chcemy wrócić do transmisji pewnych istotnych wydarzeń z życia parafii, stawiamy więc na regionalność z zakresu tematyki religijnej, ale i świeckiej. Przykładem może tu być transmisja Mszy św. z Częstochowy, celebrowanej przez abp. Józefa Życińskiego z racji XXI Archidiecezjalnej Pielgrzymki Młodzieży na Jasną Górę. Dzięki tej transmisji rodziny maturzystów i ich koledzy po raz pierwszy mogli w jakimś stopniu uczestniczyć w pielgrzymce.

- Kto jest odbiorcą nowego radia?

Reklama

- Osoby w wieku 20-50 lat, przede wszystkim katolicy, pokolenie Jana Pawła II, ale i starsi, którzy odnajdują się w idei radości. Ponadto chcemy nasze programy adresować do osób, które w relacji do Kościoła i do Pana Boga pogubiły się, a więc do osób poszukujących sensu życia. Zależy nam na komunikacji pośredniej, czyli słuchacz ma być tym podmiotem, który po wysłuchaniu audycji sam sobie dopowie: a jednak Chrystus ma rację.

- Jakie religijne programy znajdą się na antenie Radia eR?

- Zasadniczo transmisja Mszy św., kwadrans pasterski abp. Józefa Życińskiego, a także audycje skłaniające do refleksji: Ewangelia i rozważania na każdy dzień, prezentacja patrona dnia, krótka katecheza pt. „Szukającym drogi”, „Drogowskaz na dziś”, czyli myśli Jana Pawła II. Za ramówkę nowego radia odpowiada ks. dr Robert Jasiak, dyrektor programowy.

- Co ponadto?

- Na antenie Radia eR pojawią się felietony dotykające ważnych spraw lokalnych, każdego dnia zapraszani są występujący na żywo goście, rzetelny serwis informacyjny BBC, wiadomości lokalne, audycje Radia Watykańskiego, a także prowadzone przez duchownych i świeckich wieczorne audycje z udziałem radiosłuchaczy.

- Sukces radia w dużej mierze zależy od emitowanej muzyki. Na co stawiacie?

- Chcemy grać muzykę przede wszystkim pozytywną, radosną, która coś wnosi i buduje, która budzi do życia - to muzyka w dużej mierze chrześcijańska. Jest wiele wspaniałych utworów muzyki chrześcijańskiej, jakby zapomnianych, a my chcemy je promować. Oczywiście będzie również muzyka świecka, ale ta pozytywna, taka która pobudza do myślenia i nastraja pozytywnie do życia. W założeniach rozgłośni co trzeci utwór na antenie będzie promował muzykę chrześcijańską.

Reklama

- Kto tworzy ekipę Radia eR?

- Przejęliśmy sprawdzoną ekipę z Radia Plus, ale też są nowi ludzie, nowe głosy i nowe osobowości, np. ks. Wojciech Pęcherzewski, ks. Ryszard Winiarski, ks. Piotr H. Kieniwicz MIC. Codzienne zgłaszają się nowe osoby, chętne do współpracy. Po prostu jest duży oddźwięk na zaproszenie z naszej strony, ale i na proponowaną formułę radia, które odnalazło swoje chrześcijańskie przesłanie. Nie boimy się być katolikami i nie wstydzimy się tego, a radio katolickie, to nie znaczy nudne. Chcemy wspólnie pokazać, że można fascynująco wymieniać poglądy i prezentować ciekawych ludzi, włączając w to dobrą muzykę.

- W jaki sposób radio jest finansowane?

- Zasadniczo rozgłośnia utrzymywana jest przez archidiecezję. Liczymy także na reklamy i na wsparcie ze strony firm. Każda złotówka przekazana przez naszych słuchaczy będzie udziałem we wsparciu naszego wspólnego radia. My nie jesteśmy radiem typowo komercyjnym, chcemy łączyć ludzi i pomagać im, chcemy rozmawiać z naszymi słuchaczami i na antenie podejmować proponowane przez nich tematy. Po prostu chcemy, by radio było platformą spotkania.

- Kogo zapraszacie do studia i przed odbiorniki?

Reklama

- Zapraszamy ludzi z pasją i z pomysłami, którzy chcą podzielić się swoim czasem i talentami. Zapraszamy tych, którzy chcą spróbować swoich sił, mają dobry głos i osobowość, a przede wszystkim chcą promieniować radością. Liczymy szczególnie na studentów, których w Lublinie jest ok. 100 tys., więc wierzymy, że i u nas znajdą dla siebie miejsce. A wszystkich smutnych zapraszamy do słuchania radia 24 godziny na dobę, żeby im się polepszyło.

- Czym dla Księdza jest pełnienie funkcji dyrektora nowej rozgłośni?

- W moim życiu stawałem przed różnymi wyzwaniami, jednak funkcja dyrektora jest dla mnie zadaniem szczególnym i wyjątkowym. Nic w moim dotychczasowym życiu nie działo się bez woli Chrystusa. To On w cudowny sposób dawał mi poznać wspaniałych ludzi, kreował wydarzenia, tak jak sądzę czyni to i w tym przypadku. Wierzę więc głęboko, że z Bożą pomocą Radio eR odniesie sukces. Gdyby było inaczej, nie zabierałbym się za tę pracę.

- Dziękuję za rozmowę.

Ks. dr Marek Pytko urodził się w Rzeszowie, jego rodzinnym miastem jest jednak Mielec, gdzie ukończył liceum i szkołę muzyczną. Początki swojej formacji kapłańskiej odbył w Towarzystwie św. Pawła. Studiował w Krakowie i w Lublinie, gdzie przyjął święcenia kapłańskie (1995 r.). Jako kapłan archidiecezji lubelskiej pracował w Puławach i w Lublinie, następnie sprawował duszpasterską posługę wśród studentów we Florencji. W Rzymie ukończył studia doktoranckie z zakresu komunikacji społecznej. Mówi biegle po angielsku, niemiecku i włosku, gra na saksofonie i na pianinie. Przez prawie dwa lata był korespondentem KAI z Watykanu.

Warto nastawić radioodbiornik na 87,9 fm!

Reklama

Codziennie (poniedziałek - piątek)
Serwis informacyjny BBC 6.00-20.00
Serwis lokalny 6.30-17.30
Serwis Radia Watykańskiego 20.20
Informacje dla kierowców 7.25, 7.50, 8.10, 15.20, 16.15
Ewangelia dnia 6.15, 13.45
Msza św. 19.00
Drogowskaz na dziś 6.45, 10,45, 14.45, 18.45, 20.45
Patron dnia 7.40, 18.30
Kalendarium 6.40, 12.20
Piosenka na życzenie 11.15, 13.15, 17.15
Konkursy 7.15, 9.45, 12.40, 15.40
Przegląd prasy 8.15, 8.45
Felieton 9.15, 17.45
Szukającym drogi 11.45, 18.15
Pozdrowienia 14.05
Gość Radia eR 10.10
Giełda pracy 11.20
Magazyn reporterów 16.30
Dobra noc w Radiu eR 22.00
Codziennie o 21.00
Świat kultury (poniedziałek)
Wszystko o rodzinie (wtorek)
Pytania nieobojętne (środa)
Pamięć i tożsamość (czwartek)
Rentgen Radia eR (piątek)
Muzyczne światy (niedziela)

W soboty
Serwis informacyjny BBC 8.00-20.00
Serwis lokalny 11.30-15.30
Msza św. 19.00
Pasterski kwadrans 12.10
Magazyn kulturalny 13.00-16.00
Słowo na niedzielę 17.45
Radio młodych 20.00-24.00

W niedziele
Serwis informacyjny BBC 8.00-20.00
Serwis lokalny 13.30, 15.30
Serwis Radia Watykańskiego 20.20
Msza św. 11.30
Słowo na niedzielę 8.15, 17.45
Archiwieści 9.15, 11.15
Pokolenie JPII 9.45, 17.15
Pasterski kwadrans 14.10
Radiowy magazyn filozoficzny 18.15
Na fali - ludzie, Ewangelia, życie 19.15

Radio eR

ul. Jana Pawła II 11
20-535 Lublin
Internet: www.radioer.pl
redakcja: tel. (81) 527-55-11,
e-mail: redakcja@radioer.pl
antena te. (81) 527-45-55,
e-mail: radio@radioer.pl

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Leon XIV o ekumenizmie i relacjach z innymi religiami

2025-05-19 09:50

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

Vatican Media

Leon XIV przyjął przedstawicieli niekatolickich Kościołów i wspólnot kościelnych, a także religii niechrześcijańskich, którzy wczoraj wzięli udział w inauguracji jego pontyfikatu. Podkreślił, że dążenie do widzialnej jedności chrześcijan, opartej na wierności Jezusowi, jest dla niego priorytetem. Zwracając się do niechrześcijan, przyznał, że religie mogą przyczynić się do pokoju, jeśli będą wolne od ideologicznych i politycznych uwarunkowań.

Zwracając się do przedstawicieli wyznań chrześcijańskich Leon XIV przypomniał, że jego wybór na Stolicę Piotrową zbiega się w czasie z 1700. rocznicą Soboru Nicejskiego, który wypracował wspólne dla wszystkich Kościołów wyznanie wiary. „Podążając drogą ku przywróceniu pełnej komunii między wszystkimi chrześcijanami, uznajemy, że jedność ta może być jedynie jednością w wierze – zastrzegł Papież. - Jako biskup Rzymu uważam za jeden z moich priorytetowych obowiązków dążenie do przywrócenia pełnej i widzialnej wspólnoty między wszystkimi, którzy wyznają tę samą wiarę w Boga Ojca i Syna, i Ducha Świętego”.
CZYTAJ DALEJ

Publiczny różaniec bezprawnie rozwiązany przez prezydenta Torunia - decyzja sądu!

2025-05-19 10:14

[ TEMATY ]

Toruń

Karol Porwich/Niedziela

Sąd Apelacyjny w Gdańsku uchylił decyzję prezydenta Torunia o rozwiązaniu zgromadzenia – Publicznego Różańca o Odnowę Moralną Narodu Polskiego - informuje Ordo Iuris.

Po odwołaniu złożonym przez prawników z Instytutu Ordo Iuris, Sąd Apelacyjny w Gdańsku uchylił decyzję prezydenta Torunia, rozwiązującą zgromadzenie publiczne (Różaniec o Odnowę Moralną Narodu Polskiego) zorganizowane w lutym tego roku w Toruniu. Sąd uznał, że nie było podstaw prawnych do ingerencji w konstytucyjne prawo do zgromadzeń.
CZYTAJ DALEJ

Czy S. Mentzen poprze R. Trzaskowskiego? J. Kaczyński zabiera głos

2025-05-20 11:58

[ TEMATY ]

Rafał Trzaskowski

Jarosław Kaczyński

Sławomir Mentzen

PAP

Jarosław Kaczyński

Jarosław Kaczyński

Jeśli Sławomir Mentzen poparłby Rafała Trzaskowskiego, nie miałoby to nic wspólnego z tym, co Konfederacja głosi i oznaczałoby to wprowadzanie w błąd społeczeństwa - stwierdził szef PiS Jarosław Kaczyński. Dodał, że ma nadzieję, że Menzten takiego błędu politycznego nie popełni.

Menzten, który jako kandydat Konfederacji zajął w niedzielnej I turze wyborów prezydenckich trzecie miejsce (14,81 proc. głosów), ma we wtorek wypowiedzieć się w sprawie drugiej tury, w której 1 czerwca zmierzą się kandydat KO Rafał Trzaskowski i popierany przez PiS Karol Nawrocki. Podczas wyboru wyborczego Mentzen powiedział, że każdy z jego wyborców samodzielnie podejmie decyzję, co zrobić w drugiej turze wyborów; zapowiedział jednak, że zamierza pomóc swym wyborcom podjąć tę decyzję.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję