Reklama

Od 6 lat w pejzażu Kościoła sosnowieckiego

Niedziela sosnowiecka 47/2001

Wśród wielu duszpasterskich inicjatyw, jakie przyniosły polskiemu Kościołowi ostatnie lata odwilży po systemie totalitarnym, na szczególną uwagę zasługuje Akcja Katolicka. Stowarzyszenie, które lata swojej świetności przeżywało w Polsce przed II wojną światową, dziś ma wyjątkową szansę włączenia ludzi świeckich w życie Kościoła Trzeciego Tysiąclecia Chrześcijaństwa. Akcja Katolicka w naszej ojczyźnie została reaktywowana na wyraźne życzenie Ojca Świętego w 1995 r., a jedną z pierwszych diecezji, które żywo odpowiedziały na prośbę Papieża, była diecezja sosnowiecka.

Świadkowie Chrystusa

Jubileusz 6-lecia istnienia Akcji Katolickiej Diecezji Sosnowieckiej jej członkowie, kapłani - parafialni asystenci kościelni przeżywali w sobotę, 10 listopada. Na uroczystą Eucharystię pod przewodnictwem diecezjalnego asystenta Akcji Katolickiej, ks. kan. dr. Grzegorza Noszczyka, do bazyliki katedralnej w Sosnowcu przybyli ci, którzy chcą i umieją rozpoznawać znaki czasu i są dzięki takiej postawie autentycznymi świadkami i apostołami Chrystusa w swoich środowiskach. W słowie Bożym Ksiądz Doktor powiedział m.in.: "Sześć lat to nie jest zbyt wielki szmat czasu, jednak wystarczający, aby stwierdzić, iż Akcja Katolicka naszej diecezji poprzez swoje prace i inicjatywy wpisuje się trwale i wyraźnie w pejzaż Kościoła sosnowieckiego". Opinię tę z pewnością podziela również ordynariusz sosnowiecki, bp Adam Śmigielski SDB, który w liście zapraszającym na świętowanie jubileuszu napisał m.in. "Członkowie Akcji Katolickiej winni się charakteryzować wielką otwartością na oczekiwania i wyzwania apostolskie dzisiejszych czasów. Głęboko wierzę, że tak właśnie czyni prawie 1000 wspólnota Akcji Katolickiej Diecezji Sosnowieckiej". Ksiądz Biskup od początku powołania do życia tego Stowarzyszenia zawsze z niezwykłą radością odpowiadał na każde zaproszenie. Tak miało być i tym razem, jednak zatrzymały go ważne sprawy. Na zakończenie Mszy św. w imieniu Pasterza Kościoła sosnowieckiego medale "Za zasługi dla Kościoła" 4 laureatom: Janowi Majznerowi, Stefanowi Kobuzowi, Annie Hepner i Helenie Majcherczyk wręczył ks. dr Grzegorz Noszczyk.

1000 osób w ponad 100 parafiach

Swoje powstanie Akcja Katolicka zawdzięcza decyzji Biskupa Ordynariusza z 14 października 1995 r., który powołał najpierw grupę inicjatywną, a na asystenta kościelnego wyznaczył ks. dr. Grzegorza Noszczyka. Następnie powstał, obdarzony przez Księdza Biskupa już większą pulą uprawnień, zarząd tymczasowy. Rozpoczęły się też zakrojone na skalę diecezji prace organizacyjne i programowe. Wraz z dekretem powstał również Instytut Akcji Katolickiej, a księża proboszczowie i administratorzy parafii zostali asystentami parafialnych oddziałów Akcji Katolickiej. Siedzibą Instytutu Akcji Katolickiej stały się przestronne pomieszczenia, ofiarowane przez ks. dr. Karola Malasiewicza, znajdujące się w domu parafialnym przy ulicy Jagiellońskiej.

"Wbrew potocznym opiniom, nigdy w regionie nie brakowało ludzi ofiarnie wspierających różnorodne dzieła i posługi Kościoła. Tak też było w wypadku powstawania Akcji Katolickiej. Poznawaliśmy się coraz lepiej, i co najważniejsze szeregi wspólnoty stale rosły. Dziś obecni jesteśmy, w sposób czynny i na co dzień, w ponad 100 parafiach naszej diecezji" - mówi prezes Zarządu AK, dr Jan Majzner.

Znaczącą rangę zyskały także, cenione przez specjalistów, ogólnopolskie Zeszyty Pastoralne Instytutu Akcji Katolickiej Diecezji Sosnowieckiej, których siódmy tom właśnie się ukazał. Obecnie członkowie Stowarzyszenia żyją I Ogólnopolskim Kongresem, który odbędzie się w Poznaniu. Diecezję sosnowiecką reprezentowała będzie tam 50-osobowa grupa członków Stowarzyszenia.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Izabela Tyras: kolejne pokolenie przejmuje sztafetę pielgrzymkową

2021-09-25 08:12

[ TEMATY ]

rodzina

pielgrzymka

małżeństwo

MBoguslaw /pixabay

„Zawsze najbardziej wzrusza mnie to, jak pielgrzymują całe rodziny” – powiedziała dla Family News Service Izabela Tyras, dyrektor Biura Prasowego Jasnej Góry. W dniach od 25 do 26 września br. odbędzie się XXXVII Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę. Z racji roku św. Józefa przeżywana będzie pod hasłem „Pójdźcie do Józefa”. Wśród licznych pielgrzymów jasnogórskich rodziny zajmują szczególne miejsce.

W niedzielę 26 września, w dniu centralnej uroczystości, na Szczycie Jasnogórskim o godz. 11:00 będzie sprawowana Msza św. pod przewodnictwem abpa Grzegorza Rysia, metropolity łódzkiego. W jej ramach zostaną odnowione przyrzeczenia małżeńskie oraz dokona się zawierzenie małżeństw i rodzin Królowej Pokoju. Ponadto ślubowanie złożą nowi doradcy życia rodzinnego.

CZYTAJ DALEJ

Jak naprawdę jest w czyśćcu? Poznaj kilka wizji od św. Faustyny!

2021-09-24 09:24

[ TEMATY ]

duchowość

czyściec

stock.adobe.com

Każdy z nas ma chwile, w których zadaje sobie pytanie: co będzie po śmierci? Od razu niebo, a może najpierw czyściec? Jeśli tak, to jak tam jest? To aż tak bolesna rzeczywistość? Poznaj kilka cytatów z Dzienniczka św. Faustyny mówiących o wizji czyśćca.

Ujrzałam Anioła Stróża, który mi kazał pójść za sobą. W jednej chwili znalazłam się w miejscu mglistym, napełnionym ogniem, a w nim całe mnóstwo dusz cierpiących. Te dusze modlą się bardzo gorąco, ale bez skutku dla siebie, my tylko możemy im przyjść z pomocą. Płomienie, które paliły je, nie dotykały się mnie. Mój Anioł Stróż nie odstępował mnie ani na chwilę. I zapytałam się tych dusz, jakie ich jest największe cierpienie? I odpowiedziały mi jednozgodnie, że największe dla nich cierpienie to jest tęsknota za Bogiem. Widziałam Matkę Bożą odwiedzającą dusze w czyśćcu. Dusze nazywają Maryję „Gwiazdą Morza”. Ona im przynosi ochłodę. Chciałam więcej z nimi porozmawiać, ale mój Anioł Stróż dał mi znak do wyjścia. Wyszliśmy za drzwi tego więzienia cierpiącego. [Usłyszałam głos wewnętrzny], który powiedział: Miłosierdzie moje nie chce tego, ale sprawiedliwość każe (Dz. 20).

CZYTAJ DALEJ

CCEE: abp Szewczuk - nasz Kościół zmartwychwstał, teraz kolej na Europę

2021-09-25 19:06

Wspólna modlitwa rodzin ma zachęcić mężów i ojców do zawierzenia swojego życia Maryi

Wspólna modlitwa rodzin ma zachęcić mężów i ojców do zawierzenia swojego życia Maryi

Kościół w Europie potrzebuje zmartwychwstania, a ukraiński Kościół greckokatolicki jest świadkiem tego, że zmartwychwstanie może nastąpić – przypomina abp Światosław Szewczuk. Uczestniczy on w obradach Rady Konferencji Episkopatów Europy.

Przypomina, że kiedy przed 50 laty powstawała ta rada, Kościół na Ukrainie był dręczony przez komunistyczny reżim. Jednak przed 30 laty doświadczyliśmy zmartwychwstania – mówi abp Szewczuk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję