Reklama

Niepodległość 2005

Wymodlona przez pokolenia…

W 1918 r. niepodległość została nam zwrócona i przede wszystkim zadana. Niepodległość to nie jest chwila, euforia i coś, co zależy tylko od polityków. Niepodległość zaczyna się od każdego z nas. Tę z 1918 r. wymodliły, wypracowały i wywalczyły całe pokolenia Polaków. Ci, co pracowali na roli, ci ze szlacheckich dworków, kościelnych naw, z tajnych drukarni i garstka straceńców, która wyruszyła do walki w 1914 r. u boku komendanta Józefa Piłsudskiego. Im wszystkim oddano hołd 11 listopada br. w rzeszowskiej farze.
W mglisty piątek uroczystą Mszę św. celebrował bp Kazimierz Górny w asyście m.in. księży infułatów Józefa Sondeja i Stanisława Maca. Oprawę Eucharystii stanowili żołnierze, policja, straż pożarna, „Strzelcy”, kombatanci, liczne poczty sztandarowe, wierni. Przybyli też przedstawiciele władz parlamentarnych, wojewódzkich, samorządowych, członkowie Podkarpackiego Związku Piłsudczyków - współorganizatorów obchodów.
Podczas homilii ks. prał Ireneusz Folcik wspomniał św. Marcina, wzór żołnierza, miłosiernego i dobrego człowieka, a także głęboko wierzącego chrześcijanina. Przypominał, że niepodległość kraju jest przez Polaków nie tylko wywalczona, ale i wypracowana, wycierpiana oraz wymodlona. Wskazywał, że łatwiej jest walczyć o wolność, niż żyć jako wolny człowiek i naród. Kiedy sami decydujemy o tym, co jest dobre, a co złe, popadamy w nową niewolę. Nawoływał, by nasze sumienia były sprawne, bo jest to wyrazem prawdziwego patriotyzmu. I powinniśmy się nimi kierować, niezależnie od wieku czy sprawowanej funkcji. Z realizacji naszej wolności rozliczy nas historia i osądzi Bóg - mówił ks. Folcik. Apelował o „bój bezkrwawy” o dobro ojczyzny, o zgodę wśród rządu, polityków i szeregowych obywateli. Zwłaszcza teraz, kiedy wreszcie mamy szansę, w obliczu nowej rzeczywistości politycznej, budować nową jakość naszego życia społecznego. Życia opartego na wartościach, które przyświecały tym, którzy wywalczyli Niepodległą.
Po Mszy św. pod pomnikiem ulubieńca Marszałka - płk. Leopolda Lisa-Kuli złożone zostały kwiaty, odbył się Apel Poległych i oddano salwę honorową. Ostatnią część uroczystości stanowiło przyrzeczenie strzeleckie prawie 30 młodych z drużyny „Strzelca”, noszącej imię płk. L. Lisa-Kuli w Rzeszowie.
Wypracowana, wycierpiana, wymodlona była niepodległość Polski. Musimy ten dar z 1918 r. zachować i przekazać następnym pokoleniom.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: Narodowy Marsz Życia i Rodziny

2021-09-19 14:18

[ TEMATY ]

Warszawa

marsz dla życia i rodziny

Artur Stelmasiak

Przed południem z Placu Zamkowego w Warszawie wyruszył Narodowy Marsz Życia i Rodziny, rozpoczynając się wspólnym odmówieniem modlitwy "Ojcze nasz". Rodziny z małymi i starszymi dziećmi, młodzież, seniorzy, przeszły warszawską Starówką, trzymając biało-czerwone flagi, kolorowe baloniki i transparenty, w rytm radosnej muzyki.

Organizatorami wydarzenia pod hasłem „Tato – bądź, prowadź, chroń” są Centrum Życia i Rodziny oraz Chrześcijański Kongres Społeczny. Marsz odbył się pod patronatem Konferencji Episkopatu Polski.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Zollner: seksualność wciąż jest tematem tabu

2021-09-20 16:03

[ TEMATY ]

przemoc

nadużycia seksualne

przestępstwa seksualne

Grażyna Kołek

„Choć ciągle jesteśmy w Kościele w Europie Środkowo-Wschodniej w sytuacji mierzenia się z problemem wykorzystywania, to wiele zostało już zrobione, by chronić dzieci i bezbronnych dorosłych” – uważa ks. Hans Zollner, członek Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich. Uczestniczy on w warszawskiej konferencji o ochronie małoletnich w Kościołach Europy Środkowo-Wschodniej.

Wszystkie episkopaty ustanowiły już odpowiednie instytucje odpowiedzialne za pracę w zakresie prewencji i radzenia sobie z przypadkami wykorzystywania, przygotowały też stosowne wytyczne postępowania. Wiele uniwersytetów katolickich ma już w programie studia z zakresu ochrony małoletnich. Konferencja ma za zadanie wskazać, co należy zrobić, by lepiej unikać wykorzystywania w Kościele.

CZYTAJ DALEJ

USA: wkrótce więcej ofiar śmiertelnych Covid-19 niż grypy hiszpanki

2021-09-20 20:12

[ TEMATY ]

USA

COVID‑19

pandemia

Adobe Stock

W Stanach Zjednoczonych w najbliższym czasie będzie już więcej ofiar śmiertelnych Covid-19 niż grypy hiszpanki przed 100 laty - podały media. Obecnie liczba zmarłych z powodu koronawirusa wynosi w kraju prawie 674 tys.

Jak przypomniał w niedzielę dziennik „Daily News”, grypa hiszpanka pochłonęła w 1918 roku w USA około 675 tys. istnień ludzkich. Była wówczas najbardziej śmiercionośną pandemią od powstania Stanów Zjednoczonych. Według danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, liczba zgonów w USA z powodu Covid-19 w poniedziałek około południa wynosiła 673 985.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję