Reklama

Sanktuaria

1. Emobilna Pielgrzymka Europejskim Szlakiem Sanktuariów

„Klimat jest dobrem wspólnym, wszystkich i dla wszystkich!” (Laudato Si)


Emobilną ambasadą i wyłącznie elektrycznymi autami z Polski do Watykanu, wybiera się grupa polskich pielgrzymów. W ciągu niespełna 2 tygodni przejadą ponad 4.000 km, odwiedzą narodowe sanktuaria 5 europejskich krajów ( Polska, Czechy, Austria, Slowenia, Wlochy), aby w końcu dotrzeć do Asyżu, a potem do Watykanu na spotkanie z Papieżem Franciszkiem. To projekt 1 Emobilnej Pielgrzymki Laudato si - Instytutu Eletromobilności Emobi z Katowic. Inicjatywa już uzyskała osobiste błogosławieństwo od samego Papieża Franciszka! Pielgrzymi szlak rozpoczną z Jasnej Góry, po czym przejadą małopolski szlak Jana Pawła II ( Wadowice, Kalwaria Zebrzydowska, Kraków, Czerna). Przed wyjazdem z Polski specjalny e-pit stop w Katowicach, gdzie pod symblicznym Spodkiem odbędzie się prezentacja abasady katowickiej deklaracji Driving Change Together.

Reklama

Pielgrzymi promują katowicką deklarację Driving Change Together (partnerstwa na rzecz rozwoju elektromobilności), podpisanego w Katowicach przez ponad 43 kraje świata i liczne organizacje międzynarodowe, które zobowiązały się do rozwijania elektromobilności.

6 października rozpocznie się w Watykanie Synod o Amazonii, w której spora część zostanie poświęcona również tematowi ekologii integralnej. Właśnie w tej intencji polscy pielgrzymi wyruszają z nietypowa pielgrzymka do Rzymu.

Pielgrzymka sama w sobie ma na celu promowanie idei odpowiedzialności za klimat, który jest dobrem wspólnych, wszystkich i dla wszystkich. Wśród uczestników założyciele pracownicy pierwszego w Polsce przedsiębiorstwa ekonomii społecznej „Latający Kogut” z Katowic - zajmującego się elektromobilnością.

Reklama

HISTORIA EMOBILNEJ PIELGRZYMKI:

Encyklika społeczna o ekologii Laudato Si papieża Franciszka stała się dla Instytutu inspiracja do utworzenia programu Laudato Si, którego głównym założeniem jest propagowanie idei nauczania społecznego kościoła w materii zrównoważonego rozwoju i troski o wspólny dom oraz nawolywanie do ekologicznego nawrócenia.

Przedstawiciele Instytutu spotkali się z Ojcem Świętym Franciszkiem w Watykanie w dniu 8 maja br. Papież z uwagą wysłuchał prezesa Instytutu, który przedstawił mu ideę E mobilnej pielgrzymki oraz udzielił Apostolskiego błogosławieństwa organizatorom i uczestnikom tego wyjątkowego przedsięwzięcia. Ojciec Święty zaskoczył uczestników tej prywatnej audiencji stwierdzeniem, że w Watykanie tez jeżdżą elektrykami i poprosił uczestników o modlitwę za Niego w czasie pielgrzymki.

Elektromobilność w Watykanie – „przykład idzie z góry”

Stolica Apostolska wyznaczyła konkretne kierunki i trendy w działaniach proekologicznych w obszarze elektromobilnosci. Podzcas spotkania w Watykanie przedstawicieli Instytutu z Sekretarzem Generlnym Gubernatoratu Watykanu, Jego Ekscelencjo Fernando Vergezem, dowiedzieliśmy się, że do dziś na terenie Watykanu uruchomiono 12 stacji ładowania samochodów elektrycznych, a do końca roku ma ich być docelowo 20. Ciekawostką, jest fakt, że ładowarki te zasilane są energią pozyskiwana z 2.400 paneli fotowoltaicznych na dachu Auli audiencji. W papieskim państwie poruszają się samochody o napędzie elektrycznych, używane przez żandarmerię watykańską, pracowników governatoratu oraz elektryczne Papamobile.

ORGANIZATOR:

Instytut Emobi został stworzony po szczycie klimatycznym COP24, który odbył się w Katowicach. Jednym z ważnych owoców polskiej prezydencji COP było ogłoszenie deklaracji Driving Change Together – partnerstwa na rzecz rozwoju elektromobilności oraz deklaracja O sprawiedliwiej transformacji i solidarności – Just Transition and solidarity.

Jednym z głównych celów Emobi instytutu są działania mające na celu promowanie rozwoju elektromobilności w naszym kraju, a także szeroko zakrojona edukacja i popularyzacja ekologii integralnej. W marcu br. Instytut podpisał deklaracje przyłączając się do 43 państw i wielu organizacji międzynarodowych, które zobowiązały się promować rozwój sektora Elektro mobilności. Pragniemy być swego rodzaju ambasadorami tej wspaniałej idei, która narodziła się w Katowicach.

Emobilna Ambasada polskiej eletromobilnosci - DRIVING CHANGE TOGETHER

Elektryczny pojazd dostawczy specjalnie oploterowany i wyposażony w multimedia i audio będzie pełnił centralną rolę podczas wydarzeń promujących elektro mobilność, zamieniając się w multidyscyplinarne laboratorium elektromobilności na kółkach. Poprzez ten specjalnie przygotowany elektryczny pojazd zespól emobi będzie prowadził szeroko zakrojona edukacje i promocję elektromobilności.

To także emobilna ambasada polskiej strategii rozwoju elektromobilności, poprzez którą będziemy promować rozwój elektro mobilności w Polsce we wszystkich wymiarach.

Zadaniem ambasady będzie również budowanie kontaktów i tworzenia płaszczyzny do rozmowy, wymiany doświadczeń w zakresie elektromobilności. Ambasada odwiedzi szkoły, uniwersytety, jednostki samorządu terytorialnego oraz będzie obecna na wielu wydarzeniach pro ekologicznych w Polsce i w świecie.

Ambasada zostanie poświęcona przez Papieża Franciszka, jej zadaniem będzie również promowanie specjalnego programu edukacji ekologicznej, odnoszący się do pierwszej ekologicznej encykliki Papieża Franciszka - Laudato Si.


PROGRAM:

1 dzień - 7 wrzesień/ sobota

Wyjazdy z: Gdańsk, Chełmno, Toruń, Warszawa

Przyjazd do Częstochowy – 19:00

Apel Jasnogórski

Nocleg: Częstochowa

2 dzien - 8 wrzesień/ niedziela

Czestochowa – Sanktuarium Jasna Gora

• Msza święta i poświęcenie pojazdów

• Wyjazd

Przejazd do Wadowic

symboliczny wyjazd spod domu Jana Pawła II

• Rynek Wadowice

Kalwaria zebrzydowska

• Sanktuarium MB Kalwaryjskiej – Totus tuus

• Happening na dziedziniec Sanktuarium

Kraków

• Sanktuarium Bożego Miłosierdzia

• Sanktuarium Jana Pawła II

Katowice

3 dzien - 9 wrzesień/ poniedziałek

Katowice

• Happening elektromobilny w centrum miasta

Ostrava

Olomuniec

Svaty Kopecek - Narodowe sanktuarium Czech

4 dzien - 10 wrzesień/ wtorek

Svaty Kopecek – narodowe sanktuarium

Veteran Arena – Olomunec

Wieden

Kahlenberg

Mariazell

5 dzien -11 wrzesień/ środa

Mariazell

Graz

Klagenfurt

Bled

Brezje - Sanktuarium Narodowe Słowenii

6 dzien -12 wrzesień/ czwartek

Brezje

Lublana

Wenecja

Padwa

7 dzien - 13 wrzesień/ piątek

Padwa

Bolonia (cmentarz Polski)

Ravenna

Loreto

8 dzien- 14 wrzesień/ sobota

Loreto

Rzym

Hapening Laudato si w centrum miasta

9 dzień- 15 wrzesień/ niedziela

Watykan

• Udział w modlitwie Anioł Pański na Placu Świętego Piotra

Asyż

10 dzień -16 wrzesień/ Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu

Asyż

• Happening w Sanktuarium Sw. Franciszka

Terni

• Wydarzenie w Terni z władzami miasta i Regionu Lazio

Paliano

• Wydarzenie w Paliano z władzami miasta i Regionu Lazio

11 dzień - 17 września

Rzym

• Wydarzenie w Rzymie w ramach Emobility week

Spotkania z mediami i Automobile Club Italia

12 dzień – 18 wrzesień/ środa

Bazylika sw. Piotra – Watykan

• Audiencja u Ojca Świętego Franciszka

• Udział w audiencji generalnej Papieża na Placu Sw. Piotra

Zakończenie pielgrzymki i rozpoczęcie powrotu

WYDARZENIA towarzyszące :

13 dzień - 19 wrzesień

• GRAZ – happening Driving Change Together w ramach ETZT

o Prezentacja materiału z 1 Emobilnej pielgrzymki

20 wrzesień

• Happening Driving Change Together w Brno

21 wrzesień

Katowice – obchody ETZT

• Inauguracja projektu edukacyjnego Ambasady Driving Change Togheter

Gniezno- Obchody ETZT

• Wydarzenie w ramach Europejskiego Tygodnia

2019-09-07 21:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: Tajemnica kapłaństwa jest zanurzona w przebitym boku Chrystusa

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

abp Wacław Depo

kapłani

Karol Porwich/Niedziela

– Tajemnica kapłaństwa jest zanurzona w przebitym boku Chrystusa – powiedział abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 26 września przewodniczył w bazylice jasnogórskiej Mszy św. podczas 39. Pielgrzymki Kapłanów Archidiecezji Częstochowskiej.

Pielgrzymka rozpoczęła się nabożeństwem Drogi Krzyżowej na wałach, po której kapłani zgromadzili się na Eucharystii w bazylice.

CZYTAJ DALEJ

Jakubowe camino na polskich drogach

Camino de Santiago – Droga św. Jakuba to istniejący od ponad 1200 lat szlak pielgrzymkowy prowadzący do hiszpańskiego sanktuarium św. Jakuba w Santiago de Compostela. Droga ta biegnie także przez Polskę i coraz więcej na niej pątników.

Droga św. Jakuba jest obecnie najbardziej znanym szlakiem pielgrzymkowym i kulturowym na świecie. Nazywany „najpiękniejszą drogą świata”, „główną ulicą Europy”, „drogą życia” – jest miejscem, na którym tysiące osób szuka spotkania „z samym sobą” – spojrzenia w głąb siebie i spotkania z Bogiem. Rozwój pielgrzymowania Drogą św. Jakuba i rosnąca sieć szlaków pielgrzymkowych prowadzących do Composteli jest niezwykłym fenomenem religijnym i kulturowym współczesnych czasów. Sieć Camino de Santiago, która w Europie liczy obecnie ponad 80 tys. kilometrów, od 15 lat dynamicznie rozwija się także w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Mariusz Frukacz: św. Jakub uczy nas, by być zawsze blisko Jezusa

– Święty Jakub uczy nas, by być zawsze blisko Jezusa i nie bać się przyjąć nauki krzyża – powiedział ks. Mariusz Frukacz, redaktor Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, w kościele św. Jakuba Apostoła w Częstochowie podczas uroczystości odpustowej w Roku św. Jakuba.

W homilii podkreślił, że „św. Jakub uczy nas odpowiedzi naszym życiem na wezwanie Boże”. – On jest tym, który z polecenia Jezusa wraz z innymi apostołami idzie w świat, by głosić Ewangelię. Jego los jako człowieka posłanego do głoszenia Dobrej Nowiny nosi na sobie pewne podobieństwa do powołania proroka Jeremiasza – wskazał duchowny, nawiązując do I czytania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję