Reklama

Rodzina

„Razem przy stole” - kampania Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin

[ TEMATY ]

rodzina

kampania

MW

Od lewej: Antoni, Justyna, Michał i Jacek Filipkiewiczowie. Mama Agata na naszym spotkaniu obecna była duchowo – w tym czasie prowadziła zajęcia artystyczne

Od lewej: Antoni, Justyna, Michał i Jacek Filipkiewiczowie. Mama Agata na naszym spotkaniu obecna była duchowo – w tym czasie prowadziła zajęcia artystyczne

Z racji Dnia Świętości Życia, który w tym roku przypada 8 kwietnia, Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin rozpoczyna roczną kampanię społeczną „Razem przy stole”. Ma ona zachęcić polskie rodziny do spożywania wspólnych posiłków, co pozwala budować wzajemne więzi oraz rozwijać relacje między rodzicami a dziećmi. Inspiracją kampanii był apel Benedykta XVI, który podczas ubiegłorocznego VII Światowego Spotkania Rodzin w Mediolanie prosił, by rodziny przypomniały sobie czym jest niedziela, aby spotykały się na Eucharystii, ale i wspólnie przy stole.

Inicjatywa „Razem przy stole” przygotowana została przez Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin. Jak zauważył jego dyrektor ks. dr Przemysław Drąg z badań wynika, iż rodzina, która nie siada do spożywa wspólnych posiłków narażona jest na szereg problemów, od kwestii komunikacji począwszy a na ryzyku wzrostu przestępczości wśród dzieci i młodzieży skończywszy.

Reklama

„Kampania adresowana jest w pierwszym rzędzie do ludzi wierzących” - przyznał ks. Drąg. Jednak - jak dodał - każdy powinien odkryć, że rodzina jest ważna, że ważny jest wspólny posiłek przy stole. „Podczas kampanii w zasadzie unikamy jakiegokolwiek odniesienia do Kościoła, czy Boga, aby pokazać jak ważnym jest, że każda rodzina powinna znaleźć czas dla siebie i swoich dzieci, budując w ten sposób silną wspólnotę, która jest ważną tkanką społeczną” - dodał ks. Drąg.

Anna Murawska z Akademii Familijnej, która działa w ramach Instytutu Edukacji i Rodziny zauważyła, że stół jest naturalnym miejscem, które pozwala łączyć się rodzinie, budować wspólnotę. Jak przyznała, jeśli brakuje czasu na wspólne spożywanie posiłków członkowie rodziny mogą mieć poczucie samotności. Z raportu „Knorr. Każdy posiłek to okazja” z 2009 roku wynika, że wspólne jedzenie przy stole najmniej popularne jest wśród osób młodych w wieku od 18 do 29 lat. Najczęściej wspólny posiłek spożywamy ze wszystkimi członkami rodziny w weekendy (71 proc. w niedziele i 63 proc. w soboty). Jednak aż 20 proc. badanych je w innym miejscu niż stół, np. oglądając jednocześnie telewizję.

„Stół daje okazję, by budować siebie” - podkreśliła Anna Murawska. Jej zdaniem rodzice powinni korzystać z okazji jaką jest wspólny posiłek, by uczyć dzieci, np. zasad dobrego wychowania, prócz tego spotkanie przy stole służy rozwijaniu relacji interpersonalnych.

Reklama

Autorzy kampanii zdają sobie sprawę, że tryb życia współczesnych rodzin utrudnia wspólne spożywania posiłków. Rodzince pracują w różnych godzinach a dzieci uczestniczą często w zajęciach dodatkowych. Apelują jednak, by choć raz w tygodniu wspólnie siadać do stołu. „Niedziela jest takim specjalnym dniem, który każdemu przypomina, że możemy być razem” - podkreślił dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin. Jednocześnie ks. Drąg wyraził nadzieję, że akcja wpłynie na polskie rodziny, by choć raz dziennie siadały razem do stołu.

Inicjatywie służy specjalny portal pod adresem www.razemprzystole.pl, na którym znajdują się spot promocyjny, materiały duszpasterskie i informacyjne na temat inicjatywy. Do wszystkich parafii w Polsce wysłano również plakat promujący akcję wraz z zachętą, by proboszczowie zwracali uwagę swoich parafian na znaczenie wspólnego spożywania posiłku. W kolejnych miesiącach, bo kampania zaplanowana jest na okrągły rok, na portalu pojawiać się będą także materiały homiletyczne, które księża będą mogli wykorzystać podczas kazań.

Wśród organizatorów kampanii „Razem przy stole”, oprócz Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin przy Konferencji Episkopatu Polski, znaleźli się również: Fundacja „Razem w Rodzinie”, Fundacja „Narodowego Dnia Życia”, czy Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny. Patronem honorowym inicjatywy jest biskup Kazimierz Górny, przewodniczący Rady ds. Rodziny przy Konferencji Episkopatu Polski.

2013-04-05 13:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydent Andrzej Duda spotka się z przedstawicielami Związku Dużych Rodzin „Trzy plus”

[ TEMATY ]

rodzina

Andrzej Duda

Elizaveta – stock.adobe.com

W Pałacu Prezydenckim 1 sierpnia 2020 r. o godz. 12.00 Prezydent RP Andrzej Duda weźmie udział w spotkaniu z przedstawicielami Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus”, w trakcie którego otrzyma statuetkę „Przyjaciel Dużych Rodzin”.

Podczas uroczystości planowane jest wystąpienie Prezydenta RP.

CZYTAJ DALEJ

Prośba o wspomnienia o zmarłym ks. Bogdanie Buryle [Wideo]

2021-04-14 08:30

ks. Łukasz Romańczuk

ks. Wacław Buryła

ks. Wacław Buryła

Ks. Wacław Buryła planuje napisać książkę, która zawierać będzie wspomnienia o zmarłym kapłanie - ks. Bogdanie Buryle. Dlatego skierował do wszystkich ludzi dobrej woli prośbę. 

Oglądając film prosimy, aby włączyć napisy!

CZYTAJ DALEJ

Biblia nie jest jedynie księgą do czytania - wywiad z bp. Markiem Mendykiem

2021-04-17 17:20

[ TEMATY ]

bp Marek Mendyk

tydzień biblijny

ks. Mirosław Benedyk / Niedziela

bp Marek Mendyk - Biskup Świdnicki

bp Marek Mendyk - Biskup Świdnicki

Z racji obchodzonego XIII Ogólnopolskiego Tygodnia Biblijnego z bp. Markiem Mendykiem rozmawia redaktor Niedzieli Świdnickiej ks. Mirosław Benedyk

‥‥ Ks. Mirosław Benedyk: Po Wielkanocy przeżywamy niedzielę Słowa Bożego. Do czego zaprasza nas Kościół tego dnia?

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję