Rozpoczął się kolejny, gorączkowy okres rozliczeń z Urzędem Skarbowym. Rozliczając się z fiskusem, warto pamiętać, że można przekazać część swojego podatku na cele dobroczynne. W TVP niedawno ruszyła ogólnopolska kampania, promująca hasło: „Mały wielki procent”, zachęcająca do przekazania 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. W Krajowym Rejestrze Sądowym zarejestrowanych jest blisko 4 tys. takich organizacji. Kampania prowadzona jest na rzecz wszystkich; to podatnik sam decyduje, komu przekaże pieniądze.
„Zgodnie z artykułem ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od 1 stycznia 2004 r. podatnik - osoba fizyczna - może w zeznaniu rocznym (PIT36 lub PIT37) pomniejszyć kwotę należnego podatku o kwotę przeznaczoną na rzecz organizacji pożytku publicznego, do wysokości odpowiadającej 1% należnego podatku, pod warunkiem że podatnik kwotę tę wpłaci na konto organizacji pożytku publicznego w okresie od 1 maja 2005 r. do momentu złożenia zeznania, nie później jednak niż do dnia 2 maja 2006 r.”. Jest to nowe rozwiązanie, stosunkowo mało znane wśród podatników i organizacji społecznych w Polsce. Na grunt polski idea została przeniesiona bezpośrednio z Węgier, gdzie odpis 1% funkcjonuje od 1996 r. Mechanizmy stosowane na Węgrzech i w Polsce są jednak różne. Na Węgrzech podatnik w zeznaniu rocznym wskazuje, na rzecz jakiej organizacji Urząd Skarbowy ma przekazać 1% podatku. Rozwiązanie wprowadzone w Polsce polega na tym, że podatnik musi najpierw sam wpłacić pieniądze na rzecz organizacji pożytku publicznego, a następnie odliczyć odpowiednią kwotę od podatku należnego państwu. Wpłata musi być dokonana wyłącznie na rzecz organizacji pożytku publicznego i potwierdzona dokumentem (przelew bankowy lub przekaz pocztowy).
Status organizacji pożytku publicznego jest rozwiązaniem nowym, wprowadzonym z dniem 1 stycznia 2004 r. przez ustawę o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Status organizacji pożytku publicznego nadawany jest przez Krajowy Rejestr Sądowy na podstawie dobrowolnych zgłoszeń, przesyłanych przez organizacje zainteresowane jego uzyskaniem. O taki status mogą ubiegać się przede wszystkim stowarzyszenia, fundacje, instytucje oraz organizacje kościołów i związków wyznaniowych. Aby uzyskać taki status, trzeba prowadzić działalność w obszarach pożytku publicznego, które wymienia ustawa oraz spełniać dodatkowe kryteria dotyczące jawności i standardów działania. Najczęściej organizacje takie troszczą się o dzieci i młodzież, niepełnosprawnych, samotne matki, prowadzą schroniska dla bezdomnych, hospicja, zajmują się ekologią, kulturą, edukacją, czy działalnością na rzecz społeczności lokalnych. W samym Lublinie działa ok. 100 organizacji pożytku publicznego. Warto zainteresować się ich działalnością i którejś z nich przekazać 1% podatku. Ten mały-wielki procent może przynieść wiele dobra. Szczegółowe informacje nt. organizacji pożytku publicznego można znaleźć w internecie na stronie:
Tekst powstał na podst. materiałów zawartych w internecie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu