Już po raz drugi został przyznany tytuł Tłuchowianina Roku. Podobnie jak przy pierwszym wyborze swoje propozycje mogli zgłaszać parafianie. Spośród kandydatur zgłoszonych przez parafian i mieszkańców gminy Tłuchowo Kapituła Nagrody „Tłuchowianina Roku” dokonała wyboru. Tegoroczna nagroda jest nie tylko uhonorowaniem za wieloletni wkład w życie i rozwój tłuchowskiego społeczeństwa, ale także docenieniem wielkiego wkładu w historię całego kraju.
Uroczystości odbyły się 29 stycznia w Gminnym Ośrodku Kultury w Tłuchowie, zaś zainaugurowała je Eucharystia w kościele parafialnym. Przewodniczył jej dziekan dekanatu tłuchowskiego i jednocześnie proboszcz tutejszej parafii ks. kan. Andrzej Zakrzewski.
Słowo Boże na popołudniowej Mszy św. wygłosił wikariusz parafii ks. Ryszard Raczkowski. Przypomniał on, jak wielkie znaczenie w historii chrześcijaństwa mieli prorocy. „Potrzebni są prorocy na miarę ks. Jerzego Popiełuszki, na miarę ks. Skargi czy zmarłego niedawno Ojca Świętego Jana Pawła II. Tacy prawdziwi prorocy, wybrani, ustanowieni przez Boga są niezbędnym, cennym darem dla nas. Ale co z tego, że oni będą, co z tego, że oni żyli… jak często jesteśmy głusi na ich wołanie, podobnie jak na wołanie Pana Boga. Czy chcemy, żeby to słowo do nas dotarło? - pytał ks. Raczkowski i przestrzegał - często pozostajemy obojętni i słuchamy wróżki, guseł i innych fałszywych proroków, którzy odzywają się w radiu czy w telewizji, i często krytykują lub poddają w wątpliwość wartości ogólnoludzkie, wartości niezbędne do życia, takie jak solidarność, uczciwość. A co gorsza, ci fałszywi prorocy, których nie brakuje, chcą, abyśmy traktowali przykazania, prawo Boże wybiórczo, albo inaczej - żebyśmy to prawo zastępowali swoim prawem. (…) Ale Bóg mówi do nas poprzez Kościół, poprzez prawdziwych proroków, przez kapłanów, że przyjdzie czas, kiedy zdamy sprawę z naszego życia” - mówił Ksiądz Ryszard.
Po Mszy św. wierni udali się do Gminnego Ośrodka Kultury, gdzie po powitaniu zgromadzonych został ogłoszony laureat tegorocznej nagrody, którym zostało Gminne Koło Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych w Tłuchowie. Następnie zostało odczytanie uzasadnienie przyznania tego tytułu, w którym można było usłyszeć m.in.: „Kapituła doceniła wieloletnią działalność społeczną członków GKZK RP i BWP w Tłuchowie na rzecz środowiska lokalnego, a w szczególności wkład pracy w tworzenie i renowację miejsc pamięci narodowej oraz powstawanie pomników i tablic pamiątkowych. Te miejsca są hołdem dla tych, którzy oddali swoje życie w obronie Ojczyzny; są miejscem spotkań mieszkańców podczas świąt państwowych. Związek poczynił starania i sfinalizował zakup sztandaru i umundurowania dla organizacji kombatanckiej. Członkowie Koła biorą czynny i aktywny udział w życiu gminy i są dla młodych pokoleń żywą lekcją historii, którą przekazują podczas spotkań z młodzieżą w szkołach. Cała działalność kombatantów na terenie gminy budzi uczucia szacunku dla drugiego człowieka i służy kształtowaniu postaw patriotycznych młodego pokolenia”.
Uroczystego wręczenia nagrody dokonali ks. kan. Andrzej Zakrzewski oraz wójt Tłuchowa Krzysztof Dąbkowski. Następnie Ksiądz Proboszcz wyróżnił ludzi pióra - dwie redakcje, które swoją pracą poprzez pisanie o lokalnych wydarzeniach na łamach pism „Apostoł” i „Tłuchowiak” niosą niezaprzeczalny wkład w rozwój tego regionu. „Srebrne pióra” w imieniu zespołów redakcyjnych odebrali Radosław Różycki z „Apostoła” i Marta Chyczewska z „Tłuchowiaka”. Ogromne wzruszenie towarzyszyło laureatom, gdy dziękowali za docenienie ich działalności i wyróżnienie.
Następnie odbył się koncert pieśni w wykonaniu znanych już tłuchowskich zespołów. Na scenie przed pełną salą publiczności wystąpiły kolejno: Gminno-Parafialna Orkiestra Dęta, Chór Nauczycielski „Gloria”, Chór Klubu Seniora „Vena”, zespół „Amber” oraz dzieci z Przedszkola Publicznego w Tłuchowie.
Lista zasłużonych wydłużyła się o kolejne nazwiska. Choć na co dzień ich nie widać, to jednak ich dzieło zostaje zauważone przez innych.
Pomóż w rozwoju naszego portalu