Reklama

Anioł Pański

Papież zachęca do testu ze stanu naszej wiary

Do życia w postawie pokornej i troskliwej służby zachęcił Ojciec Święty w swoim rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański”. Tradycyjnie papież nawiązał do czytanego dzisiaj, w XXVII niedzielę roku C, fragmentu Ewangelii (Łk 17, 5-10), w którym Pan Jezus przedstawia dwa obrazy: ziarnko gorczycy i dyspozycyjnego sługę.

[ TEMATY ]

Franciszek

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Franciszek zauważył, że wiara, nawet niewielka, może mieć wielką siłę, ponieważ opiera się na Bogu, dla którego nie ma nic niemożliwego. „Wiara porównywalna z ziarnkiem gorczycy jest wiarą, która nie jest pyszna i pewna siebie, ale która w swojej pokorze odczuwa wielką potrzebę Boga i, w swej małości, z całkowitym zaufaniem powierza się Jemu. Jest to wiara dająca nam umiejętność patrzenia z nadzieją na zmienne koleje życia, pomagającą nam zaakceptować także porażki i cierpienia, wiedząc, że zło nigdy nie ma ostatniego słowa” – wskazał Ojciec Święty.

Następnie papież podkreślił, że tym kryterium sprawdzającym wiarą jest postawa służby, powierzenie się całkowicie woli Boga. Odzwierciedla się to również we wspólnocie: „przejawia się w radości służeniu sobie nawzajem, znajdując już w tym swą nagrodę, a nie w uznaniu i korzyściach, jakie mogłyby z niej wynikać” – stwierdził Franciszek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Komentując słowa: „Słudzy nieużyteczni jesteśmy” Ojciec Święty zaznaczył, że jest to wyraz pokory i dyspozycyjności, na wzór Jezusa, umywającego nogi swoim uczniom. „Pan zachęca nas dzisiaj byśmy sprawdzili nasze życie wiary, aby zobaczyć, czy jest bezinteresowne, nie oskarża i nie domaga się praw, ale czy jest pogodną i bezinteresowną odpowiedzią na Boży dar” – powiedział papież zachęcając do przeżywania wiary „w naszych wspólnotach w stylu pokornej i troskliwej służby”. Przypomniał, że jutro obchodzone jest święto Matki Bożej Różańcowej.


Po modlitwie „Anioł Pański” Ojciec Święty pozdrowił obecne grupy, w tym z Rozłazina w diecezji pelplińskiej. Zaapelował także o modlitwę w intencji Specjalnego Zgromadzenia Synodu Biskupów dla Regionu Amazonii.

Niedawno zakończyła się w bazylice św. Piotra celebracja eucharystyczna, która rozpoczęła Specjalne Zgromadzenie Synodu Biskupów dla Regionu Amazonii. Przez trzy tygodnie ojcowie synodalni, zgromadzeni wokół Następcy Piotra, będą zastanawiać się nad misją Kościoła w Amazonii, głoszeniem Ewangelii i promocją ekologii integralnej. Proszę was, abyście towarzyszyli temu ważnemu wydarzeniu kościelnemu modlitwą, aby było przeżywane we wspólnocie braterskiej i posłuszeństwie Duchowi Świętemu, który zawsze ukazuje drogi świadectwa Ewangelii.

2019-10-06 12:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek podsumował podróż do Kazachstanu i podziękował za nią Bogu

[ TEMATY ]

Franciszek

pixabay

Papież Franciszek

Papież Franciszek

O swojej 28 podróży zagranicznej do Kazachstanu mówił Ojciec Święty wiernym podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Papież przypomniał jej poszczególne elementy a także podziękował Bogu i ludziom za możliwość jej odbycia.

Swoją relację Franciszek rozpoczął od podziękowań władzom Kazachstanu, biskupom oraz ich współpracownikom za możliwość zrealizowania tej podróży. Przypomniał, że głównym jej celem był udział w siódmym Kongresie Przywódców Religii Światowych i Tradycyjnych. Podkreślił, że władze Kazachstanu proponują drogę kultury łączącej politykę i religię, nie mieszając ich i nie rozdzielając, wyraźnie potępiając fundamentalizm i ekstremizm. Podkreślił wkład ludzi Kościoła, w tym świętych papieży Jana Pawła II, Jana XXIII i Pawła VI w budowanie świata braterstwa i pokoju. Przypomniał też o świadectwie męczenników, którzy „zapłacili życiem za wierność Bogu pokoju i braterstwa”.
CZYTAJ DALEJ

Kalendarz Adwentowy: Litość, która staje się misją

2025-12-05 21:00

[ TEMATY ]

Kalendarz Adwentowy 2025

B.M. Sztajner

• Iz 30, 19-21.23-26 • Ps 147 • Mt 9, 35 – 10, 1. 5a.6-8
CZYTAJ DALEJ

Obłóczyny i kandydatura do święceń

2025-12-06 11:43

ks. Łukasz Romańczuk

Obłóczeni alumni III roku

Obłóczeni alumni III roku

W katedrze wrocławskiej w atmosferze modlitwy i skupienia, odbyły się obłóczyny oraz kandydatura kleryków III roku Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu. Był to uroczysty moment, w którym trzech alumnów po raz pierwszy przywdziało sutanny, zewnętrzny znak ich formacji oraz decyzji o głębszym związaniu swojego życia z Chrystusem i Kościołem. Uroczystość zgromadziła wspólnotę seminaryjną, kapłanów, rodziny i przyjaciół, a samej Eucharystii przewodniczył bp Maciej Małyga.

Na początku Eucharystii odbył się obrzęd obłóczyn. Trzech alumnów: Mateusz, Tomasz i Krzysztof przyjęli sutannę. W homilii bp Maciej Małyga wskazał: - Dzisiejsza uroczystość jest okazją do popatrzenia na swoje powołanie. Jest to droga. Czasami podkreślamy początek naszego powołania, że później nie doceniamy wagi i znaczenia pięknych godzin i lat. kiedy mówimy o powołaniu chrześcijańskim, to chcemy widzieć tam całe nasze życie i drogę, która ma różne etapy i doświadczenia. Na drodze powołania, jak mówiło pierwsze czytanie z księgi proroka Izajasza, nie brakuje chleba ucisku i wody utrapienia. Na tej drodze możemy pójść na prawo lub lewo. Dlatego Izajasz obiecuje na tej drodze obecność Nauczyciela i Mistrza - nauczał biskup.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję