Reklama

Niedziela Lubelska

Hospicjum w Chełmie

U schyłku życia

Tadeusz Boniecki

W Nowinach (gmina Chełm) odbyła się uroczystość poświęcenia działki pod budowę stacjonarnego domu hospicyjnego wraz z obiektami towarzyszącymi.

Działka ma powierzchnię 2,5 ha; znajduje się za Domem Pomocy Społecznej przy drodze prowadzącej w kierunku Rudej Huty. Aktu poświęcenia dokonał bp Mieczysław Cisło. Gminę Chełm reprezentowali: zastępca wójta Lucjan Piotrowski i sekretarz gminy Paweł Ciechan. Na historycznym spotkaniu byli obecni członkowie zarządu Stowarzyszenia Hospicjum Domowe im. ks. kan. Kazimierza Malinowskiego w Chełmie: prezes Tadeusz Boniecki oraz członkowie zarządu: ks. Józef Piłat, Anna Pasieczna i Jerzy Masłowski, a także księża wspierający działalność hospicjum: ks. inf. Kazimierz Bownik, ks. Krzysztof Gromek, ks. Dariusz Tkaczyk i ks. Andrzej Serafińczuk.

Troska o chorych

- Poświecenie placu to historyczne wydarzenie, rozpoczynające nowy etap w rozwoju dzieła pomocy chorym, prowadzonego przez nasze stowarzyszenie - mówi Tadeusz Boniecki, prezes chełmskiego hospicjum. Na działce w Nowinach znajdą się: dom opieki hospicyjnej, dom opieki długoterminowej oraz dzienny dom opieki wyręczającej. - To bardzo potrzebna społecznie inwestycja. Jest odpowiedzią na potrzeby rodzin mających pod opieką ciężko chorych, w tym z chorobami terminalnymi - mówi prezes. - W ciągu 10 lat naszej służby w ramach hospicjum domowego pomocą medyczną ze strony zespołu hospicyjnego (lekarz opieki paliatywnej, pielęgniarki, fizjoterapeuta, psycholog, kapelan hospicjum) objęliśmy już kilka tysięcy osób chorych, zarówno z Chełma jak i gmin powiatu chełmskiego. Dzięki naszej opiece osoby te mogły godnie żyć aż do końca - podkreśla Tadeusz Boniecki. Jak wyjaśnia, już od dawna rodziny zgłaszają coraz większą potrzebę objęcia opieką ich chorych ze strony hospicjum również w formie stacjonarnej. - W wielu rozmowach zarówno sami chorzy, jak i ich rodziny bądź też opiekunowie, proszą o przyjęcie do hospicjum stacjonarnego. Głównym argumentem za takim rozwiązaniem jest to, iż w domu nie mają możliwości zapewnienia ciężko choremu całodobowej opieki medycznej. Z przykrością musimy im jednak odmawiać, tłumacząc, że prowadzimy jedynie hospicjum domowe - tłumaczy prezes.

Reklama

Brak w subregionie chełmskim stacjonarnego hospicjum sprawia, że osoby z gmin powiatu chełmskiego oraz samego miasta Chełm, dotknięte chorobami terminalnymi i przewlekłymi, są wykluczone z pełnego dostępu do opieki paliatywnej i prawa do ochrony zdrowia. Zdarza się, iż na przyjęcie na oddział paliatywny w chełmskim szpitalu, z powodu braku miejsc, chorzy terminalnie muszą bardzo długo oczekiwać. Wielu z nich, niestety, wcześniej umiera.

Współcześni Samarytanie

Pierwszym krokiem na drodze do realizacji szczytnego zamierzenia, jakim jest powstanie stacjonarnego hospicjum wraz z obiektami towarzyszącymi, a tym samym wyjściem naprzeciw oczekiwaniom rodzin osób chorych oraz zaspokojeniem ich zdrowotnych potrzeb, było pozyskanie odpowiedniej działki budowlanej będącej w posiadaniu Skarbu Państwa. - Dzięki wielkiej życzliwości zarówno ze strony Zdzisława Kociuby, wójta gminy Chełm, Pawła Ciechana, sekretarza gminy, Piotra Deniszczuka, starosty powiatu Chełmskiego jak i Jerzego Kwiatkowskiego, wicestarosty, w kwietniu 2019 r. otrzymaliśmy na własność działkę w Nowinach. Na niej chcemy w ciągu 5 najbliższych lat zrealizować pożyteczną społecznie i zarazem niezbędną inwestycję. Niech dom hospicyjny w Nowinach będzie darem wszystkich mieszkańców regionu chełmskiego na 100-lecie urodzin Karola Wojtyły - mówił podczas uroczystości poświecenia placu Tadeusz Boniecki.

Bp Mieczysław Cisło, błogosławiąc planowanemu dziełu budowy domu hospicyjnego, mającego służyć chorym na nowotwory, podkreślał, że „pochylenie się nad drugim człowiekiem i okazanie mu pomocy to cechy miłosiernego Samarytanina”. Zwracając się do członków zarządu Hospicjum Domowego im. ks. Malinowskiego, powiedział: - „Ofiarowując swój czas i siły osobom chorym terminalnie staracie się ich życie uczynić mniej trudnym i bardziej godnym. Niech miłość okazywana przez was chorym będzie dostrzegalnym świadectwem życia chrześcijańskiego”.

2019-10-28 05:09

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prawdziwa przyjaźń tylko z Jezusem. Zawierciańskie Spotkanie Eucharystyczne Dzieci za nami

2023-06-04 10:30

[ TEMATY ]

Zawiercie

Agata Kowalska /Niedziela

„Mój Przyjaciel Jezus” - pod takim hasłem w Zawierciu odbyło się Spotkanie Eucharystyczne Dzieci. Po tak pięknie przeżytym dniu, nikt z obecnych nie miał wątpliwości, że prawdziwą przyjaźń pokazać może tylko Jezus!

Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu w sobotnie przedpołudnie tętniła życiem! Dzieci wraz z rodzicami miały okazję do wielkiego dziękczynienia za dar Pierwszej Komunii Świętej. Wspólna Eucharystia, katecheza, późniejsza integracja, taniec i zabawy, a na sam koniec koncert uwielbieniowy - to wszystko po to, by dziękować, ale i pokazać, że życie z Panem Jezusem może być naprawdę piękną przygodą, a w Kościele jest miejsce dla każdego - od najmłodszych lat. Swoim talentem ze wszystkimi podzieliła się Marta Madejska, która wraz z zespołem i scholką „Nie ma takiego jak Jezus” z zawierciańskiej bazyliki zadbali o muzyczną oprawę nie tylko Mszy św., ale również o koncert wieńczący spotkanie.

CZYTAJ DALEJ

Co robimy z tym, co Pan nam powierzył?

2023-05-10 10:03

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 12, 1-12.

Poniedziałek, 5 czerwca. Św. Bonifacego, biskupa i męczennika, wsp. obow.

CZYTAJ DALEJ

Pierwsze parafie neoprezbiterów

2023-06-04 20:37

[ TEMATY ]

diecezja warszawsko praska

Karolina Błażejczyk/diecezja warszawsko-praska

Bp Romuald Kamiński wręczył dekrety tegorocznym neoprezbiterom diecezji warszawsko praskiej, kierując ich na pierwsze parafie.

Ks. Michał Kaczmarczyk został mianowany wikariuszem parafii św. Jana Pawła II w Radzyminie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję