Reklama

Z udziałem prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Drohiczynie proklamowano Dzień Podlasia

Wielkich dzieł Bożych nie zapominajmy!

10 czerwca, w 7. rocznicę wizyty Jana Pawła II w Drohiczynie, uroczystą Mszę św. inaugurującą Dzień Podlasia sprawowali kapłani pod przewodnictwem bp. Stanisława Stefanka, ordynariusza łomżyńskiego. Okolicznościową homilię wygłosił bp Antoni Dydycz. W uroczystościach uczestniczył prezydent RP Lech Kaczyński, licznie zgromadzeni przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, parlamentarzyści, poczty sztandarowe. Duchową i modlitewną łączność z placem celebry na falach eteru zapewniły Telewizja Trwam, Radio Maryja i Radio Podlasie.

Niedziela podlaska 27/2006

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Eucharystię poprzedziło spotkanie z Barbarą Wachowicz, która w swojej refleksji oddała hołd wspaniałym kapłanom ziemi podlaskiej. Przypomniała: nieżyjącego ks. Michała Wilniewczyca, zesłańca, który w trudnych dla Kościoła czasach odprawiał Mszę św. w ziemiance, niezapomnianego bp. Władysława Jędruszuka, a także niestrudzonego orędownika Bożej prawdy ks. inf. Eugeniusza Borowskiego, wielkiego kronikarza i historyka dziejów diecezji, ks. Mariana Świerszczyńskiego, ks. Bogusława Kiszko, a także Antoninę Kosk, Lucjana Borutę oraz Joannę Mioduszewską, autorkę Wojennych losów drohiczyniaków.

7 lat później

Oficjalnego powitania dostojnych gości dokonał ks. prałat Stanisław Ulaczyk, proboszcz katedry i wikariusz generalny diecezji. Przypomniał, że „7 lat temu o godz. 17.15 przybył do Drohiczyna Jan Paweł II. Był słoneczny, ciepły wieczór. Na placu celebry zebrało się ok. 300 tys. ludzi. Dzisiaj, w 7. rocznicę wizyty sługi Bożego Jana Pawła II modlimy się o jego rychłą beatyfikacje i kanonizację. Pragniemy także uczyć się od niego umiłowania ziemi podlaskiej”.
Wikariusz Generalny przypomniał, że już w 1. rocznicę wizyty Pielgrzyma pokoju i miłości przeżywaliśmy w diecezji ten dzień, jako Dzień Podlasia, a pobudzeni Bożym słowem mieszkańcy przez kolejne lata wyrażali swą radość, ale i oczekiwanie na coś więcej. Dlatego „Biskup drohiczyński, jako wyraziciel naszej woli po przejściu Jana Pawła II do domu Ojca, po narodowym doświadczeniu paschy naszego Ojca w wierze, zwrócił się do sejmików województw podlaskiego, mazowieckiego i lubelskiego, by ustanowiono Dzień Podlasia. Dzień pamięci o ludziach tej ziemi, dzień zadumy nad historią, dzień wdzięczności, dzień modlitwy także w wymiarze cywilnym. Jesteśmy zaszczyceni, że prezydent Rzeczypospolitej Polskiej przy katedrze drohiczyńskiej, w historycznej stolicy Podlasia uroczyście ogłosi dzisiaj ten dzień. Kto bowiem szanuje przeszłość, otwiera drzwi ku przyszłości”.
Następnie Wikariusz powitał bp. Stanisława Stefanka, bp. Antoniego Dydycza, minister Elżbietę Kruk, przewodniczącą KRRiT, wojewodę podlaskiego, marszałków województwa podlaskiego, siedleckiego i lubelskiego wraz z członkami zarządów, posłów i senatorów parlamentu i europarlamentu, w tym Krzysztofa Jurgiela, Krzysztofa Putrę, Ryszarda Bendera, Jana Musiela, Marka Sawickiego, Henryka Górskiego, starostów całego Podlasia, Wojciecha Borzyma - burmistrza Drohiczyna, przedstawicieli służb mundurowych, komendantów Policji, komendantów Państwowych Straży Pożarnych na czele z nadbrygadierem Bogdanem Kołakowskim oraz prezesów Ochotniczych Straży Pożarnych wraz z druhami i druhnami, nadleśniczych z 7 nadleśnictw znajdujących się na terenie diecezji drohiczyńskiej. Gorące słowa powitania skierował do organizacji katolickich, pocztów sztandarowych, środowisk kultury i tradycji oraz wszystkich łączących się duchowo przez media.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Przesłanie Prezydenta Rzeczypospolitej

Po odegraniu hymnu państwowego głos zabrał prezydent Lech Kaczyński, który powiedział m.in.: „Stoimy na ziemi, która kiedyś, przed wiekami, była miejscem krzyżowania się różnych wpływów. (...) Krzyżowały się tutaj kultury i religie, w jakimś zakresie ten stan rzeczy pozostaje tu do dziś. Ale Podlasie to ziemia, która dziś i od wieków jest integralną częśścią naszego kraju. Jest ziemią wyjątkową w tym naszym katolickim i wiernym akordzie, wierna Kościołowi katolickiemu. Jest ziemią, z której wywodzi się wielu patriotów polskich. (...) To ziemia, na którą w dzisiejszych, trudnych czasach można liczyć”.
Prezydent podkreślił, że została podjęta trudna walka z patologiami, w tej walce Kościół, wartości, które związane są od ponad tysiąca lat z losami naszego narodu, zwane często tradycyjnymi, są podstawową logiką. „Nie ma innego, powszechnie przyjętego systemu wartości, jak ten, który wyznaje miliony polskich katolików. Nie zapominamy o tym, że na podlaskiej ziemi żyją też ludzie innych wyznań, w szczególności Kościoła prawosławnego, w innych regionach Polski grekokatolicy, także ewangelicy, wreszcie, że mamy w Polsce ludzi, którzy nie wyznają żadnej wiary, oni też mogą Polsce służyć, którzy są często polskimi patriotami. Polskę, znaczną część Podlasia zamieszkuje lud katolicki”.

Reklama

Dzielmy się miłością

W homilii bp Antoni Dydycz podziękował Panu Bogu za IV Zjazd Drohiczyński. Ordynariusz podkreślił, że Dzień Podlasia ma być iskrą, która rozpali nas do czerwoności, kluczem, który będzie otwierał przed każdym nowym pokoleniem mozolne dziedzictwo Podlasia, słowem, które pobudzi wszystkie serca i umysły, do przypomnienia i ukochania własnej tożsamości, hasłem, które będzie prowadziło w przyszłość, z szacunkiem podnosząc w górę sztandary wolności, wiary, odpowiedzialności i pracy.
Ksiądz Biskup apelował o dzielenie się miłością, jak bochnem podlaskiego chleba. Na ten dar chleba będzie zawsze wielkie zapotrzebowanie. „Stąd przyszłość przed Podlasiem” - mówił Ordynariusz.
W uroczystej procesji z darami dzieci z gminy brańskiej, z zespołu „Skowronki” i „Mnianka”, jako dar ołtarza złożyły kwiaty, symbol wdzięczności Bogu za Jana Pawła II, za dziedzictwo, które nam pozostawił, za jego pobyt wśród nas. Młodzież z Siemiatycz jako owoc ostatniego spotkania z Benedyktem XVI w Krakowie ponowiła deklarację sprzeciwu wobec narkotyków i wszelkich form uzależnienia. Zobowiązała się też do budowania swojego życia na skale, którą jest Chrystus. Dorośli złożyli gobelin, strażacy płaskorzeźbę św. Floriana odlaną w brązie, policjanci kosz róż, leśnicy płaskorzeźbę św. Huberta w drewnie. Zamykający procesję, siostra Loretanka i alumn WSD złożyli chleb i wino, które mocą Chrystusa stać się miały Jego Ciałem i Krwią.
Na zakończenie bp Antoni Dydycz dokonał uroczystego aktu zawierzenia Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.

A my Ci życzymy szczęścia, zdrowia

Z okazji imienin życzenia bp. Antoniemu Dydyczowi złożyli ks. Dariusz Kujawa - komentator uroczystości, Wojciech Borzym - burmistrz Drohiczyna, ks. Zbigniew Niemyjski - proboszcz parafii w Narwi i s. Iwona Filipiuk ze Zgromadzenia Córek Najczystszego Serca Najświętszej Maryi Panny.
W imieniu zarządu OSP, najwyższe wyróżnienie - Złoty Znak Związku Ordynariuszowi wręczył nadbrygadier PSP Bogdan Kołakowski.
Przed udzieleniem pasterskiego błogosławieństwa bp A. Dydycz podziękował wszystkim za udział w uroczystościach, ofiarowane dary, zainteresowanie Podlasiem i wyraził przekonanie, że będzie ono zachowywało swoją tożsamość. Wyraził też nadzieję, że wizyta tak wielu dostojnych gości będzie inspiracją do dalszych spotkań.
W szczególny sposób Ordynariusz podziękował za pamięć modlitewną, życzenia z okazji święta Patrona oraz za wręczenie Złotej Odznaki, prosząc Królową Podlasia o Jej wstawiennictwo i opiekę.

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę, silny moralny kręgosłup i niezależność myśli

2024-03-24 08:43

[ TEMATY ]

Ulmowie

Zbiory krewnych rodziny Ulmów

Wiktoria i Józef Ulmowie

Wiktoria i Józef Ulmowie

Bratanek błogosławionego Józefa Ulmy, Jerzy Ulma, opisał swojego wujka jako mężczyznę głębokiej wiary, którego cechował mocny kręgosłup moralny i niezależność myśli. O ciotce, Wiktorii Ulmie powiedział, że była kobietą niezwykle energiczną i pełną pasji.

W niedzielę przypada 80. rocznica śmierci Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich dzieci. Zostali oni zamordowani przez Niemców 24 marca 1944 r. za ratowanie Żydów, których Niemcy zabili jako pierwszych.

CZYTAJ DALEJ

„Napełnił naczynie wodą i zaczął umywać uczniom nogi” (J 13, 5)

Niedziela warszawska 15/2004

[ TEMATY ]

Wielki Tydzień

pl.wikipedia.org

Mistrz Księgi Domowej, "Chrystus myjący nogi apostołom", 1475

Mistrz Księgi Domowej,

1. Wszelkie „umywanie”, „obmywanie się” lub kogoś albo czegoś kojarzy się ściśle z faktem istnienia jakiegoś brudu. Umywanie to akcja mająca na celu właśnie uwolnienie się od tego brudu. I jak o brudzie można mówić w znaczeniu dosłownym i przenośnym, taki też sens posiada czynność obmywania; jest to oczyszczanie się z fizycznego brudu albo akcja symboliczna powodująca uwolnienie się od moralnego zbrukania. To ten ostatni rodzaj obmycia ma na myśli Psalmista, kiedy woła: „Obmyj mnie całego z nieprawości moich i oczyść ze wszystkich moich grzechów …obmyj mnie a stanę się bielszy od śniegu” (Ps 51, 4-9). Wszelkie „bycie brudnym” sprowadza na nas złe, nieprzyjemne samopoczucie, uwolnienie się zaś od owego brudu przez obmycie przynosi wyraźną ulgę.
Biblia mówi wiele razy o obydwu rodzajach zarówno brudu jak i obmycia, czyli oczyszczenia. W rozważaniach niniejszych zajmiemy się obmyciami z brudu w znaczeniu moralnym.

CZYTAJ DALEJ

USA: nowy program nauczania uniwersyteckiego – studiowanie dorobku św. Jana Pawła II

2024-03-28 16:55

[ TEMATY ]

USA

studia

św. Jan Paweł II

Adam Bujak/Biały Kruk

Katolicki Uniwersytet Św. Tomasza w Houstonie w stanie Teksas rozpoczyna 30-godzinny cykl wykładów online, poświęcony życiu św. Jana Pawła II i jego nauczaniu o „godnosci osoby ludzkiej w nawiązaniu do innych ludzi i ostatecznie w odniesieniu do Boga”. Uwieńczeniem kursu będzie uzyskanie stopnia magisterskiego (Master of Arts). Celem nowego programu jest też poznawanie „ojczyzny świętego: kultury i historii Polski”. Na zakończenie przewidziano dwutygodniowy pobyt w naszym kraju, po którym przewodnikami mają być polscy naukowcy, badający dzedzictwo świętego papieża.

Nowy kierunek studiów przeznaczony jest zwłaszcza dla formatorów w różnych zakonach, nauczycieli szkół katolickich i innych specjalistów. Do poznawania życia i dorobku Ojca Świętego zachęca kard. Daniel DiNardo - metropolita Galvestonu-Houstonu, archidiecezji, na której terenie znajduje się uniwersytet. Podkreślił on, że „program ten stwarza wspaniałą okazję do badania spuścizny po świętym Janie Pawle II, głoszonej przezeń obrony godności człowieka i wartości tego, czym jest wolność religijna”. Swoje poparcie dla nowego programu studiów wyrazili też m.in emerytowany arcybiskup Filadelfii Charles Chaput i George Weigel - znany na całym świecie autor książek o papieżu Wojtyle.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję