Reklama

Potrzebny wolontariusz

Skala problemu opieki nad pacjentami terminalnymi jest bardzo poważna. W województwie świętokrzyskim z powodu nowotworów rocznie umiera 2 tys. osób. W każdym przypadku potrzebna jest pomoc umierającemu i jego rodzinie, zwłaszcza dzieciom - mówią specjaliści, podkreślając rolę wolontariatu.

Niedziela kielecka 44/2006

Trwa kampania „Hospicjum to też życie”, pobudzająca zainteresowanie opinii społecznej tematyką opieki nad umierającymi. Debata, akcja plakatowa oraz koncert charytatywny - to główne jej akcenty w Kielcach.
9 października w Pałacyku Zielińskich przy ul. Zamkowej odbył się koncert Agnieszki Kowalczyk z przyjaciółmi i Chóru „Fermata” pod dyr. Ewy Robak. Organizatorami koncertu były Agnieszka Kowalczyk - wokalistka, i Marta Flora - lekarz stażysta, wolontariusz medyczny.
Ważną częścią spotkania była dyskusja z udziałem: specjalistów z Oddziału Opieki Paliatywnej Szpitala Onkologicznego w Kielcach, wiceprezydenta Kielc Andrzeja Syguta oraz dr Ewy Banasińskiej - prezes Katolickiego Stowarzyszenia Domowego Hospicjum im. św. Franciszka z Asyżu. Debaty wysłuchało ok. 150 osób, w tym wielu młodych i wolontariuszy.
- W Polsce 22% wszystkich zgonów wynika z chorób nowotworowych. Oddział Opieki Paliatywnej w Kielcach dysponuje 12 łóżkami, oczekujących jest średnio 80 osób - poinformował dyrektor Oddziału Opieki Paliatywnej Szpitala Onkologicznego dr Leszek Mierzwa. Do 2010 r. w Kielcach powinien powstawać oddział z 20 łóżkami o standardzie europejskim.
Wiceprezydent Sygut zapewnił, że samorząd miasta sfinansuje tę inwestycję.
- Codzienne obcowanie ze śmiercią niesie ze sobą duże wypalenie zawodowe wśród personelu medycznego. Zżywamy się z rodzinami i pacjentem - mówił dr Mierzwa. Ponadto zwrócił on uwagę, iż za opiekę paliatywną odpowiedzialny jest lekarz i cały zespół odpowiednio przygotowanych ludzi - psychologowie, kapelani, pielęgniarki, wolontariusze.
Lekarz Marta Flora zachęcała młodych do podjęcia się pracy wolontariackiej. - Na początku oczywiście pada pytanie: czy sobie poradzę. Potrzebujemy każdego człowieka i wszystkich jego talentów. Trzeba zrobić stronę internetową, nagłośnić problem, rozwiesić plakaty - przekonywała.
Aby zostać wolontariuszem konieczny jest 40-godzinny kurs. Wskazane są też szkolenia, zwłaszcza w przypadku personelu pielęgniarskiego. Nie są one finansowane, ponadto odbywają się jedynie w Kielcach. - Osoby z daleka nie mają do nich łatwego dostępu - mówiła lekarz Marta Flora. Pomoc w ich finansowaniu z budżetu miasta zadeklarował podczas spotkania wiceprezydent Sygut.
Dr Ewa Banasińska tłumaczyła, że problem odchodzenia dotyczy całej rodziny od dzieci, które bardzo przeżywają śmierć swoich bliskich, po dorosłego człowieka.
Na koniec spotkania kwestowano na potrzeby Domowego Hospicjum św. Franciszka.
Honorowy Patronat nad wydarzeniem objęli Biskup Kielecki Kazimierz Ryczan, Prezydent Wojciech Lubawski, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Franciszek Wołodźko.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa Hamburga

2021-09-15 19:08

[ TEMATY ]

biskup

Niemcy

papież Franciszek

rezygnacja

flickr.com/episkopatnews

Franciszek nie przyjął rezygnacji Stefana Heßego z urzędu arcybiskupa Hamburga. Mimo naruszenia obowiązków w zakresie postępowania w przypadkach przemocy seksualnej arcybiskup pozostaje na swoim stanowisku. Oświadczenie nuncjatury apostolskiej w Berlinie ogłosiła 15 września Konferencja Biskupów Niemieckich w Bonn.

55-letni obecnie Heße, były szef personalny i wikariusz generalny archidiecezji kolońskiej, zawiesił swoje obowiązki służbowe po przedstawieniu 18 marca raportu o przestępstwach seksualnych w Kolonii i na ręce papieża zgłosił gotowość ustąpienia z urzędu. Obecnie Watykan postanowił, że Heße, który od 2015 jest arcybiskupem Hamburga, mimo krytyki pod jego adresem, pozostanie na stanowisku.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś do duchownych: miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji

2021-09-18 09:38

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

księża

ks. Paweł Kłys

W trzecim i ostatnim dniu tegorocznych rekolekcji kapłańskich, którym w łódzkiej bazylice archikatedralnej św. Stanisława Kostki w Łodzi przewodniczy arcybiskup Grzegorz Ryś, duchowni diecezjalni i zakonni wysłuchali nauki rekolekcyjnej oraz przystąpili do sakramentu pokuty i pojednania. - Miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji – mówił abp Ryś.

- Jeśli w nas nie ma tego pragnienia - które Jezus objawia – tego wyjścia poza, tego wyjścia ku innym - jak nie ma w nas tego pragnienia, to boję się, że się nie modlimy. Miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji. Prawdziwa modlitwa zawsze otworzy nam oczy na to powołanie, którym nas Jezus obdarzył – mówił abp Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La Salette

2021-09-18 22:50

[ TEMATY ]

La Salette

Monika Książek

Jest rok 1846. Francja przechodzi poważny kryzys, epokę fermentu i zmian społecznych. Kraj przeżywa najpierw rewolucję, czasy napoleońskie, wreszcie lata nędzy. Rodzi się moda na racjonalizm i krytykę Kościoła. W wielu miejscach z wolna zanika wiara.

Nawet najzdrowsze zdawałoby się środowiska – wsie – tracą swą tożsamość i wyrzekają się swoich tradycji. W Corps ludzie żyją tak, jakby Boga nie było. Tam właśnie mieszkała Melania Calvat (lub Mathieu). W 1846 r. miała czternaście lat. Tam żył też jedenastoletni Maksymin Giraud. Choć oboje mieszkali w tej samej parafii, La Salette, pierwszy raz spotkali się dopiero na dwa dni przed objawieniem się Matki Najświętszej. Nic dziwnego, byli tak różni, że nawet gdyby się gdzieś zobaczyli, nie zauważyliby swojej obecności.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję