Reklama

Pod znakiem św. Michała

24 września policjanci wraz ze swoimi kapelanami pielgrzymowali do Częstochowy na V Jasnogórskie Spotkanie Środowiska Policyjnego. Miało to miejsce w dniu św. Michała Archanioła - patrona policji. Łódzkim policjantom towarzyszył ich kapelan ks. Kazimierz Zaleski, proboszcz parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Łodzi.

Ks. Waldemar Kulbat: - Księże Kapelanie, jaka jest geneza tego spotkania? Czy stało się ono popularne wśród policjantów?

Ks. Kazimierz Zaleski: - W 2000 r., z racji Roku Świętego, przybyło do Rzymu kilka tysięcy żołnierzy i policjantów z całego świata. W polskiej grupie było ponad 300 policjantów i księża kapelani. Myślę, że ta pierwsza pielgrzymka do stolicy chrześcijaństwa, a także słowa Jana Pawła II i jego błogosławieństwo udzielone policjantom, stały się źródłem rozpoczętych w 2002 r. Jasnogórskich Spotkań Środowisk Policyjnych.
Nasza pielgrzymka rozpoczęła się, podobnie jak poprzednie, przed katedrą częstochowską. Stamtąd delegacje policjantów z całej Polski, poczty sztandarowe i orkiestra policyjna udały się na Jasną Górę. Modlitwie w Kaplicy Cudownego Obrazu i przed tablicą pamiątkową „Gloria victis”, poświęconą policjantom zamordowanym w Twerze-Kalininie i Miednoje, przewodniczył bp Marian Duś. Mszę św. w Bazylice Jasnogórskiej w intencji środowisk policyjnych koncelebrowało 30 kapelanów. Uczestniczyły także rodziny policjantów i członkowie Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.”. Obecny był również komendant wojewódzki Policji w Łodzi insp. Ferdynand Skiba.

Reklama

- Od ilu lat pełni Ksiądz posługę duszpasterza policjantów. Na czym ona polega?

- Początki duszpasterstwa policji związane są z przemianami społeczno-politycznymi lat 80. Oczekiwania milicjantów spełniła ustawa Sejmu III RP z dnia 6 kwietnia 1990 r., rozwiązująca MO i powołująca Policję. Ustawa sejmowa zaznacza, że policjanci nie mogą być członkami partii politycznych i gwarantuje im pełnię praw publicznych, a więc również prawo swobodnego wyznawania wiary. W nowej rzeczywistości ustrojowej przedstawiciele środowisk policyjnych występowali do swoich przełożonych, a przez nich do biskupów lokalnych, z prośbą o mianowanie kapelanów policji.
Duszpasterstwo policji w archidiecezji łódzkiej powołał we wrześniu 1990 r. abp Władysław Ziółek. 10 listopada 1990 r. Ksiądz Arcybiskup poświęcił kaplicę garnizonową przy ul. Pienistej w Łodzi. W każdą niedzielę i święta jest tam sprawowana Msza św., w której mogą uczestniczyć policjanci i ich rodziny. Ponadto młodzi policjanci korzystają z katechezy przygotowującej do sakramentu małżeństwa i bierzmowania. W okresie świąt Bożego Narodzenia odbywają się spotkania opłatkowe z policjantami. Policjanci brali udział w wielu wydarzeniach patriotyczno-religijnych, jak pielgrzymka do Krakowa na spotkanie służb mundurowych, do Rzymu na obchody Światowego Jubileuszu Wojska i Policji, do archikatedry łódzkiej z okazji Roku Świętego oraz w pielgrzymkach na Jasną Górę.
Posługa kapelana jest podobna do tej, jaką pełnią duszpasterze innych środowisk zawodowych. Policjanci potrzebują „swojego” duszpasterza, który rozumie specyfikę ich pracy i przyjdzie im z pomocą w dylematach moralnych. Głównym zadaniem kapelana policjantów jest duszpasterska opieka względem funkcjonariuszy policji i ich rodzin, umacnianie ich w wierze i miłości do Boga i ludzi. Zarówno policjanci, jak i duchowni, troszczą się o dobro człowieka, choć na innej płaszczyźnie i w różny sposób, ale ta troska jest i powinna być płaszczyzną współpracy policji i Kościoła.

- Czy wywodząca się z dawnej sytuacji bariera między społeczeństwem a funkcjonariuszami zanikła?

- Trzeba najpierw zwrócić uwagę na przyczyny ideologiczne, które wytworzyły barierę między społeczeństwem a funkcjonariuszami. W powojennej historii milicja obywatelska, oprócz zadań porządkowych, musiała też zapewniać dominację ideologiczną totalitarnego systemu. Charakter działalności SB i Milicji oraz stosowane metody budziły społeczny sprzeciw i nie sprzyjały obywatelskim postawom. Od 1990 r. bariera ideologiczna nie istnieje. Policja cieszy się coraz większą akceptacją i poparciem, a współpraca z funkcjonariuszami nie jest uważana za donosicielstwo, lecz za działanie na rzecz dobra wspólnego. Z wiadomych powodów jednak zawsze będzie istniała bariera nie do przejścia między światem przestępczym a policjantami, stróżami prawa i porządku publicznego.

- Dziękuję Księdzu za rozmowę i życzę jak najlepszych owoców pracy.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Misja dziennikarska to wzięcie odpowiedzialności za prawdę

Misja dziennikarska musi być traktowana nie jako zawód, ale wzięcie odpowiedzialności za prawdę, za siebie, rodziny, Ojczyznę i Kościół. Największym wrogiem prawdy jest zamęt – mówił w homilii w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze abp Wacław Depo, metropolita częstochowski i przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski. 18 września odbyła się jubileuszowa 25. Pielgrzymka Czytelników, Pracowników i Współpracowników Tygodnika Katolickiego „Niedziela”na Jasną Górę, pod hasłem: „Zaszczytna jest służba Słowu” (bł. kard. Stefan Wyszyński).

Na początku Mszy św. o. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry podziękował „Niedzieli” za szerzenie kultu Jasnogórskiej Pani. – Dziękujemy za obecność w Kościele Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Cieszymy się, że u Tronu Jasnogórskiej Pani czerpiecie siłę i moc do przekazywania słowa Bożego. To niezwykle wielka odpowiedzialność za głoszenie Ewangelii, która spoczywa na wszystkich redaktorach, ale także na nas czytelnikach. Chcemy, aby słowo Boże owocowało w naszym codziennym życiu – mówił o. Pastusiak.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Polska przegrała w półfinale

2021-09-18 20:49

[ TEMATY ]

sport

PAP/Andrzej Grygiel

Polscy siatkarze przegrali w katowickim Spodku ze Słoweńcami 1:3 (25:17, 30:32,16:25, 35:37) w półfinale mistrzostw Europy. To druga edycja z rzędu tej imprezy, w której biało-czerwoni ulegli temu rywalowi w pojedynku o awans do finału.

W niedzielę podopieczni trenera Vitala Heynena zagrają o brąz z przegranym z drugiego półfinału między broniącymi tytułu Serbami a Włochami.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję