Reklama

Kościół to owoc miłości do Boga

Po kilkunastu latach wytężonej pracy mieszkańcy Maszewa Dużego (parafia Brwilno) mogą cieszyć się nową świątynią. Zbudowany staraniem ks. kan. Henryka Lipki i parafian kościół pw. św. Jadwigi Królowej został konsekrowany w niedzielę 8 października przez bp. Romana Marcinkowskiego.

„Ten kościół to trud waszych rąk, to owoc miłości do Tego, który jest Panem wszelkiego stworzenia; kościół to obraz tęsknoty człowieka za nieskończonością, za wieczną prawdą, pięknem, pokojem. Kościół to także znak przypominający, że jesteśmy w drodze. Tu niebo styka się z ziemią, wieczność z doczesnością, duch z materią. Każdemu drogi jest jakiś kościół; każdy nosi w sobie kościół swego chrztu, kościół pierwszej Komunii św., bierzmowania czy ślubu. Dziś w waszą świadomość jeszcze mocniej wpisuje się ta świątynia - świątynia pw. św. Jadwigi Królowej”.
Bp Roman Marcinkowski

Zarówno Ksiądz Proboszcz, jak i parafianie, witając Księdza Biskupa, podkreślali jego troskę i zaangażowanie w powstawanie świątyni. „Ksiądz Biskup był naszym częstym gościem, interesował się postępami w pracach, serdecznie za to dziękujemy” - mówili reprezentanci parafii.
W homilii Biskup Roman przypomniał, że każdy kościół jest „wyrazem tęsknoty za wieczną prawdą, dobrem i pięknem”. „To owoc waszej miłości do Tego, który jest Panem wszelkiego stworzenia” - podkreślał Kaznodzieja, dziękując mieszkańcom Maszewa za trud wznoszenia świątyni.
Obrzęd uroczystego poświęcenia, zwanego też konsekracją, rozpoczął się po Liturgii Słowa śpiewem Litanii do Wszystkich Świętych. Jego istotny moment stanowiła odmówiona przez Biskupa Romana modlitwa konsekracyjna, będąca prośbą do Boga, aby zechciał przyjąć świątynię na swą wyłączną własność. Ksiądz Biskup dokonał także namaszczenia ołtarza i ścian (w wyznaczonych miejscach zwanych zacheuszkami) olejem Krzyżma św. Namaszczenie, jak również następujące po nim okadzenie wnętrza kościoła, to zewnętrzne znaki potwierdzające, że dana budowla staje się Domem Bożym. Obrzęd konsekracyjny zakończył się uroczystym zapaleniem wszystkich świateł, symbolizujących Chrystusa - Światłość świata.
Po konsekracji nastąpiła Liturgia Eucharystyczna, którą poprzedziło przygotowanie ołtarza, do tego momentu jeszcze nienakrytego obrusem.
Po Komunii św. nastąpiło odczytania aktu konsekracyjnego. Treść dokumentu, którego kopie spoczną w archiwach: kurialnym, dziekańskim i parafialnym, obwieścił zebranym kanclerz Kurii ks. prał. dr Kazimierz Ziółkowski. Podpisy pod aktem złożyli Ksiądz Biskup i wybrani kapłani, a także świeckie osoby zaangażowane w budowę kościoła na różnych etapach.
Szczególnie miłym akcentem było wystąpienie prepozyta Kapituły Pułtuskiej ks. inf. Saturnina Wierzbickiego. Ksiądz Infułat odczytał pismo bp. Stanisława Wielgusa mianujące ks. Henryka Lipkę kanonikiem honorowym Kapituły Kolegiackiej Pułtuskiej. „W szczególny sposób i z całego serca dziękuję za ogromny trud i poniesione wielorakie ofiary przy budowie - wraz z parafianami - wspaniałej świątyni w Maszewie. (...) Wierzę mocno, że to odznaczenie (...) będzie źródłem osobistej satysfakcji, a także zachętą do dalszej owocnej i twórczej pracy dla dobra Kościoła płockiego” - napisał Biskup Stanisław. Słowa biskupiego listu zostały przyjęte przez wiernych entuzjastycznymi oklaskami. Podobnie zareagowali wierni, gdy Ksiądz Proboszcz, podsumowując uroczystość, podziękował Pasterzom za „modlitwę i ojcowską miłość”.
W uroczystości wzięli udział liczni goście: kapłani z Kurii Diecezjalnej i innych urzędów centralnych, profesorowie UKSW i WSD, duchowni z dekanatu Płock-Zachód i z diecezji, a także architekci, inżynierowie, inspektorzy nadzoru i bardzo wielu parafian.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: Profanacja figury Matki Bożej w Aninie

2021-09-17 17:10

[ TEMATY ]

Warszawa

profanacja

figura

wPolityce

W nocy z czwartku na piątek w ogrodzie domu zakonnego Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Warszawie-Aninie zrzucono z cokołu przedwojenną figurę Matki Bożej. Brak ponad metrowej figury dostrzegły siostry wracające z Mszy św.

W rozmowie z Radiem Warszawa proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Polski w Aninie ks. Marek Doszko wskazał, że na intencjonalne działanie sprawców wskazuje kabel telefoniczny owinięty wokół szyi figury Maryi. Na szczęście figura wylądowała ona na miękkiej ziemi i liściach, nie uległa więc poważnemu zniszczeniu.

CZYTAJ DALEJ

Ona wskaże drogę

2021-08-31 12:08

Niedziela Ogólnopolska 36/2021, str. 26-27

[ TEMATY ]

Gietrzwałd

ARCHIWUM SANKTUARIUM

Są osoby, które zaczynają nowe życie od przyjścia do Matki. Gietrzwałd oddziałuje dziś na osoby uzależnione, poranione, zalęknione, identycznie jak w 1877 r. – mówi ks. Jarosław Klimczyk w 144. rocznicę objawień gietrzwałdzkich.

Pamiętam, jak wyjechałam na studia do Krakowa. Wtedy w każdy weekend wracałam do rodzinnego domu. Nawet gdy byłam chora, pociąg zawoził mnie do mamy. Tam się leczyłam, odpoczywałam. Zawsze tego czasu w domu było za mało. To samo czułam, gdy po raz pierwszy stanęłam w miejscu objawień Maryi w Gietrzwałdzie. Wydawało mi się, że znowu jestem w najbardziej bezpiecznym i ukochanym miejscu na świecie – mówi Agnieszka z Małopolski.

CZYTAJ DALEJ

Dziękczynienie za beatyfikację

2021-09-18 20:54

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Kalwaria Rokitniańska

beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

Katarzyna Krawcewicz

Pod hasłem „Wszystko postawiłem na Maryję” odbyło się 18 września nabożeństwo Kalwarii Rokitniańskiej. W jego trakcie dziękowano za beatyfikację kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Wspólna modlitwa rozpoczęła się Godziną Miłosierdzia w Bazylice Rokitniańskiej. Po Mszy świętej pątnicy przewiezieni zostali do pierwszej stacji „Wieczernik” i rozpoczęło się nabożeństwo Kalwarii Rokitniańskiej. Rozważania poprowadził ks. Damian Drop, diecezjalny duszpasterz powołań. Na zakończenie pątnicy odśpiewali Apel Maryjny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję