Reklama

Młodzi diecezjanie dyskutują

Nie bójmy się świętości!

Niedziela rzeszowska 44/2006

Dawniej o świętości mówiliśmy tylko w kontekście osób, które dawno odeszły, podziwialiśmy ich heroiczne czyny. Dziś temat ten stał się bardzo popularny, a to głównie za sprawą Ojca Świętego Jana Pawła II. Zgromadzeni na pogrzebie skandowali „Santo subito”. Kolorowe gazety piszą „nasz Święty”. Ludzie przytaczają coraz to nowe świadectwa świętości Papieża. Ale czy świętość dotyczy tylko osób wyjątkowych czy też wszystkich ludzi. Czy ja lub ty możemy być świętymi? - zastanawiają się Natalia, Basia, Andżelika oraz ks. Jacek z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w Czudcu.

Andżelika: Pan Jezus powiedział kiedyś do Izraelitów „Bądźcie świętymi - bo ja jestem święty”. My dziś nad świętością się nie zastanawiamy, zwłaszcza w odniesieniu do własnego życia. Możemy podyskutować o tym na zebraniu KSM. Nieraz słyszymy na kazaniu, ale o tym nie myślimy, nie rozmawiamy na ten temat z kolegą z klasy.

Reklama

Basia: Świętość to „coś”, nad czym dziś nie powinniśmy się już zastanawiać. Powinniśmy swoją codziennością pokazywać, co to znaczy być świętym. Ale, niestety, rzeczywistość jest inna. Trudno w szkole znaleźć świętego młodego człowieka. Jedno jest pewne. Musimy podjąć próbę dążenia do ideału.

Natalia: Święty to człowiek, który potrafi cieszyć się skarbem skarbów od Boga - czyli życiem. A przede wszystkim potrafi cierpieć dla Boga. Myślę, że współcześnie jest możliwa świętość. Świętym może być ten, kto naśladuje Boga, kto potrafi zauważyć cierpienie drugiego człowieka. A wiadomo, jak dziś ten gest jest ważny, ale też bardzo trudny. Obecnie często mamy do czynienia ze „świętością na pokaz”. Ludzie z jednej strony są przykładem wzorowego katolika, a z drugiej strony są fałszywi, obmawiają.

Ks. Jacek Tomaszewski: Świętym może być normalny współczesny człowiek, który całkowicie potrafi zawierzyć swoje życie Bogu. A równocześnie jest dla drugiego człowieka. Nie zamyka się na codzienność. Potrafi w niej odnajdować rzeczywistość, która na co dzień jest drogą. Dziś każdy z nas jest w pewnym stopniu świętym. Bo spełniając dobre uczynki, stajemy się świętymi! Niestety, z drugiej strony zło, które też staje się za naszą przyczyną - tę świętość niszczy.
Święty od dziś? Jest to trudne. Ale warto spróbować! Wielu z nas tę świętość odkłada na kolejne lata. Ale czas najwyższy to zmienić! Święci są wśród nas. Doświadczamy ich pomocy, sami czynimy wiele dobra dla innych, ale boimy się określenia „jesteś świętym człowiekiem”. Świat nie jest zły, ale zło jest krzykliwe i zagłusza dobro. Jeśli jesteśmy ludźmi dobrymi i chcemy dobra dla innych, to dążymy do świętości, a może już jesteśmy święci. „Czyń dobro, unikaj zła”- oto dewiza świętych.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O. Leon Knabit: Jeszcze raz o kobietach i mężczyznach

2021-09-16 14:16

[ TEMATY ]

duchowość

rodzina

Karol Porwich

Ostatni artykuł o. Leona Knabita cieszył się dużym zainteresowaniem, odbiorem zarówno pozytywnym, jak i tym mniej. W odpowiedzi głos zabiera sam benedyktyn.

Słyszałem głosy, że mój artykuł „Miłość musi być wymagająca” (Zobacz) był stronniczy – przeciw mężczyznom. Jeśli tak zostałem zrozumiany, to tutaj stwierdzam, że jest bardzo wielu wspaniałych mężczyzn – mężów i ojców, żyjących długie lata w szczęśliwym małżeństwie, kochanych szczerze przez swoje dzieci, widzące w nich wzór do naśladowania i gwarancję bezpieczeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Bp Bryl do ministrantów: żyjcie pięknie jak św. Stanisław Kostka

2021-09-18 12:27

[ TEMATY ]

ministrant

ministranci

Karol Porwich/Niedziela

- Chciałbym, aby ta pielgrzymka była mocnym poruszeniem i zaproszeniem do pięknego życia tak jak żył nasz dzisiejszy patron św. Stanisław Kostka - mówił biskup kaliski Damian Bryl podczas XIII Pielgrzymki Ministrantów Diecezji Kaliskiej do Narodowego Sanktuarium św. Józefa, której towarzyszyły słowa „Nazwałem Was przyjaciółmi” (J 15, 15b).

W homilii celebrans prosił ministrantów, aby pomagali uczestnikom liturgii w pięknym spotkaniu z Panem Jezusem. - Służba liturgiczna jest po to, żeby służyć Panu Jezusowi. Bardzo chciałbym, żebyśmy mocno dbali, aby zawsze Pan Jezus był w centrum wszystkiego i żeby wszystko co robimy było dla Niego. Dbajcie o to, aby w taki sposób służyć przy ołtarzu, aby pomóc uczestnikom liturgii, a nie przeszkadzać – powiedział bp Bryl.

CZYTAJ DALEJ

Stygmaty św. Franciszka odpowiedzią na prośbę Mahometa

2021-09-18 22:40

Norbert Polak

Wspólnota parafialna Stygmatów św. Franciszka z Asyżu w Krakowie-Bronowicach obchodziła święto patronalne i przyjazd wicekomisarza Ziemi Świętej. o. Dariusza Sambora.

Wspólnota parafialna Stygmatów św. Franciszka z Asyżu w Krakowie-Bronowicach obchodziła święto patronalne i przyjazd wicekomisarza Ziemi Świętej. o. Dariusza Sambora.

    W kościele Stygmatów św. Franciszka z Asyżu w Krakowie-Bronowicach 17 września odbył się odpust parafialny i przywitanie wicekomisarza Ziemi Świętej, o. Dariusz Sambora.

    Na początku wydarzenia franciszkanie świeccy, rada parafialna i seminarzyści złożyli podziękowania na ręce jubilata. Następnie przemówienie wygłosił proboszcz świątyni, o. proboszcz Eligiusz Dymowski. Duchowny zauważył, że Krzyż Jerozolimski i stygmaty św. Franciszka z Asyżu łączą się ze sobą w sposób szczególny. - Dzisiaj dwa miejsca szczególne łączą się ze sobą — miejsce w Jerozolimie, bazylika Bożego Grobu, Góra Kalwaria i drugie miejsce w Europie, we Włoszech, góra La Verna. Dwa miejsca związane ze znakiem Zbawienia, jaki każdego dnia czynimy poprzez znak Krzyża. Tam, w Jerozolimie, Chrystus oddał swoje życie za każdego człowieka. Na górze La Verna Swojego wiernego ucznia, św. Franciszka z Asyżu obdarzył darem stygmatów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję