Reklama

Skarby diecezji sandomierskiej

Tam, gdzie mówią kamienie

Na terenie Diecezji Sandomierskiej znajduje się kilkaset zabytkowych cmentarzy. Zbliżający się dzień Wszystkich Świętych jest doskonałą okazją do wędrówki po najciekawszych.
Zaczniemy w Gierczycach, niewielkiej wiosce między Opatowem i Ożarowem. Słynie ona przede wszystkim z drewnianego barokowego kościoła. Nie mniej interesujący jest jednak parafialny cmentarz położony obok świątynnego placu. W centralnej części stoi wzniesiona na początku XX wieku kaplica Łempickich, gdzie spoczywa m.in. żona wybitnego malarza Józefa Chełmońskiego.
Z Gierczyc niedaleko jest do Wszechświętych. Tu obejrzeć można nieczynną już, lecz należącą bez wątpienia do najbardziej interesujących w regionie nekropolii. Doskonale zachowało się w jej obrębie kilkadziesiąt nagrobków kamiennych z XIX wieku (najstarszy z 1827 r.) o interesujących kształtach.
Dawno zaprzestano również pochówków na cmentarzu przy kościele św. Bartłomieja w Staszowie. Do dziś zachowały się tu wszakże liczne grobowce z czytelnymi tablicami i epitafiami, które stanowią swoistą księgę historii miasta. Z tym cmentarzem wiąże się ciekawa historia zanotowana przez kronikarza miejscowej parafii - ks. Wawrzyńca Sieka. Otóż w roku 1783 nekropolia była już tak przepełniona, że goszczący w mieście wizytator biskupa krakowskiego ks. Antoni Franciszek Dunin Kozicki, wydał rozporządzenie, aby zmarłych grzebać tu jedynie w okresie od 1 listopada do ostatniego dnia kwietnia. W pozostałe miesiące pochówki miały odbywać się na w miejscu wyznaczonym przy kościele Świętego Ducha.
Między Połańcem i Osiekiem leży mała, lecz z piękną i bogatą historią wioska Niekrasów. Na miejscowym cmentarzu miejsce wiecznego spoczynku znalazł Adam Bień, pisarz, polityk, współzałożyciel i prezes Związku Młodzieży Wiejskiej RP „Wici”, a w czasie okupacji I zastępca Delegata Rządu na Kraj, aresztowany w 1945 r. przez NKWD i sądzony w moskiewskim Procesie Szesnastu. Grób zdobi inskrypcja „Bóg dał - Bóg wziął”.
W Sulisławicach, obok sanktuarium Maryjnego Ziemi Sandomierskiej, znajduje się rozległa nekropolia ze zbiorową mogiłą członków legendarnego oddziału partyzanckiego „Jędrusie”. Spoczywa w niej m.in. jego twórca i dowódca Władysław Jasiński, który zginął 9 stycznia 1943 r. w potyczce z Niemcami.
Ciekawy grobowiec można odnaleźć na parafialnym cmentarzu w Olbierzowicach. Smukły, czarny obelisk upamiętnia miejsce spoczynku Franciszka Ksawerego Bartkowskiego - ekonoma majątku Karskich, uczestnika powstania styczniowego i poety.
W wędrówce po najpiękniejszych cmentarzach regionu nie sposób pominąć Zaklikowa. Tutejsza parafialna nekropolia założona została około 1608 r. W jej najstarszej części znajduje się przepiękny drewniany kościół św. Anny z 1580 r., przeniesiony tu w początku XVII stulecia z miejscowości Zdziechowice. Ściany kościoła obwieszone są setkami tabliczek natrumiennych z różnych okresów. Wokół niego zachowało się wiele interesujących nagrobków z XIX i XX wieku.
W Radomyślu nad Sanem pochowany jest ks. Eugeniusz Okoń, poseł na Sejm i jeden z twórców Chłopskiego Stronnictwa Radykalnego, zmarły w 1949 r. W Ulanowie na cmentarzu przy ul. Trójcy Świętej stoi urokliwy kościółek, zwany flisackim, z końca XVII stulecia, wokół którego zachowały się liczne stare groby.
Na koniec wypada jeszcze zajrzeć do Sandomierza. Najciekawszy jest tu chyba cmentarz przy ul. Mickiewicza. Dawny prawosławny, od 1918 r. wyłącznie katolicki. Spoczywa tu wielu zasłużonych obywateli miasta, okolicznych ziemian i duchownych. Najstarszy na cmentarzu nagrobek - rodziny Pietów pochodzi z 1804 r.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trudna konfrontacja i... Zmartwychwstanie

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. IV

[ TEMATY ]

homilia

Vatican News

Jesteśmy dziś konfrontowani z prawdą o naszym wnętrzu – o jasnej i mrocznej stronie podzielonego serca człowieka. Piękne w nas jest to, że mamy dobrą wolę i w zasadzie chcemy być życzliwi, przyjaźni i sprawiedliwi. Pragniemy miłować i być dobrzy. Nie jest to jednak cała prawda. Niestety, między ludźmi toczą się spory i wojny, a najważniejsza linia frontu biegnie w sercu. Naprzeciwko siebie stają w naszym wnętrzu dwa dążenia: by czynić dobro, które buduje, i by czynić zło, które niszczy. Z serca pochodzą szlachetne pragnienia, ale to samo serce jest „rezerwuarem” negatywnej energii, która konkretyzuje się w wadach i grzechach głównych, ogólnie – w pożądliwości i żądzach skłócających nas z Bogiem i bliźnimi. Narzucające się zło bywa oczywiste i wulgarne lub przybiera pozór dobra. Wystarczy przyzwolić na jakiś rodzaj zła, np. na zazdrość, czy ulec żądzy sporu, by wkrótce doświadczyć wszechogarniającego bezładu i popaść we wszelki występek. „Gdzie zazdrość i żądza sporu, tam też bezład i wszelki występek” – mówi św. Jakub w dzisiejszym II czytaniu.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Wigry: zebranie Krajowej Rady Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży

2021-09-18 20:43

[ TEMATY ]

KSM

Archiwum KSM

KSM na trwałe wpisał się w życie naszej diecezji

KSM na trwałe wpisał się w życie naszej diecezji

Od piątku 17.09.2021 r do niedzieli 19.09.2021 r., w pokamedulskim klasztorze na Wigrach trwa zebranie Krajowej Rady Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Diecezja ełcka gości w tym czasie przedstawicieli KSM z 20 diecezji.

Zebrani na tym spotkaniu druhny i druhowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży rozmawiają o sprawach ważnych dla ludzi młodych oraz podejmują wspólnie decyzje, które będą miały wpływ na dalsze funkcjonowanie Stowarzyszenia w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję