Reklama

Zaczęło się w Wilamowicach

Dziś patrząc na Wilamowice, trzeba o świętym Arcybiskupie powiedzieć to, co o sobie w Wadowicach powiedział Jan Paweł II: Tu się wszystko zaczęło!

W Wilamowicach 21 października odbyły się uroczystości z okazji rocznicy kanonizacji naszego rodaka, abp. lwowskiego Józefa Bilczewskiego. Dziękczynna modlitwa rozpoczęła się w parafialnym kościele.
W świątyni pw. Trójcy Świętej kard. Franciszek Macharski poświęcił kaplicę Bożego Miłosierdzia. Z kościoła procesyjnie udano się na pobliski Rynek, by sprawować dziękczynną Mszę św. przy polowym ołtarzu. O piękną dekorację ołtarza i całego rynku zadbały miejscowe gospodynie. Specjalnie na rocznicę kanonizacji swego wielkiego Rodaka przygotowały wiele bukietów ułożonych z blisko 20 tys. kwiatów. Eucharystii przewodniczył metropolita lwowski kard. Marian Jaworski.
Razem z Pasterzem Kościoła lwowskiego modliło się kilku hierarchów: kard. Macharski, kard. Stanisław Nagy, lwowski biskup pomocniczy Marian Buczek, bp sosnowiecki Adam Śmigielski SDB, bp Jan Wątroba z Częstochowy oraz bp Tadeusz Rakoczy i bp Janusz Zimniak. Mszę św. koncelebrowało kilkudziesięciu kapłanów naszej diecezji. Obecni byli także przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, członkowie stowarzyszeń i wspólnot kościelnych.
W słowie powitalnym bp Rakoczy wspomniał modlitwę kard. Wojtyły z 1956 r. z Rzymu, w której przyszły papież wyraził swoje pragnienie wniesienia do chwały ołtarzy abp. Józefa Bilczewskiego. - Czy mógł pomyśleć Jan Paweł II, że orzeczenia o świętości będzie słuchał razem z nim w oknie niebieskiego Ojca w tajemnicy świętych obcowania? (...) Dziś patrząc na Wilamowice, trzeba o świętym Arcybiskupie powiedzieć to, co o sobie w Wadowicach powiedział Jan Paweł II: Tu się wszystko zaczęło! Piękny początek, wspaniała i trudna droga, na której dzięki światłu wiary, nadziei i miłości nie zabrakło ani radości, ani boleści. A u jej kresu blask chwały, za którą dziękujemy dziś Bogu i Kościołowi - powiedział nasz Ordynariusz.
Homilię wygłosił bp sosnowiecki A. Śmigielski. - Ta ziemia dała światu i Polsce męża o niezwykłej inteligencji, wspaniałych horyzontów ducha - od zarania swego życia otwartego na działanie Boże, w pełni oddanego sprawom Kościoła i ukochanej swojej ojczyźnie Polsce, oraz bardzo kochającego tę małą ojczyznę ze swoim domem rodzinnym - mówił Kaznodzieja. Podkreślił także ogromną rolę rodziców, w szczególności matki, w procesie dojrzewania do świętości przyszłego arcybiskupa.
Na wilamowickim Rynku kard. Jaworski przekazał bp. Rakoczemu relikwie św. Józefa Bilczewskiego, które po Mszy procesyjnie przeniesiono do kościoła. Tam mogli je uczcić uczestnicy uroczystości.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ogólnopolskie czuwanie Odnowy w Duchu Świętym trwa na Jasnej Górze

2021-09-25 13:02

[ TEMATY ]

Odnowa w Duchu Świętym

Karol Porwich/Niedziela

Modlitwa o jedność w różnorodności i o nową iskrę nie tylko dla wspólnot, ale dla całego Kościoła, towarzyszy ogólnopolskiemu czuwaniu Odnowy w Duchu Świętym. 25. spotkanie trwa na placu przed Szczytem. Z powodu pandemii przeniesione z maja, jest też okazją do przypomnienia wezwania papieża, by budować Charis czyli służbę jedności.

- Ze względu na różnorodność naszych wspólnot bardzo tego ogólnopolskiego czuwania potrzebujemy, by stworzyć jeden strumień światła, który oświetli cały Kościół we wszystkich jego wymiarach - powiedział bp Andrzej Przybylski z Częstochowy, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Odnowy w Duchu Świętym. Podkreślił, że zwłaszcza po pandemii budowanie i manifestowanie tej jedności jest bardzo oczekiwane. - Chcemy też, by z tego spotkania poszła nowa iskra, że jesteśmy potrzebni Kościołowi, że Odnowa się nie zestarzała, ale także by ta iskra dotknęła nas, byśmy byli iskrą Ducha, bo wszyscy potrzebujemy odnowy - zauważył bp Przybylski. Przypomniał, że w każdej rzeczywistości Kościoła najbardziej potrzeba mocy Ducha, „bez niej nic nie zrobimy, choć byśmy mieli wiele środków, mnóstwo pomysłów, nawet i duszpasterskich”. - Dlatego prosimy o ogień Ducha Świętego nie tylko dla wspólnot Odnowy, bo my się czujemy sługami całego Kościoła, ale o moc dla wszystkich ludzi w Kościele i dla tych, którzy są poza Kościołem - podkreślił bp Przybylski.

CZYTAJ DALEJ

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem

2021-09-21 11:16

[ TEMATY ]

Fatima

Materiał prasowy

Światowej sławy tenor Andrea Bocelli użyczył swojego głosu w najnowszej produkcji opowiadającej o objawieniach maryjnych w Fatimie. Premierową pieśń „Gratia Plena” można usłyszeć na zakończeniu filmu pt. „Fatima”, który trafi do kin w całej Polsce już 1 października.

„Nie pierwszy raz współpracuję przy tworzeniu ścieżki dźwiękowej do filmu. Jednak ten projekt jest inny, ponieważ film jest bliski memu sercu i zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem. Odwiedziłem to święte miejsce tylko raz, ale wywarło na mnie ogromne wrażenie, ponieważ znałem historię zdarzeń z Fatimy jeszcze z czasów dzieciństwa. Znowu się tam znalazłem tym razem śpiewając, co było dużym przeżyciem. Musimy zdać sobie sprawę, że Matka Boża przychodzi nam z pomocą. Jest przy nas, ukazuje się i przekazuje wiadomości, które powinniśmy wziąć sobie do serca” - mówił Andrea Boccelli podczas pracy nad utworem.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś na Jasnej Górze: Rodzina znakiem Bożej miłości w świecie

2021-09-26 14:47

[ TEMATY ]

rodzina

Karol Porwich/Niedziela

O tym, że rodzina ma być wśród świata znakiem i szkołą miłości Boga, zwłaszcza wobec najsłabszych: dzieci, starszych, niepełnosprawnych, w różny sposób wykluczanych i tych bez domu, mówił w homilii abp Grzegorz Ryś. Metropolita łódzki przewodniczył Mszy św. z udziałem uczestników 37. Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin. Pielgrzymka stanowiła centralne w Polsce obchody Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris laetitia.

Abp Ryś podkreślił w homilii, że rodzina jest i powinna być podstawową i najważniejszą przestrzenią, w której uczymy się troski, uważności na najmniejszych; dzieci, w tym te poczęte a jeszcze nienarodzone, starszych, chorych, niepełnosprawnych. - W tym względzie rodzina spełnia niesłychaną rolę wobec całych społeczeństw. Dramatyczne jest społeczeństwo, które się tego nie uczy od rodziny. Dramatyczne jest społeczeństwo, które zamiast zatroszczyć się o tych, co są najsłabsi, potrafi ich zabijać. Niesłychane jest społeczeństwo, które nie dało się wychować rodzinie jako tej podstawowej ludzkiej wspólnocie, od której wszystkie inne powinny czerpać sposoby myślenia, działania. Państwo, Kościół, wszyscy się w jakiś sposób uczymy od rodziny, a uczymy się wtedy, kiedy mamy w sobie tę koncentrację na najmniejszych – mówił abp Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję