Reklama

Biblioteka Uniwersytecka KUL

W przeddzień uroczystej inauguracji roku akademickiego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II, abp Józef Życiński poświęcił część nowego rozbudowanego skrzydła Biblioteki Uniwersyteckiej KUL.

Dzisiejsza uroczystość wpisuje się w papieską rocznicę i jest wyrazem wierności w posłudze myślenia, o której tak często mówił patron uniwersytetu - podkreślał 14 października Metropolita. - Życzę, by z tego miejsca promieniowało zaangażowanie duchowe, w którym człowiek jest w centrum posługi myślenia. „Mam nadzieję, że biblioteka stanie się miejscem, z którego wychodzą miłośnicy książki, ale zarazem - w pełnym znaczeniu tego słowa - ludzie nauki” - dodał rektor KUL-u ks. prof. Stanisław Wilk. Uroczystość w holu głównym Biblioteki uświetnił koncert Chóru Archikatedralnego. Wymownym akcentem było poświęcenie i zawieszenie na ścianie wypożyczalni krzyża, wzorowanego na papieskim, który wykonała pracownica introligatorni Maria Marek Prus. „Chcieliśmy, by był tutaj jakiś papieski motyw, który przypominać będzie postać naszego patrona” - wyjaśnia dyrektor BU KUL ks. Tadeusz Stolz.
Realizowana od 1998 r. rozbudowa biblioteki zbliża się do końca. Z wybudowanych 3 tys. m2 nowego skrzydła do użytku oddano już 1000 m2 nowych powierzchni magazynowych oraz 140-metrową nowoczesną wypożyczalnię książek, która znacznie usprawni obsługę tysięcy czytelników. Aktualnie zarejestrowanych jest ponad 18,5 tys. czytelników. W ubiegłym roku w samej tylko wypożyczalni przy Chopina wydano 200 tys. książek, a bywa, że jest to nawet 1000 pozycji dziennie. Tych kilka liczb pokazuje, jak bardzo ważna była to inwestycja, która zaspokajać będzie coraz bardziej rosnące potrzeby studentów i ludzi nauki. „Kurczyły się nam powierzchnie magazynowe, dotychczasowa niewielka wypożyczalnia stała się zbyt mała. Dość powiedzieć, że warunki lokalowe nie zmieniały się od 34 lat. Mamy nadzieję, że w ciągu najbliższych dwóch lat uda się nam dokończyć całość inwestycji, by wreszcie w pozostałej części obiektu dokończyć prace adaptacyjne. Znajdą się tam nowe powierzchnie magazynowe, pracownie i czytelnie, np. zbiorów specjalnych i starodruków” - mówił Ksiądz Dyrektor. Pierwsze przymiarki do rozbudowy biblioteki podjęto w 1958 r. Nowy budynek stanąć miał w miejscu, gdzie dziś wznosi się Hotel Unia. Wówczas czynniki polityczne spowodowały, że inwestycja nie została zaczęta. Kolejną nieudaną próbę podjęto w latach 1978-79. Jednak dopiero w sierpniu 1994 r. sprawa rozbudowy ruszyła z miejsca. Po wstępnych przygotowaniach i wyborze projektu w sierpniu 1998 r. rozpoczęto budowę nowego skrzydła. W chwili obecnej całość przedsięwzięcia zrealizowana jest w 75%.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski do chorych: krzyż mówi nam o miłości

2021-09-17 16:36

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

chorzy

Karol Porwich /Niedziela

– Krzyż mówi nam o miłości, która jest darem dla nas – powiedział abp Marek Jędraszewski. Metropolita krakowski przewodniczył Mszy św. w czasie Diecezjalnej Pielgrzymki Osób Chorych i Niepełnosprawnych do Sanktuarium Krzyża Świętego w Mogile.

Abp Jędraszewski zwrócił uwagę, że miłość Boga do człowieka przybrała kształt daru, którym jest Jego Jednorodzony Syn. Przyjęcie tego daru, którym jest Jezus Chrystus, jest warunkiem zbawienia człowieka.

CZYTAJ DALEJ

Bp Bryl do ministrantów: żyjcie pięknie jak św. Stanisław Kostka

2021-09-18 12:27

[ TEMATY ]

ministrant

ministranci

Karol Porwich/Niedziela

- Chciałbym, aby ta pielgrzymka była mocnym poruszeniem i zaproszeniem do pięknego życia tak jak żył nasz dzisiejszy patron św. Stanisław Kostka - mówił biskup kaliski Damian Bryl podczas XIII Pielgrzymki Ministrantów Diecezji Kaliskiej do Narodowego Sanktuarium św. Józefa, której towarzyszyły słowa „Nazwałem Was przyjaciółmi” (J 15, 15b).

W homilii celebrans prosił ministrantów, aby pomagali uczestnikom liturgii w pięknym spotkaniu z Panem Jezusem. - Służba liturgiczna jest po to, żeby służyć Panu Jezusowi. Bardzo chciałbym, żebyśmy mocno dbali, aby zawsze Pan Jezus był w centrum wszystkiego i żeby wszystko co robimy było dla Niego. Dbajcie o to, aby w taki sposób służyć przy ołtarzu, aby pomóc uczestnikom liturgii, a nie przeszkadzać – powiedział bp Bryl.

CZYTAJ DALEJ

Nowe sanktuarium bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego

2021-09-18 20:40

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Instytut Prymasowski

Jako prymas Polski przemierzał cały kraj, aby wzywać do jedności, do miłowania innych i przebaczenia - mówił abp Jan Pawłowski podczas uroczystości ustanowienia sanktuarium błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kobylance. Delegat papieski przewodniczył mszy świętej w kościele koło Stargardu.

Tu Prymas lubił zatrzymywać się podczas wizyt w Szczecinie i Stargardzie, przyjaźnił się też z pierwszym proboszczem i założycielem tej parafii ks. Piotrem Głogowskim. Od lat parafianie modlili się o beatyfikację Prymasa. Od 2017 roku po domach parafii pielgrzymował obraz Matki Bożej Częstochowskiej podarowany przez Prymasa. Wtedy też powstała myśl, żeby tu było sanktuarium.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję